Hobby magazín
1. září 2022

Poslechněte si podcast: Gekončík noční není malý gekon. Samec v teráriu může mít i pět samiček

Společné zařazení mají až po čeleď – gekonovití, podčeleď a druh už jsou svébytné. Gekončík na rozdíl od gekona může mrkat, ale naopak zas nemá schopnost šplhat po hladkých kolmých plochách.

03:06

Hobby magazín

Vydává: Český rozhlas

Pořad pro všechny, kteří se neradi nudí.

Web

Dnes 03:19

Odborníci radí jak ušetřit energie bez velkých investic. Bude vás to však stát změnu přístupu

Jako nejlepší zbraň v boji proti drahým energiím se rozhodně v současné době jeví úspory. Kdo má zateplený dům či byt, dobré spotřebiče a dobře vyladěné vytápění, zdaleka nemusí mít s platbami za energie takový problém. Co však, když na zateplení nemáme peníze, nebo jej prostě nestačíme do zimy provést? Existují možnosti jak ušetřit?

Před třemi dny 02:16

Hortenzie usušíte přímo ve váze. Nejdůležitější je zvolit správný čas

Některé řezané květiny jsou tak krásné, že je člověku líto je po týdnu vyhodit do popelnice. Co takhle je usušit? Hortenzie se suší lehce. U růží je to trochu složitější.

Před pěti dny 03:18

Topit tři dny do průlezového komína jedněmi kamínky je nesmysl, říká kominice

Kdo jezdí na chalupu celoročně a má tzv. „průlezový“ komín – tedy komín hodně široký, kam se na čištění vejde kominík a do něj vede několik kouřovodů z místností, kde v zimě topí, si může myslet, že má vyhráno. Stačí nadělat hodně dřeva, aby vyschlo nebo koupit uhlí. To ale dnes u nových nízkoemisních moderních kamen s nízkou teplotou spalin neplatí. Proč?

Před týdnem 02:56

Čistokrevný chovný králík musí mít na uších tetování. Provádí ho proškolený chovatel

Když už se chovatel rozhodne, že nebude drobné zvířectvo chovat jen pro radost nebo kuchyň, ale pro čistý chov a krásu, musí dbát na to, aby zachovával čistotu plemene. Pomůže mu v tom i značení zvířat. Slepice a holubi mají kroužky, králíci tetování.

Před týdnem 02:55

Principy regenerativní pastvy lze použít na dobytek i drůbež. Obnovíte půdní ekosystém a snížíte CO2

V červnu 2022 se na farmě Wenzela Lobkowicze v Drahenicích na Příbramsku konal takzvaný Polní den. Zájemci viděli inovativní postupy regenerativního zemědělství v praxi.

Před týdnem 03:02

Vhodné zateplení soklu může vést k podstatnému snížení tepelných ztrát

V posledních letech bývá kladen čím dál větší důraz na energetickou úspornost staveb. Kromě zateplení stěn, podlah nebo střechy a použití kvalitních oken je ale při stavbě domu nutné dbát i na další detaily. Mezi ně patří například sokl, tedy místo, v němž se stěna budovy napojuje na terén. Podle Tomáše Truxy ze společnosti ISOVER může nezatepleným soklem unikat velké množství tepla, a to se při nadcházející zimě rozhodně nevyplatí.

Před 2 týdny 03:05

Kalu aneb kornoutici můžete mít i jako pokojovku. Miluje vlhkou a kyprou půdu

Kdysi bílé kaly patřily do svatebních kytic, dnes je můžete pěstovat nejen jako pokojové květiny, ale i jako velmi dekorativní květiny záhonové. A rovněž barevná škála se značně proměnila a obohatila. Jsou kultivary žluté, přes různě oranžové a rudé až k fialovým.

Před 2 týdny 03:00

Test zvukotěsnosti interiérových dveří: Jsou lepší voštinové, nebo z dřevotřísky?

Interiérové dveře uvnitř domů a bytů oddělují prostory, některé mohou být i zajímavým interiérovým prvkem a hlavně by měly tlumit hluk z okolních místností a poskytnout nám v místnosti soukromí. Na učení, práci, třeba i vaření nebo sledování televize, poslech rádia a hudby.

Před 2 týdny 02:59

Český albín byl vyšlechtěný pro kožešinu. Dnes si chovatelé pochvalují jeho maso

Bílí králíci nepatří jen do kouzelnických klobouků. Například české plemeno albínů chovatelé chválí jako velmi plodné s dobrým masem.

Před 3 týdny 02:59

Jak může ucourané vodítko pomoct přivolat psa? Poradí zkušená psovodka

Známá psovodka Klára Hlubocká je pro pozitivní motivaci psů. Ovšem součástí takové výchovy jsou nejen odměny, ale i tresty.