Epizoda 18116. listopad 2021

Poslechněte si podcast: Gazdík: Žádné testy a 50 tisíc nakažených denně. Bojím se, co nám Babiš zanechá

Piráti odsouhlasili vstup do vlády a o té je teď už skoro jasno. O čem ale jasno není, je, jak hodlá budoucí kabinet krotit pandemii koronaviru, jejíž řízení brzy převezme. A také jak zabránit tomu, aby se znovu zavíraly školy.

22:47

Ptám se já

Vydává: Seznam Zprávy

Rozhovory Marie Bastlové a Veroniky Sedláčkové na Seznam Zprávách. Zásadní a přímé otázky na politiky, úředníky i ekonomy. Zkrátka na všechny, kteří jsou u moci a rozhodují.

Web

Epizoda 380Před čtyřmi dny 21:07

Ekonomka: Pomoc jen na papíře. Dávky neputují k těm, co je potřebují

Od srpna vyplácí stát dávku mimořádné podpory: pět tisíc korun na dítě pro domácnosti s ročním příjmem do milionu korun hrubého. Vláda tvrdí, že má na mysli v první řadě ty nejchudší a nejzranitelnější. Daří se jí to? Hostem Ptám se já je ekonomka Klára Kalíšková z think-tanku IDEA při CERGE-EI.

Epizoda 379Před pěti dny 21:37

Je vám horko? Bude hůř a napořád. Až o čtyři stupně, varuje expert

Česko má za sebou největší požár v historii národních parků a s vysokými teplotami nebojují jen hasiči – koncem týdne zemi opět čekají silná vedra. Je na vině změna klimatu? A jak se jí bránit? Hostem Ptám se já je zakladatel a ředitel think-tanku Fakta o klimatu Ondráš Přibyla.

Epizoda 378Před šesti dny 26:07

Rusko se musí vzdát ultimát, jinak jednat nebudeme, říká ukrajinský velvyslanec

Ukrajinského velvyslance v Česku Jevhena Perebyjnise znal před půl rokem asi málokdo. Informace o jeho odvolání před pár týdny ale vyvolala velký rozruch. Co ho čeká dál? Hostem Ptám se já byl bývalý ukrajinský velvyslanec v Česku Jevhen Perebyjnis.

Epizoda 375Před šesti dny 33:43

Sociolog Buchtík: Chudnutí je subjektivní. Lidi nutí šetřit jedině nouze

Ekonomika se potýká s mnoha problémy a je stále jasnější, že lépe jen tak nebude. Čekají nás těžké měsíce a pokud vláda najde odvahu sáhnout k zásadním změnám, pak i bolestivé reformy. Co všechno Češi ještě snesou? Hostem speciálního vysílání Ptám se já z Kasáren Karlín byl ředitel STEM Martin Buchtík.

Epizoda 377Před týdnem 26:59

Expert o napětí na Balkáně: Situace se vymkla z rukou, svou roli hraje i Moskva

Na Balkánském poloostrově to nebezpečně zajiskřilo. Srbové na severu Kosova zablokovali silnice poblíž dvou klíčových hraničních přechodů se Srbskem a mělo dojít i ke střelbě. Může to započít otevřený konflikt? Hostem Ptám se já byl reportér Českého rozhlasu Martin Dorazín.

Epizoda 376Před týdnem 23:28

Mezinárodní vesmírná stanice bez Rusů? Velký problém. Ale pro ně, říká expert

Budoucnost vesmírné spolupráce Západu a Ruska na Mezinárodní vesmírné stranici je doslova ve hvězdách. Rusko totiž oznámilo, že z ní plánuje odstoupit. Co by to znamenalo pro kosmonautiku a vědecké objevy? Hostem Ptám se já byl předseda Astronautické sekce České astronomické společnosti Milan Halousek.

Epizoda 374Před týdnem 22:05

Jsme v rozhodující části boje o Ukrajinu. Rusku chybí vojáci, říká expert

Podle odhadů americké prezidentské kanceláře během invaze na Ukrajině zemřela nebo padla do zajetí zhruba polovina vyslaných ruských vojáků. Jak to mění poměr sil na bojovém poli? A jak dlouho válka potrvá? Hostem Ptám se já byl vedoucí Programu bezpečnostních strategií bezpečnostního centra Evropské hodnoty Martin Svárovský.

Epizoda 373Před týdnem 22:47

Strážce parku: Nejnavštěvovanější místa mohou být kvůli požáru zavřená roky

„Národní přišel o dvě nejnavštěvovanější místa v celém parku, nepředpokládám, že ta místa půjde rozumně rychle otevřít. Zvlášť u pískovce hrozí poměrně dlouho zřícení těch skal a bloků, takže to bude velice náročné,“ říká jeden z dobrovolných strážců NP České Švýcarsko Filip Molčan, který byl hostem Ptám se já. Otevření některých atraktivních míst podle něj může trvat i několik let.

Epizoda 372Před týdnem 35:20

Ekonomka Horská: Musíme opustit představy o nezvyšování daní

Česko trápí zdražování na všech frontách a k tomu nejistota, jestli se situace ještě nezhorší. Hlavní úkol vlády je tak zkrotit inflaci a nenechat Čechy padnout na kolena. Jak to zvládnout? Hostem speciálního vysílání Ptám se já byla hlavní ekonomka Raiffeisenbank, členka Národní ekonomické rady vlády (NERV) a poradkyně premiéra Helena Horská.

Epizoda 371Před týdnem 33:35

Kalousek: Chudoba je relativní pocit. Stát nemůže kompenzovat všechno všem

Česko už několik měsíců tíží dvouciferná inflace, rostou náklady na život i výdaje státu. Vláda se snaží peněženkám Čechů ulevit, jenže by zároveň měla na uzdě držet ale i státní rozpočet. Lze pomáhat lidem a zároveň šetřit? Hostem speciálního vysílání Ptám se já z Kasáren Karlín byl exministr financí a bývalý šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.