MUDr.ování
Epizoda 625. květen 2022

Poslechněte si podcast: Fyzioterapeutka Michaela Ulrichová: Bolest hlavy může být z přehnaného soustředění i jízdy na kole

Devadesát procent lidí občas bolí hlava. Ale příčina může být v úplně jiné části těla. Kde tedy bolest vzniká? A jak se jí účinně zbavit? V novém podcastu MUDr.ování zaměřeném na zdraví se nebojíme zeptat a naši odborníci se nebojí odpovídat.

23:16

MUDr.ování

Vydává: ProŽeny.cz

Rozhovory o zdraví se zdravým nadhledem. Publicistka Lucie Šilhová zpovídá lékaře a odborníky v podcastu MUDr.ování a s jejich pomocí hledá odpovědi na otázky, které zajímají většinu z nás. Poslouchejte mudrování s odborníky každou středu v 11:00 na ProZeny.cz

Web

Epizoda 33Včera 23:57

Koleno: I superman mezi klouby má svá slabá místa

Lyžařská sezóna klepe na dveře a naše kolena se začínají trochu bát. Na lyžích totiž není nouze o rotační pohyby, které těmto kloubům nesvědčí. Že nelyžujete a můžete být v klidu? Nenechte se mýlit, k poranění menisku můžete přijít třeba i při přesouvání se z gauče do postele.

Epizoda 32Před týdnem 20:20

Dá se zadržet menstruace, proč je v balení 16 tamponů a jak je to se synchronizací v kolektivu žen?

Menstruace není totéž, co plodnost. K čemu tedy ženám je a proč ji někdy provázejí změny nálad či bolesti? A proč by si mladé dívky neměly menstruační cyklus upravovat pomocí hormonální antikoncepce?

Epizoda 31Před 2 týdny 28:32

Bez cholesterolu by nebylo života. Tak proč nám tolik vadí? A ohrožuje i jiné živočišné druhy?

Když se mluví o cholesterolu, tak většinou se zdviženým prstem. Ale tato látka je pro tělo nesmírně důležitá, ostatně proto ji organismus také produkuje. Kde se tedy stala chyba a kdy nás cholesterol začal zabíjet?

Epizoda 30Před 3 týdny 26:10

Jeden pšouk je lepší než 10 doktorů, potvrzuje gastroenterolog. Co sledovat u vyprazdňování?

Barva, tvar, velikost, konzistence, plave, neplave… Tušíte, o čem je řeč? Ano, jde o nestravitelné zbytky lidské potravy, odloupané střevní buňky, vodu a střevní bakterie, což dohromady tvoří stolici. Kde se bere její hnědá barva? A proč běháme často na záchod, když jsme nervózní?

Epizoda 292. listopad 2022 25:47

Nemlaskejte na partnera, všechno jen zhoršujete. Proč chrápáním trpí více muži a co bývá spouštěčem

I velmi mírná osoba v sobě může objevit sklony k agresi. Stačí vzít polštář, přiložit na obličej chrápajícího partnera či partnerky, lehce přitlačit a konečně se dostaví ticho. Tohle se ale naštěstí děje jen v představách. Jinak by Evropa měla o třetinu obyvatel méně. Právě tolik lidí na starém kontinentu podle údajů Světové zdravotnické organizace chrápe.

Epizoda 2826. říjen 2022 20:35

Češi podle genů: Umí metabolizovat alkohol, ale hrozí jim nemocem srdce. Co se z testů (ne)dozvíte?

Genetické vyšetření si dnes můžeme koupit na internetu stejně jako šaty nebo knížku. Co všechno se o sobě můžeme dozvědět? Třeba to, jestli není na čase se zvednout z gauče nebo začít řešit potravinovou intoleranci.

Epizoda 2719. říjen 2022 37:03

Nádory prsou: Jakou roli hraje obezita, Angelina Jolie a v čem se mamograf podobá letu do USA

Třetinu pacientek, které onemocnění rakovinou prsu, opustí partner. Tahle statistika se po léta nemění a možná i to je důvod, proč se ženy s nově diagnostikovaným nádorem snaží, aby jejich nemoc nebyla nikomu „na obtíž“.

Epizoda 2612. říjen 2022 22:06

Kde končí „normální“ bolest hlavy a začíná migréna?

Migrénou trpí v České republice asi milion lidí. Mnoho z nich ale odbornou pomoc nevyhledá. Proč své potíže tají a co jim mohou způsobit prášky proti bolesti?

Epizoda 255. říjen 2022 26:27

Nadužívání antibiotik? V budoucnosti nás to může zabít, varuje lékař

Z rýmy a kašle, byť jakkoliv otravného, budete za pár dní venku i bez užívání antibiotik. Přesto je někteří pacienti vyžadují, aniž by tušili, že si tím mohou zadělat na fatální problém. V českých nemocnicích už nyní umírají lidé, protože je jejich organismus vůči antibiotikům rezistentní. To znamená, že na závažnější nemoci, než jsou ty respirační, antibiotika často nezabírají.

Epizoda 2428. září 2022 27:56

Prevence infarktu: Káva srdci nevadí, odpírat si nemusíte ani českou kuchyni, jen ji lehce upravte

29. září slavíme Den srdce. Jak bude vypadat menu na jeho počest? Podle odborníka na prevenci kardiovaskulárních nemocí si nemusíte odpírat ani klasickou českou kuchyni. Tajemství zdravého srdce tkví totiž v něčem jiném.