Hobby magazín
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Fukar byste si měli pořídit podle velikosti zahrady a využití. Spolehlivě nahradí ruční hrabání

Příroda se začíná zabarvovat do barev podzimu a možná už jste zaznamenali na zahradě první spadané listy ze stromů. Hrabání listí moc nebaví. Co zkusit fukar?

02:51

Hobby magazín

Vydává: Český rozhlas

Pořad pro všechny, kteří se neradi nudí.

Web

Dnes 03:14

Vrcholná mezinárodní soutěž ohařů je za dveřmi, utká se v ní dvacítka nejlepších

Mezi nejrozšířenější plemena loveckých psů patří bezpochyby ohaři, kontinentální i angličtí. Ohaři jsou všestrannými psy, dobře cvičitelnými, s vrozenou chutí k aportu. Příznivci lovecké kynologie každoročně přijíždějí ty nejlepší z nich podpořit na Memoriál Karla Podhajského, vrcholnou mezinárodní soutěž ohařů, pořádanou Českomoravskou mysliveckou jednotou už od roku 1938.

Před dvěma dny 03:11

Jak založit dobrý kvas k pálení ovocných pálenek? Méně je někdy více, míní provozovatelka pálenice

Obliba domácích ovocných pálenek stále roste a to nejen na Moravě, která byla donedávna doménou tohoto zpracování ovoce. Konzumenti oceňují jejich chuť vůni i to, že jsou vyrobeny většinou z čistě přírodních surovin. To však platí pouze pro ty, které jsou vyrobeny z kvasů, kterým byla ze strany pěstitele věnována ta správná pozornost, přičemž na to, jak založit ten správný kvas a jak a kde jej nechat kvasit existuje mnoho návodů.

Před čtyřmi dny 03:06

Kokedama znamená mechová koule a je to způsob pěstování. V kokedamě můžete mít různé druhy rostlin

Kokedama je termín i způsob pěstování, který do Evropy dorazil z Japonska. Mohou se tak pěstovat různé druhy rostlin – malý fíkus, citrusy, kapradí, asparágus, anturium, sukulenty a podobně.

Před týdnem 02:42

Přikrmování včel před zimou už by mělo být ukončené, jinak včelaři riskují

„Pokud včelaři přikrmují včely příliš dlouho, nebo je nekrmí vůbec, riskují loupeže u včelstev,“ varuje učitel včelařství Ladislav Toman.

Před týdnem 02:58

Zralost jablka poznáme podle hnědých jadérek. Musí mít také všechny typické znaky svého druhu

Všechno má svůj čas, a česání jablek také. Ty nejranější voňavé odrůdy jste už určitě snědli, a teď postupně dozrávají jablíčka na uskladnění. Jak je sklidit, aby vydržela dlouho krásná? Pro rady jsme zašli za zkušeným sadařem.

Před 2 týdny 03:02

Chladicí stropy jsou v oblasti ochlazování interiérů stále žádanější

Jak řešit příjemné teploty v domácnosti i v parném létě, pokud nechcete mít doma klimatizaci? Stále žádanějším řešením jsou stropní chladicí panely. V oblasti ochlazování interiérů jsou účinnější než chlazení podlahou pomocí reverzního chodu tepelného čerpadla. Provoz je navíc oproti klimatizaci výrazně levnější.

Před 2 týdny 02:48

Nasušte si růžové lístky do zásoby, budou se vám v zimě hodit. Růže do květáku, zmrzlin i limonád

Milujeme jejich půvab i vůni. Růže ale nejsou jen dekorativním doplňkem. Dají se využít v aromaterapii, při výrobě domácí kosmetiky, k léčbě, ale i v kuchyni. O tom ví své šéfkuchař jedné strakonické restaurace Pavel Drdel, který popisuje, jak se růže k využití v gastronomii správně suší.

Před 2 týdny 03:08

Karas obecný je silně ohrožený. Nebezpečný je pro něj konkurenční nepůvodní druh karas stříbřitý

Člověk využívá toho, co vytvořily předchozí generace a někdy se snaží napravit, co pokazily. Například nechtěné rozmnožení živočišných druhů, které nejsou původní. Příkladem může být zavlečený karas stříbřitý, který už víceméně vytlačil domácího karase obecného.

Před 3 týdny 03:11

V nevinařských oblastech je možné pěstovat révu vinnou do výšek 250 až 500 metrů nad mořem

Odolnost proti chorobám, doba zrání, tvar, barva hroznu a chuť bobulí. To jsou podle zahrádkářského instruktora Jana Kratochvíla důležité znaky pro výběr odrůd révy vhodných do vyšších poloh. Informace o jednotlivých odrůdách můžete čerpat z materiálů vydávaných ČZS.