Osobnost Plus
27. říjen 2022

Poslechněte si podcast: František Vrabel, datový analytik a ředitel společnosti Semantic Visions

Patří k předním českým expertům na dezinformace, jehož společnost mapuje a analyzuje 90 procent světového zpravodajského obsahu. A sleduje, co přichází i z válečného pole dezinformací. Jaká ruská fake zpráva je momentálně nejpopulárnější? Jakou zprávu z analýzy dat v průběhu rusko-ukrajinské války pokládá za zásadní? A proč si myslí, že ruští hackeři patří ke světové špičce? Moderuje Barbora Tachecí.

26:29

Osobnost Plus

Vydává: Český rozhlas

Interview s významnými osobnostmi české společnosti. Barbora Tachecí a v pátek Lucie Vopálenská hledají nepovrchní odpovědi.

Web

Dnes 26:19

Biolog: Rozmanitost přírody na tom nikdy nebyla tak špatně. Základním problémem je velikost populace

V kanadském Montrealu probíhá dvoutýdenní celosvětová konference o biodiverzitě, jejímž úkolem je podle Antonia Guterrese uzavřít mír s přírodou. „S tím, jak rostou naše znalosti o invazích, o invazních nepůvodních druzích, vidíme lépe i problémy, které biologické invaze způsobují. Hrozby, jež invaze představují pro přírodu, ekonomiku i zdraví, jsou velmi vážné a neustále sílí,“ říká profesor Petr Pyšek, biolog a ekolog invazí, který patří k nejcitovanějším ekologům na světě.

Včera 26:16

Ondřej Kundra, novinář, Respekt

Vzbuzoval nevoli mnohých, když se soustředil na korupci, zneužívání politické moci, šíření lží a dezinformací nebo nepřátelských cizích vlivů. Za svou práci získal několik novinářských cen. Čím podle něj ještě může překvapit odcházející prezident Miloš Zeman? Jak to vypadá, když je rozkolísán ústavní systém Česka, a jaká rizika to nese? A sleduje stále podivná úmrtí ruských oligarchů v Rusku i ve světě? Moderuje Barbora Tachecí.

Před dvěma dny 25:59

Tomáš Glanc, rusista

Rusko a ruskou společnost zná dokonale, protože tam studoval, žil a dnes o něm přednáší. Kdo je podle něj ze současné ruské vlády nejschopnější? Čím to je, že Rusové vždy měli dokonalou propagandu, když v jiných oborech selhávají? A upřesnil si nebo dokonce změnil nějak své názory na Rusko od doby předinvazní? Moderuje Barbora Tachecí.

Před dvěma dny 26:16

Rusista Glanc: Kdo nahradí Putina, nevím. V první fázi asi někdo z okolí výkonné a ozbrojené moci

„Pokud vím – ruská politická struktura je velice vertikální a autoritativně řízená. Ani lidé, kteří se politikou zabývají, často neznají jména ministrů vlády. Je to totiž zhruba 20 lidí. Ale když se podíváte na jejich jména, jsou to téměř anonymní úředníci, kteří spravují resorty a obsluhují celý systém,“ popisuje v pořadu Osobnost Plus rusista Tomáš Glanc. Ruskou společnost zná dokonale, protože tam studoval, žil a dnes o něm přednáší.

Před třemi dny 26:45

Rusko je gangsterský stát na křížovém tažení proti civilizované společnosti, varuje filozof Němec

„Pokud by Rusko nebylo poraženo, mělo by to fatální následky, protože to, co se teď odehrává na Ukrajině, není jen nějaký lokální konflikt, ale konflikt světodějného významu. Je to křížové tažení Ruska proti celé západní, civilizované společnosti a proti základním hodnotám,“ říká filozof a pedagog Univerzity Karlovy Václav Němec.

Před čtyřmi dny 27:05

Osobnost Plus: Pokud Rusku ustoupíme, ztratíme vše, co jsme hájili. Navíc zahubíme naši civilizi, varuje Dobrovský

Francouzský prezident Emmanuel Macron nedávno řekl, že by Západ měl zvážit, jak se postaví k ruským požadavkům. „Tento nešťastný výrok může naopak u něj doma znamenat jeho větší politickou sílu. A to bez ohledu na to, že to rozkládá vůli pokračovat v boji proti agresorovi,“ hodnotí Jan Dobrovský, bývalý disident, novinář a předseda kolegia Paměti národa.

Před týdnem 25:57

Exil je dobrá zkušenost. Pohodlně se v něm ale člověk necítí, popisuje spisovatelka Zgustová

Spisovatelce a překladatelce Monice Zgustové letos vyšla nová kniha Potmě jsme se viděli lépe, ve kterém se zabývá svojí rodinou, hlavně vztahem k matce. „Vztah dcery a matky je zvláštní. Někdy je pěkný, ale skoro vždycky se nějak zkomplikuje,“ vysvětluje spisovatelka, co ji vedlo k napsání autobiografického románu. Jaké jsou její limity odkrývání soukromí při psaní? A co zjistila sama o sobě, když dvakrát emigrovala?

Před týdnem 25:59

Číňané nulovou toleranci covidu neudrží, domnívá se biochemik Cihlář, jeden z objevitelů Remdesiviru

„Čím déle budeme s covidem žít, tím víc bude predikovatelný, předvídatelný. Může se samozřejmě stát, že nová vlna přijde za měsíc, za dva. Když se podíváte, kdy byla poprvé identifikována poslední varianta – někdy koncem listopadu 2021 –, tak stejně jako další varianty přišla z jižní Afriky. A chvíli trvalo, než ten peak, vrchol počtu nakažených vůbec nastal,“ vysvětluje biochemik a viceprezident společnosti Gilead Sciences Tomáš Cihlář.

Před týdnem 26:17

Sítě by měly být pro politiky radarem. Co se tam řeší, se může přelít i do reality, říká socioložka

Inflace, sociální nestabilita, válka na Ukrajině – to vše s sebou nese potřebu politiků a vlády dobře komunikovat. „Je otázka, jestli jsou sociální sítě vůbec vhodným nástrojem ke komunikaci vážných témat,“ uvažuje antropoložka a socioložka Marie Heřmanová. Na první dobrou by řekla, že vláda nekomunikuje. „Také se mýlíme v tom, že k sítím přistupujeme jako k prostoru určenému k politické komunikaci s nějakou funkcí ve veřejné debatě. Tak to ale není,“ říká v Osobnosti Plus.

Před týdnem 26:19

Čtení pomáhá trénovat náš morální sval. Jsme pak otevřenější k jinakosti druhých, říká vědkyně

Vědkyně Ústavu českého jazyka a teorie komunikace FF UK Anežka Kuzmičová tvrdí, že slova dokážou v člověku nastartovat velké věci. V poslední době ale přemýšlí i o politicích. „Nakolik to, co politik skutečně řekl, je pouhý bonmot. Něco, co bylo řečeno právě proto, aby to cirkulovalo a točilo se to dál, objevovalo na sítích a lidi to ,lajkovali‘, anebo kde je vlastně ten kontext,“ ptá se v pořadu Osobnost Plus.