- Podcasty
- Zápisník zahraničních zpravodajů

Poslechněte si podcast: Francii ovládlo ragby. Řezník Didier proměnil svůj obchod v ragbyový chrám
Ragbyové mistrovství světa ve Francii se přehouplo do druhé půle a před hráči jsou tři poslední soutěžní týdny. Některé celky slaví úspěchy, jako třeba domácí Francie, která na úvod šampionátu porazila zkušený tým z Nového Zélandu. Jiným týmům – jako třeba Austrálii – se příliš nedařilo. Šampionát si ale za všech okolností užívají fanoušci ragby. Francouzský řezník Didier sleduje zápasy na svém počítači při krájení masa a obsluhování zákazníků.
Zápisník zahraničních zpravodajů
Každý týden přinášíme hodinku reportáží o místech exotických i blízkých – vždy ale něčím zvlášť zajímavých, reportáže o málo známé historii. Nabízíme nové pohledy na známé dějiny, povídání o obdivuhodných příbězích a osudech, a to doslova ze všech koutů planety.
Paříž vzývá kouzlo Vánoc. Slavnostní rozsvícení Champs-Élysées sledovaly desítky tisíc lidí
Za necelý měsíc jsou tu Vánoce a v Paříži už vyzdobili nejkrásnější třídu světa – bulvár Champs-Élysées. Vánoční světla každý večer svítí na zhruba 400 stromech, které lemují slavnou ulici. První rozsvícení vánočního osvětlení doprovázela velkolepá show, kterou si každoročně nenechají ujít desítky tisíc lidí.
Palestinci jsou v Izraeli lidé druhé kategorie. Kolik jich ještě musí zemřít? zlobí se Mahmúd
Probíhající ozbrojený konflikt mezi Izraelem a hnutím Hamás sleduje celý svět. Podle Palestinců jde jen o další kapitolu mnohaletého izraelsko-palestinského konfliktu. Myslí si to i Mahmúd, který provozuje knihkupectví v Jeruzalémě, kousek od Damašské brány, a sám o sobě mluví jako o „hlasu umlčovaných“.
Ugali pětkrát týdně, a někdy i k snídani. Národní pokrm Keni je zároveň měřítkem tamní chudoby
Pokud nemáš k jídlu ani ugali, znamená to, že jsi opravdu chudý, říká se v Keni. Kukuřičný pokrm podobný knedlíku nebo polentě je keňským národním jídlem. Zároveň je taky základním pokrmem dostupným i lidem pohybujícím se kolem hranice chudoby. A i když to není zrovna výstavní skříň kulinářského umění, zařadila OSN ugali před pár lety na seznam kulturního dědictví.
Kypr už 40 let dělí hranice. Řek Nikos a Turek Zafer ale boří mýty o národní nevraživosti
Dipkarpaz je jediné městečko na Severním Kypru, kde dodnes žijí řečtí Kypřané. Bojová linie je v roce 1974 odřízla a zabránila tak jejich odchodu na jih ostrova. Kypr je reálně už půl století rozdělený. Po válce se řečtí Kypřané museli sestěhovat na jih ostrova, zatímco turečtí na sever. Nejvýchodnější kyperská obec Dipkarpaz je tak anomálie, kde vedle sebe dodnes žijí Kypřané řečtí i turečtí. Zafer a Nikos mají spolu dokonce jednu vyhlášenou restauraci na konci ostrova.
Než objevili vlastní ložisko na Urale, těžili Sověti uran na polské straně Krkonoš
Ve 40. a 50. letech bylo polské město Kowary a jeho okolí odříznuté od okolního světa. Příjezdové cesty kontroloval nechvalně známý Sbor vnitřní bezpečnosti. Dovnitř bylo možné vjet jen se speciálním povolením. Ti uvnitř byli neustále pověřovaní. U Kowar se totiž nachází uranové doly, ve kterých v té době těžili rudu Sověti.
O maják na ostrově Oak Island pečuje spolek penzistů. Cesta na vrchol ovšem není pro každého
Ostrov Oak Island leží u pobřeží Severní Karolíny a už z dálky je patrné, že jedním z jeho nejnavštěvovanějších míst je zdejší maják. Není sice historicky cenný, ale je výjimečný tím, že se o jeho provoz starají dobrovolníci z okolních obcí. A má ještě jednu zvláštnost – ne každý se odváží vyšplhat až na jeho vrchol.
Spal na ulici a tančil. Dnes je majitelem úspěšného kulturního centra, které oceňuje i UNESCO
Fendika je jednou z ikon moderní kultury etiopské metropole Addis Abeby. Propojuje tradiční a moderní hudební styly a v průběhu let se vyvinula ze scény pro potulné pěvce v respektované kulturní centrum, které najdete v doporučení turistických průvodců. Za úspěchem kulturního klubu Fendika stojí životní příběh čtyřicátníka, který se nenechal semlít životem na ulici a svůj elán napřel do projektu, který pomáhá ostatním.
Stát byl lhostejný, vysvětluje slovenský podnikatel, proč založil vlastní muzeum komunismu
Třicet čtyři let po sametové revoluci není na Slovensku žádné státní ani regionální muzeum, které by mapovalo období nesvobody. Jediné muzeum, které před dvěma lety vzniklo, je soukromé, sídlí v Košicích a na své náklady ho vybudoval podnikatel Pavol Hric. Nazval ho Muzeum obětí komunismu. Rozsahem není nijak velké, snaží se ale postihnout celé období totality.
Jako první Evropané propadli čaji Němci ve Východním Frísku. A závislí jsou na něm dodnes
Kdybyste měli hledat region, který je posedlý pitím čaje, asi by vás napadla Anglie a pak už leda Japonsko, Čína a možná ještě Rusko. Obrovská bašta takzvaných čajíčkářů je ale také v Německu, a to v jeho severozápadním cípu na pomezí s Nizozemím – ve Východním Frísku.
Poslední panenské pláže Středomoří najdete na Kypru. Před choutkami developerů je střeží muž a pes
Kilometry dlouhé liduprázdné pláže, hedvábný písek, křišťálově čisté teplé moře. Takových míst nezbylo ve Středozemním moři moc. Dříve krásná pobřeží většinou podlehla choutkám developerů. A choutky mají i na Kypru. Jeho nejvýchodnější cíp, poloostrov Karpas, ale zatím odolává. Milovníci přírodního pobřeží si tam zatím můžou užívat rajského koutu Středomoří a ubytovat se tak, aby místní přírodě neškodili.