Pod proudem
24. květen 2023

Poslechněte si podcast: Fotovoltaické panely nehoří, pozor si dejte na kabeláž nebo rozvody, vysvětluje expert

Požáry solárních elektráren, stejně jako třeba hořící elektromobily, jsou mediálně vděčné téma. Přitom mezi lety 2017 a 2021 [https://svetprumyslu.cz/rizika-pozaru-fotovoltaickych-elektraren/] docházelo v průměru ke dvanácti požárům fotovoltaik ročně, což představovalo zhruba půl procenta požárů na území Česka. „Dle mé patnáctileté zkušenosti ve fotovoltaickém byznysu solární panel při standardní a odborné montáži nehoří. Je složen výhradně z prvků, které jsou v podstatě nehořlavé až na jednu výjimku. Tu u standardních fotovoltaických panelů tvoří zadní takzvaná EVA fólie o tloušťce zhruba 0,45 milimetrů,“ vysvětluje Miroslav Calda, majitel a výkonný ředitel společnosti Atlantis Management a pokračuje: „Za ty roky zkušeností z výstavby a z pětileté zkušenosti servisu, kdy jsem zajišťoval kompletní servis pro jednu naši velkou nadnárodní společnost, jsem z těch statisíců nebo i milionů instalovaných panelů viděl požár jen tří kusů panelů, které byly lokálně propáleny kvůli neuklizeným ptačím exkrementům nebo jiným překážkám na fotovoltaickém panelu. Neviděl jsem a nezažil jsem případ, že by fotovoltaický panel vzplál a hořel, protože hliník, křemík či sklo nehoří.“ Pokud už k nějakému požáru solární instalace dojde, je podle Caldy zpravidla způsobený poruchou v rozvaděči, ve špatně udělané nebo utažené kabeláži nebo při porušení izolace, kvůli kterému vznikne elektrický oblouk. O požární bezpečnosti bude Miroslav Calda hovořit i na konferenci Solární energie a akumulace 2023 [https://www.solarnikonference.cz/], kterou 30. května pořádá Solární asociace [https://solarniasociace.cz/]. Na jaká další bezpečnostní rizika je dobré dát si pozor při pořízení firemní fotovoltaiky? Budou se v budoucnu střešní solární elektrárny kombinovat s malými větrnými turbínami? A v čem by se Česko mělo posunout v oblasti legislativy obnovitelných zdrojů energie? Zjistíte v podcastu Pod proudem.

33:37

Pod proudem

Vydává: Obnovitelne.cz

Posvítíme si na možnosti proměny energetiky, posílení energetické bezpečnosti a možná řešení pro snížení spotřeby fosilních paliv. Nebudeme řešit jen výrobu čisté energie, ale také to, jak ji efektivně spotřebovat. Podcastovou sérii Pod proudem moderuje Marie Bastlová a připravuje ji portál Obnovitelně.cz ve spolupráci se Svazem moderní energetiky a Aliancí pro energetickou soběstačnost.

Web

Před 2 týdny 35:55

V Česku se chystají první dva komerční projekty na plazmové zplyňování

V Česku by už příští rok mohly v komerčním provozu začít fungovat první dva reaktory na plazmové zplyňování odpadu. Společnost Millenium Technologies ze skupiny JRD, která reaktory vyvinula, totiž finalizuje první dva kontrakty. Klienty sice firma prozradit nechce, v prvním případě by ale mělo jít o zpracování nebezpečných odpadů z petrochemického procesu a ve druhém o  zbytky plastů, kovů a dalších materiálů z recyklační linky. Jak plazmové zplyňování probíhá? Jaká je návratnost investice do takové technologie? A jak velký potenciál do budoucna reaktory na plazmové zplyňování mají v Česku i ve světě? Nejen o tom debatují v dalším dílu podcastu Pod Proudem Marek Lang, člen představenstva společnosti Millenium Technologies, člen správní rady JDR Group a místopředseda Svazu moderní energetiky a Milan Křikava, ředitel vědy a výzkumu Millenium Technologies ze skupiny JRD s moderátorkou Seznam Zpráv Marií Bastlovou.

31. říjen 2023 40:58

Dobrá zpráva: o fotovoltaice už média mluví racionálně, z udržitelnosti se stal mainstream

Češi začali chápat výhody obnovitelných zdrojů a moderní energetiky. O fotovoltaice tak už dnes mluvíme hlavně z hlediska praktického využití a snížení nákladů, stále populárnějším tématem jsou i úspory energií. Poslechněte si díl podcastu Pod proudem s redaktory Obnovitelně.cz [https://www.obnovitelne.cz/] Kristýnou Čermákovou a Pavlem Barochem, moderuje Ondřej Novák.

15. říjen 2023 36:45

Jak se daří nahradit zemní plyn biometanem? Česko musí jeho produkci zvýšit několikasetnásobně

Domácí biometan může podle odhadů nahradit 15 až 20 % spotřeby zemního plynu, který teď Česko draze dováží. Produkce českého biometanu je ale zatím stále v počátcích a je nutné během příštích let výrazně navýšit kapacity. Více v Pod proudem s Tomášem Voltrem, výkonným ředitelem Energy financial group a Martinem Schwarzem, vedoucím sekce Biometan, CZ Biom.

3. říjen 2023 39:14

Začíná vodíkový boom? Česko ho chce vyrábět 40 tisíc tun ročně, hlavně díky fotovoltaice

Zájem firem o výrobu zeleného vodíku výrazně roste. V Česku jsou zatím v provozu spíše pilotní projekty. Start ostrého provozu prvního průmyslového elektrolyzéru se už ale blíží.

26. září 2023 45:53

Zelená transformace je pro Slovensko příležitost. Volby rozhodnou, jestli ji Slováci využijí

Slovenské parlamentní volby na konci září určí mimo jiné i to, jak bude vypadat tamní energetika a dekarbonizace ekonomiky. Slovensko, podobně jako Česko, zaspalo v budování obnovitelných zdrojů energie, energetických úsporách a transformaci ekonomiky. Nakolik v předvolební kampani hrají roli dezinformace a je pro Slováky změna klimatu téma? Odpoví europoslanec a spoluautor energetické a klimatické části volebního programu strany Progresívné Slovensko Martin Hojsík a programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.

21. září 2023 01:06:15

Souboj o vítěze zelené transformace: Evropa vs. USA

Evropa je odhodlaná zvítězit v zelené transformaci. Hrozbou je ale chybějící společný trh čistých technologií, protekcionismus USA a agresivní čínští výrobci. Za necelý rok od chvíle, kdy americký prezident Joe Biden představil revoluční protiinflační balíček (IRA), který v USA položil základy pro mohutnou investiční vlnu do čisté energetiky, představila Evropská unie řadu kroků, aby americký náskok stáhla. Aby ale Evropa obstála v dravé mezinárodní konkurenci, bude se muset vypořádat s protekcionismem Spojených států amerických a dravými čínskými podnikateli. Poslechněte si speciální debatu s europoslancem Luďkem Niedermayerem (TOP 09), Zdeňkem Sobotkou (SOLEK Holding), Martinem Sedlákem (SME, AliES) a Tatianou Mindekovou (AliES).

30. srpen 2023 30:41

Banky jsou gatekeeper zelené transformace, říká expert

Česko zaostává v klimatické transformaci. Proměna tuzemské energetiky se před lety v podstatě zastavila. A teď se jen pomalu rozbíhá. Zelené projekty přitom nabývají na významu a velké společnosti k nim tlačí veřejná poptávka i nejnovější evropská legislativa.  Jak se v Česku klimatické transformaci daří a co nejvíce pokulhává? Jakou roli v procesu klimatické transformace hrají banky a finanční instituce? K čemu slouží a co vlastně jsou tak zvané zelené dluhopisy? Nejen o tom debatují v dalším dílu podcastu Pod Proudem Lenka Nováková, ředitelka Primárních emisí z ČSOB a Ondráš Přibyla, zakladatel a ředitel projektu Fakta o klimatu s moderátorkou Seznam Zpráv Marií Bastlovou.

14. srpen 2023 32:24

Potřebujeme velké fotovoltaiky a větrné parky, říká podnikatel

Česko potřebuje pro úspěšnou transformaci své energetiky co nejrychleji začít s budováním velkých zdrojů. Ty totiž v posledních letech v podstatě vůbec nepřibývají. Stejně tak se budeme muset zaměřit na rozvoj větrných parků, které dokáží vykrýt zimní měsíce a nahradit tak v té době chybějící výkon solárních zdrojů. Co nejvíc brání rozvoji velkých projektů? Jak se liší zkušenosti ze solárního byznysu v Jižní Americe a u nás? A na jakých principech fungují energeticky soběstačné kampusy? Nejen o tom debatují v dalším dílu podcastu Pod Proudem Roland Hofman, spoluzakladatel skupiny Urbanity a Zdeněk Sobotka, podnikatel a vizionář v oboru obnovitelných zdrojů energie, zakladatel a CEO společnosti SOLEK s moderátorkou Seznam Zpráv Marií Bastlovou.

27. červenec 2023 32:01

Česko má šanci revolučně přestavět svou energetiku. Tuto příležitost musíme využít

Do roku 2030 může Česko díky evropským penězům postavit až 17 GW nových obnovitelných zdrojů. Díky této investiční vlně vzniknou desítky tisíc nových pracovních míst a do státního rozpočtu připlují desítky miliard korun. Podle studie společnosti Deloitte zpracované pro Svaz moderní energetiky jde o obrovskou příležitost, která může Česku pomoci jak ekonomicky, tak i v rámci boje s klimatickou změnou. Podaří se tuto šanci využít? O tom si Ondřej Novák povídá s programovým ředitelem Svazu moderní energetiky Martinem Sedlákem a manažerem strategických projektů pro energetiku Deloitte Miroslavem Lopourem.

12. červenec 2023 37:38

V energetice nám chybí jasná vize státu i legislativa

Decentralizace energetiky je absolutní trend a cesta, jak zvýšit energetickou bezpečnost a soběstačnost. Česko v něm ovšem zaostává za západními zeměmi Evropské unie. Chybí legislativa, dostatek odborných poradců, ale i jasná a dlouhodobá koncepce státu.  Podle čeho se rozhodují malí investoři a domácnosti při budování vlastních energetických zdrojů? Jak podporuje decentralizaci stát? A jak decentralizace energetiky souvisí s tolik potřebnou dekarbonizací českého teplárenství? Nejen o tom debatují v dalším dílu podcastu Pod Proudem Michaela Valentová, vedoucí výzkumného týmu z elektrotechnické fakulty ČVUT se zaměřením na energetickou účinnost a Jakub Maščuch, odborník na inovace v energetice, který také vede Laboratoř organických Rankinových cyklů a jejich aplikací v Univerzitním centru energeticky efektivních budov ČVUT v Praze a poradce prezidenta pro energetiku s moderátorkou Seznam Zpráv Marií Bastlovou.