Zprávy ČRo Olomouc
26. únor 2023

Poslechněte si podcast: Fotbalisté Sigmy si znovu připsali remízu. Proti Pardubicím ji ale zachraňovali až penaltou v závěru

Popáté za sebou remízovali fotbalisté olomoucké Sigmy v jarní části první fotbalové soutěže. Jiný výsledek zatím nezapsali. Proti Pardubicím ale byli za bod víc než rádi.

02:02

Zprávy ČRo Olomouc

Vydává: Český rozhlas

Vše, co byste měli vědět o dění v Olomouckém kraji. Aktuální a ověřené informace vám přinášíme každou hodinu po celý týden.

Web

Před dvěma dny 00:24

Olomoučané se budou moct zapojit do výzev na podporu zdravého pohybu. Jak na to?

Samospráva Olomouce se zapojí na jaře do celostátních kampaní na podporu aktivní mobility a zdravého pohybu. Konkrétně do výzev 10 000 kroků a Do práce na kole. Určené jsou pro jednotlivce i týmy.

Před třemi dny 02:14

Téměř zapomenutá vodní elektrárna s vilou v Háji u Mohelnice. O tom je první letošní výstava MUO

V Muzeu umění v Olomouci začala první letošní výstava. Má název Pohnutá historie/Elektrárna a vila v Háji u Mohelnice. Expozice s kulturně-historickým a architektonickým podtextem přináší sondu do 20. let minulého století, kdy v osadě Háj u Mohelnice vznikl areál s vodní elektrárnou a kubististickou vilou rodiny Plhákových.

Před třemi dny 02:11

Když nenabídnete víc než ordinaci, dětského lékaře nezískáte, slyšeli v Hlubočkách. Pediatrů je málo

V některých obcích a městech Olomouckého kraje chybí dětští lékaři. Nejhorší situace je na severu a v okrajových částech regionu. Pokud samosprávy chtějí pediatra sehnat, musí mu často nabídnout víc než jen vybavenou ordinaci. Například v Hlubočkách na Olomoucku vytvořili pro tyto účely služební byt, díky kterému se zástupcům vesnice podařilo dětskou lékařku najít.

Před čtyřmi dny 01:58

Díky dotacím se daří udržet obchody na vesnicích. V Janoušově na Šumpersku by bez nich už nefungoval

Udržet prodejny s potravinami v malých venkovských obcích je stále náročnější. V současné době provozovatelům nenahrává ani výrazný růst provozních nákladů.

Před čtyřmi dny 02:00

Prohrát 0:4 je kruté, měli jsme na víc, věděl kapitán Ondrušek. Výkony Mory ocenil i kouč Pardubic

Hokejisté Olomouce vypadli ve čtvrtfinále extraligy. Pardubicím podlehli 2:3 a celou sérii s Východočechy prohráli 0:4 na zápasy. Hanáci ztráceli v posledním duelu už 0:3, v závěru svého soupeře přitlačili, ale vyrovnat si jim nepodařilo.

Před pěti dny 02:07

Distanční výuka má doteď své následky. V mnohých školách proto stále probíhá pocovidové doučování

Už jen do konce tohoto školního roku budou dostávat školy finanční podporu na doučování žáků, aby dohnali výpadky po distanční výuce. Celkem stát vyčlenil z Národního plánu obnovy na pocovidové doučování zhruba tři miliardy korun. Podle mnohých škol se osvědčilo a zájem o ně je pořád velký.

Před pěti dny 02:19

Dva policisté kryli dopravní nehodu opilého kolegy. K činu se nepřiznali, od soudu dostali podmínku

Podmíněné tresty udělil Okresní soud v Přerově třem státním policistům. Jeden měl mít podle zatím nepravomocného rozsudku dopravní nehodu pod vlivem alkoholu a další dva ho měli krýt. Hrozilo jim za to až pětileté vězení.

Před pěti dny 02:00

Je to zdrcující, hlesl po dalším smutném dramatu útočník Navrátil. Dnes Mora odvrací konec sezony

Hokejistům Olomouce nestačilo k vítězství ani dvoubrankové vedení po dvou třetinách. Pardubicím podlehlli 4:5 v prodloužení po vyrovnaném souboji. Rozhodující gól inkasovali Hanáci po nahození od mantinelu z ostrého úhlu. Padl po střele Tomáše Zohorny až v 78. minutě utkání. V sérii tak Hanáci prohrávají 0:3 na zápasy a ve středu budou odvracet konec sezony.

Před šesti dny 02:15

V Olomouci budou mít další možnost, kde pěstovat bylinky či zeleninu. Vznikne nová komunitní zahrada

V centru Olomouce si část místních pěstuje na záhoncích v areálu letního kina vlastní zeleninu a bylinky. A to díky takzvané komunitní zahradě. Kvůli velkému zájmu jsou všechny záhony rozebrané. Teď k nim ale přibude další podobná zahrada. A to u olomoucké fakultní nemocnice, kde se nevyužívaná holá plocha brzy promění v místo plné zeleniny a květin.

Před šesti dny 02:03

Nemoc typická pro seniory začíná být hrozbou i pro mladší ročníky. Jaká je prevence před demencí?

Zapomínání a demence má různé podoby i příčiny. Většinou se týká lidí nad 65 let. Nemusí tak tomu být ale vždy. Podle České alzheimerovské společnosti se až u 10 procent lidí vyskytuje tzv. časná forma Alzheimerovy choroby. U ní se příznaky můžou objevit už ve 30 letech.