Tribuna
5. listopad 2021

Poslechněte si podcast: Fotbal Maďary spojuje jako nic jiného. Orbánova gigantická mise je ale promarněná šance

Pro českého fotbalového fanouška i odborníka je výlet do Maďarska zjevením. Supermoderní národní stadion pro 67 tisíc diváků, kde třeba čeští fotbalisté zdolali Nizozemsko v osmifinále letošního Eura. Špičkové tréninkové podmínky, desítky nových stadionů. Fotbal má v Maďarsku od nástupu premiéra Viktora Orbána možnosti jako v málokteré evropské zemi. Přesto je podle novináře webu 24.hu, Jánose Keleho, Orbánovo fotbalové desetiletí promarněnou šancí.

26:48

Tribuna

Vydává: Český rozhlas

Sportovní magazín Radia Wave. Vojtěch Jírovec a Martin Vait komentují, jak se sportovní dění odráží ve společnosti – a naopak. Pohledy daleko za branky, body a vteřiny.

Web

Před týdnem 34:06

Linekerova kauza odhalila pravý problém s nestranností BBC

Gary Lineker platí ve Velké Británii za fotbalovou ikonu a nejpopulárnějšího komentátora sportovního dění na stanici BBC. Před několika dny ale Lineker nezůstal pouze u fotbalu a ostře se na Twitteru pustil do politiky současné britské vlády. Následná kauza ukázala na vrtkavost veřejnoprávnosti a názorové neutrality na sociálních sítích.

Před 2 týdny 21:15

Mussolini měl obrovský vliv na italský fotbal. Pro fašismus je ale sport ošidný, říká spisovatel Lee

Před pár týdny to bylo devadesát let od nástupu nacismu v Německu, na loňský říjen zase připadlo výročí sto let příchodu fašistického režimu Benita Mussoliniho v Itálii. A právě na tento neslavný milník si britský spisovatel a tvůrce blogu a podcastu Outside Write Chris Lee přichystal vydání knihy The Defiant: A History of Football Against Fascism, která mapuje, co v té době znamenal fotbal pro oba totalitární systémy.

17. únor 2023 21:50

Janktův coming out? Vstup do neprobádaného území otestuje povahu maskulinity ve sportu

Jakub Jankto se stal prvním známým českým fotbalistou, který se odhodlal ke coming outu. Že přiznání k vlastní sexuální orientaci není ve sportu běžnou věcí, ukazuje i to, že o Janktovi psala velká světová média a podpory se mu dočkalo například i od hvězdy, jako je Neymar. Jaké jsou domácí reakce a v čem je jeho krok odvážný?

10. únor 2023 21:37

Jizerská padesátka jako jedna z mála českých sportovních akcí roste. A neztrácí kouzlo

Lyžaři pozor, je tu Jizerská padesátka. Už v neděli se tisíce závodníků vydají v Bedřichově znovu do stopy vstříc jizerským hřebenům. V čem tkví kouzlo závodu, kteří zakládali přední čeští horolezci? A proč stojí za to se do Jizerských hor vydat?

3. únor 2023 25:34

Arsenal a titul? Jak se ze specialistů ve vzletném neúspěchu stali ezo puntičkáři

Takřka dvacet let útrap, neúspěchu a někdy až groteskní trapnosti. To všechno může být letos pryč, pokud Arsenal dotáhne svou fantasticky rozehranou sezonu až do vítězného konce a stane se mistrem. Co se změnilo, že tento klopýtající fotbalový gigant začal hrát opět na špičkové úrovni?

20. leden 2023 26:18

Lance Armstrong byl psychopat i obětní beránek. Kál se napůl, dnes už ztratil relevanci

Toho večera se zatřásl světový sport. A cyklistické zemětřesení pocítila celá planeta. Lance Armstrong se v lednu 2013 přiznal k dlouhodobému a systematickému užívání dopingu, a to během všech svých sedmi triumfů na Tour de France. Před pár dny to bylo už deset let od slavného (nebo neslavného) rozhovoru v show Oprah Winfrey. Co se od té doby změnilo a vznáší se Armstrongův stín stále nad světovou cyklistikou?

6. leden 2023 21:16

Pelé hrál podle scénáře. Co se skrývalo za fasádou nejznámějšího fotbalisty?

Slovo Pelé je synonymem pro fotbalovou superhvězdu z Brazílie, a asi to tak zůstane po mnoho dalších let i po jeho skonu na konci minulého roku. Všichni vědí, že byl jedním z nejlepších hráčů historie a neposkvrněnou ikonou, která nikdy neřekla nic kontroverzního. Skrývalo se ale za Pelého fasádou ještě něco dalšího? A jak nahlížet na jeho úspěchy dnešní optikou?

30. prosinec 2022 38:09

Kdo ukradl šachového krále? Hloubkový ponor do sportovních bizarností roku 2022

Minule jsme v Tribuně probírali právě končící sportovní rok – kdo v něm překvapil, zklamal, zaskočil. Nyní se podíváme i na to, kdo nejvíce pobavil, a to ať už úmyslně, nebo ani tolik ne. Ano, je čas na největší sportovní bizarnosti.

23. prosinec 2022 38:52

Nejlepší sport roku 2022? Finále MS a Tour de France. Vynadat by zasloužil Infantino

Sportovní rok je skoro u konce. Bilancování jsme neunikli ani v nové Tribuně. Padá opona za jednou velmi nabitou sezonou, během které došlo na olympijské hry i právě skončené fotbalové mistrovství světa.

16. prosinec 2022 45:44

Mistr světa a náladovost. Co Messiho (ne)dělí od přídomku nejlepší fotbalista historie

Už roky ho soupeři nejsou schopní obrat o balon. Proč je Lionel Messi tak výjimečný, dovede Argentinu k titulu na mistrovství světa a rozhodne se už někdy definitivně staleté pátrání po nejlepším fotbalistovi historie?