- Podcasty
- Alarm

Poslechněte si podcast: Fosilní impérium Sparta. Sportwashing jako byznys
Sparťanský projekt nejbohatšího Čecha Daniela Křetínského uspěl i na sportovním poli. Postup klubu do Ligy mistrů ale pouze doplňuje dlouhodobě úspěšnou ideologický a investiční plán, jak bohatnout bez kritiky veřejnosti.
Jak zdánlivě ztrátové vlastnictví fotbalového klubu funguje jako racionální investiční plán, proč Sparta pomáhá vylepšovat veřejný obraz člověka, který bohatne na znečišťování planety a neodvádění daní, jak souvisí obchody na hráčském trhu s krytím neonacismu a proč je otázkou času, kdy se stadion na Letné stane terčem klimaaktivistů se dozvíte v novém dílu podcastu Outsider.
Líbil se vám tento díl? Podpořte vznik dalších dílů podcastu. Bez vás to nepůjde!
https://www.darujme.cz/projekt/1209879
Alarm
Audio kanál online deníku Alarm. Poslechněte si podcasty o politice, kultuře, sportu, nebo urbanismu.
http://a2larm.cz/
https://eshop.denikalarm.cz/
https://www.darujme.cz/projekt/1205779
Společně tvoříme mainstream!
Platformy na hraně: Sabina Vassileva - Ustavičný spěch a dohánění. Představa flexibility platformové práce je mylná
Do druhého dílu podcastové série Platformy na hraně si socioložka Markéta Švarcová a ekonomka Alžběta Mangarella pozvaly hostku, která ví o platformové práci úplně všechno, zvenku i zevnitř. Sabina Vassileva je kulturní antropoložka, která několik měsíců pracovala jako kurýrka pro rozvoz potravin. Její zkušenost vyvrací mýty o flexibilní a autonomní práci s dobrým výdělkem. Barvitě popíše stres a uspěchanost, blikající appku, nekonečné klikání - a taky dny, které sice strávíte za volantem, ale kvůli srážkám si nevyděláte skoro nic. Jak je to možné? To se dozvíte, pokud si pustíte tento díl podcastové série Platformy na hraně.
Podcast vznikl díky podpoře Nadace Rosa Luxemburg Stiftung v Praze.
Kolaps: Zora Hesová - Trump není výron zla, který se objevil zničehonic
Druhý nástup Donalda Trumpa do prezidentské funkce otřásl nejen s domácí americkou politikou politikou, ale s celým mezinárodním řádem a výrazně zasáhl i Evropu. Zejména o scénářích pro Evropu jsme si povídali s politoložkou Zorou Hesovou z Ústavu politologie Filozofické fakulty Karlovy univerzity.
Podpořte vznik dalších dílů:
https://www.darujme.cz/projekt/1205779
Sny o utopii: Představit si svět bez kapitalismu není těžké. Stačí se jen pořádně rozhlédnout
Jak by vypadal svět bez peněz? A je opravdu nemožný? Audioverze textu Magdaleny Duškové,
Text vznikl díky podpoře Nadace Rosa Luxemburg Stiftung v Praze.
Všichni tady umřeme: Dálnice, nebo zbrojení. Musíme si vybrat
Odpůrci klimatických opatření si vymysleli nový bič proti záchraně planety. Kupodivu je nenapadlo škrtat věci, které mají rádi, ale klidně si je můžeme odpustit. Třeba více dálnic nebo jaderných reaktorů.
Podpořte vznik dalších dílů:
https://www.darujme.cz/projekt/1205779
Víc poslouchat, méně slyšet. Spotify dělá z hudby produkt a nutí nás podřídit se diktatuře algoritmů
Streamovací služby se tváří, že po éře ilegálního stahování zachránily hudební průmysl. Ve skutečnosti ale hudbu zapletly do dalších problematických vztahů, které degradují její význam. Třeba je řešením návrat k fyzickým nosičům. Audioverze textu Karla Veselého.
Studio Alarm: Nina Djukanovič - V Srbsku nejspíš vidíme největší studentské protesty od roku 1968
Už čtyři měsíce probíhají v Srbsku protesty studentstva a občanské společnosti proti současné vládě Aleksandara Vučiće. Rozbuškou byla tragická událost v Novim Sadu, kde se zřítila část nedávno zrekonstruované budovy vlakového nádraží. Od té doby takřka nepřetržitě pokračují protesty, odstoupil předseda vlády a na sobotu se plánuje velká demonstrace přímo v Bělehradě, která znervózňuje vládní představitele. V novém Studiu Alarm si o těchto událostech povídáme s Ninou Djukanović, doktorandskou výzkumnicí na univerzitě v Oxfordu, která se zaměřuje na protesty proti těžbě lithia v Srbsku, a analytičkou klimatýmu Asociace pro mezinárodní otázky.
Podpořte vznik dalších dílů Studia Alarm:
https://www.darujme.cz/projekt/1205779
Studio Alarm: Poslední rok vlády je ve znamení asociálních opatření
Část českých politiků nekriticky oslavuje Donalda Trumpa, další část zatím hledá svoji pozici a události posledních týdnů nekomentuje. To ovšem neznamená, že se v Česku nic neděje – koaliční vláda vedená ODS dál vládne, schvaluje zákony a zavádí opatření, která budou mít dopad na životy lidí v této zemi. Saša Uhlová, Pavel Šplíchal a Magda Dušková si povídali o asociálních opatřeních stávající české vlády i samospráv z poslední doby.
Podpořte vznik dalších dílů Studia Alarm:
https://www.darujme.cz/projekt/1205779
TL;DR: Román pro pamětníky. Okno na západ Pavly Horákové si užijí hlavně Husákovy děti
V Okně na západ Pavly Horákové se potkaly dva koncepty: jednak téměř katalogizační zachycení reálií dětského života na pražském sídlišti v druhé polovině osmdesátých let, jednak dynamika dvou postav, Davida a Marty, které symbolizují vítěze a poražené roku 1989. Jak to funguje a jestli to něco říká o povaze normalizace a také následující transformace, řešíme v aktuálním vydání podcastu TL;DR. Nechybí ani obvyklé rubriky včetně cyklofašistického okénka, knižních tipů a tentokrát se po nějaké době bude také hlasovat!
► Jste pravidelným posluchačem podcastu TL;DR, ale ještě nepřispíváte pravidelně na Alarm? Připojte se ke komunitě podporovatelů.
https://www.darujme.cz/spolecne-proti-algoritmum-nenavisti
► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo Evě a Honzovi na tldr@denikalarm.cz
► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
► sound mix Kare Veselý
► znělka Jonáš Kucharský
Sny o utopii: Japonsko, země jako ze sci-fi. Život v technologické utopii
Jak se na východě Asie realizují sny o utopii s pomocí technologického pokroku a kam nás to může zavést? Audioverze textu Karla Veselého.
Text vznikl díky podpoře Nadace Rosa Luxemburg Stiftung v Praze.
Sny o utopii: Ekologické utopie nám dávají lekci z udržitelné budoucnosti
Jak vypadaly „ekotopie“ od úsvitu ekologického uvědomění po solarpunk? A zachrání nás úprk na zahrádky? Audioverze textu Karla Veselého ze série Sny o utopii.
Text vznikl díky podpoře Nadace Rosa Luxemburg Stifung v Praze.