- Podcasty
- Football Club podcasty

Poslechněte si podcast: Football Club #99 Fotbal a klima: ESG není výmysl ekoteroristů, ale realita fotbalových klubů v Česku
Zelená nemá být jen tráva, ale i fotbal. Jak české kluby řeší ekologii? Proč není na místě strašení? Kde se ve světě inspirovat? A jaké mýty jsou v téhle oblasti nejčastější? CSR manažerka Sparty a předsedkyně komise LFA Irena Smetanová a ředitelka Nadace Tipsport a garantka projektu Sport bez odpadu Lucia Štefánková.
Už je to rok, co se v Německu hrálo EURO fotbalistů. Pořadatelé vedle perfektně přichystaných stadionů zaujali i tím, jak mysleli na své okolí, potažmo životní prostředí. Mezi jednotlivými stadiony týmy cestovaly vlaky, ve fanzonách se občerstvení vydávalo na zálohovaném nádobí a umělá tráva z berlínské fanzony byla posléze využita i za jinými účely.
Mnozí by si řekli, že tu už někdo zase straší s klimatickou změnou. Apely na udržitelnost jsou ale součástí společnosti daleko déle. Věděli jste třeba, že fotbalisti ostravského Baníku hráli už v roce 2010 v dresech z PET lahví?
Mezi prvními v českém fotbalovém prostředí se o ekologičtější přístup začala zajímat, vzhledem ke svému postavení docela logicky, pražská Sparta. A právě z jejích řad je jedna z průkopnic tzv ESG norem Irena Smetanová, která se nedávno stala předsedkyní nově vzniklé komise ESG pod hlavičkou Ligové fotbalové asociace (LFA).
Tři kouzelná slůvka "Enviromental, Social, Governance" v sobě skrývají zodpovědný přístup k životnímu prostředí, pomoc společnosti se zaměřením na děti a handicapované a vzdělávání a edukaci fotbalového prostředí nejen v dané oblasti.
Do nového dílu podcastu Football Clubu v rámci projektu Zelená je tráva přišly právě Irena Smetanová a Lucia Štefanková, ředitelka Nadace Tipsport, která se danou tematikou zásadně zabývá.
Jaké jsou největší překážky českých klubů ve snaze o udržitelnost, jakými způsoby se daří v tuzemském prostředí dělat "zelené kroky", jak fotbalové prostředí přijímá postupné kroky na cestě k ekologičtějšímu fungování a proč musí evropští zástupci být v oblasti ESG ještě svědomitější než jejich konkurenti z české ligy? Podíváme se taky na určité mýty a nepravdy, kterými se "škarohlídi" snaží tendence o udržitelnost podrývat.
Příjemný a inspirativní poslech přejeme a hezké léto i s Football Clubem!
Football Club podcasty
Povídání o společenských souvislostech nejpopulárnějšího sportu planety. Začínáme tam, kde ostatní končí! Pestrá paleta hostů a témat. Neřešíme pěnu dní, rozebíráme klíčové trendy, vyprávíme zapomenuté příběhy, přinášíme důležité perspektivy fotbalu jako celosvětového fenoménu.
Football Club #100 Zastaví někdo Španělky? A jak by Euro zvládly Češky? Projděte si s námi letní fotbalový svátek
Euro ve Švýcarsku přechází do rozhodující vyřazovací fáze. Ve Football Club podcastu probíráme vše, co k tomu potřebujete vědět. Hru samotnou, finanční odměny, plné stadiony a dostaneme se i k velké výzvě pro Češky, které bohužel o své první účasti na velkém turnaji dál jen sní.
Norsko – Itálie. Švédsko – Anglie. Španělsko – Švýcarsko. Francie – Německo. To jsou čtvrtfinálové zápasy, na které se můžete těšit od středy do soboty vždy od 21:00 hodin na stanici ČT Sport, která v Česku vysílá kompletní evropský šampionát.
Naladit se na blížící se vrchol švýcarského Eura 2025 můžete aktuálním Football Club podcastem, který je shodou okolností stým pokračováním našeho kvalitního obsahu pro vaše uši.
Kristina Němcová, Ondřej Tůma a Jiří Hovorka se ohlíží za děním ve skupinách, vyhlíží vítěze celého turnaje, ale koukají i za hranice hřiště. Projdeme si tak třeba divácké statistiky nebo rostoucí odměny pro účastnice.
Dozvíte se, v čem je toto Euro už teď rekordní nebo proč by FAČR měl napnout všechny síly k tomu, aby reprezentantkám zajistila co nejlepší podmínky pro následující kvalifikační cyklus, který de facto startuje už letos na podzim.
Užijte si podcast a v neděli 27. července dorazte do Radlické kulturní sportovny na zábavné odpoledne s Football Clubem, které kromě debaty s trenérkou českého národního týmu Jitkou Klimkouvou nebo reprezentantkou Antonií Stárovou vyvrcholí v 18:00 hodin společným sledováním finále Eura 2025. Budeme rádi, když vás tam uvidíme!
Football Club #98 Dobýváme Evropu: Pět z pěti? České kluby můžou zapsat další historickou sezonu v evropských pohárech
Football Club podcast vás tentokrát vezme do Evropy. Projdeme si los i vyhlídky všech pěti českých klubů, které čeká start v pohárech, k tomu spočítáme koeficient a ukážeme si, co všechno je ve hře. S tímhle balíčkem vědomostí budete perfektně vybaveni na blížící se start nové sezony.
Už minulá sezona byla z českého pohledu historická. Poprvé hrálo základní fáze evropských pohárů hned kvarteto českých klubů. Teď existuje poměrně solidní šance, že ta nová bude ještě lepší. O tom všem si můžete pravidelně číst na speciální landing page www.dobyvameevropu.cz!
Ještě než si ale vrhnete do čtení, pusťte si nejdřív náš podcast. Co se musí stát, aby se ke Slavii a Olomouci v ligových fázích přidaly i Plzeň, Baník a Sparta? A proč je celkem reálná i možnost, že poprvé v historii bude mít Česko najednou i dva kluby v Lize mistrů?
Na to v 98. vydání Football Club podcastu odpovídají Ondřej Tůma a Jiří Hovorka, dvě redakční stálice Football Clubu.
Projdeme i koeficientové žebříčky a podíváme se na to, o co se hraje v sezoně 2025/26 a jak blízko jsme k tomu získat potřetí v řadě jistotu Ligy mistrů pro českého mistra. Propočítáme i to, v jaké výchozí pozici Česko v koeficientové bitvě bude v příštích sezonách. Díky, že jste s námi a užijte si poslech!
Football Club #97 Wingbeci, defenzivní štít, střelec! Jakými posilami vylepšit kádry Slavie, Sparty a dalších ligových týmů?
Krajní beci pro Slavii, defenzivní záložník pro Spartu a celá obrana i útok pro Teplice? S analytiky Vojtěchem Mrklasem a Tomášem Daníčkem v letním podcastovém maratonu dopodrobna rozebíráme, kde nejvíc tlačí bota kádry všech ligových týmů a které konkrétní posily by se jim teď hodily.
Brian Priske se vrátil a Sparta má svého vytouženého spasitele. Ale nejsou očekávání letenských fanoušků až příliš velká? Sparta se zatím do avizované výrazné přestavby kádru nijak zásadně nepustila a dost možná u toho už zůstane.
V 97. epizodě Football Club podcastu mimo jiné rozebíráme, proč je to chyba a jací hráči chybí na její soupisce. Jsou Eneme a Hollý dostatečné posily? A proč bude mít brankář Zadražil na Letné zřejmě smůlu?
Naopak Slavia má alespoň zdánlivě na přestupovém poli mnohem větší pohodičku. V nadcházející sezoně ji čeká zasloužená Liga mistrů a útok obhajobu titulu. A pokud by se jim povedlo udržet Dioufa, Ogbua i Zafeirise, nebylo by posilování skoro potřeba.
Kádr sešívaných je tak spíš nutné jen chytře doplnit na pár postech, kde to dosud nebylo úplně přesvědčivé. Analytici Football Clubu Tomáš Daníček a Vojtěch Mrklas vám řeknou, jaké nové hráče by si v týmu Jindřicha Trpišovského představovali.
Podobným způsobem pak ve víc jak dvouhodinovém podcastu do posledního šroubku rozebíráme každý ligový tým. Dočkáte se tak kritiky neaktivity Baníku Ostrava a Olomouce, rozpaků kolem šířky kádru Jablonce, tápajícího Slovácka i Pardubic a velkých očekávání na Dukle. Přejeme vám příjemný poslech!
Football Club #96 Jak se dělá ženská liga? Podcast s trenérem mistryň
Další díl Football Club podcastu o ženské lize je s Jiřím Vágnerem, trenérem Slavie. Co mu řekl Petr Rada, když od něj odcházel do Fortuna ligy? I to se dozvíte.
Se Slavií zvládl v prvním roce svého angažmá to nejdůležitější. Po nepovedeném úvodním půlroce, kdy se ženské sešívané áčko nedostalo do Ligy mistryň a schytalo debakl od Sparty, se celý tým oklepal. Na jaře z toho byla jízda a čtvrtý double v řadě. Spartě Slavia podzimní prohru vrátila i s úroky.
Jiří Vágner (42) loni v létě nahradil Karla Pitáka, se kterým Slavia neprodloužila smlouvu. Pro Vágnera to je první štace v ženském fotbale i v roli hlavního kouče.
Jako hráč nakoukl krátce do první ligy. V roce 2005 si v dresu Jablonce zkusil Gambrinus ligu, o rok později přestoupil do Bohemians Praha 1905. Ale nastálo se do ligového kádru neprosadil. Po čtyřech letech se vrátil do Jablonce a začal se věnovat trenérské kariéře, nejprve u mládeže.
Od léta 2017 působil jako asistent trenéra u jabloneckého A týmu. V roce 2022 se stal asistentem trenéra Petra Rady v Dukle Praha, se kterým dřív spolupracoval právě na lavičce Severočechů. S Duklou v sezoně 2023/24 vybojoval postup mezi českou elitu a následně přijal nabídku Slavie a stal se hlavním trenérem jejího ženského týmu.
Od vedení klubu dostal těžký úkol, udělat postupně ze Slavia velký evropský klub, který bude hrát o postup z ligové fáze Ligy mistryň. Jak se pod takovým tlakem pracuje? Má po titulové sezoně nabídky na návrat k mužskému fotbalu? Jaké má vlastně ambice? A jaké je to trénovat v lize, která má na programu jen dvacet zápasů za sezonu?
To vše a mnohé další s Jiřím Vágnerem probíráme v dalším dílu FC podcastu ze série Jak se dělá ženská liga. Přejeme příjemný poslech!
Football Club #95 Hašek by měl okamžitě skončit. Spasil by nás Koubek, Janotka, Hyský, Trpišovský nebo zahraniční trenér?
Takhle se o mistrovství světa nebojuje. Česká fotbalová reprezentace dál tápe, Ivan Hašek ztrácí důvěru a na hřišti chybí plán. Je čas na změnu trenéra? A v čem náš tým nejvíc selhává a proč? V pokračování Football Club podcastu rozebírají poslední reprezentační sraz analytici Vojtěch Mrklas a Tomáš Daníček.
Čeští fotbalisté mají za sebou další reprezentační sraz, který měl ukázat, jak si vedeme v boji o mistrovství světa. Po povinné a zároveň nepříliš přesvědčivé výhře proti slabé Černé Hoře a těžkém debaklu v Chorvatsku zůstávají místo optimismu jen velké pochyby. Co nám tyto dva zápasy ukázaly? A neblíží se chvíle, kdy bude muset skončit trenér Ivan Hašek?
Proti Černé Hoře si český tým sice připsal výhru, ale podle analytiků Football Clubu Tomáše Daníčka a Vojtěcha Mrklase šlo spíš o papírovou povinnost než výkon, na kterém by šlo stavět. Černá Hora byla jeden ze slabších soupeřů, které jsme v posledních kvalifikačních cyklech potkali.
Páteční výhra přitom zakryla hlubší problémy – chybějící plán na balónu, nulovou výstavbu i špatnou organizaci hry. „Soupeř nás ani nenapadal, nechal nás hrát, a přesto jsme v řadě pasáží vypadali bezradně.“ Křehkost naší hry se pak v úplné nahotě projevila o pár dní později v Chorvatsku.
Svěřenci trenéra Zlatko Daliće připravili českému výběru tvrdý „reality check“. Prohra 1:5 ukázala všechny slabiny týmu – od nefunkční výstavby hry, přes zmatenou obranu až po opakující se taktické chyby. „Je neuvěřitelné, že v roce 2025 nastoupíme na Chorvaty s herním plánem, který vypadá jako improvizace na poslední chvíli,“ říká Tomáš Daníček. „Na míči jsme bez nápadu a bez struktury, bez něj pak v osobní obraně, kterou navíc spousta hráčů neumí dobře hrát, propadáme,“ dodává Mrklas.
Jedním z nejdiskutovanějších témat je tak nyní setrvání kouče Ivana Haška v čele týmu. Podle Vojtěcha Mrklase už trenér vyčerpal svůj prostor. „Má za sebou neúspěšné Euro, výbuch s Gruzií v Lize národů a teď další debakl s Chorvatskem. Přesto se tváříme, že je všechno relativně v pořádku. Proč se nikdo vážně neptá, proč je Hašek ještě pořád trenérem?“ Přístup vedení svazu, které slibuje důkladné analýzy místo razantních kroků, považují oba analytici za alibistický.
Hosté podcastu se také shodují, že současný tým trpí nedostatkem koncepce a odvahy. Opírá se o několik nedotknutelných hráčů, přestože na hřišti nepřinášejí kvalitu a už ani energii. „Coufal, Souček, Schick – to jsou jména, která prostě musí hrát, i když jejich forma nebo profil neodpovídají potřebám týmu,“ říká Daníček. „A tím se zbytečně svazujeme.“
Jako řešení nabízí buď přechod na zahraničního trenéra, nebo sázku na domácí trenéry nové generace. Jména jako Tomáš Janotka nebo Martin Hyský přitom rezonují čím dál častěji. „Není to o tom, odměnit někoho za odsloužené roky. Jde o to najít někoho, kdo týmu vtiskne herní tvář. A tu jsme u reprezentace neměli už hodně dlouho,“ připomínají analytici.
Přes všechna zasloužená negativa zaznělo i několik pozitiv. Hložek, Černý nebo Kušej dokázali ukázat, že individuální kvalita v týmu je. Jen je potřeba ji správně využít. „Nejslabší článek nejsou hráči, ale systém!“
Český tým má sice stále reálnou šanci na účast na mistrovstvísvěta přes baráž, která se hraje příští rok v březnu. Zůstává ale palčivá otázka, kdo by měl stát na lavičce a jaký fotbal chceme vlastně hrát. Pokud tohle máme zvládnout, potřebujeme trenéra, který umí víc než jen motivovat kabinu. Potřebujeme vizi a dovednost zareagovat na soupeře. Přejeme vám příjemný poslech.
Football Club #94 EURO do 21 let je za dveřmi. Jak dopadnou Češi?
Karabec, Fila, Horníček a spol. – jaké jsou šance, že lídři české jednadvacítky na letošním Euru zazáří podobně jako v klubovém fotbale? Přinášíme vám detailní rozbor nominace lvíčat.
Je sice už po ligové sezoně, ale fotbal se rozhodně hrát nepřestal. Důkazem je i Euro do 21 let na Slovensku, které se koná od 11. do 28. června. A právě to bude hlavním tématem dnešní epizody Football Club podcastu, ke které se scházíme opět v tradičním složení – analytici Tomáš Daníček a Vojtěch Mrklas a moderátor pořadu Ondřej Tůma.
V úvodu podcastu detailně rozebíráme nominaci českého výběru a hodnotíme šance týmu na postup ze skupiny. A i když velké nejsou, má náš tým dostatek zajímavých hráčů, aby mohl překvapit. Největší negativum ale analytici Mrklas s Daníčkem vidí ve slabé taktice a nepřesvědčivém herním stylu. Na papíře má Česko několik hráčů, kteří by mohli být lídry. Jenže otázka nezní, jestli mají kvalitu – ale jestli je trenér využije správně.
V prvních dvou zápasech proti Anglii a Německu se dá od Čechů očekávat beton. Jenže chybí jim brejkový a náběhový hráč, jakým byl třeba při minulém Euru jednadvacítek Vasil Kušej. Tento styl hry vyžaduje hráče, kteří dokážou využít každou chybu soupeře. A těch není v našem kádru mnoho. Angličané i Němci budou diktovat tempo a český tým může jen doufat, že pár akcí vyjde. Naopak proti Slovinsku musí Česko dominovat, což není naše silná stránka.
Kromě našeho obvyklého partnera, kterým je sázková kancelář Betano, máme i dalšího parťáka – českou fotbalovou fantasy platformu FanYield. V každém zápase českého týmu si fanoušci můžou sestavit vlastní tým se šesti hráči bez nutnosti investovat reálné peníze. Výherce vždy získá roční předplatné webu Football Club.
Zajímavé je i bodování – kromě gólů a asistencí se dají plusové a minusové body nasbírat za řadu činností. A právě tahle mechanika dává šanci i českým hráčům. „Horníček do brány je jasná volba. A Chaloupek může nabrat spoustu bodů za obětavé zákroky,“ říká Daníček. Do zálohy pak s Mrklasem doporučuje Angličany Elliotta a Nwaneriho, do útoku zatím váhají – nejspíš to bude Fila, ale počkají si na finální sestavy.
Podcast se ale nevěnuje jen Čechům a Angličanům, se kterými se v úvodu turnaje utkáme. Francouz Hugo Ekitike, španělský Pablo Torre, italský Wilfried Gnonto – to jsou podle hostů podcastu jména, která se vyplatí sledovat. Zajímavý kádr má k dispozici i domácí Slovensko v čele se Suslovem a Rigem. Avšak i na něj čeká veletěžká skupina, ze které nebude jednoduché postoupit. Přejeme vám příjemný poslech!
Football Club #93 V čem česká liga zaostává? Kdo byl objev sezony? A komu by slušel přestup? Uplynulý ligový ročník pohledem čísel a analytiků
V další epizodě Football Club podcastu se trojiceOndřej Tůma, Vojtěch Mrklas a Tomáš Daníček ohlíží za právě skončenou sezonou české nejvyšší fotbalové soutěže.
Po delší době v kompletním složení si dávají za úkol nejen zrekapitulovat zásadní momenty ročníku, ale i zrevidovat vlastní omyly v předsezonním a zimním preview, zároveň také ocenit nenápadné hrdiny soutěže a naznačit, co nás může čekat v příští sezoně. A že je z čeho vybírat...
Pro analytiky Mrklase a Daníčka byli největším highlightem ročníku úspěšní trenéři Tomáš Janotka a Martin Hyský. A zdaleka nešlo jen o výsledky ale i o způsob, jakým dokázali své týmy oživit.
V případě Jablonce a jeho trenéra Luboše Kozla, kterému před sezonou příliš nevěřili, pak přišlo uznání z transformace klubu, který se během jedné sezony dostal ze sestupové skupiny až na páté místo tabulky. A že to nebyla náhoda Jablonec potvrdil kvalitním jarem a skvělými výsledky v závěrečné nadstavbě.
Suverénem této sezony byla mistrovská Slavia, která takřka neztrácela body. Udržela si rekordní neprostupnou defenzivu, kterou jistili vynikající brankáři Kinský se Staňkem.
Výkony Slavie byly dominantní i podle statistik, které Mrklas s Daníčkem v podcastu shrnují. Jedním z méně viditelných trendů byl návrat některých týmů k rozestavení se čtyřmi obránci. Právě trenéři jako Janotka a Hyský ukázali, že není nutné hrát za každou cenu se třemi stopery.
Jako výraznou slabinu celé soutěže analytici jmenovali nízkou úroveň individuálních dovedností. Vyplývá to i z dostupných dat, podle kterých například ve statistice úspěšných driblingů česká nejvyšší soutěž výrazně zaostává za top evropskými ligami.
Za největší objevy uplynulého ligového ročníku označili hosté podcastu útočníka Vojtu, obránce Uchennu a záložníky Višinského a Mosese.
V necelé hodince a čtvrt dlouhé epizodě Football Club podcastu toho ale zaznělo mnohem víc… Kdo letos v lize nejvíc zklamal? O jakých statistikách se nemluvilo, i když by se mělo? Je dobře, že Sparta přivedla Jana Kuchtu? Začne Slavia kvůli Lize mistrů víc točit sestavou? A kterým hráčůmby slušel přestup nebo hostování?
Football Club #92 Přestavba kádru Sparty. Kdo musí z kola ven a kdo by měl přijít?
Měla by Sparta od základu překopat svůj herní styl? Jaký trenér by jí seděl? Je dobře, že v roli sportovního ředitele zůstal Tomáš Rosický? Kteří hráči jsou přebyteční a měli by klub odpustit? A na jaké posily v Česku i cizině by měli letenští cílit?
Pražské Spartě se tato sezóna vůbec nepovedla. Po dvou titulech a vítězství v poháru ji sice začala postupem do ligové fáze Ligy mistrů, pak ale přišel podzimní kolaps, na který tým dnes už bývalého trenéra Sparty Larse Friise navázal mnoha tragickými výkony na jaře. Celé trápení pak korunovalo finále Mol Cupu a nyní se letenský tým před posledním kolem domácí soutěže strachuje o čtvrté místo, která by jí zaručilo alespoň druhé předkolo Konferenční ligy.
Ať už poslední kolo ligy dopadne jakkoli, už teď je jisté, že Spartu přes léto čekají velké změny. Přijde nový trenér a nutný je i zásadní řez v kádru a jeho výrazné okysličení. Co všechno tedy můžeme v rámci letní přestavby Sparty čekat?
„Sparta by rozhodně neměla zahazovat všechno, co tu po dánských trenérech zůstalo. Vzhledem k tomu, v jakém stavu je teď kádr, tak se musí výrazně zlepšit přestupová politika, měla by se přisuzovat větší důležitost dynamice, soubojovosti a fyzickým předpokladům. Na druhou stranu nemůže hrát jiný typ fotbalu, než je držení balonu a systematický způsob tvorby šancí. Na jiný způsob hry nemá Sparta kádr a překopat to by trvalo tři čtyři přestupová období,“ říká v pokračování Football Club podcastu analytik Vojtěch Mrklas.
Football Club #91 Musí komentátor křičet? Milan Štěrba z Novy Sport vás vezme za kulisy fotbalových přenosů
Nebudeme vás napínat a rovnou vám odpovíme: křik musí být přirozený, nikdy ho komentátor ze sebe nemá dostávat na sílu. V podcastu s Milanem Štěrbou rozebíráme, jak vypadá správné provázení zápasem, příprava i proč je dobré, když je každý komentátor originál.
Vezmeme vás na českou ligu i na největší stadiony světa. Dozvíte se, proč Milan Štěrba nikdy nezapomene na El Clásico, které komentoval na San Bernabéu, i v čem mu chybí tuzemská nejvyšší soutěž.
Podíváme se, jak probíhá příprava na finále Ligy mistrů v Mnichově, které bude Štěrba komentovat. Kde v Allianz Areně bude sedět? A v čem je komentování přímo ze stadionu speciální? Řekneme si, jak se hledají noví komentátoři i jak se z právníka stane populární komentátor. O tom všem je povídání s Milanem Štěrbou, šéfkomentátorem a vedoucím fotbalové sekce Novy Sport. Užijte si poslech!