Football Club podcasty
Sezóna 1Epizoda 822. srpen 2022

Poslechněte si podcast: Football Club: #8 Bez profesionalizace nám ujede vlak, shodují se Pěničková s Bužkovou

Jak daleko má Česko k reprezentacím z anglického eura? Jak se zdejší kluby připravují na kvalifikaci Ligy mistryň a jaký je život fotbalistek v české lize? O tom v novém díle Football Club podcastu mluví trenérka Blanka Pěničková a hráčka Kateřina Bužková. Fotbalové léto na britských ostrovech patřilo bez nadsázky fotbalistkám. Letošní mistrovství Evropy žen lámalo rekordy v návštěvnosti a nabídlo velmi zajímavé příběhy. Pro domácí reprezentaci Anglie navíc skončilo prvním zlatem v historii. I tuzemské fotbalistky měly během prázdnin napilno s přípravami na nový ligový ročník. Třeba Slavia a Sparta se v rámci přátelských utkání utkaly i s Realem Madrid, aby byly dobře nachystané na kvalifikaci Ligy mistryň. V dalším díle Football Club podcastu pokračujeme s projektem Girl Power a opět se bavíme o ženském fotbale. Tentokrát s legendou ženské Slavie i fotbalové reprezentace Blankou Pěničkovou a s fotbalistkou pražské Sparty Kateřinou Bužkovou, která aktuálně hostuje ve Slovanu Liberec. Obě poodhalí své fotbalové začátky nebo zkušenosti z rozdílných období rozvoje ženského fotbalu v Česku. Probereme výhody a nevýhody zahraničního angažmá a potenciál, který (ne)skrývá případný postup české reprezentace na velký turnaj. Třeba vás poslech tohoto dílu podcastu inspiruje k návštěvě nejvyšší české soutěže fotbalistek, která už odstartovala. Slavia obhajuje double z minulé sezony.

42:04

Football Club podcasty

Vydává: Football Club

Povídání o společenských souvislostech nejpopulárnějšího sportu planety. Začínáme tam, kde ostatní končí! Pestrá paleta hostů a témat. Neřešíme pěnu dní, rozebíráme klíčové trendy, vyprávíme zapomenuté příběhy, přinášíme důležité perspektivy fotbalu jako celosvětového fenoménu.

Web

Sezóna 1Epizoda 10Před týdnem 53:12

Football Club: #10 Vzpoura strojů! Jak technologie a data mění fotbal?

Jaký vliv na současný fotbal mají technika a počítače? V dalším vydání Football Club podcastu to rozebírají datový analytik Jakub Dobiáš a nadšenec fotbalové taktiky Vojtěch Mrklas. Byť se o fotbalu v porovnání s jinými sporty říká, že je hodně konzervativní, tak na hřišti v poslední době zažívá pádivý vývoj. Z velké části je za tím nástup moderních technologií a využití dat a statistik v trénování i skautingu hráčů. Právě analytický přístup k fotbalu a změny s ním spojené jsou hlavním tématem nového dílu našeho podcastu, jehož hosty byly Jakub Dobiáš, zakladatel a výkonný ředitel firmy 11Hacks a Vojtěch Mrklas, držitel základní trenérské licence, milovník fotbalové taktiky a spolupracovník Football Clubu. Dá se dobrým využitím dat vyvážit nerovnost mezi rozdílně movitými kluby? Kdo v Česku vhodně využívá nové technologické postupy? A jak se mění význam individuálních schopností hráčů a přístup k nim? To jsou jen některá témata našlapaného hodinového povídání. Přejeme příjemný poslech a dobrý vstup do podzimu!

Sezóna 1Epizoda 91. září 2022 59:13

Football Club: #9 Fotbal za mikrofonem. O zákulisí podcastů s tvůrci Fotbal fokusu a Kontrapresinku

Jak se vyrábí podcasty? A jak budou vypadat v budoucnosti? O tom jsme v pokračování Football Club podcastu vedli řeč s tvůrci úspěšných fotbalových pořadů Pavlem Jahodou a Janem Pikousem. Kdy jste naposledy četli noviny? A víte, co dávaly v sobotu večer nejsledovanější televizní stanice? A co takhle podcast? Už jste slyšeli nové vydání Kontrapresinku? Nebo to, co říkali o ligovém dění ve Fotbal fokusu pánové z ČT Sport? Pokud jste na „podcastové“ otázky odpovídali snáz než na ty předešlé, je to vlastně docela logické – jednak jste nejspíš fotbalový fanoušek a také jsme v době odklonu od tradičních médií. Může za to úspěch moderních forem přenosu informací. Jednou z nich je právě podcast. A nový díl FC podcastu je méně o fotbale a více o fotbalových podcastech. Jan Pikous z Kontrapresinku i Pavel Jahoda z Fotbal fokus podcastu mají mnohaleté zkušenosti s jejich tvorbou a dávají nahlédnout „pod pokličku“ tvorby svých audio pořadů. Jak a proč je zakládali? Co je k tomu třeba? Jaký technologický vývoj zažili a co věští nejen svým podcastům?

Sezóna 1Epizoda 71. srpen 2022 48:30

Football Club: #7 Život po životě. Antonín Rosa a Karel Tvaroh o brzkém konci kariéry

O smiřování se s koncem kariéry profesionálního sportovce a přípravě na nový život mluví v pokračování Football Club podcastu dnes už bývalí fotbalisté Antonín Rosa a Karel Tvaroh. Kariéra profesionálních sportovců obvykle nepřesáhne dvě dekády a je tudíž kratší než profesní život v jiných odvětvích. Jsou ale i takoví, kteří si ji vědomě ještě zkrátí. Co je k tomu vedlo, kdo nebo co stojí za ztrátou motivace a není konec s vrcholovým sportem vlastně změnou k lepšímu? V novém podcastu magazínu Football Club [https://www.footballclub.cz/rubriky/podcasty] o tom otevřeně diskutují Antonín Rosa, který v první lize [https://www.footballclub.cz/rubriky/ceska-liga] odehrál téměř 200 zápasů a Karel Tvaroh, jenž donedávna patřil do kádru pražské Sparty [https://www.footballclub.cz/rubriky/sparta]. Oba se na svůj odchod z fotbalu vědomě připravovali, uvědomovali si, že je to táhne jinam. Proč začne vrcholový fotbalista přemýšlet, že s profesionálním sportem skončí dřív, než jeho okolí čeká? Jaké jsou následné reakce blízkých, trenérů [https://www.footballclub.cz/rubriky/treneri] a spoluhráčů? A jaká úskalí vlastně zdolávají mladí fotbalisté na cestě za snem, kterým je angažmá v lize, zahraničí a v reprezentaci [https://www.footballclub.cz/rubriky/reprezentace]?

Sezóna 1Epizoda 619. červenec 2022 43:40

Football Club: #6 Dáme Fifu? Tuček s Durčákem o fotbalové hře, která ztratila jméno

Kultovní FIFA spojovala generace, zároveň byla skvělým byznysem. Teď ji čekají velké změny. O průniku nejpopulárnějšího sportu planety a počítačových her mluví novináři a fotbaloví fanatici Mikoláš Tuček a Michael Durčák. V aktuálním vydání Football Club podcastu se věnujeme fenoménu, který provází a baví fotbalové příznivce už tři desetiletí, a ač pod odlišným názvem, bude součástí života fanoušků téměř jistě i dál. Produkt z dílny EA Sports je asi nejúspěšnější a nejoblíbenější napodobeninou reálného fotbalu ve videoherním světě, teď ho ale čekají velké změny. Zástupci EA Sports se s organizací FIFA nedohodli na podmínkách a přichází o licenci na název FIFA. Hra, která dlouhá léta fascinovala progresem grafiky a herních vlastností, v poslední době upoutala hlavně sázkou na mód Ultimate Team a pro tisíce uživatelů se nevědomě stala virtuálním fotbalovým kasinem. Co bude v praxi rozkol FIFA a EA Sports pro hráče znamenat? Jak fungovala symbióza virtuálního světa, sportu, marketingových a byznysových aktivit? Měla by česká liga a české kluby usilovat o zapojení do hry? A jak si stojí FIFA v porovnání s jinými oblíbenými hrami? O tom diskutují Mikoláš Tuček z pořadu Football Fanatics na CNN Prima News a Michael Durčák, publicista a fotbalový fanoušek. Příjemný poslech!

Sezóna 1Epizoda 52. červenec 2022 51:07

Football Club: #5 Od zákazů po úspěchy na univerzitách a plné stadiony. Síla ženského fotbalu ve světě

Profesionální smlouvy, zájem médií a fanoušků a velká prestiž. Ve Spojených státech těží ženský fotbal i z pravidla Title IX, se kterým je od června 1972 v zákoně o vysokých školách antidiskriminační pasáž a díky ní se značně rozvinul sport žen na univerzitách. I o tom hovoří v novém vydání podcastu Football Clubu zpravodaj Českého rozhlasu v USA Jan Kaliba, který se u mikrofonu sešel s moderátorem Janem Pěruškou a historikem Filipem Bláhou. Ten je zase autorem řady textů o počátcích ženského fotbalu v Evropě, potažmo v tuzemsku. Jeden z nich je i v aktuálním čísle tištěného Football Clubu. Věděli jste, že první zápas fotbalistek v Anglii sledovalo 10 tisíc diváků? Jaký vliv mělo nařízení Anglické fotbalové asociace z roku 1921, že ženy nesmí kopat do míče v rámci jakékoliv soutěže? A které družstvo ovládlo turnaj Srdce Mladého světa, který byl první soutěží fotbalistek v Československu? Tímto podcastem i aktuálním číslem našeho čtvrtletníku startujeme projekt Girl Power, v rámci kterého se ženskému fotbalu budeme věnovat důkladněji.

Sezóna 1Epizoda 417. červen 2022 45:18

Football Club: #4 Fanoušci pod palbou. Nepokoje na stadionech očima Karla Häringa a Jiřího Hoška

Bude na fotbalových stadionech přibývat agrese? Je potřeba razantněji zakročit proti fanouškům? Zvládají pořadatelé a policie svou roli? A jak množící se problémy souvisejí s pandemií? V pokračování Football Club podcastu o násilí na fotbale mluví novináři Karel Häring a Jiří Hošek. Po dvou letech ovlivněných koronavirovými omezeními za sebou konečně máme normální fotbalovou sezonu s fanoušky v ochozech. Tedy normální. Její vyvrcholení v podobě finále Ligy mistrů mezi Liverpoolem a Realem Madrid doprovázely skandální scény, během kterých se fanoušci tlačili v dlouhých frontách před Stade de France a jen se štěstím nedošlo k podobné tragédii jako kdysi v Hillsborough. Pořadatelská služba každopádně zásadním způsobem selhala. Nešlo navíc o ojedinělý exces, fanouškovské nepokoje provázely v letošním roce – a zvláště v závěru sezony – v Anglii a Francii celou řadu zápasů. Právě divákům na stadionech v ročníku 2021/22 se věnuje nejnovější vydání Football Club podcastu. S experty na anglické fotbalové prostředí Karlem Häringem a Jiřím Hoškem vedl Jan Pěruška diskuzi o tom, proč se po covidové pauze tak zhoršilo prostředí na tribunách i ve slovutné Premier League. Vrátíme se k ostudným výtržnostem při finále mistrovství Evropy 2021 ve Wembley, vzpomínky budou patřit ale i zmíněné tragédii v Hillsborough v roce 1989. Co způsobilo, že se dění na tribunách tak razantně změnilo? Proč organizátoři nezvládli dva největší zápasy uplynulých dvanácti měsíců? Jak se v tomhle ohledu projevila doba covidu? Nejen na tyhle otázky zkusíme odpovědět v následujících minutách. Tak příjemný poslech.

Sezóna 1Epizoda 325. květen 2022 50:28

Football Club: #3 Co bude s fotbalem na Ukrajině a v Rusku? Odpovídají novináři Soukup a Raiman

Že by se dnes neměl míchat fotbal s politikou? Nesmysl! Když nemůžete sportovat, protože vám někdo vybombarduje stadiony, tak prostě musíte politiku řešit, shodují se novináři Ondřej Soukup a Vojtěch Raiman ve třetím pokračování Football Club podcastu věnovanému válce na Ukrajině a jejímu dopadu na fotbal. Od konce února celý svět s obavami sleduje agresi ruských vojsk na Ukrajině. Válka zasáhla miliony lidí, kteří přišli o své blízké, střechu nad hlavou, obživu a taky zábavu. Ukrajinská fotbalová liga se nedohrála, ruské reprezentace i kluby byly vyloučeny z mezinárodních soutěží. Ve třetím dílu podcastu magazínu Football Club je hlavním tématem – stejně jako v případě dvacátého čísla našeho čtvrtletníku – Fotbal a válka. Bohužel hlavně ta aktuální. Do studia přišli diskutovat redaktor Hospodářských novin Ondřej Soukup a fotbalový publicista Vojtěch Raiman. Oba se znalostmi východní Evropy a zpráv z Ruska a Ukrajiny. Jaká je současná situace a vyhlídky ukrajinských klubů? Které z nich nepřežily válečnou vřavu? Co bude s ruským fotbalem? Existuje snad možnost, že by se vydal asijským směrem? A proč je dnes absolutně nepřijatelné klišé, že sport a politika by se neměly propojovat? I o hledání odpovědí na tyto otázky je nové vydání podcastu magazínu Football Club. Téma to není příjemné, ale společensky naprosto zásadní, zavírat oči před ním nelze. Tak dobrý poslech!

Sezóna 1Epizoda 227. duben 2022 52:14

Football Club: #2 Nenávist ke Slavii? Teď už to vidím jinak, říká Sivok

Derby a rivalita s nimi spojená dělá z běžných ligových kol výjimečné události. V aktuálním díle FC Podcastu o nich vypráví Tomáš Sivok, bývalý kapitán Sparty a dlouholetý hráč istanbulského Besiktase. Zažil mnoho třaskavých bitev v české i turecké metropoli. Jak derby mění psychologii hráčů, nebál se nenávisti fanoušků rivala a o co se vsadil s Milanem Barošem před šlágrem Besiktase s Galatasaray? Bavit se budeme i o slavném jihoamerickém "Superclásicu" a dalších aspektech spojených s hlavním tématem 19. čísla tištěného Football Clubu, který derby zápasům věnoval 170 stran.

Sezóna 1Epizoda 18. duben 2022 44:19

Football Club: #1 Vykopáváme

Historicky první vydání Football Club podcastu s Karlem Häringem a Ondřejem Tůmou. Představujeme obsah tištěného magazínu s hlavními rubrikami Fotbal a válka a Ikonické góly. Poodhalujeme plány s webem a podcasty. Řeč se ale točí i kolem aktuálních témat: Jak to dopadne s prodejem Chelsea? Co by pro klub znamenali američtí majitelé? Vrátí se do hry choutky na superligu? A má Petr Čech šanci zůstat i po odchodu Romana Abramoviče? Vzpomínáme také na věčného smolaře Michaela Ballacka a zkoušíme najít důvody, proč českému nároďáku nesedí kvalifikace na mistrovství světa.