- Podcasty
- Football Club podcasty

Poslechněte si podcast: Football Club #4 Fanoušci pod palbou. Nepokoje na stadionech očima Karla Häringa a Jiřího Hoška
Bude na fotbalových stadionech přibývat agrese? Je potřeba razantněji zakročit proti fanouškům? Zvládají pořadatelé a policie svou roli? A jak množící se problémy souvisejí s pandemií? V pokračování Football Club podcastu o násilí na fotbale mluví novináři Karel Häring a Jiří Hošek.
Po dvou letech ovlivněných koronavirovými omezeními za sebou konečně máme normální fotbalovou sezonu s fanoušky v ochozech. Tedy normální. Její vyvrcholení v podobě finále Ligy mistrů mezi Liverpoolem a Realem Madrid doprovázely skandální scény, během kterých se fanoušci tlačili v dlouhých frontách před Stade de France a jen se štěstím nedošlo k podobné tragédii jako kdysi v Hillsborough.
Pořadatelská služba každopádně zásadním způsobem selhala. Nešlo navíc o ojedinělý exces, fanouškovské nepokoje provázely v letošním roce – a zvláště v závěru sezony – v Anglii a Francii celou řadu zápasů.
Právě divákům na stadionech v ročníku 2021/22 se věnuje nejnovější vydání Football Club podcastu. S experty na anglické fotbalové prostředí Karlem Häringem a Jiřím Hoškem vedl Jan Pěruška diskuzi o tom, proč se po covidové pauze tak zhoršilo prostředí na tribunách i ve slovutné Premier League. Vrátíme se k ostudným výtržnostem při finále mistrovství Evropy 2021 ve Wembley, vzpomínky budou patřit ale i zmíněné tragédii v Hillsborough v roce 1989.
Co způsobilo, že se dění na tribunách tak razantně změnilo? Proč organizátoři nezvládli dva největší zápasy uplynulých dvanácti měsíců? Jak se v tomhle ohledu projevila doba covidu? Nejen na tyhle otázky zkusíme odpovědět v následujících minutách. Tak příjemný poslech.
Football Club podcasty
Povídání o společenských souvislostech nejpopulárnějšího sportu planety. Začínáme tam, kde ostatní končí! Pestrá paleta hostů a témat. Neřešíme pěnu dní, rozebíráme klíčové trendy, vyprávíme zapomenuté příběhy, přinášíme důležité perspektivy fotbalu jako celosvětového fenoménu.
Football Club #92 Přestavba kádru Sparty. Kdo musí z kola ven a kdo by měl přijít?
Měla by Sparta od základu překopat svůj herní styl? Jaký trenér by jí seděl? Je dobře, že v roli sportovního ředitele zůstal Tomáš Rosický? Kteří hráči jsou přebyteční a měli by klub odpustit? A na jaké posily v Česku i cizině by měli letenští cílit?
Pražské Spartě se tato sezóna vůbec nepovedla. Po dvou titulech a vítězství v poháru ji sice začala postupem do ligové fáze Ligy mistrů, pak ale přišel podzimní kolaps, na který tým dnes už bývalého trenéra Sparty Larse Friise navázal mnoha tragickými výkony na jaře. Celé trápení pak korunovalo finále Mol Cupu a nyní se letenský tým před posledním kolem domácí soutěže strachuje o čtvrté místo, která by jí zaručilo alespoň druhé předkolo Konferenční ligy.
Ať už poslední kolo ligy dopadne jakkoli, už teď je jisté, že Spartu přes léto čekají velké změny. Přijde nový trenér a nutný je i zásadní řez v kádru a jeho výrazné okysličení. Co všechno tedy můžeme v rámci letní přestavby Sparty čekat?
„Sparta by rozhodně neměla zahazovat všechno, co tu po dánských trenérech zůstalo. Vzhledem k tomu, v jakém stavu je teď kádr, tak se musí výrazně zlepšit přestupová politika, měla by se přisuzovat větší důležitost dynamice, soubojovosti a fyzickým předpokladům. Na druhou stranu nemůže hrát jiný typ fotbalu, než je držení balonu a systematický způsob tvorby šancí. Na jiný způsob hry nemá Sparta kádr a překopat to by trvalo tři čtyři přestupová období,“ říká v pokračování Football Club podcastu analytik Vojtěch Mrklas.
Football Club #91 Musí komentátor křičet? Milan Štěrba z Novy Sport vás vezme za kulisy fotbalových přenosů
Nebudeme vás napínat a rovnou vám odpovíme: křik musí být přirozený, nikdy ho komentátor ze sebe nemá dostávat na sílu. V podcastu s Milanem Štěrbou rozebíráme, jak vypadá správné provázení zápasem, příprava i proč je dobré, když je každý komentátor originál.
Vezmeme vás na českou ligu i na největší stadiony světa. Dozvíte se, proč Milan Štěrba nikdy nezapomene na El Clásico, které komentoval na San Bernabéu, i v čem mu chybí tuzemská nejvyšší soutěž.
Podíváme se, jak probíhá příprava na finále Ligy mistrů v Mnichově, které bude Štěrba komentovat. Kde v Allianz Areně bude sedět? A v čem je komentování přímo ze stadionu speciální? Řekneme si, jak se hledají noví komentátoři i jak se z právníka stane populární komentátor. O tom všem je povídání s Milanem Štěrbou, šéfkomentátorem a vedoucím fotbalové sekce Novy Sport. Užijte si poslech!
Football Club #90 Zdeněk Folprecht: Trpišovského kilometry bych snad ještě zvládnul. Teď mě ale víc baví hrát hokej než fotbal
V 90. epizodě Football Club podcastu byl hlavním tématem amatérský fotbal v Česku. Pozvání přijal dnes už "jen" amatérský fotbalista Zdeněk Folprecht, dříve ligový hráč, který si střihnul i pár zahraničních štací. V tuhle chvíli podcaster, televizní expert a také autor knižních bestsellerů Fotbalové pohádky Zdeňka Folprechta 1 a 2, které vydal spolu s Football Clubem.
Amatérský fotbal tažený sportovními nadšenci má u nás velkou tradici a je zásadním podhoubím nejpopulárnějšího sportu v Česku. Ostatně fotbalové hřiště, na kterém se během týdne prohánějí na tréninzích děti a o víkendu se při zápasech „domácího áčka“ schází lidé z celého okolí, najdete skoro v každé vísce.
„Bez vesnického fotbalu by neexistoval ten profesionální. Fotbalové hřiště na vsi je místo, kde se setkává celá komunita vesnice. Rodiče a prarodiče tady koukají na svoje děti a vnoučata při zápasech přípravek a ti prckové zas pak na svoje táty, když hraje místní a áčko nebo béčko, má to pro mě neopakovatelnou atmosféru,“ říká Zdeněk Folprecht, člen Heineken scouting týmu, který má za úkol najít v nižších soutěžích největšího fotbalového srdcaře Česka.
Toho, že by opravdoví srdcaři v amatérském fotbale vyhynuli, se bývalý hráč Sparty, Žižkova, Liberce, Neftçi Baku nebo FC Pafos prý nebojí. „Pokud by z vesnic a malých klubů vymizeli srdcaři, tak by to mělo pro náš fotbal fatální následky. Ale já pevně věřím, že se to nestane. Fotbal je obrovský fenomén, největší sport, který přitahuje lidi na všech úrovních. Já to vidím u nás v Tuchlovicích, kde teď máme mraky dětí, které chtějí hrát. Byla by hrozná škoda, kdybychom tohle nedokázali udržet, protože to je důležité pro celou společnost,“ dodává Folprecht.
Jak se mu hraje v páté nejvyšší soutěži Česka za rodné Tuchlovice? Mají v nižších soutěžích bývalí ligoví hráči na růžích ustláno, nebo jsou spíš terčem nejrůznějších provokací? Proč teď Zdeňka Folprechta víc baví hrát hokej než fotbal? Komu bude fandit ve finále Ligy mistrů? A jak jsou na tom Češi s rozhodčími v nejvyšších patrech i nefalšovaném fotbalovém pralesu? Přejeme vám příjemný poslech!
Football Club #89 Zlatý plán Jakuba Peška
Jak se připravit na dobu po hráčské kariéře? Pojišťují si fotbalisté nohy, jak často říkávají televizní komentátoři? A proč hráči z české ligy nemají problém se sjednáním hypotéky, i když jsou OSVČ? Nejen to probíráme v FC podcastu s Jakubem Peškem a Petrem Ťažkým.
První je profesionální hráč, který pod Brianem Priskem získal dva tituly se Spartou a teď v zimě odešel překvapivě do třetí polské ligy. Udělal to jen kvůli penězům? Druhý je finanční poradce a také trenér ve sparťanské juniorce, odkud se s Peškem už dlouhá léta znají.
Druhý prvnímu zároveň radí s financemi a oba se teď také rozhodli ve stejné disciplíně odhalit své zkušenosti filmovému publiku. Pešek s Ťažkým tak patří k hlavním hrdinům dokumentárního filmu Zlatý plán, který je právě v kinech.
I o tom, jaké to je stát před kamerou, je nový Football Club podcast. Užijte si jeho poslech!
Football Club #88 Ligoví hráči na ženění aneb přestupové cíle pro Slavii, Spartu a Plzeň
Šín, Rigo, Zadražil, Boula, Mikulenka, Planka, Hlavatý a řada dalších! Top třem týmům v lize za poslední rok výrazně narostly možnosti na tuzemském přestupovém trhu. Na koho by se mohly zaměřit Slavia, Sparta a Plzeň při letní nákupní horečce? Jaké jsou silné, ale slabší stránky nejzajímavějšího ligového „zboží“ a do kterého týmu by jednotliví hráči nejvíc pasovali?
Počet hráčů v první české lize mimo top 3 týmy, jejichž hodnota dosahuje podle Transfermarktu alespoň milion euro, za poslední sezonu výrazně narostl. Velkou měrou se o to zasloužil Baník, který má v našem výběru hned šest hráčů. Ostravané tak sklízejí plody skvělé práce, kterou v posledních dvou sezonách v čele s Pavlem Hapalem a Luďkem Mikloškem s týmem odvedli. Podaří se jim ale udržet kádr i pro příští ročník, nebo se nejlepší hráči jako Šín, Rigo a Boula vydají do silnějších ligových klubů, případně přímo do zahraničí?
Slavia v téhle sezoně ukázala, že se může vyplatit plácnout se přes kapsu a utratit větší částku i v českých ligových vodách. Tomáš Chorý byl jedním z tahounů její spanilé jízdy za titulem a Vasil Kušej v závěru jara naznačuje, že může být ofenzivní zbraní hromadného ničení i v dresu sešívaných. Dá se proto čekat, že pozornost zbrusu nového mistra ligy bude také tohle léto mířit mezi top hráče Chance ligy. A stranou se zřejmě nebudou držet ani Sparta s Plzní, kteří by ve vlastním zájmu neměly dopustit, aby Slavia sama posbírala „výběr z hroznů“ nejvyšší domácí soutěže.
V našem výběru je i řada mladých talentů, kteří se asi do top trojky nevyšvihnou hned v následujícím přestupovém okně, rozhodně se ale dostanou na radar ekonomicky nejsilnějších tuzemských klubů a jejich výkony budou v nejvyšší soutěži pod velkým drobnohledem.
V 88. epizodě Football Club podcastu rozebíráme spolu s analytikem Vojtěchem Mrklasem ligové hráče na ženění. A prostor dostanou i ti, které ještě Transfermarkt dostatečně neocenil, i když je to spíš jen otázka času. Přejeme vám příjemný poslech.
Football Club #87 Jak se dělá ženská liga s šéfkou týmu Sparty Pavlou Satrapovou
Ve druhém díle podcastové série o Fortuna lize se vypravíme na Prosek, kde má domov ženský tým Sparty.
Jak moc bolí porážka se Slavií z nedělního derby? Jak moc na Spartě chtějí titul? Jak skautují posily? A na co do Prahy lákají cizinky? Jaké jsou plány se stadionem na Proseku a proč derby v této sezoně hrají tam a ne na Letné? To všechno probíráme s Pavlou Satrapovou, která je od léta 2023 vedoucí úseku žen v pražské Spartě, předtím v klubu působila jako kondiční trenérka.
Podcastová série Jak se dělá ženská liga v rámci Football Club podcastů vychází ve frekvenci zhruba jednoho dílu za měsíc. Zveme do ní ligové hvězdy i klubové funkcionáře nebo trenéry či jedinou ligovou trenérku. V úvodním díle jsme se bavili s Miroslavou Fouskovou, vedoucí ženského úseku na FAČR. Pokud vás Fortuna liga baví, nezapomeňte také odebírat náš newsletter Kopačky.
A teď už přejeme příjemný poslech!
Football Club #86 Souboj o druhé místo, Friisova pozice, nejzajímavější statistiky jara. Finiš ligy očima analytiků
Napínavý boj o pohárové příčky, překvapivá data z posledních měsíců, ale i hráči s největším progresem. S analytiky Vojtěchem Mrklasem a Tomášem Daníčkem hodnotíme výchozí pozici týmů v lize před rozhodujícími zápasy sezóny.
Závěrečné mače české nejvyšší fotbalové soutěže slibují velké drama. Nejzajímavější by podle všeho měla být rvačka o druhé místo mezi Plzní, Baníkem a Spartou. Kdo podle analytiků Football Clubu Vojtěcha Mrklase a Tomáše Daníčka vyválčí stříbrnou pozici zajišťující kvalifikaci Ligy mistrů? A co by se muselo stát, aby sparťanský trenér Lars Friis šéfoval lavičce Sparty jako hlavní trenér i na startu příští sezony
„Sparta v aktuální sezoně odehrála až příliš málo skutečně kvalitních a povedených zápasů. Mnohdy její utkání zkazí individuální chyby, jindy chybí kvalita, kvůli nedostatečnému občerstvení kádru. Tým je však také až příliš často nedostatečně dobře připraven, ať už po taktické nebo psychické stránce,“ říká Vojtěch Mrklas, který už na lepší zítřky trenéra Friise ve Spartě nevěří a dodává, že s prodloužením jeho angažmá ve spartě by nyní dával hlavu do oprátky i sportovní ředitel klubu Tomáš Rosický.
V podcastu rozebíráme také nejpřekvapivější statistiky jarních kol. Dozvíte se řečí dat a čísle víc o spanilé jízdě Liberce, chronických strastech Sparty při shánění posil, totálním výsledkovém kolapsu Mladé Boleslavi, Slovácka a Českých Budějovic, křehké slávistické defenzivě, vyrovnaném středu tabulky a mnoho dalších zajímavých čísel.
Řeč bude i o trenérech, kteří si zaslouží za výkony svých týmů od února největší kredit, a o hráčích, co zaznamenali během těchto měsíců největší progres a mohli by se stát brzy tahouny svých mužstev nebo naopak horkým zbožím pro „top čtyřku“. Stejně tak si povíme o nevětších zklamáních a těch, kteří zůstali hluboko za svým očekávání.
„Určitě bych vyzdvihnul Martina Hyského v Karviné. V zimě mu odešli tři klíčoví hráči. Nejlepší střelec, nejlepší nahrávač a klíčový defenzivní záložník. Trenér si přesto dokázal poradil bez nich. Je to za mě nedoceněný úspěch, o kterém by se mělo mluvit víc. Jasně, stále tam má nové hráče na hostování ze Slavie, se kterou klub v tomhle ohledu úzce spolupracuje, ale hledat nové stavební kameny v půlce sezony je vždycky složité. Hyskému se to povedlo. A kontrastuje to třeba se situací v Mladé Boleslavi, kde tohle nezvládli, přitom pro to měli zdánlivě mnohem lepší podmínky,“ říká Tomáš Daníček.
Na samý závěr této epizody Football Club podcastu se dostane i na odvážné predikce pro poslední kola této sezony a přidáme i víkendové tipy z nabídky sázkové kanceláře Betano, která je partnerem tohoto podcastu.
Poslechněte si celý díl, který věnujeme závěru prvoligových bojů…
Football Club #85 Má Česko šanci dostat se na MS? A kde to v týmu nejvíc skřípe?
„Zbytečně centrujeme, nejmíň si nahráváme, nejvícnakopáváme. Fotbal se posunul a Česko v něm bohužel zamrzlo v minulosti,“ nešetří vedení českého fotbalu analytici Vojtěch Mrklas a Tomáš Daníček.
„Asi by se nic nestalo, kdybychom tyhle dva zápasy vymazali z paměti a dosadili si místo nich dvě generické výhry. Splnili jsme si povinnost, ale nevidím žádnou nadstavbu. Z hlediska kádru nám tenhle sraz moc neřekl. Bylo to pokračování úspěšné Ligy národů, v mnoha směrech ale na sílu. Ukázkovými příklady jsou třeba Červ a Šulc, kterým očividně chyběla energie,“ říká v úvodu nové epizody Football Club podcastu analytik Tomáš Daníček.
„Že jsme porazili Gibraltar, beru jako absolutní samozřejmost. A je škoda, že jsme si v tom zápase nevyzkoušeli nějaké nové hráče. Naopak s Faerskými ostrovy, se kterými jsme se trápili, jsme zkoušeli něco, co pro nás nebylo obvyklé, jako třeba hru se dvěma vytáhlými útočníky, která skončila velkým nezdarem,“ připomíná i druhý analytik Football Clubu Vojtěch Mrklas.
Velká část povídání se věnuje nominaci a hráčským možnostem, které má realizační tým trenéra českého národního týmu Ivana Haška. Na některých postech se jasně ukazuje, že máme nedostatečnou konkurenci a slabé personální obsazení. Tým by měl naopak stavět na schopnostech Patrika Schicka, který ukázal, že nemá problém bez větší podpory střílet góly i za reprezentaci, a Václava Černého, který nyní hraje ve skotských Rangers v životní formě.
Oba analytici dál rozebírají šance českého národního týmu na účast na světovém šampionátu v USA, Kanadě a Mexiku v roce 2026. Je pro nás velká výhoda, že se v kvalifikační skupině utkáme s Chorvatskem a ne s Francií, která nám také hrozila? Jak budou zkušení Balkánci sedět týmu Ivana Haška? A na kom by měl náš tým dlouhodobě stavět? Prostor v našem rozboru pak dostane i výběr do 21 let trenéra Jana Suchopárka, který se připravuje na blížící se EURO na Slovensku. Přejeme vám příjemný poslech!
Football Club #84 Jak se dělá ženská liga? Startujeme s šéfkou Miroslavou Fouskovou
Football Club vám v podcastové sérii s významnými hosty z ženského fotbalu do detailu ukáže, jak se dělá ženská Fortuna liga. V prvním díle se s vedoucí ženského úseku FAČR Miroslavou Fouskovou podíváme, jaké plány na její další rozvoj mají na Fotbalové asociaci ČR.
V podcastu s ní do detailu řešíme silné i slabé stránky ligy. Co jí zaujalo během ligového restartu na začátku března? Proč ČT Sport teď zápasy vysílá jen na webu a ne přímo v televizi? Dostaneme se i k tomu, proč Fousková uvažuje nad zavedením licenčního řízení pro Fortuna ligu a v čem by to nejvyšší ženské soutěži v Česku mohlo pomoci. Rozebereme i možný přínos nového evropského poháru, který se bude hrát od příští sezony. Dočkáme se finále v Česku?
Podcastová série Jak se dělá ženská liga bude v rámci Football Club podcastů vycházet ve frekvenci zhruba jednoho dílu za měsíc. Budeme do ní zvát ligové hvězdy i klubové funkcionáře nebo trenéry či jedinou ligovou trenérku. Pokud vás Fortuna liga baví, nezapomeňte také odebírat náš nový newsletter Kopačky. A teď už přejeme příjemný poslech!
Football Club #83 Dozvuky derby: Co nám ukazují výkony Sparty a Slavie z dlouhodobého hlediska?
Jak si poradí Slavia bez Dioufa? Neměla být v derby i v deseti aktivnější? Proč nehrál Kušej v základu? A kde ji může v příští sezoně nejvíc tlačit bota? Našla Sparta konečně vysněného wingbeka? V čem zaostávají krajní stopeři? A jak by se měl poskládat její útok? V pokračování FC podcastu hodnotí derby pražských S analytik Vojtěch Mrklas.
Derby pražských S bylo zásadně ovlivněné zraněním Malicka Dioufa a vyloučením Mojmíra Chytila. Přesto si můžeme v zápase najít řadu poznatků, které vypovídají nejen o aktuálním rozpoložení a silách obou mužstev, ale poukazují i na slabé a silné stránky, se kterými bude potřeba v budoucnu pracovat v lize i evropských pohárech.
V otázce, zda neměla být Slavia aktivnější i ve chvíli, kdy měla na trávníku o jednoho fotbalistu méně, má analytik Football Clubu Vojtěch Mrklas jasno: „V moderním fotbale je hra v deseti lidech ještě větší nevýhoda, než tomu bylo dřív. Týmy jsou silné v držení balonu a strukturování hry. Když je někdo v oslabení a nechce vyloženě riskovat, nezbývá mu toho moc jiného, než zalézt dolů a čekat na vývoj hry, jestli nepřijdou nějaké standardní situace a ojedinělé brejky. Pro Slavii je to navíc ještě komplikovanější, protože hraje osobku. Když jí chybí jeden hráč, tak se musí rozhodnout, jestli bude hrát jeden na jednoho se všemi hráči na hřišti kromě toho, kdo má zrovna balon, a bude tak značně pasivní, nebo jestli částečně přejde na zónové bránění, a to jí není úplně blízké.“
V podcastu se řeší i povedené výkony Mosese a Uchenny a jejich možný přínos v příští sezoně, pozice Chorého a Kuchty v útoku a jejich pozitiva i negativa pro hru. Dozvíte se, kterými hráči z ligy by v létě mohla pražská S doplnit své kádry a se kterými by se měli naopak rozloučit. A také jak by se obě mužstva mohla profilovat v příštím ročníku evropských pohárů. Přejeme vám příjemný poslech!