- Podcasty
- Football Club podcasty
Poslechněte si podcast: Football Club: #4 Fanoušci pod palbou. Nepokoje na stadionech očima Karla Häringa a Jiřího Hoška
Bude na fotbalových stadionech přibývat agrese? Je potřeba razantněji zakročit proti fanouškům? Zvládají pořadatelé a policie svou roli? A jak množící se problémy souvisejí s pandemií? V pokračování Football Club podcastu o násilí na fotbale mluví novináři Karel Häring a Jiří Hošek. Po dvou letech ovlivněných koronavirovými omezeními za sebou konečně máme normální fotbalovou sezonu s fanoušky v ochozech. Tedy normální. Její vyvrcholení v podobě finále Ligy mistrů mezi Liverpoolem a Realem Madrid doprovázely skandální scény, během kterých se fanoušci tlačili v dlouhých frontách před Stade de France a jen se štěstím nedošlo k podobné tragédii jako kdysi v Hillsborough. Pořadatelská služba každopádně zásadním způsobem selhala. Nešlo navíc o ojedinělý exces, fanouškovské nepokoje provázely v letošním roce – a zvláště v závěru sezony – v Anglii a Francii celou řadu zápasů. Právě divákům na stadionech v ročníku 2021/22 se věnuje nejnovější vydání Football Club podcastu. S experty na anglické fotbalové prostředí Karlem Häringem a Jiřím Hoškem vedl Jan Pěruška diskuzi o tom, proč se po covidové pauze tak zhoršilo prostředí na tribunách i ve slovutné Premier League. Vrátíme se k ostudným výtržnostem při finále mistrovství Evropy 2021 ve Wembley, vzpomínky budou patřit ale i zmíněné tragédii v Hillsborough v roce 1989. Co způsobilo, že se dění na tribunách tak razantně změnilo? Proč organizátoři nezvládli dva největší zápasy uplynulých dvanácti měsíců? Jak se v tomhle ohledu projevila doba covidu? Nejen na tyhle otázky zkusíme odpovědět v následujících minutách. Tak příjemný poslech.
Football Club podcasty
Povídání o společenských souvislostech nejpopulárnějšího sportu planety. Začínáme tam, kde ostatní končí! Pestrá paleta hostů a témat. Neřešíme pěnu dní, rozebíráme klíčové trendy, vyprávíme zapomenuté příběhy, přinášíme důležité perspektivy fotbalu jako celosvětového fenoménu.
Football Club: #5 Od zákazů po úspěchy na univerzitách a plné stadiony. Síla ženského fotbalu ve světě
Profesionální smlouvy, zájem médií a fanoušků a velká prestiž. Ve Spojených státech těží ženský fotbal i z pravidla Title IX, se kterým je od června 1972 v zákoně o vysokých školách antidiskriminační pasáž a díky ní se značně rozvinul sport žen na univerzitách. I o tom hovoří v novém vydání podcastu Football Clubu zpravodaj Českého rozhlasu v USA Jan Kaliba, který se u mikrofonu sešel s moderátorem Janem Pěruškou a historikem Filipem Bláhou. Ten je zase autorem řady textů o počátcích ženského fotbalu v Evropě, potažmo v tuzemsku. Jeden z nich je i v aktuálním čísle tištěného Football Clubu. Věděli jste, že první zápas fotbalistek v Anglii sledovalo 10 tisíc diváků? Jaký vliv mělo nařízení Anglické fotbalové asociace z roku 1921, že ženy nesmí kopat do míče v rámci jakékoliv soutěže? A které družstvo ovládlo turnaj Srdce Mladého světa, který byl první soutěží fotbalistek v Československu? Tímto podcastem i aktuálním číslem našeho čtvrtletníku startujeme projekt Girl Power, v rámci kterého se ženskému fotbalu budeme věnovat důkladněji.
Football Club: #3 Co bude s fotbalem na Ukrajině a v Rusku? Odpovídají novináři Soukup a Raiman
Že by se dnes neměl míchat fotbal s politikou? Nesmysl! Když nemůžete sportovat, protože vám někdo vybombarduje stadiony, tak prostě musíte politiku řešit, shodují se novináři Ondřej Soukup a Vojtěch Raiman ve třetím pokračování Football Club podcastu věnovanému válce na Ukrajině a jejímu dopadu na fotbal. Od konce února celý svět s obavami sleduje agresi ruských vojsk na Ukrajině. Válka zasáhla miliony lidí, kteří přišli o své blízké, střechu nad hlavou, obživu a taky zábavu. Ukrajinská fotbalová liga se nedohrála, ruské reprezentace i kluby byly vyloučeny z mezinárodních soutěží. Ve třetím dílu podcastu magazínu Football Club je hlavním tématem – stejně jako v případě dvacátého čísla našeho čtvrtletníku – Fotbal a válka. Bohužel hlavně ta aktuální. Do studia přišli diskutovat redaktor Hospodářských novin Ondřej Soukup a fotbalový publicista Vojtěch Raiman. Oba se znalostmi východní Evropy a zpráv z Ruska a Ukrajiny. Jaká je současná situace a vyhlídky ukrajinských klubů? Které z nich nepřežily válečnou vřavu? Co bude s ruským fotbalem? Existuje snad možnost, že by se vydal asijským směrem? A proč je dnes absolutně nepřijatelné klišé, že sport a politika by se neměly propojovat? I o hledání odpovědí na tyto otázky je nové vydání podcastu magazínu Football Club. Téma to není příjemné, ale společensky naprosto zásadní, zavírat oči před ním nelze. Tak dobrý poslech!
Football Club: #2 Nenávist ke Slavii? Teď už to vidím jinak, říká Sivok
Derby a rivalita s nimi spojená dělá z běžných ligových kol výjimečné události. V aktuálním díle FC Podcastu o nich vypráví Tomáš Sivok, bývalý kapitán Sparty a dlouholetý hráč istanbulského Besiktase. Zažil mnoho třaskavých bitev v české i turecké metropoli. Jak derby mění psychologii hráčů, nebál se nenávisti fanoušků rivala a o co se vsadil s Milanem Barošem před šlágrem Besiktase s Galatasaray? Bavit se budeme i o slavném jihoamerickém "Superclásicu" a dalších aspektech spojených s hlavním tématem 19. čísla tištěného Football Clubu, který derby zápasům věnoval 170 stran.
Football Club: #1 Vykopáváme
Historicky první vydání Football Club podcastu s Karlem Häringem a Ondřejem Tůmou. Představujeme obsah tištěného magazínu s hlavními rubrikami Fotbal a válka a Ikonické góly. Poodhalujeme plány s webem a podcasty. Řeč se ale točí i kolem aktuálních témat: Jak to dopadne s prodejem Chelsea? Co by pro klub znamenali američtí majitelé? Vrátí se do hry choutky na superligu? A má Petr Čech šanci zůstat i po odchodu Romana Abramoviče? Vzpomínáme také na věčného smolaře Michaela Ballacka a zkoušíme najít důvody, proč českému nároďáku nesedí kvalifikace na mistrovství světa.