Football Club podcasty
Sezóna 1Epizoda 2111. duben 2023

Poslechněte si podcast: Football Club #21 Premier League jako dokonalý produkt. Häring a Šifta o nadvládě anglické ligy

Tradice, vášeň, ale také hromada peněz. Jak Premier League vystoupala na trůn evropského fotbalu? A je fungování nejlepších anglických klubů ekonomicky udržitelné? Hosty dalšího dílu Football Club podcastu jsou Karel Häring a Miroslav Šifta. Dávno zapomenuté jsou časy, kdy byl anglický fotbal pověstný hlavně tvrdou hrou, škaredým počasím a hulváty v ochozech. Dnešní Premier League je excelentním ekonomickým, marketingovým a samozřejmě i sportovním produktem a v mnoha ohledech nemá dokonce mezi ostatními evropskými soutěžemi konkurenci. Jen pro představu, jaký má dosah – firma Premier League Productions, spadající pod amerického obra IMG, z londýnského Uxbridge vysílá jedno hrací kolo do víc než 700 milionů domácností po celém světě – v KLDR ho sice nechytnete, naopak třeba ve Vatikánu ano. Doba se také už hodně posunula od časů, kdy jste z jednoho kola mohli vidět jeden až dva zápasy živě a zbytek v pořadu Match of the Day – dnes jede live úplně všechno. O původu nadvlády Premier League nad ostatními evropskými ligami, o specifických příbězích vybraných klubů, o zájmu movitých investorů o prestižní fotbalové adresy nebo o možných rizicích pro členy rodiny jménem Premier League si do nového dílu FC podcastu přišli povídat spoluzakladatel Football Clubu a editor a dramaturg Canal+ Sport Karel Häring a geograf Miroslav Šifta, fotbalový fanoušek a autor knihy Víc než jen zápas o fotbalových derby v Anglii (k dostání spolu s předplatným Football Clubu i v našem eshopu). Příjemný poslech a hezké jarní dny!

46:50

Football Club podcasty

Vydává: Football Club

Povídání o společenských souvislostech nejpopulárnějšího sportu planety. Začínáme tam, kde ostatní končí! Pestrá paleta hostů a témat. Neřešíme pěnu dní, rozebíráme klíčové trendy, vyprávíme zapomenuté příběhy, přinášíme důležité perspektivy fotbalu jako celosvětového fenoménu.

Web

Sezóna 1Epizoda 26Před 3 týdny 55:56

Football Club #26 Rivalita, peníze i menstruační cyklus. Kapitánky pražských S o ženském fotbale

Kapitánky Sparty a Slavie, Eliška Sonntagová a Diana Bartovičová, vyprávějí před prvním derby letošní sezony o vývoji ženského fotbalu v Česku, ambicích na zahraniční angažmá, ideálních fotbalových trenérech i rizicích zranění vrcholových hráček. Ještě během závěrečných kol mistrovství světa zahájily české fotbalistky ligovou sezonu. Už ve čtvrtém kole na konci prvního školního týdne dojde na první souboj největších rivalek a adeptek na mistrovský titul. V roli držitelek ceněného doublu vstoupí do úvodního derby ročníku slávistky. Na pražské Letné by se mohla sejít podobná návštěva, která letos v březnu překonáním hranice pěti tisíc diváků stanovila nový rekord nejvyšší soutěže žen. Ve Football Clubu pochopitelně duel Sparta versus Slavia budeme sledovat a do nového dílu podcastu jsme pozvali kapitánky obou družstev. Diana Bartovičová už víc než 11 let obléká sešívaný dres, a i když má kořeny na Slovensku, perfektní češtinou umí zajímavě povídat nejen o svých začátcích s fotbalem v rodném Trenčíně, ale i o kombinaci vrcholového fotbalu s profesí fyzioterapeutky. Její oponentka, kapitánka Sparty Eliška Sonntagová, je příslušnicí mladší generace hráček, které před několika lety s českou sedmnáctkou zažily domácí Euro v Plzeňském kraji. Se svými letenskými spoluhráčkami se v posledních sezonách musela sklonit před sešívanými rivalkami. Pro letošek jim ale z Edenu přišla velká posila – Tereza Kožárová se pokusí svými góly vrátit korunu pro fotbalové královny Česka na Spartu. Jaká panuje rivalita mezi oběma tábory a je podobná jako u mužů? Jak se liší zápasy na hlavních stadionech na Letné a v Edenu od obvyklých utkání na Proseku, respektive v Horních Měcholupech? A má nějaký český tým šanci zopakovat loňskou účast Slavie v základní skupině Ligy mistryň? Řeč pochopitelně přišla i na srovnání podmínek fotbalistek v Česku a na Slovensku a výkonnosti reprezentací obou zemí, vrátili jsme se k mundialu fotbalistek. A pokud vás zajímá, proč právě fotbalistky trpí tak často na tzv. ACL, tedy utržené přední zkřížené vazy, poslechněte si zajímavé vysvětlení Diany Bartovičové. Přejeme příjemný poslech a hodně inspirace a zábavy s Football Clubem!

Sezóna 1Epizoda 2521. srpen 2023 58:23

Football Club #25 Zranění, deprese a neustálý boj s hlavou. Jan Rajnoch a Zdeněk Folprecht o úskalích profifotbalu

Profesionální fotbal je permanentní zkouška psychické odolnosti, ve které neuspěje každý. Bývalí fotbalisté Jan Rajnoch a Zdeněk Folprecht otevřeně hovoří o vzestupech a pádech jejich bohaté kariéry. Obtížný přechod do dospělého fotbalu, zdravotní komplikace, cestování po hostovačkách, démon alkoholu, křehké sebevědomí i hledání motivace v životě po fotbale. V dalším pokračování Football Club podcastu si poslechněte upřímnou zpověď bývalých hráčů Jana Rajnocha a Zdeňka Folprechta o nelehkých výzvách profesionální fotbalové kariéry. Rozebírají svůj fotbalový i osobnostní vývoj, vzpomínají na vyrovnávání se s konkurencí, tlakem i neúspěchem nebo přibližují, proč je lákalo přejít na druhý břeh a dělat fotbal z televizního studia. Oba potvrzují, že se jim splnil sen milionů malých holek a kluků – být profi fotbalistou. Zároveň přiznávají, že na úskalí, kterým budou čelit, mohli být připraveni lépe.

Sezóna 1Epizoda 2413. červenec 2023 01:03:02

Football Club #24 Kouzlo starších stadionů nejde nahradit. Gebrian a Minha o fotbalových chrámech

Staré, nebo nové? Ve městě, nebo na periferii? A které jsou vlastně ty nejkrásnější? Architekt Adam Gebrian a sportovní novinář Martin Minha vyprávějí o své lásce k fotbalovým stadionům. Návštěva fotbalového zápasu nabízí mnohé požitky a jedním z nich může být i samotné místo, kde se daný špíl zrovna odehrává. Stadion. Někde vám vezme dech pohled z nejvyššího patra, odkud se hráči zdají být pouhými figurkami na zelené šachovnici, jinde pohltí atmosféra početně obsazených kotlů za brankami, někdy stačí už pouhý příchod před kolos, tyčící se nad městskou zástavbou. V Česku mnoho velkých fotbalových stánků není – s kapacitou 10 tisíc a víc jich ve dvou profesionálních soutěžích napočítáte jen sedm. Přesto v roce 2023 zažívají fanoušci, především ti na východě Čech, nebývalý boom – v únoru otevřely kolbiště FK Pardubice a na sklonku léta se zbrusu nové arény dočkají i jejich rivalové z FC Hradec Králové. Stadiony jsou také jedním z hlavních témat 25. čísla čtvrtletníku Football Club. V něm se dočtete třeba o úpadku legendárního brazilského Maracanã, o nehynoucím kouzlu argentinské La Bombonery, o českém architektovi podílejícím se na stavbě stadionů v arabských zemích (včetně fotbalových staveb pro nedávné MS v Kataru) nebo o tom, kde by mohla pražská Sparta za pár let mít svůj domov. V návaznosti na poslední texty tištěného Football Clubu vznikl i nový díl podcastu, který je o fotbalových stadionech v nejrůznějších souvislostech. Pozvání přijali dva povolaní hosté – Adam Gebrian, díky kterému spousta lidí začala vnímat stavby a prostor okolo sebe novýma očima, popularizátor architektury a Martin Minha, sportovní fanoušek a autor oceňované podcastové série Českého rozhlasu Stadiony, televizní a rozhlasový moderátor a milovník anglické fotbalové kultury. Měly by se některé stadiony udržovat uvnitř městské zástavby, nebo je lepší je stěhovat na periferii? Jaký zahraniční stadion uchvátil Adama Gebriana a čím si oblíbil fotbalové chrámy ve Španělsku? A místa v jakých řadách při návštěvě utkání volí Martin Minha, který zkusil přiblížit ducha šestnácti českých prvoligových stadionů prostřednictvím unikátní podcastové série? Téma stadiony je takřka nevyčerpatelné, vydalo by jistě i na pokračování, ke kterému možná jednou dojde. Posuďte sami, kolik otázek vám ještě zbude po poslechu nejnovějšího dílu podcastu Football Clubu! Příjemný poslech a hezké léto.

Sezóna 1Epizoda 2317. červen 2023 53:00

Football Club #23 Fotbal je univerzální jazyk. Pomáhá i manipuluje

O pomoci ukrajinským uprchlíkům, sociální práci s menšinami, lokálních komunitních projektech, ale také sportswashingu a ovlivňování veřejného mínění vyprávějí publicista a marketér Vojtěch Raiman a manažer projektu Fotbal pro rozvoj Ansley Hofmann.   Nejoblíbenější hra planety má velkou moc bavit miliony fanoušků, má ale taky sílu pomáhat a obdarovávat materiálně. Pokud si to situace žádá, podpora ze strany fotbalového světa bývá enormní. Jak se ukázalo například v případu loňského napadení Ukrajiny Ruskem a započetí války, vlna solidarity a jednoty může mít vliv i na rozhodování mocipánů v čele mezinárodních organizací a společenství. Je ovšem i jednou z otázek nového dílu Football Club podcastu, jak silná je podpora zkoušené Ukrajině rok a čtvrt po začátku stále trvajícího konfliktu. Hodně viditelné činy si připsaly hvězdy současnosti i minulosti ukrajinského fotbalu – Oleksandr Zinčenko a Andrej Ševčenko na začátek srpna plánují charitativní utkání na Stamford Bridge. Minulý rok se ovšem zapojily i některé české kluby, více o jejich aktivitách řekne jeden z přispěvatelů našeho tištěného čtvrtletníku Vojtěch Raiman. Zaměříme se ale i na možná méně viditelné formy pomoci, které fotbalové prostředí nabízí dětem a mladistvým ze sociálně znevýhodněného prostředí. O projektu Fotbal pro rozvoj a jeho Lize férového fotbalu mluví rodák z Belgie a aktuálně „občan“ pražského Žižkova Ansley Hofmann. Přejeme inspirativní poslech a vydařený vstup do letních měsíců!

Sezóna 1Epizoda 229. červen 2023 49:07

Football Club #22 Messi v PSG neběhal. Narguet a Touma o francouzském fotbalu

Hegemonie PSG, Neymar a Messi na pranýři, famózní úspěch Racingu Lens, ekonomická situace tradičních klubů i zúžení počtu týmů v lize. Guillaume Narguet a Štěpán Touma vyprávějí aktuální příběhy francouzského fotbalu. Francouzská fotbalová Ligue 1 zůstává v Česku v posledních letech ve stínu sledovanějších příslušníků z kategorie nejlepších evropských lig. Mezi hlavní důvody patří absence českých fotbalistů v nejvyšší francouzské lize nebo chybějící rovnoměrné rozložení sil v boji o titul. Hegemonie PSG už zkrátka diváky nebaví. Navíc už je to třicet let, co některý z francouzských klubů naposledy ovládl nejprestižnější evropskou soutěž, dnes známou jako Ligu mistrů. Přesto se podcast Football Clubu právě na fotbal v zemi vicemistrů světa zaměřil. S publicisty a autory Football Clubu, Guillamem Narguetem a Štěpánem Toumou, vám přiblížíme například zrod mašiny na tituly PSG, která ale po aktuálním ročníku přichází o řadu hvězd v čele s Messim. Řeč přijde i na francouzského fénixe z Racingu Lens, který po letech bídy povstal a překvapivě pronikl mezi absolutní špičku ligy. Jaká jsou specifika fanouškovské základny ve Francii, jaký pohádkový příběh neznámého trenéra přinesl uplynulý ročník Ligue 1 nebo kde se zrodil pád slavného Girondins Bordeaux? To vše se dozvíte v novém díle našeho Football Club podcastu. Přejeme příjemný poslech!

Sezóna 1Epizoda 2029. březen 2023 49:00

Football Club #20 Proč fotbalisti končí v dluzích? Jak se tomu vyhnout a jak investovat

Vydělávají spoustu peněz, ale často se nechají chytit do dluhové pasti. O tom, proč dělají sportovci tolik investičních chyb a jak by se jim mohli vyvarovat, vyprávějí v dalším díle Football Club podcastu finanční analytik Martin Tománek a advokát Zdeněk Tomíček. Když vyděláváte hodně peněz, neznamená to automaticky, že jich budete mít navždy dost. Musíte vědět co s nimi. Například v Premier League v posledních týdnech chyběl Gustavo Scarpa, jedna z mnoha posil Nottinghamu Forest. Brazilec dostal od klubu povolení odcestovat do své vlasti, aby se tam u soudu domáhal spravedlnosti v případu milionového podvodu v oblasti kryptoměn. A v Česku začátek fotbalového jara přinesl zprávu o velkých finančních problémech Adama Hlouška, který nadělal milionové dluhy a podal žádost o oddlužení. Jak mají fotbalisti se svými penězi nakládat, aby se přinejmenším vyhnuli problémům a vysokým ztrátám a nejlépe se aspoň částečně zajistili na život po kariéře? Jak správně investovat a komu věřit? A v čem se liší pracovní poměr mezi kluby a hráči v zahraničí a v Česku? Tomu a dalším tématům se věnuje nový díl podcastu Football Clubu s Martinem Tománkem, investičním analytikem finanční skupiny Partners a Zdeňkem Tomíčkem, partnerem advokátní kanceláře CEE Attorneys, který se zabývá fotbalovým právem a založil mezinárodní concierge agenturu pro profesionální sportovce. Přejeme inspirativní poslech.

Sezóna 1Epizoda 1921. březen 2023 57:54

Football Club #19 Jak se zrodil neapolský zázrak? Italský fotbal pod lupou Černíka s Pikousem

Spanilá jízda Neapole za titulem. Trable Juventusu a Pavla Nedvěda. Nostalgické vzpomínky na zlaté časy italského fotbalu. A výkony českých fotbalistů v Serii A. Experti na italský fotbal Jan Pikous a Bart Černík vyprávějí o aktuálních tématech z Apeninského poloostrova. Itálii má většina Čechů spojenou s dobrým vínem a dovolenou, dlouhá léta jsme navíc byli zvyklí soustředit svou pozornost na Apeninský poloostrov i kvůli elitním českým fotbalistům. Časy Skuhravého, Nedvěda nebo Jankulovského jsou už dávnou minulostí, stejně jako doba, kdy Serie A platila za nejlepší soutěž v Evropě. I když upadl trochu v zapomnění, vyplatí se italský fotbal sledovat, o čemž vás přesvědčíme v novém díle Football Club podcastu V Lize mistrů jsou po 17 letech tři italské týmy ve čtvrtfinále. Titul by se měl po 33 letech vrátit do Neapole, poprvé od triumfu s Diegem Maradonou v sestavě. Do velkých problémů se dostal Juventus včetně Pavla Nedvěda a k záchraně by měla bez problémů dojít Monza Silvia Berlusconiho. Řeč bude ale taky o současných českých fotbalistech na Apeninském poloostrově. Hosty jsou dva fotbaloví experti, fanoušci a podcasteři. Jan Pikous z Kontrapresinku, který je také přispěvatelem Football Clubu v pravidelné rubrice Albion, a Bart Černík z redakce iRozhlas.cz při Českém Rozhlase. Přejeme vám dobrý vstup do jara i při poslechu našeho podcastu!

Sezóna 1Epizoda 189. únor 2023 52:38

Football Club #18 Fotbal není pro princezny! Rahimi a Bičíková o stereotypech

Fotbal a ženy? Fotbal a politika? Fotbal a Češi? V dalším ze série podcastů Girl Power magazínu Football Club jsme si povídali s novinářkou Fatimou Rahimi a překladatelkou Romanou Bičíkovou o jejich lásce k nejpopulárnějšímu sportu planety. Láska k fotbalu se dá získat mnohými způsoby. Třeba skrz fotbálek s kamarády v dětství v rodné vesnici, ale i přes vysokoškolské studium v Barceloně, městě fotbalu zaslíbeném. Takto rozdílné zkušenosti mají aktérky nejnovějšího dílu podcastu Football Clubu, novinářka Fatima Rahimi a tlumočnice a překladatelka Romana Bičíková. Zatímco Rahimi se vedle jiné agendy pro Radio Wave nebo Deník Referendum zabývá i tematikou lidských práv ve fotbale na Blízkém východě, u nás najdete například texty o Modré dívce nebo o právech žen v Íránu, Bičíková měla během kariéry možnost tlumočit tiskovky slavného Pepa Guardioly, hráčů Barcelony nebo španělské a české reprezentace. Povídání s dvěma inspirativními ženami se netočí jen kolem jejich profesního života, ale i jejich vztahu k fotbalu coby fanynek. Jakým reakcím musí žena čelit, když přizná náklonnost k nějakému klubu, ale zároveň není slepě vyhraněná a dokáže popřát k vítězství i odvěkému rivalovi? Jak vnímají prostředí v českém fotbale a na stadionech? A jaké mají fotbalové sny, na jaký stadion by se chtěly podívat a zápas kterého týmu vidět?

Sezóna 1Epizoda 1726. leden 2023 50:10

Football Club #17 Ze hřiště před kameru. Podaný a Rosa o práci televizního experta

Jak vypadá přechod hráčů do role fotbalových expertů? Co je inspiruje? V čem se chtějí zlepšovat? A jak hledají balanc mezi důkladnou analýzou a televizní zábavou? Hosty Football Club podcastu jsou Jakub Podaný a Antonín Rosa. Fotbal patří k nejsledovanějším sportům a jeho prezentace v televizním vysílání je důležitým faktorem toho, jak velké publikum daná soutěž osloví, nebo naopak otráví. Nástup sociálních sítí diametrálně změnil požadavky na tvůrce televizního produktu. Moderátoři, komentátoři i experti jsou podrobeni často nekompromisní kritice a i vzhledem k velmi konkurenčnímu prostředí na sobě musí neustále pracovat. Experti se rekrutují nejčastěji z řad trenérů a hráčů. Zejména v britském mediálním prostoru se i díky velkým finančním možnostem vysílatelů daří angažovat i největší hvězdy. Experti tam podstupují náročnou přípravu, která klade důraz na projev, vytříbenost názorů a odborný vhled. V tuzemském prostředí jde o záležitost přinejlepším velmi zřídka praktikovanou. A i obyčejný divák velmi rychle odhadne, zda předkládané informace mají hlubší kontext. Proto je nesmírně osvěžující, když se objeví originální a talentovaní glosátoři dění, kteří ještě nedávno nastupovali v nejvyšší soutěži, mají kontakty a informace a dokážou podat věci zajímavě a přitom srozumitelně. Dva takové experty máme v 17. dílu podcastu. Jakub Podaný a Antonín Rosa v něm mluví o jejich vnímání novinářského prostředí v době aktivní kariéry, o motivaci, která je vedla na druhý břeh i o tom, zda mají ambice stát se třeba moderátory studií. Přejeme příjemný poslech.