- Podcasty
- Football Club podcasty

Poslechněte si podcast: Football Club #2 Nenávist ke Slavii? Teď už to vidím jinak, říká Sivok
Derby a rivalita s nimi spojená dělá z běžných ligových kol výjimečné události. V aktuálním díle FC Podcastu o nich vypráví Tomáš Sivok, bývalý kapitán Sparty a dlouholetý hráč istanbulského Besiktase. Zažil mnoho třaskavých bitev v české i turecké metropoli. Jak derby mění psychologii hráčů, nebál se nenávisti fanoušků rivala a o co se vsadil s Milanem Barošem před šlágrem Besiktase s Galatasaray? Bavit se budeme i o slavném jihoamerickém "Superclásicu" a dalších aspektech spojených s hlavním tématem 19. čísla tištěného Football Clubu, který derby zápasům věnoval 170 stran.
Football Club podcasty
Povídání o společenských souvislostech nejpopulárnějšího sportu planety. Začínáme tam, kde ostatní končí! Pestrá paleta hostů a témat. Neřešíme pěnu dní, rozebíráme klíčové trendy, vyprávíme zapomenuté příběhy, přinášíme důležité perspektivy fotbalu jako celosvětového fenoménu.
Football Club #21 Premier League jako dokonalý produkt. Häring a Šifta o nadvládě anglické ligy
Tradice, vášeň, ale také hromada peněz. Jak Premier League vystoupala na trůn evropského fotbalu? A je fungování nejlepších anglických klubů ekonomicky udržitelné? Hosty dalšího dílu Football Club podcastu jsou Karel Häring a Miroslav Šifta. Dávno zapomenuté jsou časy, kdy byl anglický fotbal pověstný hlavně tvrdou hrou, škaredým počasím a hulváty v ochozech. Dnešní Premier League je excelentním ekonomickým, marketingovým a samozřejmě i sportovním produktem a v mnoha ohledech nemá dokonce mezi ostatními evropskými soutěžemi konkurenci. Jen pro představu, jaký má dosah – firma Premier League Productions, spadající pod amerického obra IMG, z londýnského Uxbridge vysílá jedno hrací kolo do víc než 700 milionů domácností po celém světě – v KLDR ho sice nechytnete, naopak třeba ve Vatikánu ano. Doba se také už hodně posunula od časů, kdy jste z jednoho kola mohli vidět jeden až dva zápasy živě a zbytek v pořadu Match of the Day – dnes jede live úplně všechno. O původu nadvlády Premier League nad ostatními evropskými ligami, o specifických příbězích vybraných klubů, o zájmu movitých investorů o prestižní fotbalové adresy nebo o možných rizicích pro členy rodiny jménem Premier League si do nového dílu FC podcastu přišli povídat spoluzakladatel Football Clubu a editor a dramaturg Canal+ Sport Karel Häring a geograf Miroslav Šifta, fotbalový fanoušek a autor knihy Víc než jen zápas o fotbalových derby v Anglii (k dostání spolu s předplatným Football Clubu i v našem eshopu). Příjemný poslech a hezké jarní dny!
Football Club #20 Proč fotbalisti končí v dluzích? Jak se tomu vyhnout a jak investovat
Vydělávají spoustu peněz, ale často se nechají chytit do dluhové pasti. O tom, proč dělají sportovci tolik investičních chyb a jak by se jim mohli vyvarovat, vyprávějí v dalším díle Football Club podcastu finanční analytik Martin Tománek a advokát Zdeněk Tomíček. Když vyděláváte hodně peněz, neznamená to automaticky, že jich budete mít navždy dost. Musíte vědět co s nimi. Například v Premier League v posledních týdnech chyběl Gustavo Scarpa, jedna z mnoha posil Nottinghamu Forest. Brazilec dostal od klubu povolení odcestovat do své vlasti, aby se tam u soudu domáhal spravedlnosti v případu milionového podvodu v oblasti kryptoměn. A v Česku začátek fotbalového jara přinesl zprávu o velkých finančních problémech Adama Hlouška, který nadělal milionové dluhy a podal žádost o oddlužení. Jak mají fotbalisti se svými penězi nakládat, aby se přinejmenším vyhnuli problémům a vysokým ztrátám a nejlépe se aspoň částečně zajistili na život po kariéře? Jak správně investovat a komu věřit? A v čem se liší pracovní poměr mezi kluby a hráči v zahraničí a v Česku? Tomu a dalším tématům se věnuje nový díl podcastu Football Clubu s Martinem Tománkem, investičním analytikem finanční skupiny Partners a Zdeňkem Tomíčkem, partnerem advokátní kanceláře CEE Attorneys, který se zabývá fotbalovým právem a založil mezinárodní concierge agenturu pro profesionální sportovce. Přejeme inspirativní poslech.
Football Club #19 Jak se zrodil neapolský zázrak? Italský fotbal pod lupou Černíka s Pikousem
Spanilá jízda Neapole za titulem. Trable Juventusu a Pavla Nedvěda. Nostalgické vzpomínky na zlaté časy italského fotbalu. A výkony českých fotbalistů v Serii A. Experti na italský fotbal Jan Pikous a Bart Černík vyprávějí o aktuálních tématech z Apeninského poloostrova. Itálii má většina Čechů spojenou s dobrým vínem a dovolenou, dlouhá léta jsme navíc byli zvyklí soustředit svou pozornost na Apeninský poloostrov i kvůli elitním českým fotbalistům. Časy Skuhravého, Nedvěda nebo Jankulovského jsou už dávnou minulostí, stejně jako doba, kdy Serie A platila za nejlepší soutěž v Evropě. I když upadl trochu v zapomnění, vyplatí se italský fotbal sledovat, o čemž vás přesvědčíme v novém díle Football Club podcastu V Lize mistrů jsou po 17 letech tři italské týmy ve čtvrtfinále. Titul by se měl po 33 letech vrátit do Neapole, poprvé od triumfu s Diegem Maradonou v sestavě. Do velkých problémů se dostal Juventus včetně Pavla Nedvěda a k záchraně by měla bez problémů dojít Monza Silvia Berlusconiho. Řeč bude ale taky o současných českých fotbalistech na Apeninském poloostrově. Hosty jsou dva fotbaloví experti, fanoušci a podcasteři. Jan Pikous z Kontrapresinku, který je také přispěvatelem Football Clubu v pravidelné rubrice Albion, a Bart Černík z redakce iRozhlas.cz při Českém Rozhlase. Přejeme vám dobrý vstup do jara i při poslechu našeho podcastu!
Football Club #18 Fotbal není pro princezny! Rahimi a Bičíková o stereotypech
Fotbal a ženy? Fotbal a politika? Fotbal a Češi? V dalším ze série podcastů Girl Power magazínu Football Club jsme si povídali s novinářkou Fatimou Rahimi a překladatelkou Romanou Bičíkovou o jejich lásce k nejpopulárnějšímu sportu planety. Láska k fotbalu se dá získat mnohými způsoby. Třeba skrz fotbálek s kamarády v dětství v rodné vesnici, ale i přes vysokoškolské studium v Barceloně, městě fotbalu zaslíbeném. Takto rozdílné zkušenosti mají aktérky nejnovějšího dílu podcastu Football Clubu, novinářka Fatima Rahimi a tlumočnice a překladatelka Romana Bičíková. Zatímco Rahimi se vedle jiné agendy pro Radio Wave nebo Deník Referendum zabývá i tematikou lidských práv ve fotbale na Blízkém východě, u nás najdete například texty o Modré dívce nebo o právech žen v Íránu, Bičíková měla během kariéry možnost tlumočit tiskovky slavného Pepa Guardioly, hráčů Barcelony nebo španělské a české reprezentace. Povídání s dvěma inspirativními ženami se netočí jen kolem jejich profesního života, ale i jejich vztahu k fotbalu coby fanynek. Jakým reakcím musí žena čelit, když přizná náklonnost k nějakému klubu, ale zároveň není slepě vyhraněná a dokáže popřát k vítězství i odvěkému rivalovi? Jak vnímají prostředí v českém fotbale a na stadionech? A jaké mají fotbalové sny, na jaký stadion by se chtěly podívat a zápas kterého týmu vidět?
Football Club #17 Ze hřiště před kameru. Podaný a Rosa o práci televizního experta
Jak vypadá přechod hráčů do role fotbalových expertů? Co je inspiruje? V čem se chtějí zlepšovat? A jak hledají balanc mezi důkladnou analýzou a televizní zábavou? Hosty Football Club podcastu jsou Jakub Podaný a Antonín Rosa. Fotbal patří k nejsledovanějším sportům a jeho prezentace v televizním vysílání je důležitým faktorem toho, jak velké publikum daná soutěž osloví, nebo naopak otráví. Nástup sociálních sítí diametrálně změnil požadavky na tvůrce televizního produktu. Moderátoři, komentátoři i experti jsou podrobeni často nekompromisní kritice a i vzhledem k velmi konkurenčnímu prostředí na sobě musí neustále pracovat. Experti se rekrutují nejčastěji z řad trenérů a hráčů. Zejména v britském mediálním prostoru se i díky velkým finančním možnostem vysílatelů daří angažovat i největší hvězdy. Experti tam podstupují náročnou přípravu, která klade důraz na projev, vytříbenost názorů a odborný vhled. V tuzemském prostředí jde o záležitost přinejlepším velmi zřídka praktikovanou. A i obyčejný divák velmi rychle odhadne, zda předkládané informace mají hlubší kontext. Proto je nesmírně osvěžující, když se objeví originální a talentovaní glosátoři dění, kteří ještě nedávno nastupovali v nejvyšší soutěži, mají kontakty a informace a dokážou podat věci zajímavě a přitom srozumitelně. Dva takové experty máme v 17. dílu podcastu. Jakub Podaný a Antonín Rosa v něm mluví o jejich vnímání novinářského prostředí v době aktivní kariéry, o motivaci, která je vedla na druhý břeh i o tom, zda mají ambice stát se třeba moderátory studií. Přejeme příjemný poslech.
Football Club #16 Německo zblízka. Šprechtění s Davidem Jarolímem a Lubošem Brabcem
O výbuchu na mistrovství světa, nadvládě Bayernu, tradičních klubech v nesnázích, atraktivních nižších soutěžích, věrných fanoušcích i pravidlech vlastnictví klubů v Německu vypráví v dalším díle podcastu bývalý reprezentant David Jarolím a novinář Luboš Brabec. Německý fotbal zažil na mistrovství světa v Kataru další velké zklamání, když reprezentace podruhé v řadě nepostoupila ze základní skupiny. To se Němcům ještě nestalo. Jaké dopady může opakovaný neúspěch mít? Jak si ho vysvětlují samotní Němci? Ve Football Club podcastu o tom mluví David Jarolím, který v Německu strávil téměř dvě desítky let, a Luboš Brabec, sportovní novinář a publicista, od dětství inspirovaný fotbalovou kulturou za našimi západními hranicemi. Řeč se točí i kolem specifického pravidla 50+1, tématem jsou také důvody dlouhé hegemonie Bayernu Mnichov nebo obliby nižších soutěží. Tuzemské fanoušky rozhodně zaujme diskuze o tom, čím by se od třetí německé Bundesligy mohla inspirovat nejvyšší česká soutěž [https://www.footballclub.cz/tema/ceska-liga]. Nechybí ani vzpomínky Davida Jarolíma na Hamburger SV, kde strávil většinu kariéry a jeho pohled na současnou nelehkou situaci tradičního klubu ve 2. Bundeslize. A zapadnout by neměla zmínka o nejméně oblíbeném stadionu [https://www.footballclub.cz/tema/stadiony] bývalého českého reprezentačního záložníka a dnes trenéra.
Football Club #15 FIFA ničí fotbal, říkají novináři Mádl a Tůma
Je chyba, že se mistrovství světa koná v Kataru? Jak moc by se měli fotbalisté zapojovat do společenského aktivismu? V novém díle podcastu diskutují šéfreportér sportu na Seznam Zprávách Luděk Mádl a ředitel Football Clubu Ondřej Tůma. Duhové kapitánské pásky na podporu utlačovaných menšin a příběhy tisíců mrtvých dělníků. Mistrovství světa, které se od půlky listopadu koná v Kataru, už dlouho dopředu poutalo pozornost hrubým porušováním lidských práv, neúctou k lidskému životu a korupčním jednáním při udělení pořadatelství. V čiré podstatě to není špatný nápad, umístit nejsledovanější sportovní akci roku do bohaté a zároveň fotbalově ne tolik rozvinuté země, která navíc svou velikostí umožňuje fanouškům prožít mundial opravdu intenzivně a vidět co nejvíc zápasů díky snadné dostupnosti. Krásné a moderní stadiony blízko u sebe, nejlepší fotbalisti světa a barevný karneval nadšených fanoušků. Jenže ne všechno je zlato, co se třpytí… Nablýskaný obal nesmí zakrýt dění, které by mimo pořadatelskou zemi bylo ve vyspělém světě nepřípustné. Pokrytecké konání představitelů FIFA, kteří na jedné straně razí hesla jako „Ne diskriminaci“ nebo „Fotbal spojuje svět“ a souběžně s tím zakazují týmům jakékoliv projevy na podporu menšin, naštěstí vzbudilo zasloužené pobouření veřejnosti alespoň v západním světě. Jedním z nejzásadnějších témat jsou tisíce úmrtí zahraničních dělníků, kteří budovali infrastrukturu pro letošní mistrovství světa. Katar vinu odmítá, lidskoprávní organizace ale tvrdí, že ani po zrušení kontroverzního práva kafala, které z dělníků dělalo novodobé otroky, se toho pro většinu z nich zas tolik nezměnilo. I proto se stal Football Club mediálním partnerem projektu Cards of Qatar, který vznikl pod taktovkou švédské investigativní platformy Blankspot.se. Nový díl podcastu Football Clubu rozebírá fotbalový šampionát v Kataru z ryze nefotbalových hledisek. Šéfreportér sportu na Seznam Zprávách Luděk Mádl a ředitel Football Clubu Ondřej Tůma se spolu s moderátorem Janem Pěruškou mimo jiné zamýšlí nad tím, proč podobné kontroverze jako Katar už dříve nevzbuzovaly jiné velké sportovní akce v totalitních nebo nesvobodných zemích, viz předchozí mundial v Rusku nebo dvě olympiády během 14 let v Číně.
Football Club #14 Objevily Ameriku! Fotbalistky Černá a Stárová o zkušenostech ze zámoří
Franny Černá a Antonie Stárová jsou na hřišti rivalky i spoluhráčky. V české lize hrají proti sobě, v reprezentaci oblékají stejný dres. V novém Football Club podcastu mluví o ženském fotbale v USA, Lize mistryň, reprezentaci i potřebné profesionalizaci jejich sportu. Football Club se pravidelně věnuje i ženskému fotbalu a tak po čase i v našem podcastu přichází na přetřes soutěžní dění u českých fotbalistek. Podzimní ligové derby Slavie a Sparty přineslo napínavý souboj, který skončil remízou 2:2. Hráčky z Edenu se navíc vedle domácích soutěží snaží i v prestižní Lize mistryň a mají za sebou i utkání s velkými favoritkami, vítězkami bundesligy z Wolfsburgu. A vyvrcholil také kalendářní rok českého národního týmu, který má za sebou mimo jiné prestižní zápasy s mistryněmi světa z USA a mistryněmi Evropy z Anglie. Obě utkání naše reprezentantky zvládly a remizovaly 0:0. Kvalifikace na světový šampionát se jim ale bohužel zase nepovedla, takže Česko dál čeká na první účast dospělá reprezentace na velkém turnaji. I o tom přišly do podcastu Football Clubu mluvit hráčky nejsilnějších českých klubů a reprezentantky – Franny Černá ze Slavie a Antonie Stárová ze Sparty. Obě mají blízký vztah k USA, kde se ženský fotbal těší ohromné popularitě a prestiži. Mají za sebou angažmá na tamních univerzitách, kde hrály fotbal a snažily se dostat do elitní americké ligy NWSL. Jen ty nejšťastnější a nejlepší se ale na draftu dočkají, těm dalším nezbývá mnoho řešení, protože ženský fotbal se stále teprve rozvíjí a nenabízí ani zdaleka tolik příležitostí jako ten mužský. Jak vzpomínají na svá angažmá a jaké zkušenosti v zámoří nabraly?
Football Club #13 Jak zvládnout tlak a ukočírovat hlavu? Rozebíráme psychiku sportovců
Jak se správně motivovat k co nejlepšímu výkonu, smířit se se zraněními, ustát mediální tlak nebo se připravit na alternativu, že se ve vysněném sportu nedokážu dostatečně prosadit? O tom, co se odehrává v hlavě profesionálních sportovců mluví v podcastu psycholog Václav Petráš a fotbalista Tomáš Egert. Vrcholoví fotbalisté jsou ve své profesi vystaveni mimořádné pozornosti médií a fanoušků. Každý jejich čin je posuzován a každá chyba tvrdě odsuzována. Na jejich psychiku ale tlačí i další faktory. Nepřijde pokles formy, nebo zranění? Jak to všechno řešit, aby se z toho člověk lidově řečeno nesesypal? A jak zjistit, kdy je lepší přestat? O tom, co se děje v hlavě vrcholového sportovce je třináctý díl podcastu magazínu Football Club. Hosty jsou Václav Petráš, sportovní psycholog a autor knihy Psychologie vítězství, a Tomáš Egert, který má ve 28 letech kvůli opakovaným zraněním přerušenou fotbalovou kariéru. I přes osudové rány si v sezoně 2017/18 vyzkoušel v dresu Burton Albion druhou anglickou ligu a naposledy hrál na Slovensku za Senicu. V průběhu kariéry na doporučení trenéra Davida Vavrušky zkusil i sportovního psychologa, ale nedávalo mu to smysl. Proč? A co na to říká psycholog Petráš?
Football Club #12 Když Haaland dává góly za vás. Fantasy mění prožívání fotbalu
Proč jsou sportovní fantasy hry stále oblíbenější? A jak se prolíná skládání virtuálních sestav s realitou? V pokračování Football Club podcastu o fenoménu fotbalové fantasy mluví Martin Špát a Karel Tvaroh, tváře české a anglické fantasy. Fantasy se ve sportovním a zvlášť fotbalovém prostředí stala v poslední době doslova fenoménem, díky kterému se fanoušci můžou ještě víc zapojit do jejich oblíbené hry. A to zdarma a jednoduše. Jak se vám bude dařit, záleží na přehledu o konkrétní fotbalové soutěži a jak už to tak ve sportu bývá, tak i štěstíčko hraje roli. Pokud jste, nebo se stanete manažerem v anglické Premier League, pravděpodobně teď budete každý týden přemýšlet, koho poskládat do sestavy vedle útočné komety Erlinga Haalanda. Jeho 17 gólů a 3 asistence v 11 zápasech je pořádná porce bodů. Kdo si Haalanda nechal utéct a sázel na začátku anglické ligy raději třeba na Mohameda Salaha (3 góly, 3 asistence), má teď těžké spaní. Každý, komu dáte důvěru, může váš fantasy tým zvednout, ale i potopit. Nemůžete si ale pořídit každého, pracujete s omezeným rozpočtem. Hráči fantasy české ligy zase kalkulují, zda se jim vyplatí sázet hlavně na zástupce velké trojky Plzeň, Slavia a Sparta, nebo zda objeví poklady ve zbytku ligy. Jak fantasy hrát, jaká jsou pravidla, jak se dělá nebo jak se stanovují ceny hráčů, o tom v novém dílu podcastu Football Clubu mluví Martin Špát, který má na starost projekt Sazka Fantasy a Karel Tvaroh, moderátor pořadu Fantasy Show na stanici Canal+ Sport.