Football Club podcasty
Sezóna 1Epizoda 1227. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Football Club #12 Když Haaland dává góly za vás. Fantasy mění prožívání fotbalu

Proč jsou sportovní fantasy hry stále oblíbenější? A jak se prolíná skládání virtuálních sestav s realitou? V pokračování Football Club podcastu o fenoménu fotbalové fantasy mluví Martin Špát a Karel Tvaroh, tváře české a anglické fantasy.

Fantasy se ve sportovním a zvlášť fotbalovém prostředí stala v poslední době doslova fenoménem, díky kterému se fanoušci můžou ještě víc zapojit do jejich oblíbené hry. A to zdarma a jednoduše. Jak se vám bude dařit, záleží na přehledu o konkrétní fotbalové soutěži a jak už to tak ve sportu bývá, tak i štěstíčko hraje roli.

Pokud jste, nebo se stanete manažerem v anglické Premier League, pravděpodobně teď budete každý týden přemýšlet, koho poskládat do sestavy vedle útočné komety Erlinga Haalanda. Jeho 17 gólů a 3 asistence v 11 zápasech je pořádná porce bodů. Kdo si Haalanda nechal utéct a sázel na začátku anglické ligy raději třeba na Mohameda Salaha (3 góly, 3 asistence), má teď těžké spaní.

Každý, komu dáte důvěru, může váš fantasy tým zvednout, ale i potopit. Nemůžete si ale pořídit každého, pracujete s omezeným rozpočtem. Hráči fantasy české ligy zase kalkulují, zda se jim vyplatí sázet hlavně na zástupce velké trojky Plzeň, Slavia a Sparta, nebo zda objeví poklady ve zbytku ligy.

Jak fantasy hrát, jaká jsou pravidla, jak se dělá nebo jak se stanovují ceny hráčů, o tom v novém dílu podcastu Football Clubu mluví Martin Špát, který má na starost projekt Sazka Fantasy a Karel Tvaroh, moderátor pořadu Fantasy Show na stanici Canal+ Sport.

47:23

Football Club podcasty

Vydává: Football Club

Povídání o společenských souvislostech nejpopulárnějšího sportu planety. Začínáme tam, kde ostatní končí! Pestrá paleta hostů a témat. Neřešíme pěnu dní, rozebíráme klíčové trendy, vyprávíme zapomenuté příběhy, přinášíme důležité perspektivy fotbalu jako celosvětového fenoménu.

Web

Sezóna 1Epizoda 44Dnes 01:24:47

Football Club #44 Co čeká Liberec s Kaniou? A proč by Evropa v příští sezoně mohla klubu ublížit?

Nový majitel Liberce Ondřej Kania může do českého fotbalu přinést svěží vítr. Bude jeho projekt úspěšný? V čem se musí Severočeši z posledních sezon poučit? Jaké jsou vhodné posily? A jak moc by současný kádr přebudoval trenér Radoslav Kováč? Poslechněte si další epizodu Football Club podcastu.

Takticko-analytické podcastové okénko Football Clubu s analytiky Vojtěchem Mrklasem a Tomášem Daníčkem pokračuje další dílem. Tentokrát jsme si vzali na paškál Slovan Liberec – klub, kolem kterého se v posledních měsících strhl velký mediální humbuk. Zásluhu na tom ale nemají výsledky na hřišti, pozornost přitahuje především nový majitel klubu Ondřej Kania, který převzal štafetu po Ludvíkovi Karlovi. Ten dával Slovanu pragmatickou ekonomickou stabilitu, zároveň mu ale v mnohém přistřihával křídla. Co se teď může s Ondřejem Kaniou a jeho novým vedením klubu v čele s bývalými fotbalisty a libereckými patrioty Janem Nezmarem a Theodorem Gebre Selassiem změnit?   

Analytici Vojtěch Mrklas a Tomáš Daníček rozebírají, jestli má mít Liberec ambice na pohárovou Evropu už v příští sezoně, co daly klubu tři roky s Lubošem Kozlem, jestli máme od pravděpodobně budoucího trenéra Liberce Radka Kováče čekat taktickou evoluci, nebo revoluci, ale i to, kde v první lize brát hráče, co by Slovanu okamžitě pomohli a vytvořili silnou osu, na které by se dalo v nejbližších sezonách stavět. Další díl Football Club podcastu si můžete pustit na všech hlavních podcastových platformách. Přejeme příjemný poslech.

Sezóna 1Epizoda 43Včera 01:12:15

Football Club #43 Zlomí Kane prokletí? A má k triumfu v Lize mistrů blíž Mbappé, nebo Bellingham?

Arsenal se ve čtvrtfinále Ligy mistrů představil po mnoha letech, na mnichovský Bayern ale nevyzrál. Fotbalový novinář Jan Pikous společně s televizním komentátorem Štěpánem Hájkem rozebírají, co mohl tým Mikela Artety udělat lépe a proč to na Die Roten nestačilo.

Řeč přišla i na celek z Allianz Areny – jak budou v Mnichově tuto sezonu hodnotit, pokud Bavoři celou soutěž vyhrají?

Byl Bayern v Bundeslize špatný, nebo Leverkusen zkrátka až příliš dobrý? A co si oba diskutující myslí o pravděpodobném návratu Juliana Nagelsmanna na trenérskou lavici?

Utkání Manchesteru City s Realem Madrid pak nabídlo poměrně jednostrannou podívanou. Dominance ale nakonec domácím k ničemu nebyla, na penalty se radoval Bílý balet. Byl předvedený beton nehodný jména španělského klubu? Nebo šlo o legitimně zvolenou taktiku?

To vše rozebírá nová epizoda Football Club podcastu. Na přetřes samozřejmě přišly i souboje mezi Barcelonou a PSG, respektive Dortmundem a Atlétikem Madrid. A v závěru i lehké preview semifinálových klání a tip na celkového vítěze.

Nový podcast Football Clubu o závěrečných bojích play-off Ligy mistrů najdete na všech obvyklých platformách. Přejeme vám hezký poslech.

Sezóna 1Epizoda 42Před 2 týdny 58:12

Football Club #42 Nemovitosti, kabelky Armani i krypto. Folprecht s Buchtou vyprávějí o přístupu fotbalistů k penězům

Bývalí ligoví hráči Zdeněk Folprecht a Radek Buchta rozebírají v pokračování Football Club podcastu, jak je to s finanční gramotností fotbalistů a dalších vrcholových sportovců, proč bývá právě tahle skupina pro finanční žraloky často snadným cílem, jak přistupují k penězům mladí hráči, kteří podepisují své první profesionální smlouvy, nebo kvůli čemu končí velký počet fotbalistů pár let po kariéře v dluzích?  

Zdeněk Folprecht toho nejvíc v české fotbalové lize odkopal za Slovan Liberec, Radek Buchta zase za Zbrojovku Brno. V pokračování podcastu magazínu Football Club oba vyprávějí o tom, jak nakládali s penězi v dorosteneckém věku, když podepisovali své první profesionální smlouvy, co v jejich životě nejvíc formovalo přístup k financím, jaké byly jejich osobní nejlepší a nejhorší investice, kdo jim v téhle oblasti nejčastěji radil a také o tom, jak investují teď.

Velká část povídání byla věnovaná mladým fotbalistům, kterým na účet poprvé v životě míří pěkné částky a kteří s nimi často neumí optimálně hospodařit. Oba hosté našeho podcastu vzpomínali na své začátky v nejvyšší soutěži, Radek Buchta navíc přidal postřehy ze své podnikatelské činnosti, protože se kromě fotbalových aktivit ve třetiligových Rosicích, věnuje také finančnímu poradenství, z velké části zaměřenému právě na klienty ze sportovního prostředí.

Zdeněk Folprecht zase popisuje, jestli se jeho přístup k penězům změnil, když už na trávníku prohání balon jen v dresu Tuchlovic a jeho hlavní pracovní náplní jsou televizní expertizy, natáčení podcastů, ale třeba i psaní fotbalových pohádek. Přejeme vám příjemný poslech.

Sezóna 1Epizoda 4122. březen 2024 01:04:29

Football Club #41 Koho za Kloppa? Analyzujeme jeho možné nástupce v Liverpoolu

Jürgen Klopp po sezoně skončí na lavičce Liverpoolu a klub z Anfieldu hledá nového kouče. Spekuluje se o mnoha jménech – některá nepřekvapí, jiná skoro až šokují. O tom, kdo by byl ideálním nástupcem německého kouče, se diskutuje v novém dílu Football Club podcastu.

Téměř devět úspěšných let a spousta trofejí. V červnu ale bude všemu konec a Jürgen Klopp se odebere na zasloužený odpočinek. Kdo bude novým trenérem Liverpoolu? Milionová otázka, na níž zatím neznáme odpověď. Hlavními favority jsou dle sázkových kanceláří Xabi Alonso, Rúben Amorim, Julian Nagelsmann a Roberto De Zerbi.

Právě tohle kvarteto stratégů proto dvojice Jan Pikous a Daniel Pišťák rozebírá v nové epizodě Football Club podcastu. Popisujeme herní styly všech zmíněných koučů, rozebíráme jejich dosavadní kariéru a řešíme, jak by si potykali s aktuálním kádrem LFC. Kteří hráči ze současného Kloppova výběru by měli s Xabim Alonsem problém? A v čem je Julian Nagelsmann riskantní volbou?

Užijte si poslech nového dílu podcastu Football Clubu na téma Liverpool
po Kloppovi.

Sezóna 1Epizoda 4016. březen 2024 02:07:57

Football Club #40 Baník a Sigma na rozcestí. Mají na Evropu? A který trenér by jim seděl?

Baník Ostrava i Sigma Olomouc bojují o pohárové příčky. Zároveň jsou pod palbou kritiky, že nedokážou dostatečně prodat, co je v jejich možnostech. Co od obou klubů čekat do konce sezony? Na jakých hráčích by dlouhodobě měly stavět? A kdo jim bude šéfovat z lavičky? Poslechněte si další díl FC podcastu s analytiky Vojtěchem Mrklasem a Tomášem Daníčkem.

V jubilejní 40. epizodě Football Club podcastu se při povídání o české Fortuna lize s Vojtěchem Mrklasem a Tomášem Daníčkem vydáme – jak už jsme ostatně několikrát slibovali – dál od Prahy. Celý díl jsme se proto rozhodli věnovat Baníku Ostrava a Sigmě Olomouc, kteří aktuálně tak trochu klopýtají na pomezí pohárové Evropy. Podle letošních výsledků týmů mezi čtvrtým a osmým místem tabulky to totiž vypadá, že se v příští sezoně nechce v rámci evropských pohárů nikomu cestovat.

Pozice Baníku a Sigmy jsou ale přece jen v tuhle chvíli dost rozdílné – klub z moravskoslezské hranice má ekonomicky silnou pozici, mladý a perspektivní tým, ale také trenéra, nad kterým se neustále vznáší Damoklův meč. Základní jedenáctka Hanáků naopak v poslední době „hodně zestárla“, nedávno došlo k trenérské rošádě a o velké ekonomické a personální stabilitě si taky můžou v Olomouci nechat jen zdát. Jak situaci obou klubů a jejich výhled do budoucna vidí analytici Vojtěch Mrklas a Tomáš Daníček, si můžete poslechnout v další epizodě Football Club podcastu.

Sezóna 1Epizoda 398. březen 2024 01:03:37

Football Club #39 Trpišovský a Priske vs. Pioli a Klopp. Rozbor souboje pražských S proti evropským gigantům

Sparta a Slavia mají za sebou první zápas osmifinále Evropské
ligy proti Liverpoolu a AC Milán. Co nám ukázala konfrontace české špičky s evropskými velkokluby, jak k zápasům přistoupili všichni čtyři trenéři a jaká mít očekávání před odvetami, rozebírají v dalším díle Football Club podcastu Jan Pikous a Ondřej Tůma.

Devět obdržených gólů a přesto potlesk od vlastních fans a
uznání od soupeřů? První dva kluby Fortuna ligy si to rozhodli s evropskou špičkou rozdat na férovku otevřeným fotbalem. Sparta i kvůli tomu utržila debakl 1:5, Slavia si zase po komplikaci způsobené brzkou červenou kartou veze z milánského
San Sira ještě hratelný výsledek 2:4.   

Jak k souboji s pražskými S přistoupil Liverpool a AC Milán? Hrály světové hvězdy na půl plynu, nebo se s českými kluby zapotily? Jak dnes vypadá jejich situace v italské a anglické lize? A co vyplynulo ze střetnutí tuzemských i zahraničních trenérských es po taktické stránce?

Sezóna 1Epizoda 381. březen 2024 53:22

Football Club #38 Chelsea pod drobnohledem. Abramovič byl nejlepší majitel, říkají Pikous a Minha

Proč to dnes v Chelsea nefunguje? V čem se lišili poslední dva majitelé? A pod kterým trenérem hrála v tomto miléniu nejlepší fotbal? Sportovní novináři a experti na Premier League Jan Pikous a Martin Minha rozebírají minulost, současnost i budoucnost slavného londýnského klubu.  

Poslední únorovou neděli se v Anglii udělovala první důležitá trofej fotbalové sezony – ligový pohár vyhrál Liverpool FC, už podesáté a je historicky nejúspěšnějším účastníkem soutěže. Poraženým finalistou stejně jako před dvěma lety zůstala Chelsea FC – byť londýnská ekipa nastoupila proti soupeři oslabenému o většinu opor, nedokázala přes velké množství šancí dosáhnout na úvodní velký úspěch v éře majitele Todda Boehlyho.

Američana, který klub ze Stamford Bridge převzal teprve na jaře 2022 po dvou dekádách Romana Abramoviče, přesto už stihl do kádru áčka nacpat přes miliardu liber v posilách. Bezcílné utrácení nových amerických majitelů Blues přineslo víc než radost spíš sportovní rozkolísanost a výměnu několika výrazných osobností na manažerské židli. 

Téma "Chelsea včera dnes a zítra" jsme v novém dílu podcastu Football Clubu probrali se dvěma specialisty na anglický fotbal – komentátorem a moderátorem Canal Plus Sport Martinem Minhou a fotbalovým publicistou Janem Pikousem! Vedle vlastních vzpomínek na první setkávání s Blues rozebírají otázky týkající se finanční stability klubu při současném hýření, glosují nejvýraznější posily i flopy za poslední dobu a rovněž nabízí vyhlídky Chelsea nejen v téhle sezoně.

Příjemný poslech i těm, kteří nepatří mezi fanoušky anglické kopané – to, co se děje v Chelsea, byste s vaším oblíbeným klubem asi nechtěli zažívat!

Sezóna 1Epizoda 3727. únor 2024 01:34:52

Football Club #37 Preciado a Ševčík jako hlavní zbraně? Rozebíráme šance Sparty a Slavie před dvojitým derby

Jak dopadnou dva souboje titánů v jednom týdnu? Jaké taktické šachy čekat od Priskeho s Trpišovským? A dočkáme se pohlednějšího fotbalu než naposledy? S Vojtěchem Mrklasem a Tomášem Daníčkem jsme rozebrali nadcházejí derby pražských S na šroubky.

Následujících pár týdnů si fotbaloví fanoušci užijí. Kromě soubojů se světovou extratřídou v Evropské lize čekají na Spartu a Slavii také dva vzájemné souboje. Navíc během pár dnů. Jak moc se bude středeční pohárové a nedělní ligové derby lišit? A máme od Briana Priskeho a Jindřicha Trpišovského očekávat veletoče při skladbě sestavy?

„Ani v poháru nečekejte souboj béček. Nedokážu si představit, že by Priske nechal hrát vyloženě slabší kusy. Určitě jsou varianty, jak kádr protočit, ale nebudou to výrazné proměny. Čekal bych změnu jednoho hráče v každé linii,“ odhaduje Vojtěch Mrklas, taktický expert Football Clubu, videoanalytik u české reprezentace U19 a oblíbený uživatel twitteru pod přezdívkou Priskeho křídelník.

„Myslím si, že ve středu to trochu pošetří i Slavia. Trenéři nebudou chtít odkrýt všechny karty před nedělním mačem. Jsem zvědavý, jak bude vypadat hra. Je škoda, že se Slavia v posledních derby až moc soustředila na to, jak narušit soupeře, než aby se snažila sama dominovat,“ říká Tomáš Daníček, fotbalový analytik, který je na twitteru známý se svým účtem Czech Football.

Oba pak mají jasno o hlavních zbraních pražských S. „Angelo Preciado je nejrychlejší hráč, kterého Sparta má. Zvlášť ve chvíli, kdy by letenští postavili dva útočníky, by jako winngbek mohl hrát ještě výš než obvykle, což by pro Slavii mohlo být na pravé straně smrtící. Je otázkou, jestli ho Priske využije v obou zápasech, nebo si ho pošetří na víkendovou ligu, aby se zbytečně neutavil,“ říká Mrklas. „Na Preciada se v derby taky hodně těším, protože má neuvěřitelné spektrum silných stránek. U Slavie pak bude divokou kartou Petr Ševčík, kterého nemá Priske v derby načteného,“ dodává Daníček.

A jakou by sestavili ideální jedenáctku ze soupisek obou týmů? Staněk – Panák, Ogbu, Sörensen – Preciado, Kairinen, Ševčík, Wallem – Haraslín, Birmančevič – Chytil. Co vy na to? Souhlasíte?

Přejeme příjemný poslech. Fotbalu zdar a derby zvlášť!

Sezóna 1Epizoda 3614. únor 2024 56:13

Football Club #36 Slavia, Sparta a kdo dál? Jak má český fotbal pracovat s fanoušky

Rekordní divácké návštěvy pražských S, ale také chabý marketing řady ligových klubů. Jak se v českém fotbale pracuje s fanoušky hodnotí v dalším pokračování Football Club podcastu obchodní a marketingový ředitel LFA Daniel Hajný a marketér Vilém Franěk.

Hlavně zásluhou pravidelně vyprodaných stadionů na Letné a v Edenu, ale také díky tradičnímu zájmu o fotbal v Ostravě, Plzni a nově i v Hradci a Teplicích útočí aktuální ligový ročník na návštěvnický rekord v samostatné historii Česka.

Přes řadu pozitiv ale nejde zapomínat na to, že větší část českých profesionálních klubů se snaží fanoušky přitáhnout marně a můžou tak jen závidět nejen úspěšnějším konkurentům na fotbalovém trhu, ale i v jiných sportovních odvětvích.

Třeba v hokeji se čím dál víc daří projektu Univerzitní ligy, unikátní soutěži studentů – sportovců, kteří se při nejvýznamnějších zápasech často těší z návštěv převyšujících počty diváků na duelech profesionálů.

O tom, jak zaujmout fanoušky, mluvíme v novém díle podcastu Football Clubu s Danielem Hajným, obchodním a marketingovým ředitelem LFA, a Vilémem Fraňkem, který stojí za úspěchy projektů, jako jsou Mikýřova úžasná pouť internetem nebo zmíněná Univerzitní liga. Přejeme příjemný poslech!

Sezóna 1Epizoda 357. únor 2024 52:26

Football Club #35 Nesmíme cílit na fanoušky mužského fotbalu, říkají reprezentantky Svitková a Bartoňová

„Ženský a mužský fotbal nemůžeme srovnávat. Ženský fotbal jako produkt by měl víc cílit na rodiny s dětmi. Divácky se s mužským fotbalem tolik nepotkává. Bez profesionalizace a většího počtu sponzorů se v Česku neposuneme,“ shodují se reprezentantky Kateřina Svitková a Eva Bartoňová.

Zatímco fotbalová liga mužů začíná už druhý únorový víkend, nejvyšší soutěž fotbalistek se rozjede zase až v březnu. I tak bylo během zimní pauzy o čem mluvit, a i proto jsme natočili další podcast s dvěma českými fotbalistkami a reprezentantkami a zástupkyněmi dvou nejsilnější tuzemských klubů - Slavie a Sparty.

Jedna z nich, Kateřina Svitková, se pro jaro vrací do Česka a na hostování ve Slavii zkusí restartovat úspěšnou kariéru, v Chelsea značně zbrzděnou vleklým zraněním kolena. Čtyřnásobná fotbalistka roku dobře zná rozvíjející se anglickou Women Super League, která láme rekordy v návštěvnosti a které v posledních letech dominuje právě Chelsea. Blues se na jaře pokusí konečně vyhrát i Ligu mistryň. Bylo by to stylové loučení s velkou personou londýnského klubu Emmou Hayesovou. Sedmačtyřicetiletá Angličanka zatím na Stamford Bridge získala třináct trofejí, v létě se ale vydá na ještě prestižnější adresu – povede ženskou reprezentaci USA.

Ligu mistryň absolvovaly podruhé v řadě v osmifinálové skupinové fázi slávistky, které bohužel nezvládly v hratelné skupině duely s norským Brannem a i přes senzační závěrečnou remízu v Lyonu se opět rozloučily s prestižní soutěží před branami vyřazovacích bojů.

Spousta slávistek zaznamenala větší úspěch na reprezentační úrovni, když na podzim tým trenéra Karla Rady ovládl skupinu Ligy národů a postoupil do Ligy A. S národním týmem toho dost zažila i druhá respondentka našeho podcastu, sparťanka Eva Bartoňová, která má podobně jako Kateřina Svitková zahraniční zkušenost. Byla dva roky v Miláně, každopádně angažmá v Interu jí nesedlo po více stránkách. I o tom mluví v novém dílu podcastu.