Football Club podcasty
Sezóna 1Epizoda 119. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Football Club #11 Plavšič morálně selhal, říká Podaný v debatě o fotbalové kultuře

Proč se už na fotbal nechodí v oblecích? Jak se sportovci vyrovnávají s agresivními komentáři na sítích? Čím se vyznačuje fotbalová kultura v Itálii, Brazílii a Indii? Co čeká ženský fotbal? A zažíváme soumrak klubismu? Na akci Setkání s Football Clubem jsme si povídali s Jakubem Podaným, Evou Bartoňovou a Janem Jiráněm. Na konci září se v prostoru Magenta Experience Center v Arkádách Pankrác uskutečnilo první oficiální setkání Football Clubu. Kromě stálé redakce magazínu FC navštívila akci řada našich spolupracovníků a podporovatelů z fotbalové, kulturní a byznysové branže. Vrcholem večera byla panelová diskuze o fotbalové kultuře, ve které si s moderátorem Janem Pěruškou povídali bývalý fotbalista Jakub Podaný, herec Jan Jiráň a fotbalistka Eva Bartoňová. V úvodní části debaty se řešily především emoce při dnešním fotbale. Herec Ypsilonky Jan Jiráň považuje fotbal za divadlo, takže ho mrzí rostoucí agresivita na stadionech, Jakub Podaný a Eva Bartoňová si zase posteskli nad toxicitou na sociálních sítích, se kterou se musejí profesionální sportovci vyrovnávat. Jejich doporučení pro kolegy je jasné – komentáře vůbec neřešit. Jan Jiráň přidal historku o tom, jak se stal sparťanem, Eva Bartoňová zase mluvila o pozici dívek, které začínají s fotbalem. A Jakub Podaný rozebíral psychický tlak, kterému dnes čelí profesionální sportovci. Hosté diskuze pak přidali své zkušenosti z (nejen) fotbalového prostředí v Indii, Itálii a Brazílii. Závěr večera patřil úvahám, zda dnes pro profesionální fotbalisty má klubismus ještě nějakou váhu a v čem se od sebe lišily nedávné přestupy mezi Spartou a Slavií. Celou debatu si můžete poslechnout jako speciální vydání podcastu v naší sérii Football Club podcasty.

51:11

Football Club podcasty

Vydává: Football Club

Povídání o společenských souvislostech nejpopulárnějšího sportu planety. Začínáme tam, kde ostatní končí! Pestrá paleta hostů a témat. Neřešíme pěnu dní, rozebíráme klíčové trendy, vyprávíme zapomenuté příběhy, přinášíme důležité perspektivy fotbalu jako celosvětového fenoménu.

Web

Sezóna 1Epizoda 30Před týdnem 47:48

Football Club #30 Často jsme se styděly! Sestry Martínkovy o pozici ženského fotbalu

Že jsme fotbalistky, jsme radši zapíraly. Dnes už je ale lepší doba. Lucie a Irena Martínkovy vzpomínají na bohatou fotbalovou kariéru a hodnotí vyhlídky ženského fotbalu v Česku „I když jsem byla třikrát po sobě fotbalistka roku, styděla jsem se o sobě říkat, že jsem hráčka fotbalu,“ říká v úvodu dalšího dílu Football Club podcastu Lucie Martínková, fotbalová legenda Sparty i české reprezentace, a vzpomíná na to, jaké podmínky měly fotbalistky v Česku před dvěma dekádami. „Na hřišti jsem se cítila neskutečně svobodná. Maximálně jsem si to užila, i když jsem se tímhle sportem nemohla zajistit,“ doplňuje její sestra Irena Martínková, rovněž dlouholetá opora letenských i tuzemského národního týmu žen. V rámci projektu Girl Power se Football Club věnuje ženám, které dělají nejoblíbenější sport planety. Podzim 2023 je na témata bohatý. Zlatý míč pro nejlepší fotbalistku světa získala španělská mistryně světa, Aitana Bonmatiová, kterou mnozí přirovnávají k Iniestovi nebo Xavimu. Úspěchy se jim už skoro vyrovnala, chybí jí snad jen titul mistryně Evropy. České fotbalistky se pak radovaly z dalšího dílčího milníku, když na ně v Hradci Králové přišlo 7488 diváků, což je rekordní návštěva na domácím zápase ženského národního týmu. Od druhé poloviny listopadu pak fotbalistky Slavie nastupují podruhé za sebou mezi evropskou elitou v rámci skupiny Ligy mistryň. V podcastu Football Clubu se zmíněným tématům i k mnohému dalšímu vyjadřují sestry Martínkovy, které patří mezi největší osobnosti fotbalové Sparty i reprezentace. Coby průkopnice ženského fotbalu v tomto tisíciletí zažily dobu, kdy v tuzemsku panovaly naprosto amatérské podmínky a věděla o něm pouze hrstka nadšenců. Lze čekat, že Irena a Lucie Martínkovy i po hráčské kariéře zůstanou důležitými postavami ženského fotbalu. Jejich názory a životní příběhy můžete slyšet v novém dílu našeho podcastu. Přejeme vám příjemný poslech.

Sezóna 1Epizoda 29Před 3 týdny 51:16

Football Club #29 Bundesliga vs. Premier League! Kdo servíruje nejlepší fotbal?

Co by zbylo z Premier League bez peněz? A není Bundesliga kvůli nadvládě Bayernu příliš nudná? Prestižní ligy v názorovém souboji Filipa Horkého a Václava Pecháčka, milovníků německé a anglické ligy. Fanoušci v Německu a Anglii se jen tak neshodnou. Rivalita patří k fotbalu stejně jako míč, rohový praporek nebo kopačky s gumovými či kovovými špunty. Čím déle svár dvou soupeřů trvá a čím víc má částí, o to tužší každá další bitva bývá. Dlouholeté napětí mezi reprezentacemi Anglie a Německa mohly způsobit kontroverzní gól Albionu ve finále mistrovství světa 1966, prohraný penaltový rozstřel Angličanů v semifinále domácího Eura 1996 nebo neuznaný Lampardův gól ve vzájemném osmifinále mundialu v JAR v roce 2010. Tím to ale zdaleka nekončí. Velká řevnivost panuje i mezi příznivci anglické Premier League a německé Bundesligy. Poslední roky jedni volají „hraje se tu lepší fotbal a máme více hvězd“, druzí se smíchem oponují „chybí vám pořádná atmosféra a fanouškovská kultura“. Kdyby se úroveň jednotlivých soutěží měřila dle evropského klubového koeficientu, Anglie jasně Německo porazí. V novém díle podcastu Football Clubu se oběma nejnavštěvovanějším ligovým soutěžím věnujeme. Kde se dělá fotbal lépe a kde si ho fanoušek víc užije? S argumenty se ve studiu sešli fanoušek Borussie Dortmund Filip Horký, šéf projektu Flashnews a bývalý televizní reportér, a příznivec Manchesteru United Václav Pecháček, který se Premier League podrobně věnuje v podcastu Kontrapresink.

Sezóna 1Epizoda 2825. říjen 2023 45:11

Football Club #28 Sportovci investoři? Polom s Hostákem radí, jak na peníze

Lehce nabyl, lehce pozbyl. Spousta vysokopříjmových sportovců končí ve finanční nouzi. Čím to je? A jak by v tomhle ohledu měli fungovat rodiče, kluby, agenti a svazy? Nejen o tom v pokračování FC podcastu mluví bývalí sportovci a dnes finanční a investiční poradci Roman Polom a Martin Hosták. Současný hit streamovací platformy Netflix, dokument o Davidu Beckhamovi, mimo jiné výstižně ukazuje, jak se za poslední tři dekády propojil svět fotbalu a byznysu. V novém dílu FC podcastu se o penězích, investicích nebo finanční gramotnosti budeme také bavit – a to s dvěma bývalými profesionálními sportovci, kteří do světa financí pronikli právě od svých původních disciplín. Roman Polom se ještě před čtyřmi lety snažil o úspěchy na prvoligových trávnících, v současnosti ve spolupráci se Spartou pomáhá mladým fotbalistům s edukací, jak správně nakládat s výdělkem. Zároveň působí v oblasti finančního poradenství ve společnosti JPL Servis. O bonitní klientelu se v investiční společnosti Wood & Company aktuálně stará i bývalý úspěšný hokejista Martin Hosták, který spoustu inspirace a znalostí nabral při svých zahraničních štacích včetně USA a Švédska. V osmadvacátém dílu Football Club podcastu oba mluví například o své cestě od sportu k byznysu, vzpomínají na to, jak se učili nakládat s vydělanými prostředky, řeší, zda existuje nějaká ideální investice pro sportovce a rozebírají, jestli se nějak liší rozhodování hokejistů a fotbalistů ve světě financí.

Sezóna 1Epizoda 276. říjen 2023 51:32

Football Club #27 Jak vychovat sportovce a postavit stadion? Výživná debata Fotbal jinak

Sejde se architekt, hudebník, investiční poradce a autor pohádek… Takhle nezačíná anekdota, ale diskuze na společenské akci s názvem Fotbal jinak. Adam Gebrian, Jan P. Muchow, Martin Hosták a Zdeněk Folprecht přinášejí tak trochu jiný pohled na nejpopulárnější sport světa. Na konci září se v krásném prostoru Kasáren Karlín konal další event Football Clubu, tentokrát s názvem Fotbal jinak. Akce startovala v diváky nabitém sále diskuzí sportovních nadšenců Adama Gebriana, Jana P. Muchowa, Martina Hostáka a Zdeňka Folprechta. A protože stála za to, rozhodli jsme se vám ji zprostředkovat ve speciálním vydání našeho podcastu. V úvodu diskuzního panelu se pod moderátorskou taktovkou Jana Pěrušky řeč točila kolem propojení fotbalu a kultury. Proč se na českých fotbalových stadionech tak málo zpívají chorály? A jaké to je pustit se do knižního fotbalového obsahu? Velmi rychle se ale přešlo na téma sportu a architektury. Jaké stadiony jsou podle našich hostů v Česku a Evropě ty nejpůsobivější a u kterých spíš hrozí, že vám spadnou na hlavu? Velký prostor se věnoval také práci českého sportovního prostředí s dětmi a mládeží. Umíme vychovávat profesionální sportovce? Je u dětí důležitější nadšení, chuť vyhrávat, nebo ještě něco úplně jiného? A jak je to dnes s fotbalovými vzory a otázkou fair play? Chybět – jak už je u Football Clubu zvykem – ale nemohlo ani téma fotbal a peníze. Mluvilo se o finanční gramotnosti sportovců, jejich investičních možnostech a schopnostech, ale také třeba o návratnosti staveb fotbalových stadionů. Partneři akce byli dodavatel energií Epet, investiční společnost Wood and Company, televizní stanice Canal+ Sport a klubová platforma EOS. Přejeme příjemný poslech!

Sezóna 1Epizoda 266. září 2023 55:56

Football Club #26 Rivalita, peníze i menstruační cyklus. Kapitánky pražských S o ženském fotbale

Kapitánky Sparty a Slavie, Eliška Sonntagová a Diana Bartovičová, vyprávějí před prvním derby letošní sezony o vývoji ženského fotbalu v Česku, ambicích na zahraniční angažmá, ideálních fotbalových trenérech i rizicích zranění vrcholových hráček. Ještě během závěrečných kol mistrovství světa zahájily české fotbalistky ligovou sezonu. Už ve čtvrtém kole na konci prvního školního týdne dojde na první souboj největších rivalek a adeptek na mistrovský titul. V roli držitelek ceněného doublu vstoupí do úvodního derby ročníku slávistky. Na pražské Letné by se mohla sejít podobná návštěva, která letos v březnu překonáním hranice pěti tisíc diváků stanovila nový rekord nejvyšší soutěže žen. Ve Football Clubu pochopitelně duel Sparta versus Slavia budeme sledovat a do nového dílu podcastu jsme pozvali kapitánky obou družstev. Diana Bartovičová už víc než 11 let obléká sešívaný dres, a i když má kořeny na Slovensku, perfektní češtinou umí zajímavě povídat nejen o svých začátcích s fotbalem v rodném Trenčíně, ale i o kombinaci vrcholového fotbalu s profesí fyzioterapeutky. Její oponentka, kapitánka Sparty Eliška Sonntagová, je příslušnicí mladší generace hráček, které před několika lety s českou sedmnáctkou zažily domácí Euro v Plzeňském kraji. Se svými letenskými spoluhráčkami se v posledních sezonách musela sklonit před sešívanými rivalkami. Pro letošek jim ale z Edenu přišla velká posila – Tereza Kožárová se pokusí svými góly vrátit korunu pro fotbalové královny Česka na Spartu. Jaká panuje rivalita mezi oběma tábory a je podobná jako u mužů? Jak se liší zápasy na hlavních stadionech na Letné a v Edenu od obvyklých utkání na Proseku, respektive v Horních Měcholupech? A má nějaký český tým šanci zopakovat loňskou účast Slavie v základní skupině Ligy mistryň? Řeč pochopitelně přišla i na srovnání podmínek fotbalistek v Česku a na Slovensku a výkonnosti reprezentací obou zemí, vrátili jsme se k mundialu fotbalistek. A pokud vás zajímá, proč právě fotbalistky trpí tak často na tzv. ACL, tedy utržené přední zkřížené vazy, poslechněte si zajímavé vysvětlení Diany Bartovičové. Přejeme příjemný poslech a hodně inspirace a zábavy s Football Clubem!

Sezóna 1Epizoda 2521. srpen 2023 58:23

Football Club #25 Zranění, deprese a neustálý boj s hlavou. Jan Rajnoch a Zdeněk Folprecht o úskalích profifotbalu

Profesionální fotbal je permanentní zkouška psychické odolnosti, ve které neuspěje každý. Bývalí fotbalisté Jan Rajnoch a Zdeněk Folprecht otevřeně hovoří o vzestupech a pádech jejich bohaté kariéry. Obtížný přechod do dospělého fotbalu, zdravotní komplikace, cestování po hostovačkách, démon alkoholu, křehké sebevědomí i hledání motivace v životě po fotbale. V dalším pokračování Football Club podcastu si poslechněte upřímnou zpověď bývalých hráčů Jana Rajnocha a Zdeňka Folprechta o nelehkých výzvách profesionální fotbalové kariéry. Rozebírají svůj fotbalový i osobnostní vývoj, vzpomínají na vyrovnávání se s konkurencí, tlakem i neúspěchem nebo přibližují, proč je lákalo přejít na druhý břeh a dělat fotbal z televizního studia. Oba potvrzují, že se jim splnil sen milionů malých holek a kluků – být profi fotbalistou. Zároveň přiznávají, že na úskalí, kterým budou čelit, mohli být připraveni lépe.

Sezóna 1Epizoda 2413. červenec 2023 01:03:02

Football Club #24 Kouzlo starších stadionů nejde nahradit. Gebrian a Minha o fotbalových chrámech

Staré, nebo nové? Ve městě, nebo na periferii? A které jsou vlastně ty nejkrásnější? Architekt Adam Gebrian a sportovní novinář Martin Minha vyprávějí o své lásce k fotbalovým stadionům. Návštěva fotbalového zápasu nabízí mnohé požitky a jedním z nich může být i samotné místo, kde se daný špíl zrovna odehrává. Stadion. Někde vám vezme dech pohled z nejvyššího patra, odkud se hráči zdají být pouhými figurkami na zelené šachovnici, jinde pohltí atmosféra početně obsazených kotlů za brankami, někdy stačí už pouhý příchod před kolos, tyčící se nad městskou zástavbou. V Česku mnoho velkých fotbalových stánků není – s kapacitou 10 tisíc a víc jich ve dvou profesionálních soutěžích napočítáte jen sedm. Přesto v roce 2023 zažívají fanoušci, především ti na východě Čech, nebývalý boom – v únoru otevřely kolbiště FK Pardubice a na sklonku léta se zbrusu nové arény dočkají i jejich rivalové z FC Hradec Králové. Stadiony jsou také jedním z hlavních témat 25. čísla čtvrtletníku Football Club. V něm se dočtete třeba o úpadku legendárního brazilského Maracanã, o nehynoucím kouzlu argentinské La Bombonery, o českém architektovi podílejícím se na stavbě stadionů v arabských zemích (včetně fotbalových staveb pro nedávné MS v Kataru) nebo o tom, kde by mohla pražská Sparta za pár let mít svůj domov. V návaznosti na poslední texty tištěného Football Clubu vznikl i nový díl podcastu, který je o fotbalových stadionech v nejrůznějších souvislostech. Pozvání přijali dva povolaní hosté – Adam Gebrian, díky kterému spousta lidí začala vnímat stavby a prostor okolo sebe novýma očima, popularizátor architektury a Martin Minha, sportovní fanoušek a autor oceňované podcastové série Českého rozhlasu Stadiony, televizní a rozhlasový moderátor a milovník anglické fotbalové kultury. Měly by se některé stadiony udržovat uvnitř městské zástavby, nebo je lepší je stěhovat na periferii? Jaký zahraniční stadion uchvátil Adama Gebriana a čím si oblíbil fotbalové chrámy ve Španělsku? A místa v jakých řadách při návštěvě utkání volí Martin Minha, který zkusil přiblížit ducha šestnácti českých prvoligových stadionů prostřednictvím unikátní podcastové série? Téma stadiony je takřka nevyčerpatelné, vydalo by jistě i na pokračování, ke kterému možná jednou dojde. Posuďte sami, kolik otázek vám ještě zbude po poslechu nejnovějšího dílu podcastu Football Clubu! Příjemný poslech a hezké léto.

Sezóna 1Epizoda 2317. červen 2023 53:00

Football Club #23 Fotbal je univerzální jazyk. Pomáhá i manipuluje

O pomoci ukrajinským uprchlíkům, sociální práci s menšinami, lokálních komunitních projektech, ale také sportswashingu a ovlivňování veřejného mínění vyprávějí publicista a marketér Vojtěch Raiman a manažer projektu Fotbal pro rozvoj Ansley Hofmann.   Nejoblíbenější hra planety má velkou moc bavit miliony fanoušků, má ale taky sílu pomáhat a obdarovávat materiálně. Pokud si to situace žádá, podpora ze strany fotbalového světa bývá enormní. Jak se ukázalo například v případu loňského napadení Ukrajiny Ruskem a započetí války, vlna solidarity a jednoty může mít vliv i na rozhodování mocipánů v čele mezinárodních organizací a společenství. Je ovšem i jednou z otázek nového dílu Football Club podcastu, jak silná je podpora zkoušené Ukrajině rok a čtvrt po začátku stále trvajícího konfliktu. Hodně viditelné činy si připsaly hvězdy současnosti i minulosti ukrajinského fotbalu – Oleksandr Zinčenko a Andrej Ševčenko na začátek srpna plánují charitativní utkání na Stamford Bridge. Minulý rok se ovšem zapojily i některé české kluby, více o jejich aktivitách řekne jeden z přispěvatelů našeho tištěného čtvrtletníku Vojtěch Raiman. Zaměříme se ale i na možná méně viditelné formy pomoci, které fotbalové prostředí nabízí dětem a mladistvým ze sociálně znevýhodněného prostředí. O projektu Fotbal pro rozvoj a jeho Lize férového fotbalu mluví rodák z Belgie a aktuálně „občan“ pražského Žižkova Ansley Hofmann. Přejeme inspirativní poslech a vydařený vstup do letních měsíců!

Sezóna 1Epizoda 229. červen 2023 49:07

Football Club #22 Messi v PSG neběhal. Narguet a Touma o francouzském fotbalu

Hegemonie PSG, Neymar a Messi na pranýři, famózní úspěch Racingu Lens, ekonomická situace tradičních klubů i zúžení počtu týmů v lize. Guillaume Narguet a Štěpán Touma vyprávějí aktuální příběhy francouzského fotbalu. Francouzská fotbalová Ligue 1 zůstává v Česku v posledních letech ve stínu sledovanějších příslušníků z kategorie nejlepších evropských lig. Mezi hlavní důvody patří absence českých fotbalistů v nejvyšší francouzské lize nebo chybějící rovnoměrné rozložení sil v boji o titul. Hegemonie PSG už zkrátka diváky nebaví. Navíc už je to třicet let, co některý z francouzských klubů naposledy ovládl nejprestižnější evropskou soutěž, dnes známou jako Ligu mistrů. Přesto se podcast Football Clubu právě na fotbal v zemi vicemistrů světa zaměřil. S publicisty a autory Football Clubu, Guillamem Narguetem a Štěpánem Toumou, vám přiblížíme například zrod mašiny na tituly PSG, která ale po aktuálním ročníku přichází o řadu hvězd v čele s Messim. Řeč přijde i na francouzského fénixe z Racingu Lens, který po letech bídy povstal a překvapivě pronikl mezi absolutní špičku ligy. Jaká jsou specifika fanouškovské základny ve Francii, jaký pohádkový příběh neznámého trenéra přinesl uplynulý ročník Ligue 1 nebo kde se zrodil pád slavného Girondins Bordeaux? To vše se dozvíte v novém díle našeho Football Club podcastu. Přejeme příjemný poslech!

Sezóna 1Epizoda 2111. duben 2023 46:50

Football Club #21 Premier League jako dokonalý produkt. Häring a Šifta o nadvládě anglické ligy

Tradice, vášeň, ale také hromada peněz. Jak Premier League vystoupala na trůn evropského fotbalu? A je fungování nejlepších anglických klubů ekonomicky udržitelné? Hosty dalšího dílu Football Club podcastu jsou Karel Häring a Miroslav Šifta. Dávno zapomenuté jsou časy, kdy byl anglický fotbal pověstný hlavně tvrdou hrou, škaredým počasím a hulváty v ochozech. Dnešní Premier League je excelentním ekonomickým, marketingovým a samozřejmě i sportovním produktem a v mnoha ohledech nemá dokonce mezi ostatními evropskými soutěžemi konkurenci. Jen pro představu, jaký má dosah – firma Premier League Productions, spadající pod amerického obra IMG, z londýnského Uxbridge vysílá jedno hrací kolo do víc než 700 milionů domácností po celém světě – v KLDR ho sice nechytnete, naopak třeba ve Vatikánu ano. Doba se také už hodně posunula od časů, kdy jste z jednoho kola mohli vidět jeden až dva zápasy živě a zbytek v pořadu Match of the Day – dnes jede live úplně všechno. O původu nadvlády Premier League nad ostatními evropskými ligami, o specifických příbězích vybraných klubů, o zájmu movitých investorů o prestižní fotbalové adresy nebo o možných rizicích pro členy rodiny jménem Premier League si do nového dílu FC podcastu přišli povídat spoluzakladatel Football Clubu a editor a dramaturg Canal+ Sport Karel Häring a geograf Miroslav Šifta, fotbalový fanoušek a autor knihy Víc než jen zápas o fotbalových derby v Anglii (k dostání spolu s předplatným Football Clubu i v našem eshopu). Příjemný poslech a hezké jarní dny!