Vybrali jsme pro vás
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Fond liberecké knihovny se rozrostl o stovky historických knih ze zaniklého kláštera v Hejnicích

Krajská vědecká knihovna v Liberci převzala část fondu knihovny bývalého františkánského kláštera v Hejnicích na Liberecku. Obsahuje celkem 1 200 svazků, v Liberci je jich nyní téměř 500.

02:07

Vybrali jsme pro vás

Vydává: Český rozhlas

Naši redaktoři pro Vás každý den chystají zajímavé reportáže, navštěvují zajímavá místa, sledují důležité kauzy a zpovídají zajímavé osobnosti. 

Web

Včera 02:09

V sadech v Libereckém kraji začal samosběr jablek. Lidé si natrhají a zaplatí méně než v obchodech

Zájemci si letos na podzim opět můžou vyzkoušet samosběr ovoce, který nabízejí někteří sadaři. Do sadu u Turnova se vypravila redaktorka Jana Švecová.

Před šesti dny 04:21

Chodkyně Eliška Martínková z Turnova je ve 20 letech sedmou ženou z mistrovství Evropy

Jak v rozhovoru se sportovním redaktorem Pavlem Petrem Eliška Martínková přiznala, ani nevěřila, že by se na vrcholné akce vůbec probojovala.

Před šesti dny 03:05

Je lehký, snadno opracovatelný, průhledný a je ho možné napustit tekutinou. A vznikl náhodou

Vědci Technické univerzity v Liberci vyvinuli nový průhledný, lehoučký skleněný materiál, který odolává vysokým teplotám, kyselinám a je do něj možné třeba napustit tekutinu. Vznikl náhodou, když se vědci věnovali 3D tisku ze skla a experimentovali s materiály.

Před týdnem 08:19

V harrachovském muzeu lyžařských legend s Pavlem Plocem, legendou skoků na lyžích

Ski Muzeum Harrachov nabízí spoustu exponátů, díky kterým se návštěvníci můžou seznámit třeba i s historií a současností skoků na lyžích. Nechybí tam ani místo pro Pavla Ploce, stříbrného z olympijských her v Calgary a bronzového ze Sarajeva. A právě s ním v harrachovském muzeu natáčel sportovní redaktor Pavel Petr.

Před týdnem 02:30

Tradiční posvícení na Dlaskově statku připomene, jak v usedlostech vypadaly oslavy polních prací

I když je svatého Václava až 28. září, na Dlaskově statku bude Svatováclavské posvícení už v sobotu 24. září. Redaktor Jaroslav Hoření se tam vydal zjistit, jak se posvícení připravovalo kdysi a dnes.

Před 2 týdny 02:58

Granátové šperky pro Alžbětu II. Turnovské muzeum vystavuje autorskou kopii zlatníka Urbana

V turnovském Muzeu Českého ráje instalovali velmi unikátní expozici. Je na ní k vidění autorská kopie kolekce granátových šperků, kterou pro britskou královnu Alžbětu II. zhotovil turnovský šperkař Jiří Urban.

Před 2 týdny 02:31

Českorajské Waldovy Matušky oslaví 90tiny Waldemara Matušky se vzácným hostem

Na koncertech skupiny Waldovy Matušky v Liberci a Kacanovech vystoupí i Olga Matušková. Ještě jako Blechová se s Waldemarem seznámila právě ve městě pod Ještědem.

Před 2 týdny 02:58

Prvorepubliková Schneiderova vila v Jablonci nad Nisou se mimořádně otevřela návštěvníkům

Redaktorka Ivana Bernáthová v rámci Dnů evropského dědictví navštívila ve městě skla a bižuterie zachráněnou Schneiderovu vilu.

Před 2 týdny 02:37

Vytváří dary pro papeže a jako jediný na světě zhotovil Carské vejce. Rytec skla Arno Čančí

Legenda českého rytého skla Arno Čančík představuje svoje díla v Křišťálovém chrámu v Kunraticích u Cvikova na Českolipsku. Výstava Gravirtuos potrvá v tamním kostele do 13. listopadu.