Sezóna 2Epizoda 177. říjen 2021

Poslechněte si podcast: Průměrná rodina může ročně za energie zaplatit až o 50 tisíc víc

Proč Česko postihne energetická krize, jaký je důvod zvyšování cen energií a na kolik tento skok vyjde běžnou rodinu? To v dnešním díle vysvětlí Ondřej Doležal, zakladatel energetické firmy Sforp.

18:31

FOCUS ON

Vydává: FOCUS ON

Rozhovory na téma robotizace, digitalizace, byznysu a ekologie s důrazem na moderní technologie

Web

Sezóna 2Epizoda 71Včera 16:22

Dnešní školáci budou dělat práci, kterou zatím ani neumíme pojmenovat

Něco dříve naprosto nepředstavitelného se pomalu stává skutečností. Těšíte se, až v práci uvidíte místo své oblíbené kolegyně na pozici účetní počítač, který obstarává všechnu její práci? Rychleji, přesněji a výkonněji. To je jeden z obrazů, na který si budeme muset postupem času zvykat. O softwarové robotice pro FocusOn promluvil Tomáš Kubíček, partner BDO a vedoucí týmu digitalizace, automatizace a robotizace.

Sezóna 2Epizoda 70Před pěti dny 17:50

Za elektřinu jednou zaplatíme digitálním energocoinem

Jaká je budoucnost plateb v Česku? Dočkáme se programovatelných peněz, za které si pořídíme pouze specifikované zboží? Nebo budeme i nadále používat staré dobré české koruny? O tématu programovatelných peněz, beyond bankingu a nové aplikaci DoKapsy hovořil pro FocusOn Vladimír Vojtíšek, ředitel ČSOB pro oblast daily banking.

Sezóna 2Epizoda 69Před týdnem 20:33

Nanotechnologie ve zdravotnictví. Hromadu prášků nahradí proužek na jazyk

O nanovláknech se mluví jako o technologii budoucnosti. Mají širokou škálu využití a uplatnění najdou téměř v jakémkoliv oboru. Jedním  z nich  je právě medicína, které nanovlákna otevírají zcela nové možnosti. Jak bude budoucnost s nanovlákny vypadat, kde všude se dají využít a jak složitá je jejich výroba? Hostem rozhovoru byl generální ředitel společnosti Elmarco, Miloslav Masopust.

Sezóna 2Epizoda 68Před 2 týdny 12:46

Češi chtějí vlastní bydlení, dostupnost hypoték se ale vzdaluje

Minulé léto byly extrémně nízké úrokové sazby, pak začaly stoupat. Možnost získat hypotéku tak aktuálně klesá – a to podporuje myšlenku nájemního bydlení nebo sdíleného bydlení, říká Miroslav Majer, generální ředitel společnosti Hypo na míru.

Sezóna 2Epizoda 67Před 2 týdny 26:13

Vysoké ceny ruské ropy u nás jsou paradoxem

Ruská ropa je levná v důsledku sankcí, díky prodeji levných ruských produktů za západní ceny si společnosti mastí kapsu, říká Lukáš Kovanda, člen Národní ekonomické rady vlády a hlavní ekonom Trinity Bank.

Sezóna 2Epizoda 6613. duben 2022 20:59

Jsme svědky globální války o zaměstnance

Zaměstnanců ze zahraničí každým rokem přibývá. Před získáním vytouženého zaměstnání a zajištěním lepší budoucnosti však musí podstoupit několikaměsíční proces, při kterém jejich dokumenty s osobními údaji několikrát obletí svět, říká Mirek Mejtský, expert na migraci a spolumajitel společnosti Petyovský & Partners.

Sezóna 2Epizoda 6512. duben 2022 15:54

Nesmí vznikat pocit, že se více staráme o Ukrajince než o Čechy

Válka vše mění. Statisíce Ukrajinců ovlivní trh práce, mzdy možná neporostou tak rychle, jak jsme zvyklí, budou delší fronty v obchodech nebo u lékařů. Pro obchodníky je to naopak příležitost, protože i Ukrajinci musí někde nakupovat, zajišťovat si bydlení. Věřím ale, že už příští rok bude lépe, říká Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities a poradce premiéra.

Sezóna 2Epizoda 647. duben 2022 13:59

E-shop jde provozovat i z Bali jen s laptopem

V našem podnikání jsme spojeni s ukrajinskými pracovníky více než 10 let. Není to jen na dělnických profesích. Máme velké množství lidí v managementu. V českém fulfillmentu se točí miliardy korun. Díky našemu řešení může „garážovka“ prodávat do celého světa. Majitelé e-shopů by se měli zaměřit na to, co jim jde nejlépe, o logistiku a skladování se jim postaráme, říká Libor Hudeček, generální ředitel společnosti Mailstep.

Sezóna 2Epizoda 637. duben 2022 17:55

Zážitky jsou 700milionový byznys

Současné zdražování životních nákladů Čechy od zážitků neodradí. Jsme dárkový byznys, to znamená, že jej lidé nekupují pro sebe, ale pro své blízké, říká Jan Hájek, ředitel společnosti Zážitky.cz.

Sezóna 2Epizoda 622. duben 2022 07:25

Máme zaděláno až na čtyři jednorožce

Na to, že fungujeme teprve čtyři roky, se nám podařilo pomoci na svět mnoha fungujícím českým startupům. A i když jsme banka, podporujeme jakýkoliv startup, který nám přijde dostatečně inovativní, říká Zuzana Paulovics z akcelerátoru Start It ČSOB.