NejnovějšíSezóna 2Epizoda 73Před třemi dny

Poslechněte si podcast: U 5G sítí jsme ve 30 procentech vývoje, výměna wifi za privátní 5G přinese firmám velké úspory

Podnikatelé a 5G síť. Pro koho je vhodná? Hodí se pro větší areály, kde je potřeba určitá míra automatizace. Výhodou 5G sítě je, že náklady jsou srovnatelné s klasickou wifi, říká Ondřej Oubrecht, odborník na privátní 5G sítě ze společnosti NTT.

14:46

FOCUS ON

Vydává: FOCUS ON

Rozhovory na téma robotizace, digitalizace, byznysu a ekologie s důrazem na moderní technologie

Web

Sezóna 2Epizoda 72Před čtyřmi dny 15:54

Ukrajinští uprchlíci mohou nasytit hladové české firmy

Česká republika se dlouhodobě potýká s nízkou nezaměstnaností a hlad po zaměstnancích je obrovský. Ruská agrese na Ukrajině však spustila masovou vlnu migrace, která se velkým dílem dotkne i Česka. Mohl by příliv Ukrajinců vyřešit problém, se kterým se Česká republika už několik let potýká? O pracovních nabídkách, budoucnosti pracovního trhu a situaci ve firmách bude pro FocusOn mluvit Jan Klusoň, generální ředitel společnosti Welcome to the Jungle.

Sezóna 2Epizoda 71Před pěti dny 16:22

Dnešní školáci budou dělat práci, kterou zatím ani neumíme pojmenovat

Něco dříve naprosto nepředstavitelného se pomalu stává skutečností. Těšíte se, až v práci uvidíte místo své oblíbené kolegyně na pozici účetní počítač, který obstarává všechnu její práci? Rychleji, přesněji a výkonněji. To je jeden z obrazů, na který si budeme muset postupem času zvykat. O softwarové robotice pro FocusOn promluvil Tomáš Kubíček, partner BDO a vedoucí týmu digitalizace, automatizace a robotizace.

Sezóna 2Epizoda 70Před týdnem 17:50

Za elektřinu jednou zaplatíme digitálním energocoinem

Jaká je budoucnost plateb v Česku? Dočkáme se programovatelných peněz, za které si pořídíme pouze specifikované zboží? Nebo budeme i nadále používat staré dobré české koruny? O tématu programovatelných peněz, beyond bankingu a nové aplikaci DoKapsy hovořil pro FocusOn Vladimír Vojtíšek, ředitel ČSOB pro oblast daily banking.

Sezóna 2Epizoda 69Před týdnem 20:33

Nanotechnologie ve zdravotnictví. Hromadu prášků nahradí proužek na jazyk

O nanovláknech se mluví jako o technologii budoucnosti. Mají širokou škálu využití a uplatnění najdou téměř v jakémkoliv oboru. Jedním  z nich  je právě medicína, které nanovlákna otevírají zcela nové možnosti. Jak bude budoucnost s nanovlákny vypadat, kde všude se dají využít a jak složitá je jejich výroba? Hostem rozhovoru byl generální ředitel společnosti Elmarco, Miloslav Masopust.

Sezóna 2Epizoda 68Před 3 týdny 12:46

Češi chtějí vlastní bydlení, dostupnost hypoték se ale vzdaluje

Minulé léto byly extrémně nízké úrokové sazby, pak začaly stoupat. Možnost získat hypotéku tak aktuálně klesá – a to podporuje myšlenku nájemního bydlení nebo sdíleného bydlení, říká Miroslav Majer, generální ředitel společnosti Hypo na míru.

Sezóna 2Epizoda 67Před 3 týdny 26:13

Vysoké ceny ruské ropy u nás jsou paradoxem

Ruská ropa je levná v důsledku sankcí, díky prodeji levných ruských produktů za západní ceny si společnosti mastí kapsu, říká Lukáš Kovanda, člen Národní ekonomické rady vlády a hlavní ekonom Trinity Bank.

Sezóna 2Epizoda 6613. duben 2022 20:59

Jsme svědky globální války o zaměstnance

Zaměstnanců ze zahraničí každým rokem přibývá. Před získáním vytouženého zaměstnání a zajištěním lepší budoucnosti však musí podstoupit několikaměsíční proces, při kterém jejich dokumenty s osobními údaji několikrát obletí svět, říká Mirek Mejtský, expert na migraci a spolumajitel společnosti Petyovský & Partners.

Sezóna 2Epizoda 6512. duben 2022 15:54

Nesmí vznikat pocit, že se více staráme o Ukrajince než o Čechy

Válka vše mění. Statisíce Ukrajinců ovlivní trh práce, mzdy možná neporostou tak rychle, jak jsme zvyklí, budou delší fronty v obchodech nebo u lékařů. Pro obchodníky je to naopak příležitost, protože i Ukrajinci musí někde nakupovat, zajišťovat si bydlení. Věřím ale, že už příští rok bude lépe, říká Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities a poradce premiéra.

Sezóna 2Epizoda 647. duben 2022 13:59

E-shop jde provozovat i z Bali jen s laptopem

V našem podnikání jsme spojeni s ukrajinskými pracovníky více než 10 let. Není to jen na dělnických profesích. Máme velké množství lidí v managementu. V českém fulfillmentu se točí miliardy korun. Díky našemu řešení může „garážovka“ prodávat do celého světa. Majitelé e-shopů by se měli zaměřit na to, co jim jde nejlépe, o logistiku a skladování se jim postaráme, říká Libor Hudeček, generální ředitel společnosti Mailstep.