Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Flume vydal nejbarevnější dlouhohrající výpověď. Přináší euforické i zapomenutelné momenty

Australský elektronický producent Flume se vrací na scénu s deskou, která zrcadlí jeho poslední tři prožité roky. Nabízí aktuální taneční impulzy, ale také klidné momenty, které vznikly uprostřed domácí přírody, kam se autor uchýlil v době tvrdého lockdownu.

04:35

On Air

Vydává: Český rozhlas

Reportáže, recenze, rozhovory i názorová publicistika z proudového vysílání.

Web

Před dvěma dny 13:37

Tuzemští Emotionally Spoonfed vydávají albový debut, pomohl i s udobřením vztahů v rodině

Oliver Novák a Mikuláš O'Sullivan stojí za kapelním duem Emotionally Spoonfed. Poprvé jste je mohli zaznamenat na začátku roku 2021 v hitparádě neobjevených Startér. Po sérii úvodních singlů teď vydávají eponymní dlouhohrající debut. Nahráli ho svépomocí v domácím studiu. „Poslední rok nám dal nejvíc ve všech možných zkušenostech, s prezentováním se před lidmi i v té hudební části. Pořizujeme si novou techniku. Snažíme se růst, co to jde,“ říká Oliver.

Před dvěma dny 25:35

Nejvtipnější kapely, které neexistovaly. Mystifikační dokumenty zesměšňují gangsta rap i Beatles

Hardrocková legenda Spinal Tap, angažovaná gangsta rapová formace N.W.H. (Niggas with Hats), rockoví matadoři s nejtěsnějšími kalhotami na světě The Rutles. To všechno jsou kapely, které patří do historie popkultury – i když nikdy neexistovaly. Vznikly jen díky parodickým mystifikačním dokumentům, tzv. mockumentaries, které si dělají legraci z velikášství a manýrismu populární hudby. Ty nejlepší mockumenty historie i současnosti vám doporučí Karel Veselý a Antonín Tesař.

Před čtyřmi dny 30:13

Komu povolí svěrač, tomu vrátím vstupné, říká komik Štěpán Kozub

Popularita komika Štěpána Kozuba poslední tři roky rapidně vzrostla. Ve studiu Radia Wave jsme si s ním povídali nejen o snímku Tři Tygři ve filmu: JACKPOT, ale i o tom, jak český divák vnímá nekorektní humor. Řeč došla také na plánovánou one man show v O2 aréně.

Před pěti dny 04:00

Moment smrti se podivuhodně blíží okamžiku narození. Román Osiřelec se ptá, jak žít po smrti mámy

Když bylo polské psycholožce a spisovatelce Miře Marcinów 32 let, umřela jí máma. Mira, čerstvě osiřelá dcera a zároveň matka malé holčičky, napsala o pocitech samoty, šoku, vzteku i lítosti román Osiřelec. Ten v Česku vydalo nakladatelství Argo v překladu Lucie Zakopalové.

Před šesti dny 04:09

Slepé skvrny jako divadlo. Studenti DAMU adaptují knihu Daniela Prokopa v kulturním centru Vzlet

Nasvítit přehlížená místa společnosti se snaží nová dramaturgická série vršovického kulturního centra Vzlet nazvaná Území nikoho. Zdejší dramaturgové se rozhodli oslovit studenty a čerstvé absolventy katedry alternativního a loutkového divadla DAMU, aby inovativními metodami zpracovali témata, která ve své knize Slepé skvrny popsal sociolog Daniel Prokop. Činohra diváky nečeká, na programu je tu powerpointová performance, představení v kavárně nebo třeba procházka.

Před týdnem 05:29

„Táta mě naučil Nirvanu, já ho teď učim rap.“ Vzali byste rodiče na koncert 58G?

Jihlavská crew 58G vystoupila v pražském prostoru Bike Jesus a přišlo ji podpořit hodně fanoušků a fanynek. Málokdo z nich ale vzal s sebou svoje rodiče, i když dotázaní se často shodli, že s nimi svou hudbu vlastně sdílí. Co nás naučili poslouchat „naši“ a co předpokládáme, že by si mysleli o současné české rapové scéně?

Před týdnem 20:14

Feminismus není jen o manažerkách, péče je přece taky výkon, říkají zakladatelky Druhé směny

„V českém diskurzu nám chyběly některé perspektivy na feminismus, chtěly jsme nabídnout širší paletu pohledů a zaměřit se na delší kritické texty,“ říkají zakladatelky nového feministického web magazínu Druhá směna, kroatistka Maja Vusilović a básnířka Magdalena Šipka. Eseje a rozhovory vydávají online a distribuují je pomocí pravidelného newsletteru.

Před týdnem 12:15

Sir Paul McCartney slaví 80. Nejcivilnější člen The Beatles s křehkým nitrem, říká o něm Pavel Turek

Paul McCartney 18. června oslavil své 80. narozeniny. O zakládajícím členovi The Beatles, otci DIY přístupu k hudbě a jedinečném skladateli a basistovi mluví hudební publicista, teoretik fotografie a redaktor týdeníku Respekt Pavel Turek jako o velmi kreativním a všestranném hudebníkovi s obrovským talentem na melodie. V rámci sestavy The Beatles ale Pavel Turek McCartneyho popisuje jako nenápadnou postavu a nejvíce civilně působícího člena.

Před týdnem 16:32

Vinohradská 12 a Opravdové zločiny. Vítězové Podcastu roku chtějí experimentovat i být paranoidní

Česko zná svoje nejlepší podcasty za uplynulý rok. Prvenství v soutěži Podcast roku v kategorii veřejnoprávní obhájila Vinohradská 12. Nejvíc hlasů v druhé, autorské kategorii pak získaly už podruhé v řadě Opravdové zločiny. Bodovaly ale také obsahy Radia Wave. Veřejnost hlasovala nejvíc pro Buchty nebo Kompot, porota pak ocenila Balanc.

Před 2 týdny 25:44

Cloud rap je moje terapie. Česko-vietnamský rapper Anki představuje nové album

„Koncertování mi dřív moc nešlo, ale teď už je to lepší, moc mě to baví.” Anki je na lokální rapové scéně relativně novou tváří. Před dvěma lety vydal své první album Saigon Stories pod labelem Die Mannschaft. Pak následovaly singly Pavarotti a Sadboy Friday. V květnu letošního roku vydal, tentokrát svépomocí, druhé album No More Drama, které představil v rámci Studio Session Radia Wave.