- Podcasty
- FinTech Roadmap

Poslechněte si podcast: Moderní prop trading s Davidem Vargou, CEO Fintokei
O tradingu pravděpodobně již slyšel každý. Co je to však prop trading? Jaké to je z Česka dobývat Japonsko? Právě o tom jsme si povídali v této epizodě podcastu FinTech Roadmap s Davidem Vargou, CEO společnosti Fintokei. Právě Fintokei se totiž pod křídly skupiny Purple prop tradingem zabývá a David nám vysvětlil, o co přesně jde.
Dále jsme mluvili o tom, zda je možné dosahovat pohádkových výnosů každý den za pár minut z mobilu, jak slibují některé zavádějící reklamy a influenceři, a jak ve skutečnosti vypadá kariéra tradera. Porovnali jsme také popularitu a přístup k tradingu v Česku a v Japonsku, kde je Fintokei lídrem trhu. Řeč přišla i na to, jak Fintokei využívá zázemí skupiny Purple.
FinTech Roadmap
V našich podcastech budeme rozebírat témata z oblasti finančních technologií se zajímavými hosty. Těšit se můžete například na blockchain, crowdfunding, open banking, asset management, insurtech, regtech, payments a další.
Více informací o naší činnosti se můžete dovědět na stránkách www.ctit.cz
Jak přizpůsobit bankovní a telco služby různým generacím a jak může AI v těchto oblastech akcelerovat výsledky?
Naše pozvání k rozhovoru přijal Martin Horváth, zakladatel inovačního butiku Elevon, který přináší inovace do světa financí a telekomunikací. Mluvili jsme o tom, jak se proměňují potřeby různých generací, proč se Elevon zaměřuje právě na generaci Alpha a jakou roli v tom hraje jejich AI, která pohání i jejeich vlastní nástroj Element. Rozhovor si můžete přečíst v textové podobě nebo si poslechnout podcast, kde se tématům věnujeme do větší hloubky.
PayPipes jako chytrá součást platebního ekosystému s Davidem Kašperem
I zdánlivě jednoduchý proces, jako je platba na internetu, může ve skutečnosti skrývat značnou míru komplexity. Právě proto existuje systém pro správu plateb PayPipes, o kterém jsme si povídali v této epizodě podcastu FinTech Roadmap s Davidem Kašperem, CEO skupiny Purple, jejíž součástí PayPipes je.
David vysvětlil, jakým způsobem integrují nové platební metody, včetně těch lokálních, a jak lze PayPipes integrovat k obchodníkovi. Zároveň jsme se bavili o chytrých funkcích PayPipes, jako jsou routing a cascading, které zvyšují úspěšnost plateb a zlepšují zákaznickou zkušenost. Řeč přišla i na další zajímavé trendy v odvětví, například používání kryptoměn pro platební styk.
FinTech na akademické půdě s Dominikem Stroukalem z Metropolitní univerzity Praha
V nejnovější epizodě podcastu FinTech Roadmap jsme přivítali Dominika Stroukala, ekonoma, pedagoga a propagátora technologií, který aktuálně působí na Metropolitní univerzitě Praha (MUP). Rozhovor se točil kolem unikátního studijního programu Digitální ekonomika, který MUP nabízí, a který propojuje akademickou sféru s dynamickým světem moderních technologií a financí.
Bavili jsme se o tom, jak se daří tento studijní program propojovat s praxí, co nejvíce studenty zajímá nebo také o tom, jaký vliv má umělá inteligence na akademickou sféru. Dominik se s námi k závěru podělil o svůj pohled na to, jak se bude oblast digitální ekonomiky vyvíjet u nás i ve světě.
Technologie ve fintechu s Janem Červinkou, CTO Purple Technology
V této epizodě podcastu FinTech Roadmap jsme přivítali Jana Červinku, technologického ředitele a nově i managing directora Purple Technology. Jan se s námi podělil o to, jak tato dynamická společnost kombinuje špičkové technologie a inovace v oblasti finančních služeb, a to nejen pro brokery a platební instituce, ale i pro další firmy v rámci skupiny.
Bavili jsme se o unikátním přístupu k vývoji softwaru, který je ve fintechu klíčový. Jan vysvětlil, proč se Purple Technology specializuje na technologie jako serverless architektura na AWS a jak tato řešení pomáhají zjednodušovat složité procesy. Dozvěděli jsme se také o výzvách spojených s udržováním vysoce spolehlivých systémů, které musí splňovat přísné standardy a regulace v různých zemích.
Závěr patřil diskusi o budoucnosti fintechu. Řešili jsme, jaké trendy jako AI, protekcionismus či volatilita trhů ovlivní sektor, a proč je pro Purple Technology klíčové udržet své hodnoty – transparentnost a spolehlivost. Pokud vás zajímá, jak technologie mění svět financí, nenechte si tuto epizodu ujít!
Lze postavit globální fintechovou skupinu z Brna? Rozhovor s Davidem Kašperem, spoluzakladatelem skupiny Purple
V nejnovější epizodě podcastu FinTech Roadmap jsme se zaměřili na fascinující příběh skupiny Purple, která vznikla v Brně a postupně se etablovala jako globální hráč. Hostem byl David Kašper, spoluzakladatel této skupiny, která propojuje několik fintechových řešení, jako jsou brokerage služby či platební systémy. David s námi sdílel i některé pozoruhodné statistiky – například přes 400 000 zpracovaných obchodů denně nebo měsíční objem 350 milionů korun u jejich platební platformy PayPipes.
Rozhovor také odkryl, jak skupina Purple využila růstu asijských trhů a jak z nápadu několika studentů vznikl business fungující téměř po celém světě. Řeč byla také o propojení jednotlivých částí skupiny jako stavebnicových kostek a o vizích do budoucna.
Regulace moderních financí s Martinem Hobzou
V dnešním díle našeho podcastu jsme přivítali Martina Hobzu, zakladatele advokátní kanceláře Hobza Legal. Martin a jeho kolegové se specializují na oblast finančního práva a regulací a díky tomu byl skvělým hostem pro to, aby nám vysvětlil, jak regulace hýbou světem moderních financí.
V této epizodě jsme se zaměřili na klíčové regulace, které formují budoucnost finančního sektoru. Hovořili jsme o nařízení DORA pro digitální operační odolnost, regulaci kryptoaktiv MICA a nových pravidlech pro crowdfunding. Martin nám poskytl odborný pohled na to, jak tyto regulace ovlivňují finanční instituce, technologické inovace a celkovou podobu finančního trhu v České republice i Evropské unii.
AI portál v bance a jeho přínosy pro každodenní práci zaměstnanců s Martinem Hajným, AI CoE leaderem Raiffeisenbank
V této epizodě podcastu FinTech Roadmap jsme netradičně vyzpovídali zástupce banky, Martina Hajného, který vede centrum excelence umělé inteligence v české Raiffeisenbank. Bavili jsme se především o AI Portálu, interním AI nástroji, který pro svou práci využívá již více než 1000 zaměstnanců této banky.
Diskutovali jsme o tom, jaké konkrétní funkce mohou uživatelé v AI portálu najít a jaké každodenní aktivity jim zjednodušuje. Probrali jsme také to, jak zaměstnanci banky na AI portál reagují, a jak jsou v těchto oblastech vzděláváni. Zajímavá byla také debata o vývoji AI portálu do budoucna a celkově roli umělé inteligence v bance.
Automatizace danění investic s Janem Zahradníkem, zakladatelem Taxomatu
V aktuálním díle podcastu FinTech Roadmap jsme se ponořili do tématu automatizace danění investic. Naším hostem byl Jan Zahradník, zakladatel společnosti Taxomat, která se specializuje na zjednodušení a automatizaci přípravy podkladů pro daňová přiznání investorů. Jan s námi sdílel, co ho přivedlo k založení této platformy, a představil její klíčové funkce, včetně unikátních nástrojů umožňujících minimalizaci daňového zatížení.
Bavili jsme se například o tom, jak do Taxomatu nahrát data od různých brokerů a jaké jsou možnosti pro uživatele, jejichž brokeři nejsou aktuálně podporováni. Součástí rozhovoru bylo i praktické vysvětlení funkcí, jako jsou Portfolio tracker nebo simulace budoucích obchodů.
Na závěr Jan odhalil obchodní model Taxomatu, plány do budoucna a další kroky, které by měly tuto platformu učinit ještě přístupnější a užitečnější pro investory všech úrovní. Pokud vás zajímá, jak technologie dokáže zjednodušit daňové povinnosti spojené s investováním, tento díl byste si neměli nechat ujít.
Neobanking a FinTech: Trendy a výzvy moderního digitálního bankovnictví s Gabrielem Štefaňákem ze společnosti Decta
V nové epizodě našeho podcastu jsme přivítali Gabriela Štefaňáka, Sales Executive ze společnosti Decta , který nám přiblížil aktuální dynamiku světa FinTech a neobankingu. Gabriel nás také provedl tím, jaké trendy a technologické změny aktuálně hýbou trhem.
Diskutovali jsme spolu o vzestupu neobank, které na rozdíl od tradičních bank nabízejí rychlé a digitálně orientované služby, a dotkli jsme se i otázek jejich konkurence a spolupráce s klasickými bankovními institucemi. Probrali jsme, proč neobanky přitahují pozornost firem i zákazníků, a jakým způsobem může Decta firmám pomoci při zakládání těchto nových digitálních bank.
Na závěr jsme rozebrali vliv regulatorních změn na fungování firem, jako je Decta. Gabriel vysvětlil, jak regulace ovlivňuje jejich aktivity napříč různými trhy a jak se na tyto výzvy připravují.