Záložka
18. květen 2022

Poslechněte si podcast: Finsko až doteď chodilo kolem Ruska po špičkách. Rozhovor s překladatelkou Markétou Hejkalovou

Válka o pravdu: Pravda o Estonsku, Lotyšsku a Litvě je otevřeně protisovětská reportáž Miky Waltariho, kterou napsal v roce 1941 a která pak byla desítky let zakázána. Teprve letos, začátkem března, vyšla v českém překladu studentů pod vedením Markéty Hejkalové. Stalo se tak dva týdny po ruské invazi na Ukrajinu, což je sice náhoda, ale o to víc získává na aktuálnosti.

35:11

Záložka

Vydává: Český rozhlas

Záložka je podcast o knihách, literatuře, čtenářích i čtenářství. Zveme si hosty, kteří mají ke knížkám nejblíž, a rozebíráme nejen aktuální tituly, ale taky témata rezonující literárním světem. Pokaždé vám dáme tip na knihu a pokusíme se tak odpovídat na jednu z nejčastějších otázek pokládaných v knihkupectví. Co teď tak lidé čtou?

Web

Před týdnem 28:00

Odsouzena k hrozivé dřině. Ida Heleny Černohorské je intimní příběh ženy, která není nikde vítaná

V nakladatelství Bylo nebylo, které vedou Anna Pleštilová a Helena Černohorská, obvykle vychází čtyři publikace ročně. Vzhledem k tomu, že každá kniha vydělává na tu další, není jednoduché určit vývoj nakladatelství, přestože plánů má dost. „Ve chvíli, kdy se naspoří, tak můžeme vydávat, a když se nenaspoří, tak se zkrátka stojí,“ říká Helena, která je zároveň spisovatelka a redaktorka.

Před 2 týdny 31:16

Najděte si svého knihkupce. Co obsahuje desatero dobrého nákupu knih?

Najdi si svého knihkupce či knihkupkyni a nakupuj u nich. Podporuj své oblíbené nakladatele a nakupuj od nich napřímo. Než knihu koupíš ve velkém e-shopu, podívej se, jestli nemá nakladatel svůj e-shop. To jsou první tři tipy, jak být čtenáři, kteří při nakupování knížek přemýšlejí. Desatero vymyslela básnířka a spoluzakladatelka Asociace malých nakladatelů a knihkupců Anna Štičková, která se knižnímu trhu věnuje i ve svém doktorandském studiu.

Před 3 týdny 29:14

Lenost, hlavní podstata člověka. Román Jiřího Maršálka je v českém literárním prostředí ojedinělý

Kniha Lenost od Jiřího Maršálka je neveselý filozofický román, o kterém se na obvyklých recenzních místech skoro nedočtete. Přitom jde o ojedinělý a zároveň velmi srozumitelně napsaný počin v českém literárním prostředí. O knížce z nakladatelství Host jsme si povídali s Janem Schneidrem, autorem youtubového kanálu JaMa recenze.

31. srpen 2022 25:47

Vyrazte na výlet za literaturou! Tipy na podzimní knižní festivaly

Je tu nejvytíženější období knižního světa – vychází množství novinek, čekají nás festivaly, autorská čtení, křty a nejrůznější setkání. Do Záložky proto přišla nakladatelka a knihkupkyně Veronika Benešová Hudečková, která nám pomůže se zorientovat v podzimních knižních veletrzích a festivalech.

24. srpen 2022 27:45

Globální změny jsou obsáhlejší než jazyk, kterým o nich můžeme mluvit, říká spisovatel Snær Magnason

Islandský spisovatel Andri Snær Magnason ve své knize O času a vodě píše o oteplování, tání ledovců, zvyšování hladiny moří, oxidu uhličitém, odpadcích a korálech, ale taky o své rodině. Proč se rozhodl psát o proměnách světa v čase a nutnosti ochrany životního prostředí? Více v rozhovoru tlumočeném Martou Bartoškovou, která zároveň knížku vydanou v nakladatelství Argo přeložila.

17. srpen 2022 34:52

Nečtěte nás proto, že jsme queer, ale proto, že vás naše tvorba zajímá, shodují se autoři

Záložka se opět vydala do terénu, tentokrát na festival Prague Pride. Hosty byli queer autoři Jenoféfa Beta, Kamil Marcel Hodáček a Robin Sedlmaierů. Tématem proto musela být queer literatura. Všechny tři spojuje poezie, kterou shodně začali psát proto, aby se uzdravili po nepovedených vztazích. Rozhovor nejen o tom, jak se sexualita projevuje v jejich tvorbě.

10. srpen 2022 27:41

Dokud čteme dystopie, tak svět ještě funguje. Rozhovor se spisovatelem Matějem Dadákem

Záložka byla opět na cestách, tentokrát se vydala na Letní filmovou školu do Uherského Hradiště. Hostem byl Matěj Dadák, divadelní, seriálový i filmový herec, ale taky scenárista a spisovatel. Roku 2010 debutoval knižní novelou Horowitz. Po jedenácti letech vydal román Muž bez jazyka a letos k tomu přidal knížku Lovci švábů.

3. srpen 2022 32:37

Nevíte, co číst? Máme pro vás přehled nejlepších knih prvního pololetí

V jedné z předchozích Záložek jsme se bavili o nejlepších komiksech, které dosud v roce 2022 vyšly. Tentokrát seznam doporučení rozšíříme o českou i překladovou beletrii a literaturu faktu. Vzhledem k tomu, že knih vyšlo mnoho, o své favority se přišli podělit hned tři hosté – Barbora Maršíček Votavová, Karolína Břinková a Thea Kučerová. A jako bonus jsme na závěr přidali knížku z konce loňského roku, která si zaslouží více pozornosti.

27. červenec 2022 25:53

Stále máme předsudky vůči čínsky psané literatuře, říká překladatelka Petra Martincová

„Čínský spisovatel Jü Chua se nebojí, je to velice svobodný autor, přestože nepíše otevřeně o ničem, tak to tam všechno je,“ vysvětluje sinoložka a překladatelka z čínštiny Petra Martincová důvody, proč je jejím oblíbeným autorem. Se Záložkou se tentokrát vydáváme do Číny a probíráme nejen Jü Chuovu nejnověji přeloženou sbírku povídek Život jako dým, která patří mezi jeho nejstarší tvorbu – první z nich totiž napsal v roce 1983.

20. červenec 2022 46:20

Vnímejme kulturu jako něco, bez čeho společnost nemůže být šťastná, říká nakladatel Matěj Senft

„Viděl jsem, jak se u nás v mnoha nakladatelstvích vydávají knihy, a nezdálo se mi, že by to nějak ctilo a následovalo nakladatelské řemeslo. Druhým důvodem pak byl přístup k autorům – někteří nakladatelé nedostatečně propagují jejich knížky nebo jim dokonce nedávají honoráře,“ vysvětluje Matěj Senft, proč se společně s přáteli rozhodl založit vlastní nakladatelství Viriditas.