- Podcasty
- Finmag podcast
Poslechněte si podcast: #35 Lobbing není nic sprostého, startupy musí hájit své zájmy, říká šéfka asociace
Komunikace startupů se státem se zlepšuje, začínající firmy ale mají stále problémy s prosazováním agendy. „Chápu, že na lobbing nemají časovou ani finanční kapacitu, přesto by ho neměly podceňovat,“ říká Maria Staszkiewicz, výkonná ředitelka Evropské asociace pro digitální finance (EDFA). Ve Finmag podcastu proto zdůrazňuje potřebu vytvoření jednotné iniciativy.
Finmag podcast
Investice, nemovitosti, kryptoměny, startupy a podnikání... S podcasty Finmagu budete v obraze, pochopíte kontext a získáte informační náskok. A kdo víc ví, víc vydělá! Moderuje: Ondřej Tůma, Ivo Prax, Petr Schwank a Martin Vlnas
#38 Na digitalizaci tlačí i sami pacienti. Benefity převažují, říká šéf Kyndrylu
Digitalizace státu je na lepší úrovni, než si většina z nás asi myslí. Tvrdí to Jiří Batěk, ředitel společnosti Kyndryl pro Českou republiku, který ve Finmag podcastu mluvil hlavně o digitalizaci zdravotnictví. „Střípky takových služeb už dnes používáme, třeba eRecept nebo eNeschopenku,“ říká IT specialista.
#37 Luxus se nevyplatí, drahé nemovitosti klesají na ceně, říká šéf Next Reality
V oblasti realit působí Robert Hanzl už dvě dekády, vývoj v posledních letech ale i jeho odvětví způsobil velké otřesy. Po covidu s ním totiž pořádně zamávala i válka. „Výkyvy ve společnosti mě překvapují více než výkyvy realitního trhu,“ říká pro Finmag podcast generální ředitel Next Reality. V něm kromě jiného vysvětluje, proč nemovitost za 25 milionů není investice.
#36 Do důchodu bychom měli odcházet mladí, tvrdí spoluzakladatel Finaxu
Finanční nezávislost a brzký důchod. Dvě věci, které spojuje investiční metoda FIRE. Jedná se o nedosažitelné mety, nebo splnitelné cíle? „Základem je výrazně šlápnout na brzdu svých výdajů,“ líčí ve Finmag podcastu své zkušenosti s novým trendem a pasivním investováním spoluzakladatel společnosti Finax Petr Žabža.
#34 Stát se o mladé nepostará, investujte, radí finanční expertka. Stačí pětistovka měsíčně
Svět investic není jen pro bohaté, při pravidelnosti a dlouhodobém plánu stačí i malé měsíční částky. „Každá investice má smysl,“ říká Anna Píchová, šéfka analytického oddělení skupiny Cyrrus. Klíčové ale podle ní je dát si na začátku jasný cíl. Ve Finmag podcastu kromě toho vysvětluje, proč není fanynkou investice do zlata, nebo proč sama neinvestuje do kryptoměn.
#33 Lidé firmám. Crowdfunding není jen Kickstarter, říká šéf investiční platformy
Byznys s poskytováním firemních úvěrů je složitý už jen v tom, že cílí na dvě skupiny, jejichž preference jdou proti sobě: podnikatele a investory. „Musíme obě vybalancovat a uspokojit,“ říká Vít Endler, šéf crowdfundingové platformy FinGOOD. Ve Finmag podcastu kromě jiného vysvětluje, proč investorům doporučuje diverzifikaci vynaložených prostředků do více projektů.
#32 Jak spořit dětem? Stavebko se nevyplatí, bourá analytička zažitý trend
Zatímco v zahraničí je poměrně běžné, že rodiče za své děti od narození investují, v Česku se často spoléháme jen na stavební spoření. To však nepokryje ani inflaci a peníze tak ztrácejí na hodnotě. „Když je tu ale nějaká tradice, jdeme po tom nejrozšířenějším,“ říká v dalším díle Finmag podcastu Anna Kortusová z investiční platformy Portu. Ta se tento zažitý trend snaží změnit.
#31 Bitcoinu a spol. hrozí těžká rána, varuje zakladatel první české kryptosměnárny
Kryptoměny se stávají přístavem, kam lidé postižení Ruskou agresí a následnými sankcemi Západu vůči Kremlu ukrývají své rubly či hřivny, říká v dalším díle Finmag podcastu zakladatel a majitel první české kryptosměnárny Simplecoin Pavel Niedoba. To s sebou nese i riziko možného zákazu krypta v Evropě či USA, pokud se ukáže, že Rusové skrze krypto nakupují zbraně.
#30 Investovat v Rusku? To je hodně riskantní sázka, varuje analytik
Finanční trhy se po vpádu Ruska na Ukrajinu významně zachvěly, ale to nejhorší už máme možná za sebou, říká v dalším díle Finmag podcastu analytik společnosti XTB Štěpán Hájek. Zda má ale smysl naskakovat do investic v Rusku, si není zcela jistý. „To je těžká otázka, ale já bych to nikomu nedoporučil,“ přiznává. I podle něj ale platí, že na každé krizi lze vydělat.
#29 Firmy jsou jako děti, o brečící je třeba se starat, říká zakladatel Vasky
Vasky, Wuders, Bagind, Paon, inhubo, . Pět firem rozesetých po celé republice, které mají jeden společný jmenovatel: mladého podnikatele Václava Staňka. „Firmy jsou jako děti. To, které nejvíc brečí, o to se musíte starat,“ vysvětluje pro Finmag podcast, jak to všechno stíhá.