- Podcasty
- Finmag podcast
Poslechněte si podcast: #2 Future is Now: Že nám stroje vezmou práci? Nechte jim tu nudnou, radí expert na AI Mikolov
Po generace se u nás říká, že bez práce nejsou koláče. Co kdyby ale najednou byly? Převezmou naši práci roboti? A máme se toho vůbec bát, nebo to naopak vítat? Nejen o tom si v dalším díle Finmag podcastu Future is Now, zaměřeném na umělou inteligenci, povídali Sara Polak a Tomáš Mikolov.
Finmag podcast
Investice, nemovitosti, kryptoměny, startupy a podnikání... S podcasty Finmagu budete v obraze, pochopíte kontext a získáte informační náskok. A kdo víc ví, víc vydělá!
Moderuje: Ondřej Tůma, Ivo Prax, Petr Schwank a Martin Vlnas
#75 Jak si našetřit na důchod? Vyhlídky na ten státní nejsou dobré, varuje expert
Ve světě investic je Martin Luňáček známým jménem. Jako produktový ředitel investiční platformy Portu má na starosti i důchodová spoření a doplňkové investiční produkty. Ví tedy, jak se Češi zajišťují na stáří. Změnila se nějak praxe poté, co česká vláda uvedla produkt Doplňkového investičního produktu (DIP)? „Téměř osmdesát procent z peněz uložených v penzijních spořeních se stále nachází ve velmi konzervativních fondech,“ upozorňuje Luňáček v dalším díle Finmag podcastu s tím, že lidé takto fakticky o peníze přicházejí.
Celý text: https://www.finmag.cz/podcast/465433-jak-si-nasetrit-na-duchod-vyhlidky-na-ten-statni-nejsou-dobre-varuje-investicni-expert
#74 Platební terminál můžete mít i v mobilu. Kdo nebere karty, prodělá, radí expert
Bezhotovostní platby, platební terminály, a především inovace s nimi spojené. To jsou hlavní témata dalšího dílu Finmag podcastu, jehož hostem je Lubomír Zeman, obchodní ředitel pro retailovou klientelu v KB SmartPay. Jak se mění svět platebních technologií a jak tato změna ovlivňuje obchodníky i koncové zákazníky?
#73 Firmy a vysoké školy si musí jít víc naproti, říká ředitel Newton University
Soukromé školy pomáhají studentům pochopit dynamiku pracovního trhu a současně přinášejí čerstvý pohled do firem, což je ve výsledku může podpořit v růstu. To si myslí host Finmag podcastu Jiří Koleňák, ředitel Newton University Group, která se v současnosti soustředí především na propojení akademického a byznysového prostředí.
#72 ZaVodou: Penzijko umíme vysvětlit srozumitelně, věří šéf nového projektu
Ještě nedávno kroutil Jan Charouz hlavou nad transformovanými fondy, účastnickými fondy a nad rozdíly mezi doplňkovým penzijním spořením a penzijním připojištěním. Dobře tedy ví, že pokud Češi nemají mít jen nějaké penzijko, ale mít takové penzijní spoření, které jim na stará kolena taky něco vydělá, musí mu nejdřív rozumět. A právě to je cíl nového projektu ZaVodou by Conseq, kterému Honza řediteluje: přeložit penzijko do lidštiny. Jak to chtějí dělat?
#71 Směnné kurzy? Džungle jako v 90. letech, říká šéf Fidoo
Zahraniční platby a směny ve firemním prostředí přidělávají mnoha podnikatelům vrásky. Řešením mohou být projekty, které chtějí svět devizových transakcí zjednodušit a udělat transparentnější. Zdůrazňuje to i Petr Herzmann, CEO fintechu Fidoo, který byl hostem Finmag podcastu. „Mnoho firem stále netuší, jaký směnný kurz mají a kde mohou získat lepší. Chaos na trhu lze srovnat se situací v 90. letech, kdy devizový trh připomínal džungli,“ říká.
#70 Chtějí to rychle a na dálku. S bankéřkou o půjčkách pro firmy
Chcete se v bance poptat po firemním úvěru, otřebujete úvěr provozní nebo investiční? Do dalšího dílu Finmg podcastu si moderátor Petr Schwank pozval Alici Chuhmovou z Komerční banky, která se inancování firem věnuje už devět roků. Ptá se jí na to, s čím mají zejména menší a střední firmy nebo živnostníci při žádosti o půjčku počítat, jak porovný má být třeba investiční plán, když žádají o půjčku na investice a rozvoj podniku, s jakými termíny je potřeba počítat. „Pro malé živnostníky nabízí Komerční banka různé typy přednastavených produktů a startovací či profesní limity, díky kterým mohou získat potřebné finance velmi rychle, někdy i do týdne. U větších klientů je průběh složitější,“ naznačuje bankéřka. Dál se dozvíte třeba to, jak moc záleží na tom, v jakém oboru firma žádající o půjčku podniká, nebo jak moc se v bankách dneska dbá na to, jak jejich klienti splňují požadavky ESG
#69 Nedostupné finance pro malé a střední firmy? Private credit to změní, věří zakladatel Rogeru
V Česku nepanují ideální podmínky pro podnikání malých a středních firem, protože tu nefungují tři nejdůležitější pilíře: lidé, právní rámec a finance. Alespoň ten poslední by však mohl změnit nový trend, který se teď prosazuje v USA. „Takzvaný private credit čerpá peníze od institucionálních investorů i bohatých jednotlivců a různými nástroji je investuje do malých a středních firem,“ říká zakladatel startupu Roger v novém díle Finmag podcastu.
#68 Jak vybrat realitní fond a proč nebrat ten, co investuje jen do retail parků
Vladan Kubovec je portfolio manažer nemovitostního fondu Conseq Realitní. V podcastu s Petrem Schwankem poradí, co jako investor u realitního fondu sledovat, poví, jaký je rozdíl mezi investicemi do nemovitostí k bydlení a do komerčních nemovitostí, a nechá nás nahlédnout do své kuchyně. Poví nám, proč před Prahou i Brnem dává přednost východním Čechám, a přidá varování před blížícími se změnami na trhu s komerčními nemovitostmi, kde se v příštích letech budou dít věci.
#67 Nebyl jsem standardní devadesátkový poradce, říká muž, který přebírá poradenskou síť po šéfovi Partners
Dvacet roků byl Petr Jan Křen v poradenské firmě OVB. Na vrcholu kariéry řídil kolem tisíce finančních poradců. Pak ho vyhodili. Vzpamatovával se dva roky. Postavil se zpátky na nohy a stal koučem manažerů. Teď se po letech do finančního poradenství vrací. Přebírá síť poradců, kterou si osobně vybudoval ředitel finanční skupiny Partners Petr Borkovec.
Podcast o tom, jaké je to, když přijdete o práci, která pro vás byla smyslem života. O hledání smyslu nového. A taky o tom, jaké to je, když otec zakladatel předává kus svojí firmy a svoje lidi profesionálnímu manažerovi.
#66 Jak se lidé chovají v krizi? Unikátní spolupráce Mastercard a ČNB našla odpověď
V době, kdy pandemie covidu-19 zasáhla svět, se veřejné instituce ocitly před nečekanými výzvami. Změny v chování zákazníků a potřeba rychlých dat vedly k neobvyklé spolupráci mezi soukromým a veřejným sektorem. „Lidé sice nechodili do obchodů, ale to neznamená, že přestali utrácet,“ říká v novém díle Finmag podcastu Martin Hlůže ze společnosti Mastercard.