NejnovějšíPřed pěti dny

Poslechněte si podcast: Cesta k bohatství vede i přes vzdělání, myslí si ekonom David Marek

Kolik peněz a majetku potřebujete mít, abyste si připadali bohatí? Co vlastně pojem „bohatství“ znamená? A zásadní věc – jak k bohatství vlastně přijít? Tomu se věnuje aktuální díl Finančáku.

29:50

Finančák

Vydává: Český rozhlas

Finančák je magazín o všem, co se týká peněz. S lidmi na ulici i odborníky mluvíme o tom, jak ušetřit, naspořit, vydělat nebo do čeho investovat. Zveme si hosty, kteří rozumí financím, a ptáme se jich na konkrétní rady. Pravidelně vyrážíme do ulic a zjišťujeme, jaké mají lidé finanční návyky a jestli mají svoje peníze pod kontrolou. Rozebíráme nejen aktuální témata, ale i nadčasové otázky spojené se správou peněz, dárcovstvím, investicemi, dluhy nebo dědictvím.

Web

Před týdnem 29:34

Připravte se na dlouhou kariéru, radí dvacátníkům – budoucím důchodcům – ekonom Filip Pertold

Jaké jsou vaše vyhlídky na důchod, pokud jste třeba teprve na startu pracovní kariéry? Je na místě propadat skepsi, že důchody tak, jak je známe teď, v budoucnu nebudou prakticky existovat? A kdy začít na zadní kolečka myslet?

Před 2 týdny 29:44

Investice do krypta? Začněte s pár stovkami a vzdělávejte se, doporučuje ekonom Josef Tětek

Investujete do digitálních měn? Nebo o tom teprve uvažujete? Jak začít a proč vůbec investovat do něčeho, na co si nemůžete „sáhnout“?

Před 3 týdny 30:13

Omezit „latéčka“ v kavárně, odepřít si drahé tenisky. Ekonom Štěpán Křeček radí, jak lépe hospodařit

Existují lidé, kteří si umí vytvořit finanční polštář a s penězi vycházejí s lehkostí. A pak jsou tací, kteří žijí doslova od výplaty k výplatě a občas si musí půjčit od rodičů nebo kámošů, aby měli v peněžence aspoň něco. Jak z tohoto kolotoče ven?

14. duben 2022 29:24

Jak zvládnout drahotu? Omezte věci, co vám škodí a nestyďte se říct si o pomoc, říká ekonomka Horská

Taky se občas divíte, jaká suma naskočí na kase v supermarketu, i když si odnášíte jen pár věcí? Zvedly se vám dramaticky náklady na každodenní život a máte obavy, kam až to povede? A na kterých výdajích se dá nejsmysluplněji ušetřit? V novém dílu magazínu Finančák se Iva Hadj Moussa a Richard Vrdlovec zaměřili na problém, který trápí v podstatě všechny –⁠ vysoké ceny.

7. duben 2022 28:24

Chtít za každou cenu do vlastního je svým způsobem přežitek, říká o bydlení ekonom Michal Skořepa

Má smysl prahnout po vlastní střeše nad hlavou, nebo je lepší smířit se s podnájmem? Co dělat, když máte v plánu vzít si hypotéku, ale nedosáhnete ani na jistinu? A jak si poradit v případě, že už hypotéku máte, ale hlodají ve vás obavy, že neutáhnete příliš vysoké splátky?

31. březen 2022 29:21

Dárcovství peněz je u nás populární. Má smysl přispívat třeba „jen“ stovku měsíčně?

Současná situace na Ukrajině v Češích vyvolala obrovskou ochotu pomáhat těm, které válka zasáhla. Jaký způsob pomoci je nejefektivnější? Je lepší posílat peníze do prověřené humanitární organizace, nebo přispívat do humanitárních sbírek? A má smysl darovat třeba „jen“ stovku měsíčně? I na to se v novém Finančáku ptali Iva Hadj Moussa a Richard Vrdlovec ředitelky Fóra dárců Kláry Šplíchalové.

24. březen 2022 28:05

Pomáhá vám s daňovým přiznáním máma nebo táta? Nejste sami, říká odbornice

V prvním díle nového magazínu Finančák se společně s ekonomkou Arankou Bergnerovou budeme věnovat daním. Konec lhůty pro vyplnění růžového přiznání se totiž neúprosně blíží a řada z nás má z daní obavy. Dokonce i moderátoři Finančáku, Iva Hadj Moussa, která daní paušální daní, a její spolumoderátor Richard Vrdlovec, který si daně kompletně dělá sám. Ekonomka Aranka Bergnerová zase přiznává, že kvůli každoročním změnám a složitosti z hlavy nezná všechna pravidla, jak danit.

14. březen 2022 01:28

Peníze pod kontrolou. Startuje nový magazín Finančák

Od 24. března uslyšíte na Radiu Wave každý čtvrtek magazín Finančák. Iva Hadj Moussa a Richard Vrdlovec mluví s odborníky ve studiu i lidmi na ulici o tom, jak mít peníze pod kontrolou.