Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Ztráta zabolí násobně více než potěší podobně velký zisk, říká behaviorální ekonom

Podle čeho se člověk rozhoduje v oblasti financí? Chováme se vždy racionálně? Je možné, že se člověk jako úspěšný už rodí, nebo naše předpoklady k úspěšnému a dobře finančně zajištěnému životu vytváří rodina a okolí, ve kterém žijeme? A jaké poznatky z behaviorální ekonomie můžeme aplikovat na praktický život?

27:52

Finančák

Vydává: Český rozhlas

Finančák je magazín o všem, co se týká peněz. S lidmi na ulici i odborníky mluvíme o tom, jak ušetřit, naspořit, vydělat nebo do čeho investovat. Zveme si hosty, kteří rozumí financím, a ptáme se jich na konkrétní rady. Pravidelně vyrážíme do ulic a zjišťujeme, jaké mají lidé finanční návyky a jestli mají svoje peníze pod kontrolou. Rozebíráme nejen aktuální témata, ale i nadčasové otázky spojené se správou peněz, dárcovstvím, investicemi, dluhy nebo dědictvím.

Web

Před týdnem 26:59

Zaplatit dítěti rovnátka? Pro 40 % Čechů problém, upozorňuje sociální antropoložka Lucie Trlifajová

Jaké jsou mzdy a platy v Česku? Samozřejmě záleží na tom, jestli se poměřujeme se zeměmi na západ, nebo na východ od nás. Mnozí odborníci zabývající se výzkumem života lidí v Česku jsou v každém případě přesvědčeni, že bychom měli diskutovat o minimální částce pro důstojný život.

Před 3 týdny 28:21

Rovné šance u nás nejsou, ale nepodceňoval bych úsilí a vůli uspět, říká analytik Václav Korbel

Někdo se narodí dobře zajištěným, vysokoškolsky vzdělaným rodičům, a navíc v bohatém regionu. Další takový start do života nemá. Jak se poprat s nerovnými šancemi získat dobré vzdělání a uspokojivý plat?

9. červen 2022 27:33

Představa, že kryptoměny přispívají k rovnější společnosti, je přežitek, tvrdí sociální antropolog

Investice do digitálních měn je pro mnoho mladých lidí lákavá. Jaká rizika ale přinášejí? A proč je těžba kryptoměn většinou v přímém rozporu s ochranou životního prostředí? Kritický pohled na kryptoměny přináší nový díl magazínu Finančák.

2. červen 2022 29:46

V otázce financí jsem udělal všechny chyby, jaké jdou udělat, přiznává lektor finanční gramotnosti

Naučit se pracovat s rozpočtem, vytvářet rezervy, část výdělku investovat a vyhnout se drahým dluhům. To jsou základy finanční gramotnosti, které by si měl osvojit každý. A ideálně co nejdřív.

26. květen 2022 30:35

V otázce bydlení procházíme historickým momentem, říká Jan Klusáček z iniciativy Za bydlení

Střecha nad hlavou je základ. Jak je ale možné, že existuje tolik jednotlivců i rodin, kteří jsou na ulici nebo žijí v nevyhovujícím bydlení? Co s tím může udělat vláda a co neziskové organizace?

19. květen 2022 30:40

Do dluhových pastí ženou existenční problémy, ne touha po dovolené a televizi, myslí si Daniel Hůle

Dluhy dusí nejen jednotlivce, ale i celou společnost. Z jakých příčin se lidé nejčastěji do dluhů dostanou, proč si zdaleka nepůjčují jenom ti „nezodpovědní“ a kam se obrátit, když vám dluhy přerůstají přes hlavu?

12. květen 2022 29:50

Cesta k bohatství vede i přes vzdělání, myslí si ekonom David Marek

Kolik peněz a majetku potřebujete mít, abyste si připadali bohatí? Co vlastně pojem „bohatství“ znamená? A zásadní věc – jak k bohatství vlastně přijít? Tomu se věnuje aktuální díl Finančáku.

5. květen 2022 29:34

Připravte se na dlouhou kariéru, radí dvacátníkům – budoucím důchodcům – ekonom Filip Pertold

Jaké jsou vaše vyhlídky na důchod, pokud jste třeba teprve na startu pracovní kariéry? Je na místě propadat skepsi, že důchody tak, jak je známe teď, v budoucnu nebudou prakticky existovat? A kdy začít na zadní kolečka myslet?

28. duben 2022 29:44

Investice do krypta? Začněte s pár stovkami a vzdělávejte se, doporučuje ekonom Josef Tětek

Investujete do digitálních měn? Nebo o tom teprve uvažujete? Jak začít a proč vůbec investovat do něčeho, na co si nemůžete „sáhnout“?