Finančák
NejnovějšíPřed pěti dny

Poslechněte si podcast: „Váleční veteráni“ a „nevěsty z Východu“ stále fungují, říká o podvodech policejní mluvčí

Podvodníků v online prostředí přibývá. A stále vymýšlejí nové způsoby, jak z důvěřivých lidí vylákat peníze. Jaké trestné činy patří mezi ty nejčastější? A kdo je vůči podvodům nejzranitelnější? Na to se Iva Hadj Moussa a Richard Vrdlovec v novém magazínu Finančák zeptali tiskového mluvčího Policie České republiky Jakuba Vinčálka.

25:11

Finančák

Vydává: Český rozhlas

Finančák je magazín o všem, co se týká peněz. S lidmi na ulici i odborníky mluvíme o tom, jak ušetřit, naspořit, vydělat nebo do čeho investovat. Zveme si hosty, kteří rozumí financím, a ptáme se jich na konkrétní rady. Pravidelně vyrážíme do ulic a zjišťujeme, jaké mají lidé finanční návyky a jestli mají svoje peníze pod kontrolou. Rozebíráme nejen aktuální témata, ale i nadčasové otázky spojené se správou peněz, dárcovstvím, investicemi, dluhy nebo dědictvím.

Web

Před týdnem 29:22

V otázce investic zapomeňte na emoce a soustřeďte se na delší horizont, radí specialista Jiří Hluchý

Pokud patříte mezi ty, kteří mají na účtu (nebo v obálce ve skříni) našetřené peníze, nejspíš si kladete otázku, co s nimi. Jak porazit inflaci? A jakým institucím při spoření a investování věřit? Nejen na to se v novém magazínu Finančák ptali Richard Vrdlovec s Ivou Hadj Moussou, kteří si do studia pozvali finančního specialistu Jiřího Hluchého.

Před 2 týdny 27:09

Recenze píšu jen v případě, že mě něco opravdu hodně naštve, říká Petr Šmelhaus z organizace dTest

Od letošního ledna došlo k důležitým změnám v oblasti ochrany spotřebitele. Týkají se především akčních slev a falešných recenzí. Co přesně se mění? To probrali Iva Hadj Moussa a Richard Vrdlovec ve Finančáku s Petrem Šmelhausem, vedoucím právního oddělení organizace dTest.

Před 3 týdny 36:10

Ještě nejsme z nejhoršího venku, říká o energetické krizi ekonom Lukáš Kovanda

Jak vidí rok 2023 ekonom Lukáš Kovanda, kterého si do Finančáku pozvali Richard Vrdlovec a Iva Hadj Moussa? A jak se vyplnily jeho odhady právě uplynulého roku? „Pokud bychom se začetli do mých prognóz před dvanácti měsíci, přesné nebyly. Většina z nás nemohla očekávat agresi Ruska na Ukrajině, která změnila všechno. Nejen z hlediska geopolitiky, ale také z hlediska ekonomiky a vývoje ve světě i v České republice,” přiznává ekonom.

29. prosinec 2022 21:49

Hlavně nestrkat hlavu do písku. Poslechněte si to nejlepší z letošních Finančáků

Jedním z nejčastějších témat, kterým se Iva Hadj Moussa a Richard Vrdlovec v magazínu Finančák věnovali, patřila schopnost lidí hospodařit s penězi: jak si postupně vytvořit finanční rezervu a jak by měla být vysoká? Na čem se dá nejlépe ušetřit? A jak si počínat, když už dostatečný polštář peněz máme: uložit, nebo investovat?

22. prosinec 2022 23:13

Sváteční hostina? Nepotřebujeme hory jídla, abychom si Vánoce užili, myslí si gastro publicistka

Na otázku, zda-li a jak se dá na vánoční tabuli ušetřit, se Iva Hadj Moussa a Richard Vrdlovec v novém Finančáku ptali publicistky Hany Michopulu, která se zabývá gastronomií a připravuje podcast o jídle a vaření.

8. prosinec 2022 30:13

Gender pay gap? Posouváme se k lepšímu, ale stále máme co dělat, říká gestorka projektu Rovná odměna

Průměrný rozdíl mezi platy mužů a žen neboli gender pay gap činí v současné době 16,4 %. Je to hodně, nebo málo? A co můžeme dělat proto, aby platy byly skutečně férové? Právě kolem tématu platových podmínek mužů a žen se točí nový Finančák, do kterého si Iva Hadj Moussa a Richard Vrdlovec pozvali hlavní gestorku projektu Rovná odměna Lenku Simerskou z Ministerstva práce o sociálních věcí.

1. prosinec 2022 25:05

Každý člověk, který si půjčí, má zpočátku pocit, že se mu nemůže nic stát, říká expert na dluhy Hábl

„Představa, že lidé si půjčují na zahraniční dovolené nebo plazmové televize, je pouhou mediální zkratkou. Lidé už si často půjčují na nájem nebo energie,” říká Radek Hábl z Institutu prevence a řešení zadlužení, kterého si do nového Finančáku pozvali Richard Vrdlovec a Iva Hadj Moussa. Co má člověk dělat v případě, že není schopen splácet dluhy? A proč může být půjčka někdy tou nejjednodušší cestou, jak předejít vážným problémům, například vystěhování z bytu?

24. listopad 2022 26:09

Třetina Čechů pojme letošní Vánoce úsporněji, říká sociolog Michal Straka

Jaké budou letošní Vánoce v dobách inflační a energetické krize? Na čem se dá ušetřit a musí to mít nutně vliv na to, jak svátky prožijeme? Sociolog Michal Straka z výzkumné agentury Ipsos, kterého si do nového Finančáku pozvali Iva Hadj Moussa a Richard Vrdlovec, popisuje nadcházející Vánoce jako „klid před bouří“. Podle něj jsou pro Čechy Vánoce posvátné a šetří na nich pouze v případě, kdy už opravdu není zbytí.

3. listopad 2022 24:32

Kvalitní granule? Počítejte minimálně se stokorunou za kilo, říká veterinární lékařka

Kromě pozornosti, lásky a vydatného venčení potřebuje každý pes také kvalitní stravu a pravidelnou veterinární péči. Zkusili jste si někdy spočítat, na kolik vás čtyřnohý kamarád vlastně vyjde?

27. říjen 2022 23:48

Pokud nejste schopni vytvořit si finanční rezervu, na investování zapomeňte, tvrdí poradce Paldus

Investujete? A pokud ano, kdo vám s investicemi radí? Platíte si poradce, nebo se spoléháte na internet? Není překvapením, že investiční poradce Lukáš Paldus, kterého si do Finančáku pozvali Richard Vrdlovec a Iva Hadj Moussa, doporučuje odborníka, který vám pomůže vytvořit si finanční plán. „Investice jsou běh na dlouhou trať. A každá trať musí mít cíl. Až poté, co si určíte cíl, zvolte cestu, která k němu povede,” doporučuje expert.