Vizitka
30. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Filozofka Alice Koubová: Podlehnout strachu znamená rezignovat na životní sílu

Matematika, filozofie, divadlo – to jsou disciplíny, které propojuje osobnost Alice Koubové. Tématem performativity se nezabývá jen ve filosofii, ale i po praktické stránce, aktuálně nejčastěji s tanečnicemi a autorkami Miřenkou Čechovou a Markétou Vacovskou. „Performance si může hrát s hranicí mezi sebeprezentací a imaginací. Když jsme si vědomi pravidel, můžeme je narušovat, tahat z nich kreativní složky a posouvat se tak dál,“ řekla ve Vizitce Markétě Kaňkové.

47:48

Vizitka

Vydává: Český rozhlas

Seznamte se s lidmi, kteří žijí (s) kulturou.

Web

Dnes 45:48

Básník Ivo Hucl: Žádná ezoterika. Čaj je spojení estetiky, zen buddhismu, poezie a keramiky

Psal už jako kluk pod vlivem Františka Gellnera a Josefa Kainara. „Měl jsem chuť zachytit svou zkušenost se situací, s člověkem,“ říká Ivo Hucl, básník, kurátor, kulturní aktivista, zakladatel šťáhlavské Bezejmenné čajovny, člen západočeského undergroundu, milovník čaje a východní filozofie. Ve Vizitce ale s Markétou Kaňkovou mluvil třeba i o tom, jak coby stavbyvedoucí kočíroval skupinu dělníků s kriminální minulostí.

Včera 44:07

Režisér filmu Tmání Ondřej Moravec: Když se démon pase po našich nejhorších představách

Na gymnáziu patřil Ondřej Moravec mezi premianty, na vysoké ale zjistil, že skvělých lidí chodí po světě spousta a být nejlepší přestává být jednoduché. V jeho těle, vedenému k maximálnímu výkonu, spustilo toto poznání depresi. Loni o ní natočil animovaný film Tmání, který byl uveden na festivalu v Benátkách, letos může získat Českého lva. S režisérem, scenáristou, filmovým dramaturgem a někdejším novinářem a propagátorem virtuální reality mluvil Ondřej Cihlář.

Před dvěma dny 45:50

Zuzana Kronerová: Na jevišti miluji to, co nechci zažít v životě. Postavy, které čelí nepřízni osudu

Na gymnáziu chodila do třídy s rozšířenou výukou latiny a řečtiny a dlouho to vypadalo, že jazyky bude také studovat. Nakonec ale využila chvilkové nepřítomnosti svých rodičů – herců a vloudila se na přijímačky na herectví, které se jí po dalších padesát let stalo osudem. Hostem Markéty Kaňkové byla na Slovensku i u nás ceněná divadelní a filmová herečka, milovnice experimentů, šansonů a optimistka bez příčiny Zuzana Kronerová.

Před pěti dny 46:47

Rektor UMPRUM Vybíral: Design kultivuje. Jenže podniky vnímají studenty jako levnou pracovní sílu

Je potřeba, aby absolventi UMPRUM byli zruční, ale aby do designu, architektury a volného umění dokázali přenést taky emoce, zdůrazňuje staronový rektor UMPRUM Jindřich Vybíral princip rovnováhy mozek – srdce – ruce. Jako prioritu v čele školy nyní vidí prohloubení spolupráce s průmyslem a shánění peněz pro výjezdy do zahraničí. Do Vizitky tohoto odborníka na architekturu 19. a 20. století a milovníka klasické hudby pozvala Markéta Kaňková.

Před šesti dny 50:20

Fotograf Petr Šimr: Zbořit OC Ještěd bylo hrabavé rozhodnutí, architektonická hrůza do města nepatří

Petr Šimr pochází z česko-německého manželství, jeho německá maminka se ještě před koncem války v Drážďanech provdala za českého tatínka. Po pětačtyřicátém roce rodiče odešli do Liberce, kde pak Petr už jen s matkou a bratrem vyrůstal v chudém bytě v příznačně pojmenované ulici Na Bídě. Obraz Liberce v 70. a 80. letech známe i díky jeho fotografiím, které vyšly v knize Portrét města. Do Vizitky jej pozval Ondřej Cihlář.

Před týdnem 45:41

Režisér Bangeru Adam Sedlák: Chci točit témata, na která do kin přijdou lidi

V současné době je na rapové odvykací kúře, a proto do své Vizitky zařadil spíš klidnější skladby. Drogy, tolik spojené s jeho filmem Banger, jej ale zajímají dál, z prostředí adiktologie chystá televizní seriál. Na sociálních sítích si kvůli sklonu k vlastní závislosti zakázal sledovat tzv. stories, zajímá jej dánská kinematografie, a kdyby dostal nabídku na režii vztahové komedie, rád by ji vzal. Hostem Ondřeje Cihláře byl režisér a scenárista Adam Sedlák.

Před týdnem 47:20

Literární historik Pavel Janoušek: Za protektorátu měla literatura roli, o které se nám dnes nezdá

„Knihu, o které bych přemýšlel jako o události a měl z ní spontánní radost, jsem už dlouho nečetl. Prvotní okouzlení, kdy jsem s nadšením četl Škvoreckého, Párala nebo Vyskočila, je pryč. Ale možná, že už jsem prostě jen starý dědek,“ říká literární historik a kritik Pavel Janoušek, jenž se dlouhodobě věnuje literatuře a divadlu 20. století. Ve Vizitce s Markétou Kaňkovou mluvil i o tom, kdy se v textu poprvé objevil termín „pražská kavárna“.

Před týdnem 44:19

Malíř Jan Merta: Bojím se, že se lidi budou bát. Strach zkresluje myšlení i pohled na skutečnost

Putine, jdi do háje! To byla jedna z prvních vět, které malíř, jenž do kontextu českého výtvarného umění vstoupil na začátku 80. let, ve Vizitce pronesl. Reagoval tak na hrůzy války, kterou loni v únoru rozpoutalo Rusko na Ukrajině. Válka, třeba i ta v Jugoslávii, v něm v posledním roce rezonuje jako intenzivní téma.

Před 2 týdny 50:21

Novinář Patrik Banga: Společnost mi přiřadila škatulku dělníka, ale to já nechtěl. Měl jsem štěstí

„Kdy mi naposledy přišla rasistická zpráva? Asi před třemi hodinami, nějaký pán nechutně reagoval na moji kritiku vystoupení pana Kozuba,“ říká Patrik Banga, romský muzikant, novinář, moderátor, lektor i IT podnikatel, který v knize Skutečná cesta ven popisuje, co obnáší lámat stereotypy a dostát svým touhám. Do Vizitky ho pozvala Markéta Kaňková.

Před 2 týdny 50:41

Sochařka Dagmar Šubrtová: Snažím se otevřít diskusi na místech, ze kterých ostatní utíkají

Základním stavebním kamenem je pro výtvarnici a kurátorku Dagmar Šubrtovou krajina. Ve své sochařské tvorbě bere do hry fragmenty zrušených důlních či teplárenských staveb a ráda pracuje s uhlím. Pomohla zachovat ducha dolu Mayrau a na Kladně, kam z Duchcova doputovala přes Prahu a Kamenický Šenov, se dlouhodobě stará o odkaz Jitky a Květy Válových, jimž jen v loňském a letošním roce uspořádala několik výstav. Ve Vizitce o tom všem mluvila s Hanou Slívovou.