Četkast
6. srpen 2022

Poslechněte si podcast: Filmovka je láska, shodli se ředitelka LFŠ Korená a moderátor Kubáník

Námluvy, Mimořádná událost, Štěstí nebo Kondom hrůzy nejsou jen názvy filmů, ale i situace nebo pocity, které si v Četkastu na Filmovce vybavovali ředitelka festivalu Letní filmová škola Uherské Hradiště Radana Korená a herec, moderátor a držitel ocenění Slovácký Oskar Jožka Kubáník, který návštěvníky provázel nejen na slavnostním zahájení a ukončení, ale i festivalovými minutami. V podcastu, který vznikl jako součást studentského novinářského workshopu ČTK, zhodnotili jeho hosté i právě zakončený 48. ročník Filmovky.

25:42

Četkast

Vydává: Česká tisková kancelář

Zajímá vás historie, věda, technika nebo příběhy slavných? Můžete si je (a také mnoho jiného) poslechnout ve zpravodajském podcastu České tiskové kanceláře, který se jmenuje Četkast a který přináší přehled zajímavostí z uplynulého týdne. Jde o texty, které by vám neměly uniknout, i když třeba neplní hlavní stránky novin a webů. Jde o texty, u kterých si odpočinete.

Web

Před dvěma dny 32:15

O fotografiích Františka Drtikola a jeho ztraceném archivu s kurátorem Janem Mlčochem

Vizuálně nejlépe zapamatovatelná česká fotografie je podle Jana Mlčocha, kurátora Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, snímek Temné vlny českého fotografa Františka Drtikola. Před rokem se fotografie vydražila v aukční síň Christie´s v New Yorku za 352.800 dolarů (7,94 milionu korun včetně provize). Jde o nejvyšší aukční cenu za českou fotografii. Ani 140 let od narození fotografa nemůžeme najít jeho archiv, který může skrývat tisíce negativů. Nemáte jej náhodou někde? Na slavného fotografa, jeho dílo a život se doptával student FSV UK Michael Džindžichašvili.

Před týdnem 01:05:00

Novinář Etzler: Svého postu v Číně lituji; spokojil bych se s malou redakcí v Denveru

O bezohledné, sobecké a materialistické společnosti v Číně, kde pracoval sedm let jako zpravodaj České televize, ale také o zážitcích z válečných oblastí, kam se dostal díky práci pro CNN, si s novinářem Tomášem Etzlerem vyprávěla studentka žurnalistiky FSV UK Eliška Bervidová. Řeč byla také o Etzlerově knize o Číně nebo o dokumentu o sirotčinci pro mentálně postižené čínské děti, který sklízí ceny na filmových festivalech.

10. květen 2023 32:16

Moravec o ČT: Češi berou veřejnoprávní televizi jako samozřejmost, kdyby zanikla, bude jim chybět

Češi před 70 lety okusili novou realitu. V roce 1953 začala v květnu vysílat Československá televize a dodala tak pouhému audiu naprosto nový rozměr. Co pro lidi znamenala tehdy a co pro ně znamená dnes? V čem je český divák konzervativní a proč potřebuje kriminální seriály a stereotyp? Proč vlastně dáváme televizi doprostřed obýváku? A bude v éře mobilních telefonů a umělé inteligence něco jako televize nebo vysílání vůbec existovat? S rostoucí inflací a stále stejným televizním poplatkem zároveň stoupají i obavy o financování a tak i o její samotnou budoucnost. Nejen o tom si povídala studentka žurnalistiky FSV UK Eliška Bervidová se svým profesorem a moderátorem ČT Václavem Moravcem.

4. květen 2023 31:16

Souralová: Chceme, aby děti přemýšlely o tom, co fotografují

Naučit žáky a studenty přemýšlet o fotografování a fotkách chtějí autoři projektu „Necvakejte, foťte“ ze společnosti Czech Photo. S ředitelkou společnosti Veronikou Souralovou a fotografem Danem Maternou jsme si povídali o tom, jak učí děti poznat dobrou fotku, čím se liší zpravodajský snímek od bulvárního nebo jak rozeznat fake news. Řeč přišla i na soutěž Czech Photo Junior nebo Czech Nature Photo, která má i dětské kategorie.

2. květen 2023 30:51

Miroslav Patrik: Ropákem se nestane jen ten, kdo je aktivní v ničení přírody, ale i ten, kdo nebrání životní prostředí

Už 30 let pořádá sdružení Děti Země anketu Ropák roku. Jejím cílem je upozorňovat na ty, kteří poškozují nebo ničí životní prostředí. Proč se Ropáky stali v minulosti i čtyři ministři životního prostředí? Jak ocenění reagují na anticenu? A jak se změnilo životní prostředí za poslední tři desetiletí? Studentce mediálních studií FSV UK Tereze Trojanové odpovídal Miroslav Patrik, přírodovědec a spoluzakladatel spolku Děti Země.

13. duben 2023 34:02

Regulace konopí uleví zdravotnictví, prohibice nás stojí miliony, říká Jakub Michálek

Už deset let mohou lékaři v Česku předepisovat pacientům přípravky s extraktem z konopí. Zelenou rostlinu smí v ČR pěstovat jen držitelé příslušné licence. Předepisovat mohou konopí jen vybraní lékaři. Pěstování konopí pro vlastní potřebu je přestupkem nebo trestným činem v závislosti na množství pěstovaných rostlin. Podle průzkumů si už dnes většina Čechů myslí, že by se současná legislativa týkající se držení a pěstování konopí měla zmírnit, mluví se o možné legalizaci prodeje konopí i pro rekreační účely. Jak přesně by to fungovalo, popsal pro Četkast předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek, který se problematice dlouhodobě věnuje. Četkast připravil student žurnalistiky na FSV UK Kryštof Jiřík.

27. březen 2023 32:13

O románové prvotině, pandím fotbalu i novinařině se středočeským zpravodajem ČTK Janem Khollem

Jan Kholl, středočeský zpravodaj ČTK, novinář, který v národní zpravodajské agentuře pracuje více než 20 let, vydává románovou prvotinu Tajný život domorodců. Ve speciálu Četkastu vypráví, jak se z četkaře stane romanopisec, proč se část knihy odehrává v Číně a co mu o románu napsaly první čtenářky.

5. leden 2023 34:12

Cibulka: Česko má v digitalizaci velký potenciál, zdaleka ho však nedosahuje

V roce 1983, tedy před 40 lety, přešla převážně akademická síť ARPANET na protokol TCP/IP a dala tak základ vzniku globální internetové sítě. Internet otevřel celému světu nové možnosti a i po 40 letech lidé přicházejí s jeho novými využitími. Jedním z nich je i státní správa, jejíž přesunutí na internet a její digitalizace je hlavním cílem nově vznikající Digitální informační agentury. Jak pokročilo Česko v digitalizaci? Jde vůbec správným směrem? Nejen o tom mluvil se studenty žurnalistiky datový novinář Českého rozhlasu Jan Cibulka.

28. prosinec 2022 33:31

Čtyřlístek jsou fórky, úspěch mangy je v příběhu na pokračování, říká komiksový vydavatel Jiří Pavlovský

Spider-Man, Iron Man, Hulk. Za těmito a mnoha dalšími slavnými postavami stojí Stan Lee, legendární komiksový autor a zakladatel komiksového nakladatelství Marvel. Dnes by oslavil sté narozeniny. Jaký za sebou nechal odkaz? V čem je krása komiksů? Čtou dnešní děti Čtyřlístek, nebo už všechno válcuje manga? Nejen o tom si se studenty žurnalistiky povídal Jiří Pavlovský, spisovatel a publicista a spoluzakladatel nakladatelství CREW.

21. prosinec 2022 34:11

Vstup do UNESCO byl pro Český Krumlov obrovská čest, příležitost a taky reklama, říká bývalý starosta Jan Vondrouš

Zasněžené, malebné a poloprázdné – takové je historické centrum Českého Krumlova v prosinci 2022, třicet let po zapsání na seznam světového dědictví UNESCO. Ještě před pár lety ale úzkými uličkami proudily desítky tisíc turistů denně. Jak místní prožívali, když se z klidného městečka stalo centrum cestovního ruchu? Co dalšího se vstupem do UNESCO změnilo? A jak Krumlov poznamenala pandemie? O tom si se studentkami žurnalistiky povídal Jan Vondrouš, který byl po roce 1989 českokrumlovským starostou a doprovázel tak město obdobím největších změn.