Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 4675. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Film Blondýnka ukazuje Marilyn Monroe jako trpící bytost, dál bohužel nejde

Recenze Kláry Vlasákové. Život Marilyn Monroe jako série ponížení, násilí a stále se zvětšujícího odcizení od hereččina „pravého“ já. Film připomíná dlouhou horečnatou noční můru, samotná Marilyn je v něm však definována jen vztahy k mužům.

06:30

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 902Dnes 12:55

Lidé krizi prohráli, firmy vítězí. Zvýšení cen je nestydaté, míní experti

Analýza Tomáše Svobody. Energetická krize i vlna zdražování dopadla na Česko nerovnoměrně. Polostátní gigant ČEZ hlásí rekordní zisk, polepšili si i zemědělci i potravinové řetězce. Naopak domácnosti zchudly. Experti mluví o nespravedlnosti. Karikaturista Miroslav Kemel nedávno nakreslil muže v supermarketu, který v zajetí zdraženého zboží jen povzdechne. „Mám pocit, že nám spotřebitelům někdo vyhlásil cenovou válku.“ Humorný výjev symbolizuje současné rozpoložení společnosti. Domácnosti zchudly. Už přes rok Češi podléhají masáži o drahotě, rekordní inflaci i energetické krizi. A na mnohé reálně dopadá škrcením elementárních potřeb. Zároveň teď často nestačí zírat, že krize udeřila značně nerovnoměrně. Firmy, jejichž sektory krize měla zasáhnout, totiž často hlásí rekordní zisky. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228584] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 896Včera 06:51

Přijímačky volají po úpravě. Ministerstvo se na změny ptá ředitelů

Článek Josefa Mačího. Systém přihlašování na střední školy by se mohl do budoucna změnit. I po letošní zkušenosti by žáci mohli dostat více přihlášek. Systém už navrhl ministrovi jeho poradce. Ministerstvo se nyní na zkušenosti ptá ředitelů. Loni nejžádanější obory, letos vůbec ne. Ačkoliv uchazečů o střední vzdělání meziročně přibylo o deset tisíc, některé vyhlášené školy zaznamenaly naopak pokles zájemců. Jedná se jak o gymnázia, tak odborné školy. Rodiče zkrátka – pod tlakem informací o vrcholu demografické vlny – raději vynechali přihlášky na školy, kde by jejich děti čekala největší konkurence. Učinila tak ale velká část z nich, takže paradoxně je přetlak daleko nižší než v předchozích letech. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228316] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 901Včera 11:12

Memento elektro. Depeche Mode se zvolna rozpomínají, kým jsou

Recenze Pavla Klusáka. Nikdo nechce, aby mu umřel kamarád a spoluhráč, jako se to loni stalo Depeche Mode: ale tenhle šok možná znamená skutečný nový začátek pro kapelu, která před čtyřiceti lety vynalézala čistě elektronický pop. Depeche Mode mají své věrné na všech světadílech, ovšem u nás si od osmdesátých let drží lehce speciální pozici. Byli to totiž právě oni, kdo tu směl jako první koncertovat po dlouhých letech půstu od západního čerstvého popu a rocku. Jejich zjevení v pražské Sportovní hale v roce 1988 bylo ojedinělou explozí mladé sexy popkultury a „depešáci“ v černém, kteří se sjeli z celé republiky, působili jako nátlaková demonstrace. Tehdejší Rudé právo už psalo „přestavbově“ a vzalo kapelu na milost: „Do tváří kluků a dívek v černých baretech vepsala právě skončená podívaná a „poslyšená“ něco zcela opačného, než co jsme s rockovou hudbou obyčejně zvyklí spojovat – jakousi přístupnost, toleranci, směsici nadšení a smírného klidu.“ Celý článek čtěte zde [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783] https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228582 [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228582] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 900Včera 09:22

Vyšetřování u Milovic: nebezpečná látka je i pod cyklostezkou, potvrdily vrty

Článek Vojtěcha Blažka. Seznam Zprávy vypátraly jména dalších firem, o které se zajímá policie kvůli znečištění bývalého vojenského prostoru v Milovicích. Jak velká část ze 600 hektarového území je zasažena rakovinotvorným azbestem, zatím není jasné. Policisté jsou si naprosto jisti, že do půdy v bývalém vojenském prostoru v Milovicích na Nymbursku se nelegálně dostalo velké množství nebezpečné karcinogenní látky - azbestu. Utvrdily je v tom vzorky, které odebrali na území rozkládajícím se na 600 hektarech. Jak v pondělí jako první informovaly Seznam Zprávy, kvůli pátrání po vinících této přírodní havárie hledali vyšetřovatelé z Policejního prezídia celý den dokumenty v sídle Středočeského kraje, jemuž milovický areál patří. A totéž podle nových zjištění udělali i v několika firmách, které měly za krajské peníze zbourat stovky vojenských staveb a bezpečně zde zlikvidovat materiál obsahující právě azbest. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228501] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 900Včera 08:28

Děkan Ševčík přišel o známku slavného atletického závodu

Článek Ondřeje Koutníka. Ekonom Miroslav Ševčík přišel o ochrannou známku Memoriálu Josefa Odložila, který řídí. Vyvrcholily tak dlouhodobé spory, které má se svým bývalým kamarádem Pavlem Šourkem. Právě ten ho v registraci známky na další roky předběhl. Miroslav Ševčík rád poutá pozornost. Ať už jako děkan na Vysoké škole ekonomické (VŠE), aktér protivládních demonstrací nebo jako ředitel mezinárodního atletického mítinku. V této roli se před kamery dostává každoročně při Memoriálu Josefa Odložila (MJO), který nese název po tragicky zesnulém olympionikovi a Ševčíkově strýci. „Některé disciplíny v minulosti byly tak významně dobré, že ani některé závody Diamantové ligy nemají tak dobré rekordy jako Memoriál Josefa Odložila,“ chlubil se kvalitou akce Ševčík v televizi před několika lety. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228513] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 900Včera 04:51

Česká pošta plánuje nepotřebné pobočky prodat. Šanci tak mají i obce

Článek Jaroslava Gavendy. Česká pošta oznámila, jak chce naložit se zrušenými pobočkami. Buď je prodá, nebo využije pro jiné účely. Vláda by snížení počtu poboček o tři stovky měla odsouhlasit do pátku. Seznam Zprávám to řekl ministr vnitra Vít Rakušan. Rušení poboček se dotkne krajských a okresních měst. Česká pošta zatím neodtajnila seznam konkrétních míst, která se zavřou. Státní podnik ale na dotaz Seznam Zpráv uvedl, jak se svým majetkem hodlá naložit. „Budovy, které patří České poště a ve kterých se pobočky zruší, projdou posouzením, zda pro ně má Česká pošta další využití. Pokud ne, tak budovu nabídneme k odkupu. Buď přímým prodejem za cenu podle znaleckého posudku, to se týká případného zájmu obcí. Pokud by obec neměla zájem, bude budova nabídnuta prostřednictvím e-aukce, kde objekt získá ten, kdo nabídne nejvyšší cenu,“ uvedl mluvčí České pošty Matyáš Vitík. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228495] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 900Včera 07:18

Kauza byty: Blažek dostal věci, jež by pomohly podezřelým, připustil žalobce

Článek Adély Jelínkové a Lukáše Valáška. Vrchní státní zástupce z Olomouce připustil, že poskytl ministrovi spravedlnosti informace, jejichž znalost může prospět osobám vyšetřovaným v brněnské bytové kauze. Mezi ně však patří také ministrovi známí. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS už několikrát požádal státní zástupce o informace z vyšetřování živého případu machinací s městskými byty v Brně. Postupuje v duchu svých pravomocí, avšak jak se nyní ukázalo, disponuje díky tomu informacemi, jejichž znalost může být velmi prospěšná osobám, o něž se policie v kauze zajímá. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228444] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 899Před dvěma dny 04:04

Komentář: Bibi vypustil démony. Teď s nimi musí žít

Komentář Milana Rokose. Ve snaze předejít pádu vlády slíbil Netanjahu svému nejextrémnějšímu ministrovi dohled nad Národní gardou. Ta už nebude podléhat policii, ale recidivistovi, který trvá na sporné justiční reformě. Zmrazíme justiční reformu, abychom nezatáhli zemi do občanské války. Pondělní rozhodnutí izraelského premiéra Benjamina Netanjahua působí na první pohled jako smířlivé a státnické gesto, izraelská politická krize jím ale ještě zdaleka nekončí. Zkušený stratég Netanjahu si vzal spíš jen oddychový čas, než aby někomu ustupoval. Nemá totiž kam - pokud by kontroverzní reformu oslabující soudní moc v zemi odpískal, svrhnou jeho krajně pravicoví partneři vládu. A „Bibi“ může skončit kvůli svým korupčním aférám třeba i ve vězení. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228518] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 897Před dvěma dny 07:37

Zemanův švagr pracoval pro stát za desítky tisíc měsíčně. Co dělal, je tajné

Článek Vojtěcha Blažka. Petra Bednarčíka, bratra manželky Miloše Zemana a bývalého vojáka, zaměstnávala státní IT agentura. S odměnou až 700 korun za hodinu – za poloviční úvazek. Švagru prezidenta Miloše Zemana chodila podle zjištění Seznam Zpráv po dva roky pravidelná výplata od státu. A to za funkci, u níž nikdo nechce vysvětlit, co vlastně obnáší. Ani popsat, jakou práci v ní prezidentův příbuzný vykonal. Petr Bednarčík, starší bratr prezidentovy manželky Ivany, si přitom podle smlouvy mohl přijít na desítky tisíc měsíčně – za práci na poloviční úvazek. Bednarčíka zaměstnávala v letech 2019 a 2020 Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT). Je to servisní organizace spadající pod Ministerstvo vnitra, která poskytuje státu servis v IT oblasti. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228252] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 898Před třemi dny 06:17

Kdo drží kryptoměny tři roky, ať neplatí daň, tvrdí komunita i někteří politici

Článek Lukáše Voženílka. Změnu způsobu zdanění kryptoměn v Česku podporují nejen lidé z kryptoměnového odvětví, ale i někteří politici. Jedním z navrhovaných kroků je zavedení takzvaného časového testu, kdy lze za určitých pravidel kryptoměny nedanit. Kryptoměny se stávají stále populárnější formou investice, ale také významným tématem v souvislosti s daněním. V poslední době se v kryptoměnové komunitě a mezi některými politiky objevila diskuze o tom, zda by u kryptoměn měla být možnost uplatňovat takzvaný časový test, který je za určitých podmínek může osvobodit od placení daní. Tříletý časový test je v současné době možné uplatnit například u investic do akcií. Také v případě kryptoměn by mohl osvobodit od daně ty, kteří drží kryptoměny po určitou dobu. Dále by se mohlo zlepšit zdanění tak, že by se daně platily až při převodu kryptoměn na fiat, tedy standardní měnu. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228458] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.