Názory a argumenty
Před pěti dny

Poslechněte si podcast: Filip Nerad: Čemu bude vládnout Karel III.?

Královna je mrtva, ať žije král! Nikde jinde se nehodí toto tradiční zvolání lépe než v dnešní Británii. Zármutek z odchodu oblíbené a uznávané panovnice asi ještě chvíli potrvá. Nebude to ale trvat příliš dlouho, kdy ho rozeženou každodenní problémy, rostoucí účty za energie, politické půtky a ostrovní království se vrátí k běžnému životu. Zmizí také mimořádné ohledy k novému králi a jeho rodině, které se v době takové smutné události přirozeně berou.

03:43

Názory a argumenty

Vydává: Český rozhlas

Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty.

Web

Dnes 03:50

Eva Svobodová: Macron opět narazil s důchodovou reformou, dokonce u vlastních poslanců

Francouzský prezident Emmanuel Macron po návratu z Valného shromáždění OSN, kde ostře odsoudil ruskou invazi na Ukrajinu, občanům opět oznámil, že jestli budou chtít ubránit francouzský sociální model, budou muset více pracovat a produkovat více bohatství. Rozhovorem pro televizi BFM-TV tak znovu vrátil do hry stěžejní téma své prezidentské kampaně – důchodovou reformu a s tím související zvýšení věku pro odchod do důchodu.

Dnes 03:41

Veronika Lefrancois: Italové opět k předčasným volbám

Po volební kampani vedené netradičně v prázdninových měsících se Italové v neděli chystají k předčasným parlamentním volbám. Poté co v červenci padla proevropsky založená vláda Maria Draghiho, se země připravuje na reálnou možnost nástupu krajní pravice k moci. Paradoxně, odstupující premiér Draghi získal zrovna nyní v New Yorku cenu pro světového státníka za rok 2022 – to svědčí o jeho trvalé prestiži na mezinárodní scéně.

Dnes 04:04

Karel Barták: Evropa reaguje klidně na Putinovy hrozby, připravuje další sankce

Evropská unie reaguje na Putinovo oznámení o částečné mobilizaci a na jeho obnovené jaderné hrozby jedinými zbraněmi, které má k dispozici – pokračováním politické, materiální a vojenské podpory Ukrajině a spuštěním dalších sankcí proti Rusku. Osmý balíček ohlásila Evropská komise na okraji zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku; od té doby intenzivně jedná o podrobnostech s velvyslanci členských zemí.

Dnes 05:02

Týden očima Petra Schwarze: Volby, hrozby a život na Marsu

V Mnichově začal po dvouleté covidové odmlce 187. ročník Oktoberfestu, asi nejslavnějšího pivního svátku, při kterém se ve stanech může k tupláku najednou usadit až 120 tisíc lidí, a v Česku začal další ze svátků demokracie, volby, tentokrát do třetiny Senátu, komunální a v Praze, vzhledem k zvláštnímu postavení hlavního města, zároveň i krajské, doufejme, že také hojně navštívené.

Dnes 03:18

Libor Dvořák: Referenda na okupovaných územích na Ukrajině jsou jen parodie a podvod

Od pátku do úterý se ve čtyřech okupovaných regionech na východě a jihu Ukrajiny hlasuje o tom, jestli se tato území mají připojit k Rusku. Očekává se, že Kremlem dirigovaná referenda dopadnou podobně jako hlasování v roce 2014, kterým Moskva ospravedlnila anexi poloostrova Krym. Ani tentokrát nebudou jejich výsledky uznány v zahraničí, ze Západu už dopředu zněla slova jako parodie, podvod nebo historická chyba.

Dnes 25:40

Den pohledem renomovaných komentátorů

Včera 03:33

Kamila Pešeková: Vláda na Slovensku si podřezává vlastní větev, domlouvá se s Robertem Ficem

Před prezidentským palácem v Bratislavě proběhla protivládní demonstrace. Svolala ji strana Smer bývalého premiéra Roberta Fica, který měl ambici udělat z protestní akce něco podobného, co se uskutečnilo několik dní předtím v Praze. Zatímco ale v Praze dorazilo 70 tisíc lidí, do centra Bratislavy jich přišlo jen asi 5 tisíc z celého Slovenska. Účastníci protestovali proti rostoucím cenám za energie, ale požadovali také demisi současné vlády a předčasné volby.

Včera 03:42

Jan Fingerland: Íránský režim se bojí žen bez šátků. Oprávněně

V mnoha íránských městech je teď nejčastěji vyslovovaným jménem Mahsa Amíniová. Tato dvaadvacetiletá žena zemřela v policejní vazbě poté, co ji během návštěvy Teheránu kvůli nesprávně zakrytým vlasům zadržela mravnostní policie. Ve vazbě upadla do kómatu a po třech dnech zemřela. Podle policie utrpěla srdeční kolaps, podle rodiny a lékařské zpávy byl příčinou úmrtí úrazu hlavy.

Včera 02:57

Petr Holub: Rozpočtová odpovědnost Petra Fialy

Zvyšovat schodek rozpočtu přes 300, nebo až 400 miliard korun, je nezodpovědné, zvlášť když to má v úmyslu Andrej Babiš. Může to být také projevem odpovědnosti, ovšem pouze v případě, že se v roli premiéra chystá deficit zvýšit Petr Fiala. K takovému absurdnímu srovnání člověk dojde, pokud prozkoumá výroky politiků ODS v uplynulých dvou letech, v opačném gardu pochopitelně i výroky politiků ANO.

Včera 04:03

Alexandr Mitrofanov: Rusové klečí, ví, že buntují, ale neklečet nedokážou

Sergej Jolkin je vynikající ruský karikaturista. Momentálně je v emigraci. Jedna z jeho karikatur má tento obsah: Mezi cimbuřím moskevského Kremlu vykukuje ven Putin a říká: „Co ještě musím provést, abyste se vzbouřili?“ Tento starší obrázek se v uplynulých hodinách vrátil do ruského veřejného prostoru, protože je navýsost aktuální.