Pravda vítězí
Sezóna 1Epizoda 2625. květen 2023

Poslechněte si podcast: Fiala a falešné Maserati. Je zdravější víno než noviny?

Úsporný balíček vlády Petra Fialy. Spousta lidí na něj nadává, ale část ekonomů ho chválí jako ne zcela dokonalý, ale ocenění hodný pokus. Jedna z největších slabin je patrně pokus o osekání dotací, kdy není jasné, jaké dotace se vlastně škrtají. Je to jako, kdyby nějaká rodina sice neměla auto Maserati, ale svůj rodinný rozpočet by „vylepšila“ tím, že škrtne splátky právě na neexistující Maserati. Další sporné věci jsou zachování nulové spotřební daně na víno a zvýšení DPH na noviny. Mimo jiné o tom byla řeč v novém, šestadvacátém díle politického podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí.

36:33

Pravda vítězí

Vydává: Magazín Reportér

Politický podcast magazínu Reportér

Web

Před třemi dny 22:22

Klaus, Nečas, Topolánek... Přidá se k nim Fiala?

Stávku škol vláda Petra Fialy příliš nezvládla jak komunikačně, tak věcně. Do toho jí hrozí, že se dostane do jakési perfektní bouře – pokud by dramaticky stouply ceny elektřiny a protest lékařů by vedl k velkému omezení zdravotní péče. Mohla by Fialova vláda padnout stejně jako vlády Václava Klause, Mirka Topolánka a Petra Nečase nebo kabinety Vladimíra Špidly a Stanislava Grosse? Dva novináři vzpomínají na více i méně komické historky, které byly s těmito událostmi spojeny. A také na to, co z nich vyplývá pro nynější vládu i opozici: historie ukazuje, že se vývoj může ubírat nečekaným směrem. Další díl politického podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí.

Před 2 týdny 25:40

Karel Schwarzenberg, ctihodný muž, s nímž se pojí i úsměvné historky

Odešel člověk, který zanechal hlubokou stopu v českém veřejném životě. Když bylo Karlu Schwarzenbergovi padesát, pomáhal tento potomek slavného šlechtického rodu disidentům a československé emigraci, když mu bylo šestasedmdesát, kandidoval na prezidenta. Byl ovšem také mužem, který měl smysl pro humor a o kterém kolují úsměvné historky. Na tyto příběhy a na Karla Schwarzenberga vzpomínají v politickém podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí dva novináři, kteří vstoupili do světa žurnalistiky jen pár let poté, co on vstoupil na Pražský hrad prezidenta Havla.

2. listopad 2023 28:41

To bylo slávy. Prezident uspával hady, ministryně rozpouštěla OSN

Státní svátek 28. října 2023 měl z hlediska české politiky dva viditelné momenty – nebo také incidenty. Ministryně Jana Černochová si ublížila svou výzvou, aby Česká republika vystoupila z OSN: možná by měla v zájmu národní bezpečnosti zvážit své vystupování na sociálních sítích. A prezident Petr Pavel si nepomohl svým projevem, i když na druhé straně jeho seznam vyznamenaných nebyl vůbec špatný. Otázkou nicméně je, zda vystupování prezidenta 28. října rozhoduje o jeho popularitě, což lze dokázat na oblibě jeho předchůdců Miloše Zemana a Václava Klause. Další, v pořadí už 36. díl politického podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí.

Sezóna 1Epizoda 3519. říjen 2023 34:46

Polsko, Trump, Fialova vláda… Jak ze sebe spolehlivě udělat trotla

Nejen novináři, ale lidé obecně často velice rádi předpovídají, co se stane v politice i mimo ni. Dost často ty předpovědi nevyjdou, avšak jen menšina přizná, že jejich předpovědi nevyšly. Speciálně ošidné je předpovídat, jak dopadnou volby za rok či dva na základě aktuálních průzkumů – za tu dobu se totiž může stát spousta věcí. Platí to pro polské volby, Donalda Trumpa i budoucnost vlády Petra Fialy. Takové je téma dalšího, 35. dílu politického podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí: jeho autoři se přitom otevřeně hlásí k tomu, že už ze sebe svými předpověďmi trotly párkrát udělali.

Sezóna 1Epizoda 345. říjen 2023 38:42

Kdo si zvolil Babiše a Zemana, nemůže se posmívat za Fica

Po zářijových slovenských volbách se z části Česka ozývalo, že je Slovensko zaostalé, zatímco my jsme prozápadní. Česká republika, která si zvolila Miloše Zemana a Andreje Babiše, se však nad Slováky moc povyšovat nemůže. Současně neplatí, že by Ficovo vítězství přiblížilo Babišovo vítězství – o tom rozhodne domácí ekonomická situace a výkony vlády Petra Fialy. Jisté širší poučení se však ze slovenských voleb vzít dát, například ukazuje na problém rozdělení země na velkoměsta a zbytek. Nový, 34. díl politického podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí.

Sezóna 1Epizoda 3328. září 2023 49:01

Co bylo spojeno s mafií devadesátých let? Třeba Dozimetr nebo Zemanův Šlouf

Investigativní novinář a člen redakce Reportéra Jaroslav Kmenta vydává novou knihu Světská mafie, zabývající se organizovaným zločinem v České republice v devadesátých letech. Coby mimořádný host 33. dílu politického podcastu Pravda vítězí mluví Jaroslav Kmenta mimo jiné o tom, proč je dobré tuto éru znát. Na dřívější postavy polosvěta do určité míry navazuje dnešní kauza Dozimetr, spojen s tou dobou byl i Miroslav Šlouf, někdejší poradce Miloše Zemana, který s ním přestal spolupracovat teprve po zvolení prezidentem.

Sezóna 1Epizoda 3214. září 2023 33:54

Andrej Babiš a nová totalita. Měl by si rovnou sám jednu plácnout?

„Sado-maso“, „Alenka tu není“, „nikdy jsem si nepotáh“ – takové termíny používal první zářijový týden v Poslanecké sněmovně vůdce opozice, bývalý a možná i budoucí premiér Andrej Babiš. Novináři magazínu Reportér si prostudovali kompletní stenozáznamy neobyčejně dlouhých projevů šéfa ANO a rozebírají je ve svém podcastu. Co z projevů mimo jiné vyplývá? Na jednu stranu je slovní salát Andreje Babiše legrační, na druhou stranu jsou ale rozčilující jeho řeči, že zde máme novou totalitu. 

Sezóna 1Epizoda 3131. srpen 2023 37:21

Volební poločas. Může Fialovu vládu potkat osud Petra Nečase?

Vláda Petra Fialy si v říjnu připomene dva roky od voleb, po nichž se dostala k moci. Nějaké oslavy však nebudou namístě: podle průzkumů je tento kabinet značně neoblíbený. Míra neobliby a komplikovaná situace české ekonomiky do určité míry připomínají léta vlády Petra Nečase, která skončila předčasně. Může Fialův kabinet potkat stejný osud? Přinejmenším nyní se zdá nejpravděpodobnější, že vydrží až do podzimu 2025. Jiná otázka je, co bude pak. O tom se mluvilo v novém díle politického podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí.

Sezóna 1Epizoda 3020. červenec 2023 35:31

Vicepremiér Okamura děkuje Putinovi. Letní přelud nebo reálná budoucnost?

Ruská agrese proti Ukrajině už trvá téměř rok a půl a šéf SPD Tomio Okamura prošpikoval svůj projev proti vládnímu konsolidačnímu balíčku útoky na Ukrajince. Jak by to asi vypadalo, kdyby Okamura vstoupil po volbách v roce 2025 do vlády s Babišovým ANO? Je to jen přelud z vedra? Nebo se to stane? Kdyby se totiž volby konaly dnes, Fialova vláda by podle průzkumů – vzhledem ke svým nepřesvědčivým výkonům – patrně skončila. O tom se mluvilo v 30. díle politického podcastu Pravda vítězí, který připravují novináři magazínu Reportér.

Sezóna 1Epizoda 296. červenec 2023 42:17

Padouch, nebo hrdina. Mohl by se Kalousek vrátit do politiky?

Nemá sice nyní žádnou politickou funkci, ale zdá se, že bez politiky nemůže žít. Zakladatel TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek často veřejně kritizuje vládu Petra Fialy za nedostatečný boj proti stoupajícímu zadlužení státu. Objevily se také zprávy o jeho možné kandidatuře ve volbách do Evropského parlamentu nebo do Senátu. Mohl by se Miroslav Kalousek vrátit? Tuto otázku řeší a zábavné i vážné historky o něm vyprávějí dva dlouholetí novináři v 29. díle politického podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí.