On Air
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Fever Ray se na nové desce noří do sebe. Ve spolupráci s bratrem Olofem křísí ducha The Knife

I po více než dvou dekádách sourozenci Dreijerovi dokážou přijít s hudbou, která vzbuzuje pozornost širší veřejnosti. A to jak svým poselstvím, tak i jedinečným hudebním obsahem. Třetí album projektu Fever Ray nazvané Radical Romantics je oproti předchozímu radikálnímu manifestu Plunge niternější zpovědí. I tak nastoluje řadu otázek, které není jednoduché zodpovědět.

06:09

On Air

Vydává: Český rozhlas

Reportáže, recenze, rozhovory i názorová publicistika z proudového vysílání.

Web

Před týdnem 05:50

Máš někdy pocit, že padáš? Slowthai na desce UGLY levituje v meziprostoru všech žánrů a definic

Výrazný britský přízvuk, radikální politické statementy, syrové texty a filmovými referencemi nabité vizuály – to je britský rapper a zpěvák Slowthai. Jeho třetí studiové album s názvem UGLY (U Gotta Love Yourself) je venku a levituje v meziprostoru všech žánrů a definic.

Před týdnem 15:54

Tokyo Drift je virtuální persona, která mi pomáhá dělat si, co chci, říká hudebnice Pavla Bastlová

„Název Tokyo Drift vychází z jedné skladby od Tommyho Cashe. Vytvářím si personu, která je čistě virtuální. Hodně funguje na Instagramu. Je to taková věc, která mi pomáhá dělat si, co chci. Do jisté míry se za ni totiž můžu schovat. Na druhou stranu je to něco, co mi propůjčuje lavinu sebevědomí, kterou bych jinak nemohla najít nebo si ani nedokázala představit, že ji v sobě mám,“ říká hudebnice Pavla Bastlová alias Tokyo Drift.

Před týdnem 19:47

Výukový program Studentská firma učí podnikat už během školy. Co je důležité a na co si dát pozor?

„Když už máte nějaký produkt, zkuste mu dodat přidanou hodnotu. Náš produkt byl stahovadlo poprsí. Udělali jsme k tomu přednášky na středních školách, kde jsme mluvili o problému transsexuality. V tu chvíli už jsme nebyli jen firma, která pomáhá trans komunitě. Už jsme dělali osvětu a rozvíjeli povědomí o této problematice. Snažili jsme se lidem ukázat, že je to tady a je potřeba o tom mluvit,“ říká Christian Kozel ze studentské firmy Booder Company.

Před 2 týdny 32:48

„Ve studiu jsem si připadala zavřená jak v polepšovně.“ Anna Vaverková vydá v květnu debutové album

Za své intimní, dojemné i pichlavé písničkářství si Anna Vaverková vysloužila nominaci na cenách Vinyla i české hudební kritiky Apollo. Na úspěšné debutové EPčko Roztomilá holka letos v květnu naváže dlouhohrající prvotinou Pozdravy z polepšovny. „Ten název vznikl z hlášky mého táty, který mi vždycky při odjezdu říkal, ať se polepším. A taky jsem si ve studiu při přípravách desky připadala jako zavřená v polepšovně,“ vysvětluje mladá písničkářka název chystaného alba.

Před 2 týdny 16:42

60 milionů Evropanů lyžuje. Bude na čem? Klimatické závazky razí i závodníci Schiffrinová nebo Kilde

Profesionální lyžaři a lyžařky využili letošní špatnou zimu k sepsání dopisu Mezinárodní lyžařské federaci FIS s požadavky na snížení emisí skleníkových plynů z provozu závodů o 50 % do roku 2030. Chtějí také zprůhlednění klimatické politiky a klimatickou neutralitu federace do roku 2035. Dopis sjezdaře Juliana Schüttera podepsalo přes 160 závodníků včetně Mikaely Schiffrin, Aleksandera Aamodt Kildeho nebo českých Elese a Celine Sommerových.

Před 2 týdny 37:02

Mezi novinařinou a influencerstvím. Johana Bázlerová a Čestmír Strakatý o hodnotách online tvůrců

Podle výzkumu AMI Digital z roku 2022 mezi Čechy v posledních dvou letech mírně klesá důvěra v tradiční média. Obzvláště mladí lidé redakčnímu obsahu důvěřují méně a méně a pro informace si chodí především na sociální sítě. Ptali jsme se dvou populárních českých online tvůrců, Johany Bázlerové z instagramového účtu Jsem v obraze a moderátora a podcastera Čestmíra Strakatého, v čem spočívá přitažlivost jejich obsahu a vůči komu při jeho tvorbě cítí odpovědnost.

Před 2 týdny 09:28

„Vaříme se v pocitu nedůstojnosti.“ Kdy se zvýší platy akademiků a akademiček?

Plat hluboce pod úrovní minimální důstojné mzdy, nedostatek peněz na odbornou literaturu či financování nutných výjezdů na konference, prastaré a nevyhovující zařízení v kancelářích. Takhle vypadá pracovní život českých vědců a vědkyň z humanitních a společenskovědních oborů nejen na Univerzitě Karlově. Někteří uvažují o stávce, jiní přemýšlí o žalobě. Pokud stát vysokým školám nepřidá, hrozí zánik některých humanitních oborů. Jak prekérní situaci řešit?

Před 3 týdny 08:51

O útlaku bez senzací. Eva Koťátková ve výstavě zpracovává populární téma přitažlivě i citlivě

Jedenadvacet příběhů nejrůznějších bytostí, vstřícný prostor a normy současného světa se potkávají na výstavě umělkyně Evy Koťátkové Moje tělo není ostrov ve Veletržním paláci. K vidění je až do 4. června.

Před 3 týdny 16:33

Toyota Vangelis je o hledání identity. Když zpívám svým hlasem, nejsem to já, říká Václav Peloušek

„Projekt Toyota Vangelis je o hledání mé identity. To, kdo jsem. Nemyslím si, že to můžu najít. Můžu ale objevit nějaké otisky nebo nepřímo zpětně pozorovat, co jsem vytvořil. Myslím si, že během tvorby dělám hodně intuitivních rozhodnutí. Například nemám moc rád svou přirozenou polohu hlasu, která je hodně hluboká. Na desce ale většinou zpívám za pomoci autotune procesů o oktávu výš. Když zpívám svým hlasem, tak se v tom necítím jako já,“ vysvětluje hudebník Václav Peloušek.