Host ve studiu
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Festival Smetanova Litomyšl chystá velkou změnu. A vrší nápady, aby opět vykvetlo něco úžasného

Ve středu 1. března začne předprodej vstupenek na letošní ročník druhého nejstaršího hudebního festivalu u nás, tedy festivalu Smetanova Litomyšl. Ten se letos přestěhuje do haly i na plovárnu a po 10 letech prý pozvou i prezidenta, který tu býval dříve častým hostem.

11:21

Host ve studiu

Vydává: Český rozhlas

Od pondělí do pátku vysíláme v 8:35 zajímavé povídání s atraktivním hostem.

Web

Dnes 11:46

Kulinářský festival Gastro vznikl z hladu kuchařů po soutěžení. Hradec Králové hostí už 25. ročník

Po třech letech se ve čtvrtek 23. března uskuteční třikrát odložený, jubilejní 25. ročník soutěže Gastro Hradec. Bude to tradičně v Kongresovém centru Aldis v Hradci Králové. Zvou vás ředitelka tohoto krásného kuchařského svátku Helena Urbanová a člen představenstva Asociace kuchařů a cukrářů východních Čech, šéfkuchař Lukáš Ende.

Před třemi dny 11:23

Obtížné neznamená nemožné. Barbora Kafková překonala vrozený handicap, sportuje a běhá po horách

Barbora Kafková se narodila s těžkou tělesnou vadou dolních končetin a lékaři tenkrát říkali, že bude jezdit na vozíku. Barbora má za sebou nespočet operací, určitě také strach, slzy a pády. Ovšem nejen, že teď chodí, ale také aktivně sportuje, běhá, miluje jachting, kterému se dokonce několik let věnovala závodně, jezdí na snowboardu a má za sebou vysněnou Svatojakubskou cestu.

Před čtyřmi dny 10:00

Chci Rychnov přivést až k nulovému zadlužení. To je mé osobní přání, říká starosta města Jan Skořepa

Dominantou Rychnova nad Kněžnou, města s 11 tisíci obyvateli, je kolowratský zámek, kterému se také někdy říká rychnovské Hradčany. Město je vstupní branou do Orlických hor, narodil se tam například spisovatel Karel Poláček, tamní gymnázium studoval muzikant a právník Jiří Šlitr. A starostou je už čtvrté funkční období Jan Skořepa z hnutí Nezávislí pro Rychnov.

Před pěti dny 10:30

Jak se stát z mudla kouzelníkem? My jsme kouzelníci a vy jste ti normální, směje se Tomáš Podzimek

Dnes budeme trošku kouzlit. Možná se mi už podařilo vykouzlit i úsměv na vaší tváři. Ale teď se ke mně přidá i mladý, devatenáctiletý muž, Tomáš Podzimek z Horky u Staré Paky, kterému se už povedlo okouzlit například i návštěvníky Expa před třemi lety v Dubaji.

Před šesti dny 10:56

Co je mezi rychlostí a zrychlením? Vojtěch Kloud navrhl řešení a vyhrál světovou matematickou soutěž

Dnes je Mezinárodní den matematiky. Proto vám představíme jedenadvacetiletého studenta matematiky z Hradce Králové Vojtěcha Klouda, který se vloni stal vítězem celosvětové vědecké soutěže v Pekingu. Vojtěch vystudoval hradecké první soukromé gymnázium a pokračuje teď na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy.

Před týdnem 12:01

Drátem do oka. Štěpánka Živčáková ve své knize popisuje zkušenost s depresí směřující k sebevraždě

Nová knížka Štěpánky Živčákové z Jičína se jmenuje Drátem do oka a měla by být na světě koncem května. Štěpánka v ní popisuje svůj vlastní boj s depresí, která ji v jednom momentě zhruba před 10 lety dovedla až k pokusu o sebevraždu. Štěpánka Živčáková je dnes naším milým hostem.

Před týdnem 11:22

Měl jsem štěstí na lidi! Učitel, muzikant a publicista Jan Tomíček se stal Osobností města Hořice

Představíme vám velice oblíbeného učitele dějepisu hořického gymnázia, který vychoval už několik generací studentů. Ve svém volném čase také zpívá v pěveckém sboru Ratibor a Vesna nebo se věnuje práci ve spolku Strozzi. Je dlouholetým šéfredaktorem časopisu Pod Zvičinou a na konci minulého roku byl hořickými zastupiteli zvolen osobností města roku 2022.

Před týdnem 11:05

Ptáčkař Tomáš Grim obdivuje všech 11 000 druhů ptáků. A obzvlášť ty, které zatím ještě neviděl

Představíme vám vášnivého cestovatele a ještě vášnivějšího ornitologa Tomáše Grima, hrdého majitele nejdelšího českého tzv. Bird listu, protože viděl nebo slyšel už přes 4 000 druhů ptáků a také už procestoval přes 70 zemí světa. Dnes tedy přistál, když to řekneme cestovní terminologií, i v Českém rozhlase Hradec Králové.

Před týdnem 09:41

Ondřeje Mesteka fascinují Krkonoše, v obrazech koncentruje všechny úhly pohledu do našich hor

Pozveme vás do Pece pod Sněžkou, kde je až do června v galerii Veselý výlet společná výstava malíře Ondřeje Mesteka a fotografa Pepy Dvořáčka. Oba jsou prý kamarádi už od dětství a společný mají i motiv svých děl, tedy figury, krajiny a hory. Malíř Ondřej Mestek nám o tom všem určitě řekne víc.

Před týdnem 11:37

Cesta čaje a piva! Tomáš Zaplatílek vyrazil na kole z Gruzie domů až na Malý růžek v Hradci Králové

Těším na dobrodružné vyprávění našeho hosta, cyklisty a dobrodruha, který neváhá, sedne na kolo a vydá se třeba ze Singapuru do Ladaku, cestou přejede Himálaje a na konci výletu má v nohou 8 500 kilometrů. O tom jsme si před lety povídali s Tomášem Zaplatílkem z Hradce Králové. Tak jsem zvědav, co všechno od té doby na kole stihl.