- Podcasty
- Portréty

Poslechněte si podcast: Ferdinand Marek. Zapomenutý diplomat, kterého unesli do Moskvy
Případy stovek československých občanů zavlečených po konci druhé světové války vojenskou kontrarozvědkou Směrš do Sovětského svazu už byly mnohokrát popsány. Netýkají se ale jen etnických Rusů. Je mezi nimi i rakouský občan, diplomat Ferdinand Marek, kterému věnuje další pořad z cyklu Portréty historik Michal Pehr.
Portréty
Portréty osobností známých i méně známých. Kronika dvacátého století viděná skrz osobní příběhy politiků střední Evropy, ale i lidí politikou zasažených.
Neznámé tváře února 1948: Nenápadný pomocník převratu Josef David
Hladký průběh komunistického převratu v únoru 1948 byl umožněn i tím, že se nesešli poslanci. Předseda tehdejšího Národního shromáždění Josef David je nesvolal. Dobrovolně – nebo pod nátlakem? Otázka pro historika Michala Pehra, na kterou odpovídá v pořadu Portréty v rámci speciálního cyklu Neznámé tváře února 1948.
Slánského právník Bartoš na skutečnou obhajobu rezignoval, postupoval jen podle zadání KSČ
„Obhajoba nehodlá hájit mimořádně těžké zločiny,“ řekl u soudu advokát Vladimír Bartoš. Právník, který měl v listopadu 1952 obhajovat před Státním soudem v Praze obžalovaného Rudolfa Slánského. A nejen jeho. Ve vykonstruovaném, divadelním procesu tak plnil roli, kterou od něj komunistická strana očekávala. Proč ho ale později vyhodili z advokacie? V Portrétech odpovídá historik Petr Blažek.
Ilja Ráth. Československý diplomat, který utekl z Vatikánu
V březnu 1950 si sbalil kufry a ujel – československý vyslanec ve Vatikánu Ilja Ráth. Proč přerušilo komunistické Československo diplomatické styky se Svatým stolcem? V pořadu Portréty to připomene historik Michal Pehr.
Georg Elser chtěl zabít Hitlera, promyšlený atentát se opozdil o pár minut
120 let uplynulo od narození muže, který měl šanci zastavit Adolfa Hitlera ještě před největšími zvěrstvy, páchanými ve jménu nacistické ideologie: atentát truhláře Georga Elsera minul Hitlera o třináct minut. Velký příběh občanské statečnosti připomene historik Jan Adamec.
Milada Rádlová, zapomenutá dcera třetího prezidenta
Byla to jedna z nejdramatičtějších nocí moderních českých dějin. Berlínské kancléřství ze 14. na 15. březen 1939 a brutální nátlak nacistických špiček na československého prezidenta Emila Háchu, aby „odevzdal osud českého národa a státu do rukou vůdce německého národa“. Strastiplnou cestu podstoupila s Háchou i jeho dcera. Co víme o jejím životě?
V zatčení Slánského hrál roli dopis, který přinesl agent Nevečeřal. Zřejmě šlo o akci tajných služeb
Zatčení Rudolfa Slánského v listopadu 1951 výrazně urychlil i záhadný dopis adresovaný takzvanému Velkému metaři. Dodnes není jasné, za jakých okolností vznikl. Víme pouze, kdo ho předal Státní bezpečnosti – dvojitý agent Rudolf Nevečeřal. Právě o něm hovoří v Portrétech historik Petr Blažek.
Jiří Brdečka byl především citlivým vypravěčem příběhů
105 let uplyne na Štědrý den od narození muže, který výrazným způsobem zasáhl do dějin poválečného československého filmu – Jiřího Brdečky. S jeho jménem jsou spojeny snímky jako Limonádový Joe nebo Adéla ještě nevečeřela. Jaký byl jeho život? Na to odpoví publicista Pavel Hlavatý v pořadu Portréty.
Poválečný šéf vojenské rozvědky Reicin byl schopný všeho. Šel na šibenici, protože se ho báli
Byl odsouzen k trestu smrti za činy, které nikdy nevykonal – a o pár let později se při jeho rehabilitaci mluvilo o zločinech, za které nikdy souzen nebyl. Mezi odsouzenými v procesu s takzvanou skupinou Rudolfa Slánského bývá zmiňován jako ten, koho semlela mašinérie, kterou sám pomáhal budovat. Poslechněte si Portréty o obávaném zpravodajci Bedřichu Reicinovi.
Eugen Löbl nebyl po procesu se Slánským popraven, odseděl si však nejdelší trest
Ze čtrnácti lidí souzených v procesu s takzvanou skupinou Rudolfa Slánského měli jen tři to štěstí, že neodešli od soudu na šibenici a dostali doživotní tresty. Nejdéle z nich zůstal ve vězení Eugen Löbl. Byl vůbec prvním zatčeným ze všech souzených a propuštěn byl až v roce 1960, jako poslední.
Nejmladším oběšeným v procesu se skupinou Slánského byl Rudolf Margolius
Z jedenácti oběšených v procesu s takzvanou skupinou Rudolfa Slánského byl nejmladším náměstek ministra zahraničního obchodu Rudolf Margolius. Jeho zařazení do procesu je pro historiky dodnes trochu záhadou: bývalý vězeň nacistických lágrů a řadový člen komunistické strany byl člověkem, o jehož ideálech se nedalo pochybovat.