- Podcasty
- Za obzorem

Poslechněte si podcast: Fenoménem jihoafrické kultury jsou pěvecké sbory. Lidem dávají pocit cítit se hrdými Jihoafričany
Zatímco tradiční hudbě západní Afriky dominují nástroje, jako třeba bubny djembe a sakara, loutna kora nebo chrastivé šekere, v Jižní Africe převládá spíš vokální hudba. Právě z této tradice se vyvinuly dnešní sbory, což je nový fenomén jihoafrické kultury. Ty nejznámější sklízí mezinárodní úspěchy, vyhrávají ceny za nejlepší tradiční a světovou hudbu a spolupracují s populárními interprety i filmovými skladateli. Téma pořadu Za obzorem Kateřiny Havlíkové.
Za obzorem
Konflikty, politika i kultura – pečlivé analýzy z opomíjených koutů světa. Posouváme horizonty zahraničního zpravodajství.
Afriku zaplavuje z Evropy dovezená „mitumba“. Většina končí jako odpad na ulicích a skládkách
„Oblečení přivážejí slisované v obrovských balících,“ popisuje cestu vytříděného oblečení do Afriky Stanislava Tomková z neziskové organizace Na mysli. V rámci projektu Hra o klima se se svými kolegy zaměřila na Keňu. „Na některých k tomu určených místech balíky rozbalí, přetřídí. A lepší část z oblečení se dál prodává na místních trzích. Ale víc než 50 procent je vlastně nepoužitelných. Oblečení je v takovém stavu, že končí jako odpad v ulicích a na lokálních skládkách.“
Ujgurové? Nucené sterilizace, ponižování a nedobrovolná výuka čínštiny
Před rokem exiloví představitelé Čínou pronásledovaných Ujgurů vyzývali k bojkotu zimních olympijských her. Peking je hostil jen krátce po vynesení rozsudku takzvaného Ujgurského tribunálu, který pronásledování Ujgurů označil za genocidu. Na konci loňského srpna vydal zprávu o situaci v autonomním regionu taky Úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva.
Napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem v posledních měsících stále roste
Peking například v srpnu u ostrova, který považuje za svou vzbouřeneckou kolonii, provedl vojenské manévry. Reagoval tak na návštěvu předsedkyně americké sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové. Jak rostoucí tlak vnímají obyvatelé a politici Tchaj-wanu a jak se staví k principu jedné Číny? Odpovědi nabídne pořad Magdalény Fajtové.
Tuaregové jsou hrdí a svobodní kočovníci. Jejich vlastní stát by byl nejrozlehlejší na světě
Tuaregové jsou pouštní národ, v jehož tradiční společnosti mají velmi silné postavení ženy, přesto bylo v posledních letech posilování jejich vlivu úzce spojené se vzestupem radikálních islamistů. Tuaregové jsou vnitřně rozdělení do kast a na venek do území šesti různých zemí.
Da Silva i Bolsonaro. Oba stále jen slibují, že se Brazilci budou mít dobře
Je to až omílaný vtip: Brazílie je zemí budoucnosti a tou také zůstane. Se staronovým levicovým prezidentem Lulou Da Silvou část brazilské populace opět začala žít nadějí, že mohou nastat časy prosperity. Pravicová opozice reprezentovaná Jairem Bolsonarem se ale Lulova prezidentství bojí, a dokonce požaduje jeho odstranění armádou. Podle bolsonaristů zemi k velikosti může dovést jen a jen Bolsonaro.
Japonci po vraždě expremiéra Abeho podepisují petice za rozpuštění Moonovy sekty
Někdejší Církvi sjednocení, známé též v Česku jako Moonova sekta, hrozí v Japonsku rozpuštění. Vláda nařídila její vyšetřování po červencové vraždě bývalého premiéra Šinzóa Abeho. Církev přitom nemá atentát přímo na svědomí. Vražda ale odhalila úzké a neprůhledné vazby mezi Liberálně demokratickou stranou a Církví sjednocení.
Somálsko je na pokraji dalšího ničivého hladomoru
Už pátá sezóna dešťů v řadě se v Somálsku proměnila na sezónu sucha. Zemi taky dál sužují vyostřené boje mezi milicemi Šabáb a somálskou vládou, která se snaží teroristickou organizaci zlikvidovat.
V Bosně a Hercegovině plánují masivní stavby hydroelektráren. Může to pohřbít přírodní říční klenoty
Balkánské řeky patří k přírodním klenotům – od krasových útvarů, romantických soutěsek a vodopádů přes větvící se a divočící řeky až po meandrující nížinné toky s přilehlými mokřady. Jak dlouho tento unikátní stav vydrží, je ovšem otázka.
Dlouhé stíny Báburovy mešity
Před 30 lety překonaly tisíce radikálů policejní zátarasy a vtrhly do areálu Báburovy mešity v indickém městě Ajódhja. Během pár hodin ji lidé srovnali se zemí a spustili řetězec událostí. O život tehdy přišly tisíce Indů, změnil se veřejný i politický život, což trvá dodnes.
Somaliland není Somálsko
Somaliland letos vstoupil do čtvrté dekády samostatné existence. Má vlastní vládu, bankovní systém, udržuje mezinárodní vztahy, zajišťují si bezpečnost. Patří mezi nejstabilnější demokracie v Africe. Přesto mu jedna věc chybí – mezinárodní uznání suverenity. Somaliland je tak totiž stát, který de facto neexistuje... a nejde o Somálsko.