Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 52828. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Fenomén NFT přerůstá trh s uměním. Ocení ho i každodenní byznys?

Článek Ondřeje Katze. Fenomén NFT, tedy dokladu o vlastnictví nějaké digitální položky, už není spojován jen s uměním a uplatňuje se i v byznysu. Digitalizace prakticky všeho mu nahrává, otázkou ale je, zda je jeho důvěryhodnost dostačující.

10:17

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 895Včera 04:39

Diagnóza Josefa Veselky: Metro a délka života

Diagnóza Josefa Veselky. Víte, jak může mapa metra souviset s délkou života obyvatel? Zásadně. Před deseti lety vznikla mapa londýnského metra, která ukazovala, jaká je očekávaná délka života obyvatel v okolí jednotlivých stanic. Výsledky byly šokující – a ten výraz se zde opravdu hodí. Rozdíl osmi stanic mezi samotným centrem, tedy stanicí Oxford Circus a východněji položenou Mile End, činil celých 18 let ve prospěch centra! Nejpravděpodobnějším vysvětlením tohoto jevu je socioekonomický status obyvatel jednotlivých londýnských částí. Klíčové jsou tedy rozdíly v tom, jaké mají lidé vzdělání, povolání, příjem, majetek, životosprávu. Nebo jak kvalitní zdravotní službu mohou využívat. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228338] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 858Včera 07:22

Brusel chce měnit farmaření. Nereálné cíle zdraží potraviny, tvrdí zemědělci

Článek Magdaleny Maňákové. Zelená kritéria už zasahují nejen do energetiky, ale začínají určovat i pravidla pro zemědělce. Takzvaná taxonomie, tedy zařazení ekologických postupů a produktů do zemědělství, se ale v současné podobě českým farmářům nelíbí. Evropská unie postupně zavádí takzvanou taxonomii, tedy povinné hodnocení činností podle jejich udržitelnosti a dopadu na životní prostředí, aby se dosáhlo cílů Zelené dohody. Taxonomie by tak měla v budoucnosti prostupovat řadou oblastí, i když pro většinu z nich se jednotlivé podmínky a kritéria teprve tvoří. Až doposud toto hodnocení znali lidé především z energetiky, kde k povědomí přispěla energetická krize a debata například o tom, zda jaderné elektrárny lze označit za ekologické, a tedy zda budou v taxonomii. Evropská komise ale aktuálně řeší zelená kritéria i u farmářů, kteří pěstují na polích a chovají zvířata, a firem, které zpracovávají potraviny či hnojiva. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/226292] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 895Před dvěma dny 08:54

Důraz na lidská práva a Tchaj-wan. Česko přepisuje vztahy s Čínou

Článek Ondřeje Koutníka. Seznam Zprávy zjistily, na jakých principech bude stavět nová politika vůči Číně. Větší důraz se klade na dodržování lidských práv a spojenectví s Tchaj-wanem. Kontrolovat se mají i investice čínských firem do citlivých oblastí. Vláda Petra Fialy (ODS) se v programovém prohlášení zavázala k revizi vztahů s Čínou. Ty byly ovlivněné zejména náklonností dnes již bývalého prezidenta Miloše Zemana ke komunistickému režimu v Pekingu. Přípravou nového nastavení poměrů mezi Českou republikou a Čínskou lidovou republikou (ČLR) se zabývá Ministerstvo zahraničí. Seznam Zprávy nyní zjistily klíčové teze vznikajícího dokumentu, který má ve vzájemných vztazích posílit postavení Česka. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228290] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 895Před dvěma dny 09:19

Sídla „výnosného“ letadla zakládal radní ODS. „Mám svědomí čisté,“ říká

Článek Tomáše Svobody. Spletenec firem okradl seniory o téměř čtvrt miliardy korun, tvrdí policie. Virtuální sídla pomáhal zakládat právník a radní na Brně-střed Jan Mandát (ODS). Říká, že o nekalých úmyslech neměl tušení. Je to nenápadný dvoupatrový dům poblíž dětské nemocnice v Brně. Právě v Merhautově ulici virtuálně sídlí přes třicet společností, mezi nimi některé filiálky Ramfin Group. Policie tvrdí, že „investiční společnost“ s pomocí propracovaného systému vylákala ze starších lidí více než 230 milionů korun. Obvinění čelí čtyři lidé z vedení holdingu. Pokud se to u soudu prokáže, půjde o jeden z největších podvodů na seniorech v historii Česka. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228274] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 894Před dvěma dny 13:13

Pod čarou: Číst méně encyklopedií, víc beletrie. Jinak nad AI nezvítězíme

Newsletter Matouše Hrdiny: Číst je nejspíš lepší než nečíst. Záleží ale i na tom, co přesně čteme. Dnešní Pod čarou proto zkoumá, proč se čím dál víc autorů i čtenářů vrhá na literaturu faktu, a o co přicházíme, když začneme brát beletrii jako ztrátu času. Kvůli přípravě tohoto newsletteru musím průběžně číst spoustu knih spadajících do kategorie literatury faktu, anglicky možná výstižněji non-fiction. Samozřejmě se snažím vyhledávat ty zajímavější a oceňovanější, téměř každý týden přečtu alespoň jednu, a řadu z nich ostatně zmiňuji přímo v textech. Jsou pro mě zásadním zdrojem informací a odkazuji vás na ně s dobrými úmysly, ale občas přijdou i pochybnosti. Při zpětném pohledu si totiž uvědomím, že mnohé z nich zase tak převratné nebyly. Už se k nim pravděpodobně nebudu vracet, a pokud ano, nejspíš už jen prolistuji úvodní a závěrečné kapitoly, kde najdu vše podstatné. I přes nesporné informační kvality má totiž velká část literatury faktu jen velmi průměrnou stylistickou a literární úroveň, je zjevně psaná narychlo a řada titulů působí jako zbytečně nafukovaná esej či dlouhý článek.  Celému žánru to ale zjevně neubírá na popularitě. Nejrůznějších publicistických a naučných publikací jsou v knihkupectví plné regály a do jejich psaní se v určitých společenských vrstvách pouští kdekdo. Celý text čtěte v newsletteru Pod čarou. Pokud se vám ukázka líbila, přihlaste se k odběru [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/newslettery-seznam-zprav-142756]. Každou sobotu dostanete newsletter přímo do vašeho e-mailu, včetně tipů na další zajímavé čtení z českých i zahraničních médií. * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 895Před dvěma dny 03:31

Senior se u Úřadu vlády nezabil kvůli Fialově kabinetu, uzavřela policie

Článek Radka Nohla. Díky záběrům z kamer a také svědectví pracovníka ochranné služby uzavřela policie případ loňské smrti muže před Úřadem vlády. Šlo o sebevraždu. Pražští policisté ukončili prověřování úmrtí čtyřiasedmdesátiletého muže, který se loni na podzim zabil přímo před Úřadem vlády. Šlo o případ, který se dostal do pozornosti veřejnosti, protože se stal tématem protivládních aktivistů. Ti tvrdili, že je muž svým činem chtěl probudit a vyburcovat, aby vyšli do ulic protestovat proti vládě premiéra Petra Fialy. Bylo to právě v době, kdy si například stěžovali na to, že podle nich v té době Fialův kabinet neřešil rostoucí ceny energií. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228328] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 895Před třemi dny 10:20

Game over, komunisti. Před režimem se utíkalo i do počítačových her

Recenze Štěpána Šandy. Někdo před režimem utíkal na chaty, někdo před CRT monitor. Kniha Jak obehrát železnou oponu ukazuje málo známou kapitolu československé kultury: tu, v níž si lidé vyměňovali floppy disky a podvraceli režim textovými hrami. Neohrožený archeolog Indiana Jones prchá uprostřed ledna 1989 před zásahovými jednotkami Veřejné bezpečnosti do koridoru metra. Avšak udělal chybu, jeden z příslušníků si ho všimne a s kolegy následně zmlátí do bezvědomí. Hra končí, můžete to zkusit znovu. Tahle scéna pochází z československé textové hry Dobrodružství Indiana Jonese na Václavském náměstí v Praze dne 16. 1. 1989. Navzdory tomu, že státy východního bloku na poli výpočetních technologií nepatřily k velmocem, probíhalo zde okolo osobních počítačů v 80. letech čilé hemžení. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228344] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 892Před třemi dny 06:51

Stát vyhodil zaměstnance zámku Štiřín, místo nich najal soukromou firmu

Článek Jiřího Pšeničky. O zeleň v parku štiřínského zámku se místo propuštěných pracovníků bude starat privátní firma. Odboráři viní vedení státní příspěvkové organizace z porušování zákoníku práce a z nehospodárného chování. Státem vlastněný zámek ve Štiříně nedaleko Prahy je od ledna uzavřen. Jak už Seznam Zprávy informovaly, [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-uzamceny-stirin-lipavsky-udelal-krok-ktery-miri-k-prodeji-statniho-zamku-225847] konferenční zařízení spadající pod Ministerstvo zahraničních věcí ukončilo veškeré výdělečné aktivity, nefunguje restaurace, hotel, veřejnosti nepřístupné je i golfové hřiště. Většina zaměstnanců dostala výpověď pro nadbytečnost. Z původních asi pěti desítek, kolik jich bylo za plného provozu, dle dostupných informací zůstalo už jen osm. Jenže teď přichází v péči o areál sporná změna, která dosavadní argumenty o zbytném personálu a úspoře nákladů nahlodává. Vedení státní příspěvkové organizace Zámek Štiřín si totiž dle informací Seznam Zpráv 14. března u externí specializované firmy Engelmann objednalo na další období práce, které dosud zastávali někteří z propuštěných zaměstnanců. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228246] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 891Před třemi dny 11:33

Robert Koch: Zaslouží si dnes velký vědec a rasista „svůj“ institut?

Článek Michala Komárka. Vynikající vědec. Ambiciózní a ješitný člověk. Trochu podvodník. Z dnešního pohledu rasista a lékař, který neváhal porušovat etiku své profese. Robert Koch. Významně přispěl k léčbě jedné z nejničivějších nemocí – tuberkulózy. Během pandemie koronaviru jeho jméno zaznamenali i ti, kdo se o dějiny vědy či základy mikrobiologie nezajímají ani v nejmenším. Berlínský Institut Roberta Kocha totiž vydával zprávy a analýzy, které pravidelně citovala i česká média. Popularita prestižního institutu připoutala větší pozornost i k osobě samotného Kocha. A objevily se i hlasy, že ústav by se rozhodně měl přejmenovat. Koch byl podle kritiků rasista ve službách německé koloniální správy v Africe. V rámci moderního „přepisování dějin“ je to součást trochu skryté, ale nesmírně zajímavé oblasti: Jak se vyrovnávat s odkazem vynikajících vědců, kteří by dnes pravděpodobně okamžitě přišli o diplom a navíc směřovali k soudu? A co věda jako taková? Rozhodně nebývala inkluzívní. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228166] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 893Před třemi dny 08:23

Příběh známé tragédie: Smrt Hanče a Vrbaty dodnes varuje před zrádností hor

Článek Filipa Grygery. Právě před 110 lety se v Krkonoších odehrálo slavné neštěstí. Kvůli náhlé změně počasí při náročném závodě zahynuli známý lyžař Bohumil Hanč a jeho přítel Václav Vrbata. Seznam Zprávy zmapovaly historii tragédie i trasu závodu. Bylo Velikonoční pondělí, 24. března roku 1913. Namísto počátků jara však na vrcholcích Krkonoš zuřila sněhová bouře doprovázená mlhou. Ještě ráno bylo docela pěkně a teplo, nečekaně se však s plnou silou vrátilo drsné arktické počasí. Navzdory nebezpečí do vánice z Labské boudy vyrazili na lyžích tři muži. Každý na vlastní pěst pátral po Bohumilu Hančovi, posledním účastníkovi lyžařského závodu na 50 kilometrů, který jako jediný zůstal i přes zimu a vichřici na trati a dlouho se nevracel. Při ranních osmi stupních nad nulou závodníci vyjeli na trať jen v košilích. Během postupného zhoršení počasí všichni kromě Hanče odstoupili. Úspěšný český lyžař to však zřejmě nevěděl a tvrdošíjně pokračoval v závodě. Kvůli extrémním podmínkám se pro něj změnil v boj o přežití. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228284] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.