Radioporadna
17. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Farma U veselýho psa dává zvířatům novou šanci. Adoptovat můžete psa, kočku i miniprasátko

V Dražkově u Sezemic vznikla před čtyřmi lety farma U veselýho psa. Starají se tam o opuštěné psy a kočky, ale také o hospodářská zvířata a jedno miniprasátko. Některá zvířata v azylu zůstávají, pro jiná se hledá nový domov. Za dobu existence farmy se povedlo umístit do nových domovů kolem pěti set zvířat.

13:59

Radioporadna

Vydává: Český rozhlas

Do rozhlasové poradny zveme hosty z nejrůznějších oborů.

Web

Včera 16:46

Není to UFO, ale ISS. Průlet vesmírné stanice je vidět pouhým okem

Mezinárodní vesmírná stanice vypadá na nočním nebi jako jasně zářící tečka, která letí svižným tempem od západu k východu. Celé divadlo můžete pozorovat za jasného počasí na nočním nebi až sedm minut.

Před šesti dny 16:40

Naordinujte si elixír mládí z bršlice. Je to nedoceněná bylina nabitá vitamíny

Jednou z velmi běžných bylin, které najdeme v přírodě i teď na podzim, je bršlice kozí noha, lidově také kerhák, kerhátek nebo husí packa. Podle bylinkářky Radky Svatošové je to doslova elixír mládí, zdraví a síly. Podle ní by si měl tuto nedoceněnou bylinu z čeledi miříkovitých naordinovat před zimou každý z nás.

Před týdnem 15:43

Chcete se trvale zbavit chloupků? Nečekejte. Na šediny je totiž i laser krátký

Chlupaté nohy, podpaží nebo dokonce knírek, to byl u žen ještě před revolucí celkem běžný jev. Po otevření hranic se ale rychle začaly hledat možnosti, jak se ochlupení na nežádoucích místech zbavit. A lasery se ukázaly jako velmi účinné.

Před týdnem 15:57

Dívka rozdává se svými borderkami radost. Jezdí do školky i do hospicu

Tereza Novotná vystudovala zemědělskou školu, obor veterina. Díky skvělé paní učitelce se dozvěděla o canisterapii, tedy léčbě psí láskou. A protože se starala už od svých dvanácti let o vysněnou border kolii Maxe, začala se bohulibé činnosti věnovat. Jezdí za dětmi do mateřských škol i za těžce nemocnými lidmi, kterým se svými psy rozdává radost a potěšení.

Před týdnem 15:23

Bukáček v močůvce i labuťata se zapíchanými háčky. Léto v Zeleném Vendolí bylo náročné

V Záchranné stanici volně žijících zvířat Zelené Vendolí měli o prázdninách rušno. Některé případy vyřešili velmi rychle a úspěšně. Jiné zvířecí příběhy nepatří mezi ty s dobrým koncem.

Před týdnem 16:09

Co bylo ve škole? A máš hotové úkoly? Otázky, které nemusíte pokládat

Doučování je v podstatě vysvětlení učební látky, která ve škole nebyla pochopena. Doučovat mohou rodiče, spolužáci nebo pedagogové, kteří si tím přivydělávají. Ale podle zakladatele Školy Populo Jakuba Rakušana učitelům moc času na doučování žáků po škole nezbývá.

Před 2 týdny 13:50

Z výměníku tepla sociální služba, která pomáhá lidem najít práci

Sociální služba Výměník funguje v Pardubicích Polabinách už dvacet let. Původně to byl starý výměník tepla, který se přeměnil na chráněnou kavárnu Café Robinson. Zaměstnání tam našli lidé, kteří se potýkají s duševním onemocněním.

Před 2 týdny 15:45

Síťovka je zase v módě. Uháčkovat se dá jednoduše podle internetu

Někteří mladí lidé se vracejí k přírodním materiálům a ruční práci. Mají to mnohem jednodušší, než předchozí generace bez internetu. Dnes najdete přesné návody a videa jak háčkovat, plést, příst nebo tkát. Stačí si zadat do vyhledávače, co přesně chcete vytvářet.

Před 2 týdny 15:54

Mladé ženy zvedají úroveň myslivosti v Čechách. Staří myslivci to ale neradi slyší

Chov mysliveckých psů se stěhuje i do městských bytů. A lovecká plemena psů si vybírá stále více žen. Podle předsedy Kynologické komise okresního mysliveckého spolku Ústí nad Orlicí Pavla Chalupy zvládají ženy myslivost výborně.

Před 3 týdny 15:23

Co dělat, když siréna houká na poplach? Nezapomeňte léky, doklady a fotky rodiny

Sirény se cvičně ozývají každou první středu v měsíci v pravé poledne. Ale co když se ozvou nečekaně a nejedná se o cvičný poplach? Jak reagovat, kde hledat informace, a dá se na takovou situaci vůbec připravit s předstihem? I na to jsme se v Radioporadně zeptali správce objektu Pozorovatelny civilní obrany u Mikulovic Leoše Berana.