Studovna
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: „Fakt to chceš dělat?“ S čím se setkávají studenti pedagogiky a začínající učitelé

Markéta Popelářová a Daniel Pražák působí v organizaci Otevřeno a dlouhodobě se věnují tématům spojeným s učitelstvím. Oba jsou učiteli a studenty Pedagogické fakulty na Karlově univerzitě. Společně jsme probírali jak tipy pro současné i budoucí studenty pedagogiky, tak jejich nový projekt o psychickém bezpečí na školách.

24:25

Studovna

Vydává: Český rozhlas

Studovna je podcast o vzdělávání, studentském životě a všem, co k němu patří.

Web

Před týdnem 17:32

Co všechno studentům změní 26. narozeniny? Přicházíte o slevy, začínáte platit pojištění

Když student slaví své šestadvacáté narozeniny, není to jen tak obyčejné číslo. Co všechno se tímto momentem mění? Na to jsem se ve Studovně zeptala Blanky Štefaničové a Lenky Dobešové, které pracují v poradenském Centru Carolina Univerzity Karlovy.

Před 3 týdny 35:49

„Naším cílem je, abychom nebyli potřeba.“ Jak vypadá současný studentský aktivismus?

17. listopadu v Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva vzpomíná Česko na události roku 1989. Jak ale vypadají aktivní studenti dnes, za co bojují a jakým způsobem? Ve Studovně jsme si povídali se zástupci tří spolků. Z Fridays for Future přišla Magdaléna Středová, za iniciativu Nahlas mluvila Eliška Frešerová a spolek Medici na ulici zastoupil Jan Pospíšil.

10. listopad 2022 19:54

Nepanikařte, když se budete poznávat v jednotlivých diagnózách. Jak vypadá studium psychologie?

„Psychologii vnímám jako vědu, která může člověku pomáhat ve všech směrech,“ říká ve Studovně Jana Albrechtová, která vede instagramový a tiktokový profil Czechpsychologist, kde sdílí různé zajímavosti ze svého studia i oboru. Kde všude se dá psychologie studovat a jak studium vypadá?

3. listopad 2022 18:40

Možnost měnit věci a chlebíčky zdarma. Proč být součástí akademického senátu?

Co je to akademický senát? Do Studovny přijali pozvání akademická senátorka a studentka mezinárodních vztahů na Západočeské univerzitě v Plzni Anna Šochová a student bezpečnostních studií na Univerzitě Karlově a senátor Marek Boňko. Společně vysvětlili, jak takový senát funguje a proč jsou jeho součástí.

27. říjen 2022 23:13

Jak přežít medicínu? Nezanedbávejte spánek a volný čas, radí medička

Medička Anežka Dašková, kterou můžete znát z instagramového účtu Za slunce v duši, sdílela svoje zkušenosti se studiem medicíny. Kromě náročné školy ale zvládá i další činnosti. Věnuje se například youtubovému kanálu promedik, kde natáčí různá videa týkající se medicíny i studia, nebo také projektu O nemocech otevřeně.

21. říjen 2022 22:08

O člověku to řekne hodně, i když nepřímo, říká studentka o zkušenosti se studiem v zahraničí

Studentka ze Slovenska Viktória Klimková přijela do Prahy na EduFestival, kde mluvila o své zkušenosti se střední školou v USA a studiu na prestižní skotské University of Glasgow. Ve Studovně pak sdílela zkušenosti a tipy pro ty, kteří studium v zahraničí zvažují.

13. říjen 2022 29:45

Chyba je kámoš, nebojme se zkoušet. Jak hledat svůj talent?

Studovna se tentokrát přesunula na EduFestival, kde proběhla debata na téma role školy v identifikaci a rozvoji talentu. Debatovali mluvčí informačního centra o vzdělávání EduIn Pavla Lioliasová, učitel matematiky a držitel ocenění Zlatý Ámos 2022 Marek Valášek, učitel a vítěz druhého místa na Global Teacher Prize Czech Republic 2022 Daniel Pražák, publicista a pedagog Bob Kartous a zakladatel projektu Education.cz Tomáš Jízdný.

6. říjen 2022 25:01

„Chtěl jsem do džungle.“ Jak se bydlí na koleji?

Jirka Šebek se pro kolej rozhodl po tom, co se rozešel s přítelkyní, se kterou bydleli čytři roky v bytě. „Byl jsem takový odříznutý a slyšel jsem o Strahově, jaký jsou tam párty, jak se tam lidi baví. Takže jsem si říkal, že chci do džungle, prostě to nejhorší možný, tak jdu na Strahov. A nepřestalo mě to bavit,“ říká.

29. září 2022 27:09

Jako když se vypravil Kolumbus do oceánů! Využijte všechno, co vám vysoká může dát

Příchod na vysokou školu přináší hodně novinek. Jak je to s oslovováním učitelů? Co je to menza? Na koho se obrátit, když mám problém? Co je to studijní oddělení? Na takové a spousty dalších otázek odpovídal ve Studovně tiskový mluvčí Technické univerzity v Liberci Radek Pirkl.