Online Plus
7. leden 2022

Poslechněte si podcast: Petr Koubský o vesmírném sporu SpaceX a Číny: Nedivil bych se, kdyby tím Peking odvracel pozornost

Satelity americké firmy SpaceX se v minulém roce dvakrát málem srazily s čínskou vesmírnou stanicí, postěžovala si Čína v OSN. Mělo jít o družice zdroje Starlink, který poskytuje z nízké orbity vysokorychlostní připojení k internetu. Redaktor Deníku N a pravidelný host Online Plus Petr Koubský upozorňuje, že zprávu dosud nemáme nezávisle potvrzenou: „Vesmír a zejména nízká oběžná dráha, kde je hodně přeplněno, jsou místem, kde se hraje podle poměrně tvrdých pravidel.“

23:55

Online Plus

Vydává: Český rozhlas

Co se děje ve světě nových médií, vysvětlují odborníci ze světa IT, fanoušci internetu a pionýři mobilních aplikací.

Web

Před pěti dny 23:27

CICERO dokáže porazit člověka ve strategické hře Diplomacy. Je to pro AI velký milník, říká Koubský

Den, kdy umělá inteligence porazila člověka v šachách, byl pro lidstvo velkým milníkem. Nyní systém založený na strojovém učení dosáhl nad lidmi dalšího vítězství. Aplikace umělé inteligence Cicero, kterou vyvinula firma Meta dokáže lidské hráče porazit v online verzi strategické hry Diplomacy. Stane se toto nové vítězství technologie nad člověkem dalším milníkem?

Před týdnem 23:41

Koubský: Facebook je obviněn ze zneužití dat inzerujících firem ke zvýhodnění vlastní nabídky

Evropská komise chystá vyšetřování Facebooku kvůli podezření ze zneužívání dat o firmách, které si na něm kupují inzerci. Facebook má podle serveru Politico tato data využívat pro nekalou soutěž v rámci své služby Marketplace, která funguje jako online tržiště.

Před 2 týdny 23:56

Koubský: Zuckerberg vypadá jako neomezený vládce Mety, jenže jím není

Firma Meta provozující sociální sítě jako Facebook, Instagram nebo WhatsApp oznámila velké propouštění svých zaměstnanců. Jak informoval šéf společnosti Mark Zuckerberg, o práci přijde nejspíš přes 11 tisíc lidí, což je zhruba 13 procent z celkového počtu zaměstnanců. Zuckerberg přiznal, že se zmýlil v odhadu růstu digitální ekonomiky nastartované za pandemie covidu, u které čekal, že bude pokračovat i po skončení epidemie.

Před 3 týdny 24:09

Miliardář Elon Musk koupil Twitter a bude to hlavní téma dnešního magazínu Online Plus

S redaktorem Deníku N Petrem Koubským obchod analyzuje šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

28. říjen 2022 23:47

Koubský: Zpravodajství na TikToku je obtížná věc. Část publika ale jinak zasáhnout nejde

Sociální síť TikTok se stává důležitým zdrojem aktuálních informací. Za pravidelný zdroj zpráv jej považuje deset procent respondentů výzkumu americké agentury Pew Research Center. Popularita sítě navíc stále stoupá. Jsou klasická média s formátem TikToku kompatibilní a mohou jej tak využívat? Jakým způsobem se možná budou muset tradiční média přizpůsobit měnícím se informačním kanálům?

21. říjen 2022 24:33

Webové stránky s dezinformacemi by mohl zablokovat připravovaný zákon - okomentuje to magazín Online Plus

Zamyslí se i nad tím, proč stát chce zrušit nařízení, podle kterého by si měli lidé povinně zřídit datové stránky. Podívá se na internetové připojení v domácnostech seniorů. A vysvětlí, proč se společnost Meta (dříve Facebook) zbavuje populární obrázkové platformy Giphy. S redaktorem Deníku N Petrem Koubským rozmlouvá šéfredaktor webu Lupa.cz David Slížek.

14. říjen 2022 24:29

VR místo obrazovky a klávesnice? Zuckerberg věří, že se bude v budoucnu pracovat v metaverzech

Virtuální realita by v budoucnu mohla zcela nahradit pracovní počítače, které dnes používáme. V průběhu konference zaměřené na novinky ve VR to zmínil technický ředitel společnosti Meta Andrew Bosworth. Společnost krom toho oznámila partnerství se společností Microsoft, která má do budoucího ukázkového metaverza Horizont Worlds přenést své aplikace z Windows a Office. V metaverzech totiž podle Marka Zuckerberga, šéfa firmy Meta, budeme v budoucnu běžně pracovat.

7. říjen 2022 24:06

Koubský: Google má dominantní postavení. Jedině nový projekt Open Web Search má šanci se mu postavit

Evropa by měla získat vlastní alternativu k webovým vyhledávačům, jako je Google nebo Bing. Vytvořit ji má projekt Open Web Search, do kterého se zapojilo celkem 14 evropských výzkumných a superpočítačových center. Cílem má být oslabení závislosti evropských uživatelů na vyhledávačích velkých amerických technologických firem, které se řídí komerčními zájmy.

30. září 2022 24:05

Konec ruské sociální sítě VKontakte v aplikačním obchodě Apple store, nová pravidla pro náhradu škod způsobených umělou inteligencí nebo povinné datové schránky - to jsou hlavní témata magazínu ze světa internetu a počítačů

Moderuje David Slížek.

23. září 2022 24:03

Ambicozní zpravodajský agregátor FlashNews končí a důvody vysvětlí magazín Online Plus

Rozebere také hackerský útok na weby firmy Uber, popíše změny v těžbě kryptoměny etereum a popíše problémy fotobank s automaticky generovanými fotkami. Redaktor Deníku N Petr Koubský odpovídá na otázky šéfredaktora serveru Lupa.cz Davida Slížka.