- Podcasty
- Výlety

Poslechněte si podcast: Expozice textilního tisku ve Dvoře Králové nad Labem připomíná, proč se mu říkalo český Manchester
Město Dvůr Králové nad Labem v Královéhradeckém kraji bývalo sídlem významných textilních továren. Historii odvětví tohoto průmyslu je věnována reprezentativní Expozice textilního tisku na nábřeží Jiřího Wolkera, která přibližuje způsoby, druhy a možnosti potisku. Vedle původních fortelných strojů, které doplňují vzorníky a látky, poznáte i práci tiskařů, designérů, rytců a vzorkařů.
Výlety
Průvodce po nejzajímavějších místech Čech, Moravy a Slezska. Reportáže z hradů a zámků, tajemných, ale přístupných jeskyní a řady dalších cílů, které by neměly ujít vaší pozornosti.
Geografický střed České republiky najdete na louce nad Číhoští na Vysočině. Je vědecky vypočítaný
Obec Číhošť na Vysočině je známá především událostí z konce roku 1949. Tehdy se při mši v kostele pohnul křížek, což rozpoutalo případ, který skončil umučením pátera Josefa Toufara. Kostel v Číhošti stále stojí, my vás ale dnes pozveme na druhý konec obce, do přesného středu České republiky.
Dřevěný větrný mlýnek v Řepištích je zdařilou replikou. Představuje někdejší technickou vymoženost
Drobné prkenné stavení s lopatkami, které z větru dokázaly vytěžit maximum. To jsou malé větrné mlýnky zvané větřoky, které pro pohon využívaly kovovou turbínu. Pár z nich se dochovalo v oblasti severní Moravy a Slezska, blízko průmyslové Ostravy. Hospodářům pomáhaly hlavně šrotovat obilí pro zvířata. Jeden takový mají v Řepištích na Frýdecko-Místecku.
Evropské baroko, antické umění i svět včel. Františkánský klášter v Hostinném je plný překvapení
Historie řádu františkánů, rodáků a významných osobností města ožívá v barokním areálu Františkánského kláštera v Hostinném v Krkonoších. Památkově chráněný areál je jedinou dochovanou památkou stavitele Wolfganga Dientzenhofera, jednoho z nejvýznamnějších architektů evropského baroka.
Kamenná vyhlídka u Votic představuje zábavnou formou geologické zajímavosti
Středočeské město Votice leží na okraji obrovského žulového tělesa. Okolí Votic je z geologického hlediska mimořádně bohaté a s trochou nadsázky by se dalo říct, že každý kopec je tu z jiné horniny. A ty představuje nově vzniklá Kamenná vyhlídka na vršku Na Hůrkách. Kromě krásného rozhledu je tam i venkovní geologická expozice. A děti ocení různé interaktivní zábavní prvky.
Stezka údolím Lužnice vede od pramene Eleonory až k Bechyni. Patří mezi nejlepší turistické trasy
V zákrutu řeky Lužnice, která se obtáčí kolem historického centra jihočeského města Tábora, můžete ochutnat vodu z pramene, který se jmenuje Eleonora. Pramen vyvěral v údolí v dnešní čtvrti Čelkovice už ve středověku, protože zjevně souvisí s těžbou stříbra a stříbrnými doly, které jsou nedaleko od něj, ve čtvrti Horky. To je dobové zdrobnělé označení hor. A když se ve středověku řeklo „hory“, znamenalo to v dnešní terminologii doly.
Trabant na střeše a bunkr plný retro exponátů. Kryt v Brně je tajuplným výletem do minulosti
V centru Brna na Husově ulici stojí civilní protiletecký bunkr s označením 10-Z. A každý zájemce se do něj může přijít podívat. Kryt zaujme už na první pohled trabantem umístěným na střeše vstupní budovy a dává tušit, že v útrobách čeká návštěvníky retroexkurze do minulosti.
Mattoniho muzeum v Nejdku představuje stovky předmětů, včetně vzácné medaile nebo kroniky
V Nejdku na Karlovarsku, v přízemí takzvané lékařské vily v Poštovní ulici, se nachází Mattoniho muzeum. Jak název napovídá, věnované je osobnosti Heinricha Mattoniho, úspěšného obchodníka se světoznámou minerální vodou. V expozici je k vidění přes čtyři sta lahví i vzácné kroniky a medaile.
Vila Primavesi je secesním klenotem v jinak barokní Olomouci. Stojí na někdejších hradbách
Nejslavnější olomoucká vila stojí v Univerzitní ulici na městských hradbách nedaleko jezuitského konviktu a kostela sv. Michala. Postavit si ji nechal v letech 1905 až 1906 zástupce významné podnikatelské rodiny Otto Primavesi. Honosné sídlo korespondovalo s duchem tehdejší kulturní scény ve Vídni.
Naučnou stezku v Moravských Budějovicích projdete s pomocí mobilní aplikace. Čekají vás i úkoly
Moderní technologie pozvolna pronikají i do turistiky, a tak pro vás máme jednu z prvních vlaštovek. Historii Moravských Budějovic na jihu Vysočiny teď nově představuje naučná stezka, kterou si můžete projít s pomocí mobilní aplikace.
Půdní prostor muzea v Semilech je věnován tajemství řemesel našich předků
V Libereckém kraji leží na soutoku Jizery s Oleškou už od 14. století město Semily. První písemná zmínka o Semilech je z roku 1352 a týká se farního kostela. Mezi nejstarší zaměstnání místních obyvatel patřilo plátenictví a soukenictví. Nejen těmto řemeslům, ale také vybavení chalup, podkrkonošským krojům a životu našich předků na Semilsku je věnovaný půdní prostor Muzea a Pojizerské galerie Semily.