Zbytečná Válka
Epizoda 2021. duben 2022

Poslechněte si podcast: Expert: Pokud Facebook nebude dodržovat naše zákony, neměl by tu být

Zhruba 15 let dochází v Česku k rozpojování nálad ve společnosti, v určitých částech sílí nedůvěra k médiím. V dalším díle podcastu Zbytečná válka to uvedl vysokoškolský pedagog a datový analytik Josef Šlerka. Co s tím? Státy by podle něj měly po sociálních médiích vyžadovat, aby zajistily dodržování jejich zákonů. Zablokování dezinformačních webů má být podle něj až posledním krokem. Upozornil, že i hackeři z Anonymous mohou podlehnout dezinformacím.

40:36

Zbytečná Válka

Vydává: Novinky.cz

Dne 24. února 2022 započal útokem ruských vojsk na Ukrajinu nejnovější válečný konflikt v Evropě. Podcast Zbytečná válka přináší nejen čerstvá fakta, ale i úvahy o příčinách války a tom, jak se může celá situace dále vyvíjet.

Web

Epizoda 46Včera 39:22

Putin mobilizoval kvůli katastrofické porážce, na frontě se jeho krok hned neprojeví

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu podepsal nařízení o částečné mobilizaci. Proč k tomu sáhl a k čemu to povede se v podcastu Zbytečná válka zamýšlení redaktor Novinek Alex Švamberk a bezpečnostní analytik Milan Mikulecký

Epizoda 45Před čtyřmi dny 47:27

Kolařík: Raketa mi přelétla nad hlavou

Hostem podcastu Zbytečná válka je vojenský analytik a redaktor časopisu CZ Defence Tomáš Kolařík, který na přelomu jara a léta strávil dva měsíce na Ukrajině, kde navštívil i jih. Nejen o překonávání vodních toků s bývalým ženistou hovořil redaktor Novinek.cz Alex Švamberk. Došlo i boje v Charkovské oblasti.

Epizoda 44Před týdnem 34:48

Rusové ještě nedostali takovou lekci, aby pochopili, že válku nemohou vyhrát

Ukrajinci v uplynulých dnech dokázali prorazit u Charkova a osvobodit tisíce kilometrů svého území, které do té doby okupovala ruská armáda. O vedení této operace a jejich souvislostech, o kterých se v médiích příliš nepíše, spolu hovořili redaktor zahraniční rubriky novinek Alex Švamberk a bezpečnostní analytik Milan Mikulecký.

Epizoda 4326. srpen 2022 22:51

Nový : Lvov vypadá jako před válkou, denně ji připomínají poplachy

Válka na Ukrajině trvá už půl roku. Nejsou jí už Ukrajinci unaveni? Jak se změnila za tu dobu situace na západě země, kam zamířily statisíce uprchlíků, přiblížil v podcastu Zbytečná válka generální konzul ve Lvově David Nový, který hovořil s redaktorem Novinek Alexem Švamberkem.

Epizoda 4222. srpen 2022 31:18

Nepostupuje ani Rusko ani Ukrajina, protivníci se už poznali

Válka na Ukrajině trvá skoro půl roku. Léto ukazuje, že ani jedna strana už nemá schopnost a sílu udělat rychlý průlom. Ukrajina nemůže soustředit na jednom místě takové síly, aby prorazila. Redaktor Novinek Alex Švamberk a bezpečnostní analytik Milan Mikulecký se zamýšleli na dopadem útoků na Krymu i hrozbou nekonečného konfliktu.

Epizoda 415. srpen 2022 37:33

Avizují polské nákupy zbraní nové závody ve zbrojení?

Ruská invaze na Ukrajinu vedla evropské země k rychlému posilování obrany. Nejpatrnější je to v případě Polska, které si kromě tří set tanků abrams z USA míní pořídit ještě tisíc jihokorejských tanků K-2 a k americkým letadlům F-16 a F-35 padesátku lehkých letadel FA-50PL. Redaktor novinek Alex Švamberk a bezpečnostní analytik Milan Mikulecký probírají, jestli to není moc.

Epizoda 402. srpen 2022 36:19

Rusko chce slabou Ukrajinu, konflikt může být nekonečný

Dalším vývojem konfliktu na Ukrajině se zabývali v podcastu Zbytečná válka redaktor Novinek Alex Švamberk politický geograf Libor Jelen z přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, který upozornil, že válka nemůže skončit bez kompromisu a varoval před zamrzlým konfliktem, protože Rusko chce slabou Ukrajinu.

Epizoda 3928. červenec 2022 30:44

Zachová: Maďarsko zlobí dál, kvůli válce se z EU stává 26+1

Válka na Ukrajině vstoupila do svého pátého měsíce. Rada Evropské unie přijala sedmý balíček sankcí, zdá se však, že už v tomto ohledu dosáhla svého stropu. Co si členské státy počnou s neposlušným Maďarskem? A co to česká vláda tento týden vyjednala v Bruselu? Dalším hostem podcastu Zbytečná válka byla šéfredaktorka serveru EURACTIV.cz Aneta Zachová.

Epizoda 384. červenec 2022 32:41

O domov přišly miliony Ukrajinců. Šrámy na duši se budou hojit dlouho

Kooordinátor pomoci z humanitární organizace Člověk v tísni Petr Štefan se vrátil před pár dny z Ukrajiny. Od vypuknutí konfliktu tam byl již podruhé. „Pomoc na Ukrajině potřebuje na 16 milionů lidí. Je to obrovská humanitární krize,” upozorňuje v dalším díle podcastu Zbytečná válka v rozhovoru s redaktorem Novinek Alexem Švamberkem.

Epizoda 371. červenec 2022 29:14

Klicperová: Ukrajinský konflikt už lidi přestává bavit, některá média ho „přepálila“

Podle novinářky Lenky Klicperové, která na Ukrajině dokumentovala prapor Karpatská Sič, už čtenáře a diváky válka přestává bavit. Některá média totiž začátek konfliktu „přepálila“ a nedala prostor jiným tématům. Redakce už její materiály z fronty odmítají a novináře na volné noze to nutí do čím dál nebezpečnějších pozic. V nové epizodě podcastu Zbytečná válka mluví také o tom, jak se vojáci chovají k novinářům na frontě, a proč je důležité sledovat i ruské zdroje.