- Podcasty
- S Arenbergerem nejen o medicíně

Poslechněte si podcast: Existuje už kuřelka?
V medicíně se vědění posunuje mílovými kroky kupředu. Nejen nové diagnostické a léčebné metody jsou na denním pořádku a Nobelova cena za objevy, které by před několika lety byly považovány za oblast science fiction, je dnes realitou.
S Arenbergerem nejen o medicíně
Podcast připravuje profesor MUDr. Petr Arenberger a vzniká ve spolupráci s Českou lékařskou společností a Českým rozhlasem. S významnými lékaři přibližuje medicínská témata vědecko-populárním způsobem.
Máte dost vitaminu D?
Chodíte na sluníčko? Stydíte se před dermatologem, že se dostatečně nechráníte proti kožní rakovině? A máte díky tomu dostatek vitaminu D?
Zdravotnictví a sociální služby nejsou propojené
Opak zní logicky. Člověk je nemocný, nemůže pracovat, neplatí daně ani neodvádí sociální a zdravotní pojištění. Navíc čerpá nemocenské dávky. Pojďme ho rychle vyléčit, klidně i drahou léčbou, ať je zdravý, může jít pracovat a systém tím ještě ušetří.
Má cukr a cukrovka něco společného?
Cukr se vyrábí z cukrovky. Potud tedy ano. Před 180 lety se začal v Čechách vyrábět a prodávat kostkový cukr a postupně nahradil cukrové homole. V našem podcastu ale nebudeme mluvit o cukrovarnictví, ale o cukrovce (diabetes mellitus), tedy chorobě, které zasvětil svůj profesionální život pan profesor Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti ČLS JEP a vedoucí lékař diabetologického centra III. interní kliniky VFN a 1. LF UK v Praze.
Tropické rostliny v Kocnově fotoherbáři
Je amatérským fotografem. Jeho kráskami před objektivem jsou především orchideje, které často fotí i v Botanické zahradě na Slupi. Nedaleko od ní také pracuje, a to ve Všeobecné fakultní nemocnici na biochemii. MUDr. Petr Kocna, host dnešního podcastu, se profesně zabývá preventivním vyšetřením u kolorektálního karcinomu.
Včas přijde málokdy
Pozdě dost často. Můj dnešní host není nedochvilným žákem, ani za pozdní příchody nemůže. Také si nebudeme povídat o problémech školství na nižších stupních. Řeč bude o tom, že u některých chorob není jednoduché, aby se podařilo stanovit diagnózu včas a rychlým zásahem se nabídlo pacientovi úplné vyléčení.
Prostě taková nemocnice na kraji města
Když jsem přijel poprvé, po Praze po hodině cesty autobusem se dvěma přestupy, do Motola na přijímačky na medicínu, právě byla dostavěna jedna z budov na obrázku. Za těch dalších pár let se hodně změnilo. Všechno, co vidíme ve spodní polovině snímku, je opravdu celé jen nemocnice. Aby toho nebylo málo, do komplexu organicky zapadá i stanice metra.
Angelinu Jolie už operovat nemusí
Říká, že Angelinu Jolie operovat nemusí, protože to stihl už někdo před ním. Povídali jsme si o sekvenci genů BRCA-1 a BRCA-2, kterým udělala tato slavná hollywoodská herečka snad největší reklamu.
Už spíte? Neuspali jsme vás?
Dnes uspávat budeme. Hypnózou? Kdepak, rajsky. Protože jednou z látek, které uspávají, je i rajský plyn. Paleta možností je dnes ale mnohem širší. Víc nám o tom poví přednosta Kliniky anesteziologi, resuscitace a intenzivní medicíny FN Motol pan docent Tomáš Vymazal.
Záleží na velikosti lidského mozku?
Profesor Eduard Zvěřina říká, že muži sice mají o něco větší mozek, ale ženy ho mají lépe organizovaný. Takže na velikosti moc nezáleží.