- Podcasty
- Ex libris

Poslechněte si podcast: Pořiďte si druhý mozek. Rady, jak být efektivněji digitální
Tiago Forte ve své knize Pořiďte si druhý mozek navrhuje, jak nejlépe využít digitalizace vlastních poznámek. Ať už těch, které zachycujeme na papír, na diktafon nebo do mobilu nebo na jakýkoliv další nosič. Digitální poznámky podle Forteho umožní lidem snadněji si uspořádat znalosti, postřehy nebo se lépe soustředit na vlastní cíle. „Druhý mozek je vaše soukromá kolekce znalostí, která má sloužit vzdělávání a růstu po celý život, nejen v nějaké izolované situaci,“ píše.
Ex libris
Seznamte se s knihami, které doporučují známé osobnosti.
Jiří Ramba: Osudná hra Bedřicha Smetany
Našemu budoucímu slavnému skladateli bylo jedenáct, když jeho život poznamenala klukovina, jejímiž následky až do smrti trpěl. Chirurg Jiří Ramba se na osudový okamžik Smetanova dětství zaměřil nejen z lékařského hlediska, ale pustil se i do historického pátrání, které sepsal do knihy Osudná hra Bedřicha Smetany. Podařilo se mu poodhalit příčiny a důsledky nehody, která nejspíš zapříčinila skladatelovy celoživotní bolesti a také následnou hluchotu. (Vysíláme v repríze.)
Václav Smil: Jak svět doopravdy funguje
Česko-kanadský vědec Václav Smil píše knihy převážně o energetice a životním prostředí. Ta, která nás zajímá tentokrát, vzbudila ve světě velký ohlas – zaujala prý zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga i Billa Gatese. Autor píše srozumitelně o složitých tématech a procesech: od energií, materiálního světa, produkce potravin přes globalizaci až po výzvy, které čekají lidstvo. (Vysíláme v repríze, premiéru jste mohli slyšet v roce 2024.)
Proplétání světů. Karlovarský festival v době studené války
Karlovarský festival funguje už od pádu komunismus jako stálice kulturního života v Česku. Neměl to po revoluci vždycky lehké a jednu dobu mu reálně hrozil zánik. Ale co zůstává dnes mimo odbornou veřejnost zcela ve stínu, je mnohaletá existence největšího českého filmového festivalu v poválečných 45 letech. A právě této etapě se věnuje publikace Proplétání světů. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary v období studené války. Stojí za ním tým kolem Jindřišky Bláhové.
Viktor Daněk: Věra Jourová. Bohové, mlíkař a já
Není mnoho českých politiků, kteří by výrazně prorazili i v zahraničí. Věru Jourovou zařadil americký časopis Time v roce 2019 mezi 100 nejvlivnějších lidí světa. A to za její působení v Evropské komisi, kde měla na starosti regulaci týkající se ochrany dat na internetu, tedy především gigantů jako Google nebo Facebook. Za sebou má ale taky dramatický osobní život i stejně jako politické sblížení a následný rozchod s Andrejem Babišem. O tom všem mluví v knize Viktora Daňka.
Lenka Pořízková: Kuchyně ve službách lidu
Komunistický převrat v únoru 1948 se dotkl prakticky všech oblastí života v Československu. Kuchařky, tedy knihy kuchařských receptů, nebyly výjimkou. Právě jim se věnuje literární historička Lenka Pořízková ve své knize Kuchyně ve službách lidu. Vydávání kuchařek v letech 1945 až 1989. Sleduje v ní, jak centrálně řízené hospodářství ovlivnilo obsah, grafickou úpravu nebo materiálovou kvalitu kuchařských knih a jaký vliv mělo uvolňování, nebo naopak utužování režimu.
Tom Higham: Svět na počátku. Věda odhaluje nový příběh lidské evoluce
Jak si starší ročníky pamatují ze školy, vývoj člověka byl velmi lineární: opice, Australopithecus, Homo erectus, neandertálci a pak my. Jak ale ukazují moderní výzkumy, ve skutečnosti se po Zeměkouli pohybovalo mnoho odnoží a variant našich dávných předků. Jak to s vývojem člověka bylo, popisuje v knize Svět na počátku evoluční antropolog Tom Higham, který se výzkumem našich předků sám zabývá.
Jaromír Marek: Lišky pod Big Benem. Vesele i vážně o Velké Británii
Rozhlasový reportér a téměř pět let také zpravodaj Českého rozhlasu v Londýně Jaromír Marek zúročil své působení v britském království a napsal knihu Lišky pod Big Benem s podtitulem Vesele i vážně o Velké Británii. Poslechněte si Ex libris, které výjimečně vzniklo přímo na veletrhu Svět knihy.
Wolfgang Münchau: Kaput. Konec německého zázraku
Není to tak dávno, co se o Německu mluvilo jako o ekonomické lokomotivě, která svou výkonností táhne zbytek Evropy. Teď se naopak Němci děsí toho, že zažijí už třetí rok za sebou ekonomický pokles. Jak se Němci do současných hlubokých ekonomických problémů dostali? Nejen to vysvětluje kniha Kaput. Konec německého zázraku. Jejím autorem je komentátor Wolfgang Münchau a v češtině ji v roce 2025 vydalo nakladatelství Bourdon.
Skoro dva miliony lidí prošly po 2. světové válce repatriací
Historička Jana Kasíková tématu věnovala knihu Ať mohou přijeti s podtitulem Organizace poválečné repatriace a návratů. Připravila Milena Štráfeldová.
Bettina Stangnethová: Eichmann před Jeruzalémem
Chovatel slepic a králíků i jeden z architektů konečného řešení židovské otázky. Poslušný byrokrat, který „jen“ vykonával cizí rozkazy, ale má přitom na svědomí šest milionů životů. Pozorný manžel a milující otec rodiny a současně jedna z nejodpornějších postav světové historie. Válečný zločinec Adolf Eichmann. Jeho život předtím, než ho v Izraeli v roce 1961 odsoudili k smrti, popisuje kniha německé filozofky a historičky Bettiny Stangnethové Eichmann před Jeruzalémem.