Luigi Zoja – Dějiny arogance

Ex libris
27. červenec 2021 23:41

Základní otázka, kterou si autor položil zní: Potřebuje ještě současný člověk hranice ve svém životě? Nebo se stáváme civilizací bez omezení? Připravila Daniela Vrbová.

Ex libris

Český rozhlas

Seznamte se s knihami, které doporučují známé osobnosti.

Web

Další epizody

Před šesti dny
23:32

Kam všude sahá urfašismus? Umberto Eco: Migrace a nesnášenlivost. Věčný fašismus

Co by dnes řekl Umberto Eco k otázce uprchlíků a migrace, to rekonstruuje kniha Migrace a nesnášenlivost. Je složená z jeho esejí a projevů z let 2011 a 2012 i z přelomu tisíciletí. Po smrti slavného autora (v roce 2016) ji sestavil jeho syn Stefano. Vydání zdůvodnil tím, že Umberto Eco předložil k tématům migrace a nesnášenlivosti takové úvahy, které nás nutí používat hlavu a nejednat pudově. Kniha vyšla česky v roce 2021, listuje jí Daniela Vrbová.

Před týdnem
23:57

Praha je koncertní metropolí, jenže nemá vlastní velký sál. Kde a jak se inspirovat?

V málokterém světovém městě je takový koncertní provoz jako v Praze. Všechny orchestry a filharmonie ovšem vystupují jen ve dvou koncertních sálech, v Rudolfinu a v Obecním domě. Jak to změnit a čím? Knihou 20+1 Nejzajímavější koncertní stavby světa jako inspirace pro Prahu listuje Lukáš Hurník, ukázky čte Libor Vacek.

6. červenec 2021
23:54

David Klimeš: Česko versus budoucnost

Nelítostná analýza nejvážnějších společenských problémů, které se v plné míře projeví v následujících letech. Přečetl a ukázky vybral Ondřej Houska.

29. červen 2021
23:46

Rozhlasové reportáže a příspěvky spisovatele Arnošta Lustiga

V únoru uplynulo deset let od úmrtí spisovatele Arnošta Lustiga a v prosinci by oslavil 95. narozeniny. V tomto jubilejním roce vychází kniha Vlny štěstí Arnošta Lustiga aneb My jsme chtěli jiný svět. Život a osobnost spisovatele představuje neotřelým způsobem jeho dcera Eva Lustigová prostřednictvím přepisu rozhlasových nahrávek. Výběr pro vysílání připravila Veronika Kindlová.

24. červen 2021
23:53

Zápisky z trápení Milady Horákové v cele, které zapsala konfidentka

Zpráva Státní bezpečnosti z ledna 1950 podle knihy Karla Kaplana Politický proces s Miladou Horákovou a spol., charakterizuje Horákovou jako ješitnou političku, která bez veřejného působení ztrácí smysl života.

22. červen 2021
23:52

Necenzurovaný životopis nositelky Nobelovy ceny Marie Curieové z pera její dcery

Napínavý osud slavné vědkyně polského původu přečetla Daniela Vrbová.

15. červen 2021
23:53

František Janouch: Nikdy jsem se nenudil

Nikdy jsem se nenudil, tak zní titul vydaných vzpomínek Františka Janoucha. Disident, zakladatel Nadace Charty 77, spisovatel a zejména jaderný fyzik Janouch se v knize vrací ke svým deníkovým záznamům, které si v průběhu života pořizoval. Seřadit se je rozhodl už před dvěma dekádami, práci posléze převzala editorka Milena Vojtková. Výsledkem je kniha, která nabízí ucelenou výpověď o jeho životě. V září 2021 oslaví Janouch 90. narozeniny. Knihou listuje Eduard Burget.

8. červen 2021
23:56

Synovcem prezidenta - je premiérový titul magazínu Ex libris

Jde o vzpomínky Bohuše Beneše, synovce  ministra zahraničních věcí a prezidenta Československé republiky Edvarda Beneše. Přečetl a připravil Ondřej Houska.

1. červen 2021
23:39

Co psali August Rodin nebo Michelangelo či Monet?

Dopisy jsou literární fenomén, který pomalu mizí ze současné elektronické reality. Výbor dopisů sestavil Michael Bird a přečetl je Lukáš Hurník.