Ex libris
5. listopad 2024

Poslechněte si podcast: Michelle Obamová: Světlo v nás. Jak si poradit v nejisté době

Po úspěchu svých memoárů, které v Česku vyšly pod názvem Můj příběh, o sobě znovu dala vědět prostřednictvím knihy Světlo v nás: Jak si poradit v nejisté době. Co radí Michelle Obamová?

23:58

Ex libris

Vydává: Český rozhlas

Seznamte se s knihami, které doporučují známé osobnosti.

Web

Před týdnem 23:58

Kam tě dovede čtení? Aleš Palán: Tahle kniha ti změní život

Čtete rádi o lidech, kteří radikálně změnili své životní směřování? Právě s takovými se setkal a debatoval novinář a spisovatel Aleš Palán. Titul Tahle kniha ti změní život. Rozhovory o nečekané síle čtení předkládá jako inspiraci, poučení nebo příklad toho, jak hledat vzorce, modely a cesty. Palán má dar, jak si získat důvěru lidí, je empatický, neformální, laskavý a především naslouchá. Jeho otevřený dialog tak vytváří příběh o peripetiích, zklamáních, bolestech i výzvách.

Před 2 týdny 23:39

Co psali Lennon nebo da Vinci? Michael Bird: Dopisy umělců

Osobní dopisy jsou fenomén, který pomalu odchází z naší reality. O co přicházíme, když všeobecně opouštíme písemnou korespondenci a využíváme téměř výhradně elektronické komunikace? Britský spisovatel a historik umění Michael Bird shromáždil stovku úryvků z dopisů slavných umělců do knihy, aby mimo jiné připomněl právě kouzlo rukou psaného textu. A také poodhalil mnohé ze soukromí některých výjimečných osobností. Pořad vysíláme v repríze.

Před 2 týdny 23:58

V Ex libris nahlédneme do soukromé korespondence umělců prostřednictvím knihy britského spisovatele a historika umění Michaela Birda

Před 3 týdny 23:59

Wolfgang Schäuble: Vzpomínky. Můj život v politice

Vedle Angely Merkelové bychom asi jen těžko v zemích Evropské unie hledali politika, který se v poslední době v nejvyšších patrech moci pohyboval tak dlouho a zanechal tam tak výraznou stopu jako Wolfgang Schäuble. Letos v Německu vyšly jeho paměti, které se českého překladu zatím nedočkaly. Jejich název je možné přeložit jako Vzpomínky. Můj život v politice.

26. listopad 2024 23:49

Petra Procházková v rozhovorech popisuje Cestu Rusů k válce

Cesta Rusů k válce, tak se jmenuje kniha novinářky Petry Procházkové. Zkoumá v ní postoje rodilých Rusů k invazi na Ukrajinu. Ať už jde o lidi z disentu, ty, kteří si pro své názory prošli putinovským vězením, ale i ty z vysokých politických a společenských sfér. Ptá se zkrátka každého, kdo s ní byl ochoten mluvit, aby našla odpověď na otázku, proč je v Rusku tolik lidí ochotno následovat rétoriku svého prezidenta. A také proč se sama Procházková v únoru roku 2022 spletla.

19. listopad 2024 23:52

Je možné svrhnout totalitu humorem? To leckoho napadne při čtení knihy Happeningem proti totalitě

Je možné svrhnout totalitu humorem? To možná leckoho napadne při čtení knihy Happeningem proti totalitě s podtitulem Společnost za veselejší současnost v roce 1989. Jejím autorem je český historik Petr Blažek. Publikace je věnovaná této nezávislé iniciativě, jejíž pouliční happeningy patří mezi nejznámější veřejné opoziční projevy v posledním roce komunistického režimu v Československu. Pro pořad Ex libris, který vysíláme v repríze, se do ní začetl Pavel Hlavatý.

12. listopad 2024 23:56

Dalajlama a Havel – příběh výjimečného přátelství

Došlo k tomu téměř před pětatřiceti lety, těsně po převratu v listopadu 1989. Václav Havel ve svém novoročním projevu jako čerstvě zvolený prezident oznamuje národu, že by rád do Československa v nadcházejících měsících pozval papeže Jana Pavla II. a také tibetského vůdce dalajlamu. Nejen o vztahu těchto dvou osobností je kniha Dalajlama a Havel. Česko-tibetské vztahy na pozadí výjimečného přátelství.

29. říjen 2024 24:00

„Ten, který rozděluje.“ Jak vypadalo prezidentské období Donalda Trumpa?

Donald Trump přivedl Spojené staty až na pokraj destrukce NATO, odmítl uznat výsledek voleb v roce 2020 a pokusil se o puč. Nejen o tom je kniha novinářů Petera Bakera a Susan Glasserové Ten, který rozděluje (The Divider: Trump in the White House, 2017 – 2021, česky dosud nevyšlo).

22. říjen 2024 23:55

Migrace, epidemie, válka. Potýkáme se s nimi dnes stejně jako před sto lety

Proč se na konci 19. století v Evropě rušily pohraniční kontroly? Která choroba konkurovala španělské chřipce? Jak se Adolf Hitler zasloužil o americkou vědu? O tom všem, a ještě o mnoha dalších věcech je kniha „Potenciál migrace. Hranice, karantény a osudy meziválečných uprchlíků“, jejímiž autory jsou brněnští historici Ivan Foletti, Karolína Foletti a Adrien Palladino. (V premiéře jste o této knize mohli slyšet v únoru 2023.)