- Podcasty
- Ex libris

Poslechněte si podcast: Dipo Faloyin: Afrika přece není stát
Nigerijský novinář Dipo Faloyin vydal esejistickou knihu Afrika přece není stát. Sarkastický humor, nadhled, ironie – to jsou silné stránky publikace, která nám osvětluje stereotypní konstrukty pohledu na Afriku a její historii i současnost. Faloyin se mimo jiné ptá, jak se lze vyrovnat s následky kolonialismu a zda lze bolesti a křivdy způsobené Západem narovnat. Jak vzít osud do vlastních rukou a přitom zůstat světu otevřený?
Ex libris
Seznamte se s knihami, které doporučují známé osobnosti.
Jakub Rákosník: Co je nového v historii
Co je nového v historii, jmenuje se kniha Jakuba Rákosníka, kterou vydalo na sklonku loňského roku nakladatelství Nová beseda. Na první poslech se to může zdát jako protimluv. Nejde ale o historii ve smyslu minulosti, ale o historii jako vědu. Historik Rákosník ukazuje čtenářům nejen co je v historické vědě nového, ale také vysvětluje, proč se odborníci dívají na minulost různě a v průběhu času stále nově.
Co čekat od prezidenta Si Ťin-pchinga? Napoví Kevin Rudd
Na světě není mnoho mocnějších lidí, než je čínský prezident Si Ťi-pching. Jeho postavení je unikátní v tom, že stojí v čele země s obrovskou vojenskou i ekonomickou silou a zároveň je faktickým diktátorem. Názory a postoje tohoto muže bychom proto ve vlastním zájmu měli znát. Skvělým pomocníkem v tom je v roce 2024 publikovaná kniha Kevina Rudda, jejíž název můžeme přeložit jako O Si Ťin-pchingovi. Jak Siův marxistický nacionalismus utváří Čínu a svět.
Chci lepší katastrofu! Jak se orientovat ve změně klimatu nejen pomocí humoru, radí Andrew Boyd
Jak může člověk překonat beznaděj ohledně boje se změnou klimatu nebo se s ní aspoň naučit žít? Odpověď hledá americký spisovatel u osmi osobností americké akademické i aktivistické scény a u komunit, které zkoušejí svoje vlastní řešení. To vše na pozadí filosofických otázek o smyslu života a sarkastických poznámek na vlastní adresu. Knihu pro Ex libris v anglickém originále pročetla a ukázky vybrala a přeložila Daniela Vrbová.
Fareed Zakaria: Věk revolucí. Proměny světa od 17. století
Fareed Zakaria, který nedávno oslavil 61. narozeniny, patří mezi nejrespektovanější spisovatele a žurnalisty současnosti. Velkého uznání se mu dostalo už za jeho literární prvotinu Budoucnost svobody (2003), kterou Samuel Huntington dokonce označil za nejvýznamnější dílo o demokracii od slavné Tocquevillovy Demokracie v Americe. Nyní na sebe Zakaria upozorňuje svým dalším přelomovým dílem. Jeho název hovoří za vše – Věk revolucí. Proměny světa od 17. století do současnosti.
Nevratné poškození. Opravdu naše dcery propadají transgenderové mánii?
Kontroverzní kniha. Zraňující, nekorektní, manipulativní. Tak se mluvilo o knížce americké autorky Abigail Shrierové Nevratné poškození, která vyšla v loňském roce. Mnozí z těch, kteří knihu odsuzovali, ji možná ani nečetli. Okomentované citace z ní si můžete poslechnout v pořadu Ex libris.
Filip J. Scherf: Ztracená země. Příběh moderního Ruska
Jaké Rusko ve skutečnosti je? To je nelehký úkol, do kterého se ve své knize Ztracená země. Příběh moderního Ruska pouští politolog Filip Scherf. Na Rusko se snaží nepohlížet perspektivou Západu, který si často všímá spíš utlačované, vězněné či vražděné opozice. Namísto toho chce pochopit, z čeho vyvěrají prameny ruského chování. A proč si země připadá tak znevážená a ohrožená, že cítí potřebu demonstrovat sílu neomluvitelnou agresí vůči sousednímu státu i Západu.
Masaryk a Machar si psali na 800 dopisů o rodině i politice
Letos si připomínáme 175. výročí narození prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. Hluboký vhled do jeho nitra nabízí v minulém roce dokončená čtyřsvazková edice korespondence, kterou od roku 1893 do roku 1932 udržoval s básníkem Josefem Svatoplukem Macharem. Připravil ji sedmičlenný tým expertek a expertů z Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd.
232. Tolik lidí popravili komunisté z politických důvodů
O počtu osob, které skončily během vlády komunistické strany z politických důvodů na popravišti, se doposud vedly spory. Do věci se snaží vnést jasno tým 30 historiků vedený Petrem Mallotou. Zpracovali proto čtyřsvazkovou publikaci Popravení z politických důvodů v komunistickém Československu. Práce má více než 3600 stran a snaží se podrobně zdokumentovat všechny vykonané rozsudky trestu smrti po únoru 1948. Více si poslechněte v pořadu Ex libris.
Angela Merkelová: Svoboda
Za poslední čtvrtstoletí určitě nebyla ve vrcholné politice vlivnější žena než Angela Merkelová. Dlouholetá německá kancléřka zároveň patřila k vůbec nejdůležitějším politikům bez ohledu na pohlaví. Její paměti nazvané Svoboda, které byly vydané na konci listopadu v řadě jazyků včetně češtiny, tedy musí přečíst každý, kdo se o evropské nebo světové dění zajímá.
Řídit svět. Studená válka očima historika Sergeje Radčenka
O studené válce zdánlivě víme vše – ale opravdu jen zdánlivě. Historie je kromě toho z velké části o tom, jak ji interpretujeme. A v obou těchto měřítkách, v přinášení nových faktů i v interpretaci minulých dějů, vyniká kniha Sergeje Radčenka, původem ruského historika, který dlouhodobě působí v zahraničí. Jeho kniha To Run the World: The Kremlin's Cold War Bid for Global Power zatím vyšla jen anglicky, a to v roce 2024.