Glosa Plus
21. červenec 2023

Poslechněte si podcast: Eva Turnová: Rozhovor s vězněm

Potkala jsem starého kamaráda, který mi řekl, že ho právě pustili z vězení.„A cos proved'?“ nešlo se nezeptat.„Před lety jsem nechtěl jistýmu politikovi vyjít vstříc, stál jsem v cestě jeho zájmům ve státním podniku. Tak se rozhodl mě zlikvidovat. Soudce mě třikrát osvobodil, tak ho vyměnili a dostal jsem šest let za špatné hospodaření.“

03:27

Glosa Plus

Vydává: Český rozhlas

Známé osobnosti glosují současné dění.

Web

Dnes 03:52

Ondřej Vaculík: O té naší krizi

„Nevěřím vládě, že vyvede zemi z krize,“ četl jsem na Seznamu a říká to prý „boss z ODS“, Pavel Dlouhý, jinak předseda představenstva Regionální agrární komory a místostarosta Hluboké nad Vltavou. Upoutalo mě slovo boss, které znamená v kapitalismu šéf, a já si přitom vzpomněl na Děti z Bullerbynu, kde jeden z kluků se jmenuje Bosse, šéf to ale není, tím je spíše jeho bratr Lasse.

Včera 03:16

Ivan Hoffman: Televizní poplatek

Na debatě o zvýšení televizního poplatku je zajímavé, že o peníze lidem až na prvním místě nejde. Obočí se zvedá především těm, od kterých se chce, aby platili za něco, oč nemají zájem. Zákonodárci předpokládají, že kdo má možnost sledovat Českou televizi, ten tuto možnost také využívá.

Před dvěma dny 03:00

Iva Pekárková: O pravdě, lhaní a kecání

Před časem zaujala svět kniha amerického filosofa Harryho Frankfurta s názvem On Bullsh-t. Myslím, že bullsh-t nebo bullsh-tting se dá do češtiny dost přesně přeložit slovem kecy, kecání.

Před třemi dny 03:33

Ondřej Neff: Garážový prodej

Do Ameriky jsem se poprvé podíval před 30 lety. Do Ameriky, tím chci říct do Spojených států, tak se to vžilo za dob minulých. Dívali jsme se za daleký obzor a tam někde byla Amerika jako zahrada plná zapovězeného ovoce. Nakonec jsem se tam tedy dostal.

Před šesti dny 03:02

Eva Turnová: Zakutálený kondík

Ležela jsem na posteli v hotelovém pokoji, z hlavy mi stékaly pramínky krve a očima jsem marně hypnotizovala kliku u dveří. Nikdo z kluků z kapely za ní nevzal. Kdybych byla bývala chytla lano od dívčí skupiny Zuby nehty, rozhodně bych neumírala takhle opuštěná ve 13. patře tchajwanského hotelu.

Před týdnem 02:32

Ivan Hoffman: Nebojácný posel

Na drát elektrického vedení kousek od našeho domu usedl holub. Volným okem byly patrné kroužky na nohou. Jeden žlutý, druhý zelený. Zvětšení snímku pořízeného teleobjektivem umožnilo přečíst na zeleném kroužku číslice 0243.

Před týdnem 03:04

Iva Pekárková: Devalvace druhů

Před několika lety donesla manželka nadějného mladého mykologa svému drahému pytlík sušených hříbků. Pravých italských. Mykolog nelenil, analyzoval DNA ze svraskalých plátků hub… a objevil tři nové druhy rodu Boletus, pravděpodobně původem ze střední Číny. Psalo se o tom v londýnském Metru.

Před týdnem 03:38

Ondřej Neff: Příliš krásný sen

Vědci odhalili na dně oceánu záhadnou zlatou kouli, čtu ve zpravodajství. Taková zpráva mě nemůže ponechat v blaženě lhostejné náladě slunečného podzimu, který tak vtíravě připomíná léto. Obsahuje příliš mnoho prvků, které nacházejí v romanticky laděné mysli ozvěnu. Zlatá barva, první prvek. Zlato jako symbol bohatství a moci. Zlato jako cíl umístěný v neznámu.

Před týdnem 03:05

Eva Turnová: Sejdeme se v Hulíně

Jedu hrát na Moravu a kupuji si jízdenku na 13:03 Slováckým expresem. „Vyzvednu tě v 15:57, sejdeme se na nádraží v Hulíně,“ napsal mi kytarista.

Před 2 týdny 04:02

Alena Scheinostová: Na houby

Uprostřed letošní žhavé sezony vypustil jistý známý ekonom bublinu o tom, zda nedojde na zpoplatnění sběru lesních hub. Nestrhla se přímo mela, ale na titulky v bulváru to na chvíli vystačilo a internetové diskuse byly také poměrně čilé.