Glosa Plus
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Eva Turnová: Reversalismus

„Když se Jim jednou ráno probudil, zjistil, že se proměnil v jakousi nestvůrnou dvounohou obludu…“ Odkazem na Kafkovu Proměnu rozehrává anglický prozaik Ian McEwan příběh o tom, jak snadno může svět politiky zbloudit ve snaze vyřešit složitý svět pomocí jednoduchých klišé. Jim Sams, který se ze švába proměnil v britského premiéra, chce sloužit lidu a je přesvědčený o tom, že sám nejlépe ví, co je pro lid dobré.

03:07

Glosa Plus

Vydává: Český rozhlas

Známé osobnosti glosují současné dění.

Web

Dnes 02:35

Eva Turnová: Tak jo

Neumím říct „ne“. Jen za poslední týden mi díky tomu doma přibyla spousta úlovků: certifikát na akrový pozemek na Marsu od Lunární ambasády, ochrana před početím s příchutí koně a sada miniplyšáků za mé příspěvky na zatoulané psy. Snaha produkt odmítnout je vždycky marná.

Včera 03:32

Martina Vacková: Finále – ven z pocovidových bublin

Sledovala jsem zdálky i zblízka festival českých filmů Finále Plzeň. To podle toho, jestli jsem zrovna byla v Praze, nebo v Plzni. Každopádně mi v Praze připadalo zvláštní, že český divák tak prožívá historická témata, když ke mně dolehlo, že jsou na Finále vyprodané a přidané projekce českých historických filmů Il Boemo a Jan Žižka.

Před dvěma dny 04:38

Karel Hvížďala: Jak se zbavit jedu války

Přesněji otázka zní: Jak zapříčinit zmizení válečného jedu z krevního oběhu světa? Odpověď na tuto otázku, jak napsal časopis Der Spiegel, není jednoduchá, i když minulé týdny ukázaly, jak by to mohlo jít. Tam, kde byla ukrajinská armáda vyzbrojena západními zbraněmi, je ruská armáda vytlačována z Ukrajiny a vládne tam mír.

Před třemi dny 03:09

Iva Pekárková: Australské silniční vlaky

Neviděla jsem jich tolik, kolik jsem čekala. A nebyly tak obrovské, jak jsem si myslela. Jejich řidiči – potkala jsem jen chlapy – nebyli ani zdrsnělí kovbojové, ani zfetované trosky, tak jak jsem si je představovala z literatury.

Před čtyřmi dny 03:34

Ondřej Neff: Kdy bude konec světa

Pro mě to byla nejzajímavější a nejdůležitější událost týdne. Kosmická sonda Dart vesmírné agentury NASA zasáhla měsíček Dimorphos. Má v průměru 160 metrů a obíhá planetku Didymos. Takže znovu, Dimorphos obíhá kolem Didymosu jako Měsíc obíhá kolem Země. Sonda Dart měsíček Dimorphos zasáhla rychlostí 6,6 kilometrů za hodinu. Trefila se do něho na vzdálenost jedenácti milionů kilometrů.

Před týdnem 03:44

Ivan Binar: Čápi, čápi…

Za naším domečkem ve Vlkovicích je mírný svah porostlý trávou; louka až za obzor a za obzorem zase louka až za obzor. Před zavedením dotací tu bylo pole s pohankou, za komunistů zaseli sem jednotní zemědělci kukuřici, chytře, do řádků shora dolů. A když přišla bouře zlá a lijavec, velká voda se valila v brázdách mezi kukuřicí a zanesla bahnem garáž trabantu po kolena. Louka je to nejrozumnější řešení.

Před 2 týdny 02:55

Eva Turnová: Nomen omen

Před pár dny jsem otevřela svůj notebook značky „hp“ a místo Sonorské pouště na mě civěla černá obrazovka. Spodní lišta, za kterou se ukrývají zásadní drátky, praskla. Notebook mi obvykle vydrží tři roky, ale teď jsou to teprve dva, zkusím ho dát opravit. Kamarád mě odkázal na známého Přemka, spolehlivého opraváře. Volám Přemkovi.

Před 2 týdny 04:07

Iva Špačková: Odpoutat se od Ruska je jako odejít od tyrana, co živil rodinu. Stojí to za to

Češi se obávají zimy. Řeší, jak ji kvůli zastaveným dodávkám plynu z Ruska přežít ve zdraví a pokud možno bez dluhů. V podobné situaci se ocitá žena, která odchází od muže, který ji trápil, ale zároveň i živil. Přemýšlí, zda stačí dětem zaplatit jídlo, oblečení, věci do školy a vše další potřebné tak, aby se jejich život co nejméně změnil. Je jí jasné, že to bude velmi tvrdé a jímá ji z toho úzkost.

Před 2 týdny 02:35

Ivan Hoffman: Snadná volba

Když se podíváme na spokojenost občanů s vládou a na vývoj volebních preferencí, většina občanů by se zřejmě nezlobila, kdyby je politici zdvořile požádali, aby znovu rozdali karty v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny. To ale zatím na programu dne není, a tak voliči musí vzít zavděk alespoň volbami do obecních zastupitelstev, neboli komunálními, a možností obměnit třetinu Senátu.

Před 2 týdny 03:47

Iva Pekárková: Když jsou volby povinné

Když jsem zjistila, že v Austrálii mají všichni občané s volebním právem i povinnost volit ve federálních volbách, doplňovacích volbách i referendech, a pokud se k volbám nedostaví, platí pokutu, dost mě to překvapilo.